36η αγ.: Όρθια στο "Ολντ Τράφορντ" η Λέστερ, "σφαλιάρες" για Λίβερπουλ και Σίτι

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η Λέστερ ισοφάρισε και κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου η ομάδα του Ρανιέρι. Η Λίβερπουλ με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της γνώρισε την ήττα με 3-1 στην έδρα της Σουόνσι. Βαριά ήττα και για την Σίτι από την Σαουθάμπτον με 4-2.

Ματς με πολύ καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις παρακολούθησαν οι θεατές του "Ολντ Τράφορντ". Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ αφού μόλις στο 8' ο Βαλένσια βρήκε τον Μαρσιάλ μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με ιδανικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Λέστερ όμως δεν το έβαλε κάτω. Στο 17' λεπτό κέρδισε φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή και ο Ντρινκγουότερ που ανέλαβε την εκτέλεση βρήκε τον Μόργκαν στην περιοχή. Ο αρχηγός των "αλεπούδων" έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 1-1.

Αυτή ήταν και η πρώτη ευκαιρία της Λέστερ στο ματς, που προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού και με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Λίνγκαρντ, έψαξαν το δεύτερο τέρμα. Η ομάδα του Ρανιέρι όμως παίζοντας σωστή άμυνα, κρατούσε το 1-1. Μάλιστα στο 71' θα μπορούσε να κάνει και την ανατροπή, όμως ο Ντε Χέα έδιωξε εκπληκτικά το σουτ του Μαχρέζ.

Στα τελευταία λεπτά η Γιουνάιτεντ αύξησε την πίεσή της, ενώ είχε και δοκάρι σε κεφαλιά του Σμόλινγκ στο 79'. Στο 87' οι "αλεπούδες" έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερης κίτρινης κάρτας του Ντρινκγουότερ, παρ' όλα αυτά κατάφεραν να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας από το Ολντ Τράφορντ. Έτσι πλέον με μία νίκη κόντρα στην Έβερτον την επόμενη αγωνιστική θα μπορέσουν να ολοκληρώσουν το θαύμα, κατακτώντας τον τίτλο!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ(4-2-3-1): Ντε Χεά, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Κάρικ, Φελαϊνί (75' Ερέρα), Λίνγκαρντ (62' Μάτα), Ρούνεϊ, Μαρσιάλ, Ράσφορντ (82' Ντεπάι)

Λέστερ(4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ (88' Κινγκ), Καντέ, Ντρίνκγουοτερ, Σλουπ (72' Ολμπράιτον), Οκαζάκι (67' Γκρέι), Ουγιόα

Πολύ άσχημο απόγευμα πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Σαουθάμπτον όπου γνώρισε βαριά ήττα με 4-2, λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό με τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Champions League. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 25ο λεπτό με τον Λονγκ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μανέ έκανε το 2-0 "σοκάροντας" την ομάδα του Πελεγκρίνι. Ο Ιχεανάτσο μείωσε σε 2-1, ένα λεπτό πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο, δίνοντας και πάλι ελπίδες στους "Πολίτες".

Ο Μανέ όμως ήταν καταλυτικός στο δεύτερο 45λεπτο. Πέτυχε δύο ακόμη τέρματα στο 57' και στο 68' ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ και έγραψε το 4-1, "κλειδώνοντας" στην ουσία το παιχνίδι για την ομάδα του που δίνει μάχη για έξοδο στην Ευρώπη. Η Σίτι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2 με τον καλύτερό της παίκτη στο ματς, τον Ιχεανάτσο, στο 78ο λεπτό. Με το αποτέλεσμα αυτό οι "Πολίτες" έμειναν στην τέταρτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ.

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Φόρσερ, Μαρτίνα, Βαν Ντάικ, Φοντέ, Μπερτράντ, Κλασιέ (59' Ρομέου), Γουανγιάμα, Μανέ, Ντέιβις (73' Βαρντ-Πρόους), Τάντιτς (87' Ροντρίγκες), Λονγκ

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροφ, Νασρί, Φερναντίνιο (60' Ντεμικέλις), Ντελφ (64' Νάβας), Στέρλινγκ, Μπονί, Ιχεανάτσο

Με πολλές αλλαγές παρέταξε την Λίβερπουλ ο Γίργκεν Κλοπ στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Σουόνσι, αφού το μυαλό όλων είναι στον επαναληπτικό με τη Βιγιαρεάλ για το Europa League. Οι "κόκκινοι" είχαν πρόβλημα από νωρίς πρόβλημα στην ανάπτυξή τους, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και πήραν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος με δύο γκολ των Αγιού (21') και Κορκ (33').

