Σάντερλαντ - Λέστερ 0-2

Η Λέστερ πέρασε κι από την έδρα της Σάντερλαντ με 2-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα προς την κατάκτηση της Premier League! Σκόρερ των δύο τερμάτων για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι ήταν ο συνήθης ύποπτος, Τζέιμι Βάρντι, που έφτασε τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα.

Φουριόζα μπήκε στο ματς κόντρα στη Σάντερλαντ η Λέστερ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να της... κόψουν το ρυθμό. Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες με την πρώτη να έρχεται στο 43' όταν ο Οκαζάκι γύρισε τη μπάλα στον Βάρντι, αλλά ο τελευταίος δεν έκανε καλό σουτ. Η Σάντερλαντ απάντησε στις καθυστερήσεις με τον Μπορίνι να εκτελεί και τον Σμάιχελ να αποκρούει.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν καλύτερος. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0 στο 50' με τον Μπορίνι να πιάνει ένα ακόμη καλό σουτ εντός περιοχής και τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Οκαζάκι μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως κι αυτό έφυγε εκτός εστίας.

Τελικά ο συνήθης ύποπτος, Τζέιμι Βάρντι, έκανε και πάλι την εμφάνισή του για τη Λέστερ. Στο 66' ο Ντρίνκγουότερ έβγαλε μια τρομερή 40άρα μπαλιά προς τον Άγγλο επιθετικό, αυτός κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Σάντερλαντ και με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 0-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Λέστερ, Τζέιμι Βάρντι, πήρε τη μπάλα στο κέντρο, ξεμαρκαρίστηκε, πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε σε κενή εστία το 0-2. Ο Άγγλος έφτασε τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα και η Λέστερ βαδίζει ολοταχώς για την κατάκτηση της Premier League.

Λέστερ (4-4-2):Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ (81' Γκρέι), Καντέ, Ντρινκγουότερ, Ολμπράιτον (84' Αμάρτεϊ), Οκαζάκι (61' Ουγιόα), Βάρντι

Σάντερλαντ (4-1-4-1):Μανόνε, Γέντλιν, Κονέ, Καμπούλ, Βαν Άανχολτ, Κίρχοφ, Καζρί (68' Ρόντγουελ), Εμβιλά (68' Ρόντγουελ), Κάτερμολ, Μπορίνι (76' Λενς), Ντεφόε