35η αγ.: Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Τσέλσι (VIDEO)

Η Τσέλσι πανηγύρισε για 5η φορά στην ιστορία της την κατάκτηση του πρωταθλήματος Αγγλίας μετά από τη νίκη της με 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας για την 35η αγωνιστική της Premier League. Η Μάντσεστερ Σίτι παραμένει στη 2η θέση μετά από τη νίκη της στο Λονδίνο επί της Τότεναμ.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο πανηγυρίζει τον πρώτο τίτλο στη 2η θητεία του στην Τσέλσι, αφού οι "μπλε" επικράτησαν 1-0 της Κρίσταλ Πάλας στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και στέφθηκαν πρωταθλητές Αγγλίας για 5η φορά στην ιστορία τους. Οι "μπλε" παρατάχθηκαν δίχως ιδιαίτερο άγχος και γνωρίζοντας ότι με νίκη ολοκλήρωναν από νωρίς τη σεζόν τους και πλέον θα επιχειρούσαν να καταρρίψουν διάφορα ρεκόρ συγκομιδής βαθμών. Η Κρίσταλ Πάλας, αν και μαχητική, αντιστάθηκε σθεναρά για περίπου ένα ημίχρονο. Λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για τα πρώτα 45 λεπτά, ο Εντέν Αζάρ ανατράπηκε από τον Τζέιμς Μακάρθουρ και ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι.

Ο κορυφαίος παίκτης της σεζόν και με τη βούλα δεν κατάφερε να σκοράρει από αυτήν, αλλά πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Τζούλιαν Σπερόνι και με πανέμορφη κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο 2ο ημίχρονο κι έψαξαν το γκολ, αλλά ο Τιμπό Κουρτουά αποδείχθηκε για ακόμα ένα παιχνίδι απροσπέλαστο τείχος. Οι γηπεδούχοι είχαν ετοιμάσει γιορτή γι' αυτό το παιχνίδι και δεν είχαν διάθεση να την αναβάλουν, με συνέπεια να διατηρήσουν το 1-0 και να πανηγυρίσουν για 5η φορά το πρωτάθλημα Αγγλίας και 4η τα τελευταία 11 χρόνια.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας, Μάτιτς, Κουαδράδο (46' Μίκελ), Γουίλιαν (85' Ζουμά), Αζάρ (90+2' Λουίς), Ντρογκμπά

Κρίσταλ Πάλας (4-4-1-1): Σπερόνι, Μαριάπα (60' Κέλι), Νταν, Ντιλέινι, Γουόρντ, Πάντσεον (71' Σανογκό), Μακάρθουρ, Λέντλεϊ, Ζαχά, Ματς (61' Μάρεϊ), Μπολάσι

Ο Σέρχιο Αγκουέρο βρήκε το... αγαπημένο θύμα του στην Αγγλία και έκανε αυτό που γνωρίζει καλύτερα από καθέναν στην Αγγλία, με συνέπεια η Μάντσεστερ Σίτι να επικρατήσει 1-0 της Τότεναμ στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" και να παραμείνει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Αργεντινός επιθετικός αναδείχθηκε νικητής στη μάχη των δύο πρώτων σκόρερ της Premier League, με τον Χάρι Κέιν να αποτυγχάνει να βελτιώσει τη συγκομιδή του (20), παρά τις πολλές καλές στιγμές που είχε στην αναμέτρηση.

Ο Αγκουέρο σκόραρε στο 29ο λεπτό μετά από ασίστ του Νταβίδ Σίλβα κι έφτασε τα 22 γκολ στο πρωτάθλημα και τα 10 σε 7 αναμετρήσεις με αντιπάλους τα "σπιρούνια". Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να αποτρέψουν την ήττα εάν ήταν πιο αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, ωστόσο ο Τζο Χαρτ κράτησε το μηδέν και οι "πολίτες" νίκησαν για πρώτη φορά εκτός έδρας μετά από 3 μήνες.

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Ντάιερ, Φάσιο, Βερτόνγκεν, Ροζ, Μπενταλέμπ, Μέισον (70' Παουλίνιο), Λαμέλα, Έρικσεν (59' Σολδάδο), Σαντλί (84' Αντεμπαγιόρ), Κέιν

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Ντεμιτσέλις, Μανγκαλά, Κολάροβ, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Μίλνερ, Λάμπαρντ (73' Νασρί, 76' Μπόνι), Σίλβα, Αγκουέρο (89' Μπογιατά)