Στην επανάληψη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για τη Λίβερπουλ οι Λούκας και Μπεντέκε και ανέβασαν κάπως τους συμπαίκτες τους. Κατάφεραν εντέλει να μειώσουν στο 65' με γκολ του Μπεντέκε, όμως ο Αγιού ξαναχτύπησε δύο λεπτά αργότερα γράφοντας το 3-1 και έβαλε στην ουσία τέλος στα όποια όνειρα των "κόκκινων" για κάτι καλό. Στο 76' μάλιστα αποβλήθηκε και ο Σμιθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την ομάδα του Κλοπ να γνωρίζει μοιραία την ήττα με 3-1.

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Τέιλορ, Ουίλιαμς, Ρανχέλ, Άματ, Ράουτλετζ, Κορκ, Μπράιτον (90+1' Φούλτον), Σίγκουρτσον, Αγιού, Μοντέρο.

Λίβερπουλ (4-4-1-1): Ουάρντ, Σκρτελ, Λόβρεν, Κλάιν, Σμιθ, Στιούαρτ, Κοουτίνιο (46' Μπεντέκε), Άιμπ (80' Μπράναγκαν), Ότζο, Τσιριβέγια (46' Λούκας), Στάριτζ

Τα αποτελέσματα της 36ης ημέρας

ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

17:00 Γουότφορντ - Άστον Βίλα 3-2

(45'+2' Αμπντί, 90', 90+3' Ντίνι - 28' Κλαρκ, 48' Αγιού)

14:00 Σουόνσι - Λίβερπουλ 3-1

(21', 67' Αγιού, 33' Κορκ - 65' Μπεντέκε)

16:05 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 1-1

(8'Μαρσιάλ - 17'Μόργκαν)

18:30 Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Σίτι 4-2

(25' Λονγκ, 28', 57, 68' Μανέ - 44', 78' Ιχεανάτσο)

ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ 2 ΜΑΙΟΥ 2016

22:00 Τσέλσι - Τότεναμ

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Premier League 2015-2016

TO LIVE

14:09
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε την πρώτη απόπειρα της Λέστερ να ολοκληρώσει το μεγαλύτερο θαύμα του αγγλικού ποδοσφαίρου και να στεφθεί πρωταθλήτρια της χώρας
14:10
Στο "Ολντ Τράφορντ", η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποτελεί το πρώτο εμπόδιο της ομάδας του Κλάουντιο Ρανιέρι, που έχει ακόμα δύο... προσπάθειες με Έβερτον και Τσέλσι για να "κλειδώσει" τον τίτλο
15:41
Η σύνθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χεά, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Κάρικ, Φελαϊνί, Λίνγκαρντ, Ρούνεϊ, Μαρσιάλ, Ράσφορντ
15:49
Η σύνθεση της Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ, Καντέ, Ντρίνκγουοτερ, Σλουπ, Οκαζάκι, Ουγιόα
15:53
Με νίκη, η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι στέφεται πρωταθλήτρια Αγγλίας. Με άλλο αποτέλεσμα, περιμένει το λονδρέζικο ντέρμπι της Δευτέρας μεταξύ Τσέλσι και Τότεναμ
15:58
Δείτε εδώ τη βαθμολογία στην Premier League τρεις αγώνες πριν από το τέλος
16:05
Σέντρα στην αναμέτρηση!
16:08

3'

Κρατούν μπάλα οι παίκτες της Γιουνάιτεντ. Ψάχνουν κάποιο χώρο.
16:13

8'

ΓΚΟΛ! Ο Μαρσιάλ ανοίγει το σκορ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
16:14
Από τη σέντρα του Βαλένσια, ο Μαρσιάλ γίνεται κάτοχος της μπάλας και με υποδειγματικό τελείωμα νικάει τον Σμάιχελ και δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.
16:22

14'

Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ που τη σπαταλάει ο Λίνγκαρντ!
16:23

17'

