34η αγ.: Η Τότεναμ πλησίασε τη Λέστερ

Η Τότεναμ επικράτησε με άνεση της Στόουκ στο "Λίμπερτι" και έκλεισε την "ψαλίδα" από τη Λέστερ, τέσσερις αγωνιστικές πριν από την "αυλαία" της Premier League.

Τότεναμ

Ο ένας ήταν αγέννητος και ο άλλος ήταν μόλις έξι μηνών, όταν ο Σέι Γκίβεν καθόταν στον πάγκο της Σέλτικ για ένα Old Firm του 1994. Είκοσι δύο χρόνια μετά, Ντέλε Άλι και Χάρι Κέιν σημείωσαν από δύο γκολ στον 39χρονο Ιρλανδό τερματοφύλακα της Στόουκ, οδηγώντας την Τότεναμ σε εκτός έδρας νίκη με 4-0 στο "Λίμπερτο" και διατηρώντας τις ελπίδες να κατακτήσει ότι δεν πέτυχε ο πολύπειρος συνάδελφός τους, ένα πρωτάθλημα. Τα "σπιρούνια" χρειάστηκαν μόλις εννέα λεπτά για να προσφέρουν δείγμα της ανωτερότητάς τους, με τον Κέιν να σημειώνει ένα καταπληκτικό γκολ με φαλτσαριστό σουτ και να φτάνει τα 23 στην Premier League, ένα παραπάνω από τον Τζέιμι Βάρντι στη μάχη των σκόρερ.

Ρόουζ-Σατσίρι-Τότεναμ-Στόουκ

Οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν με απειλητικό τρόπο και οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο. Στο 67ο λεπτό, ο Άλι έγραψε το 2-0 σε μία αντεπίθεση μετά από απίθανη ασίστ του Κρίστιαν Έρικσεν και δύο λεπτά αργότερα έχασε ένα γκολ που δεν... χάνεται. Ο Κέιν διόρθωσε το λάθος του συμπαίκτη του στο 71', διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του και ο Άλι επανόρθωσε κι αυτός από την πλευρά του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 στο 82'. Με τη νίκη αυτή, οι Λονδρέζοι πλησίασαν στους πέντε βαθμούς την πρωτοπόρο Λέστερ, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος της σεζόν.

Στόουκ (4-2-3-1): Γκίβεν, Κάμερον, Σόκρος, Βόλσαϊντ, Μουνιέσα, Γουίλαν (76' Άνταμ), Ιμπιλά, Σατσίρι (46' Χοσέλου), Αφελάι, Αρναούτοβιτς, Κρκιτς

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Λαμέλα, Άλι (85' Σαντλί), Έρικσεν, Κέιν