2η αγ.: Μαγικός Ιμπραχίμοβιτς, νίκη η Γιουνάιτεντ

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς εξελίσσεται σε μόνιμο σκόρερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και με ακόμα δύο γκολ της έδωσε τη νίκη.

Ιμπραχίμοβιτς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ © REUTERS

Ο Κλοντ Πιελ συνεχίζει να... ξυπνά τον άγριο εαυτό του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και ο Σουηδός "σκότωσε" ξανά τον Γάλλο τεχνικό, έστω κι επί αγγλικού εδάφους. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-0 της Σαουθάμπτον στο "Ολντ Τράφορντ", με τον Ιμπραχίμοβιτς να φτάνει τα δώδεκα γκολ σε οκτώ αγώνες πρωταθλήματος κόντρα στον 54χρονο προπονητή. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τους "Άγιους" στο δεύτερο ντεμπούτο του Πολ Πογκμπά με τη φανέλα τους. Ο Ζοζέ Μουρίνιο χρησιμοποίησε τον Γάλλο μέσο δίπλα στον Μαρουάν Φελαϊνί, χωρίς πολλά αμυντικά καθήκοντα, σε σχέση με τον Βέλγο παρτενέρ του.

Πογκμπά-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ © AFP/GETTY IMAGES

Όσο για τα επιθετικά, ο νέος ηγέτης σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι, με κεφαλιά στο 36ο λεπτού, ενώ στο 52ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν χώρους στο γήπεδο της Γιουνάιτεντ και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με μόλις ένα εύστοχο σουτ. Αντιθέτως, τον αγώνα δεν ολοκλήρωσε για ακόμα μία φορά ο Χουάν Μάτα, ο οποίος έδωσε τη θέση του στο 76' στον Χενρίχ Μεχιταριάν, με τον Special One να στείλει ακόμα ένα μήνυμα για ποιον από τους δύο παίκτες προτιμά, εφόσον αμφότεροι είναι υγιείς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπαϊγί, Μπλιντ, Σο, Φελαϊνί, Πογκμπά, Μάτα (76' Μεχιταριάν), Ρούνεϊ (89' Σμόλινγκ), Μαρσιάλ (82' Ερέρα), Ιμπραχίμοβιτς

Σαουθάμπτον (4-1-2-1-2): Φόρστερ, Σοάρες, Φαν Ντάικ, Φόντε, Τάργκετ, Ρομέου (12' Κλάζι), Χιέιμπιεργκ, Ντέιβις (87' Όστιν), Τάντιτς, Λονγκ (84' Ροντρίγκεζ), Ρέντμοντ