ΓΚΟΛ! Η Λέστερ καταφέρνει να βρει το δρόμο προς στα δίχτυα στην πρώτη της φάση στο ματς με τον αρχηγό της, Γουες Μόργκαν.
16:23
Από την εκτέλεση φάουλ του Ντρινκγουότερ, ο Μόργκαν σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στην περιοχή της Γιουνάιτεντ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
16:24

19'

Σουτ του Ρούνεϊ, η μπάλα φεύγει άουτ.
16:30

24'

Τρομερή κούρσα και σουτ από τον Λίνγκαρντ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ. Πολύ κινητικός ο άσος της Γιουνάιτεντ.
16:33
Πολύ καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες είναι ορεξάτες κι αυτό φαίνεται.
16:36

29'

Κόρνερ για τη Λέστερ.
16:36
Εκτελεί ο Φουχς, όμως η μπάλα περνάει από όλους και τελικά απομακρύνεται.
16:36
Στο 70% - 30% η κατοχή της μπάλας.
16:41

35'

Κόρνερ για την Γιουνάιτεντ αυτή τη φορά.
16:42
Κεφαλιά από τον Φελαϊνί που μπλοκάρει εύκολα ο Σμάιχελ.
16:46

41'

Νέα καλή στιγμή για την Λέστερ και πάλι με τον αρχηγό, Μόργκαν. Έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
16:51
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
16:52
Ημίχρονο στο Ολντ Τράφορντ. Μάντσεστερ και Λέστερ είναι στο 1-1 και το δεύτερο μέρος αναμένεται με τεράστια ενδιαφέρον.
17:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
17:08

47'

Δεσπόζει στον αέρα ο Μόργκαν. Νέα κεφαλιά, στα χέρια όμως του Ντε Χέα.
17:08
Να πούμε ότι δεν έχουν κάνει κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες.
17:10

49'

Σουτ του Μαρσιάλ από πλεονεκτική θέση με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια της Λέστερ.
17:15

54'

Kίτρινη κάρτα στον Λϊνγκαρντ. Η πρώτη στο ματς.
17:17

56'

Tρομερή φάση για τους γηπεδούχους. Ο Λίνγκαρντ έκανε την κούρσα και το σουτ, όμως είδε τον Σμάιχελ να του στερεί το γκολ.
17:19

59'

Κίτρινη κάρτα στον Κάρικ. Κι ακόμη μία στον Ντρίκγουότερ.
17:23

62'

Αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Ο Λίνγκαρντ, ο πιο κινητικός της παίκτης, αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Μάτα.
17:26

65'

Μια κεφαλιά, χωρίς τύχη όμως από τον Ουγιόα.
17:27

68'

Κίτρινη κάρτα στον Ρούνεϊ.
17:29

69'

Πρώτη αλλαγή για την ομάδα του Ρανιέρι. Αποχωρεί -ποιος άλλος;- ο Οκαζάκι και δίνει τη θέση του στον Γκρέι.
17:30
Δείτε πως πανηγύρισαν το γκολ της Λέστερ οι οπαδοί της νωρίτερα
17:34

71'

Tεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λέστερ! Ο Μαχρέζ έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από τη γωνία της περιοχής και ο Ντε Χέα κάπως κατάφερε και το έβγαλε!
17:36

75'

Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Εκτός ο Φελαϊνί, μέσα ο Ερέρα.
17:38

77'

Δεύτερη αλλαγή και για τον Ρανιέρι. Εκτός ο Σλουπ και μέσα ο Ολμπράιτον.
17:43

79'

ΔΟΚΑΡΙ για την Γιουνάιτεντ σε κεφαλιά του Σμόλινγκ! Τυχερή εδώ η Λέστερ.
17:44

82'

Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Εκτός ο Ντεπάι και μέσα ο Ράσφορντ.
17:48

87'

Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Ντριγκγουότερ. Με 10 θα τελειώσει το ματς η Λέστερ.
17:51

88'

Αλλαγή για τη Λέστερ. Εκτός ο Μαχρέζ και μέσα ο Κινγκ.
17:52
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:55
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης! Η Λέστερ μένει όρθια στο Ολντ Τράφοντ και φεύγει με το βαθμό της ισοπαλίας.
17:56
Με νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Έβερτον η Λέστερ θα κάνει φιέστα τίτλου!