37η αγ.: Ο Φέργκιουσον σήκωσε το 13ο, Έβερτον και Μιραλάς αποκαθήλωσαν ξανά τη Λίβερπουλ, πέρασε 4η η Τότεναμ

Άλεξ Φέργκιουσον και Πολ Σκόουλς είπαν "αντίο" στο "Ολντ Τράφορντ" σηκώνοντας το 13ο πρωτάθλημα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Premier League. Η Έβερτον έγραψε ιστορία αφού για πρώτη φορά από το 1937 διατήρησε τη Λίβερπουλ από κάτω της σε 2 σερί σεζόν, με τον Κέβιν Μιραλάς να σημειώνει και τα 2 γκολ της νίκης επί της Γουέστ Χαμ. Οι "κόκκινοι" υπέταξαν στο Λονδίνο τη Φούλαμ με 3-1. Νίκη με άρωμα Champions League για Τότεναμ.

© EPA

Άλεξ Φέργκιουσον, Πολ Σκόουλς, τρόπαιο. Με αυτήν τη σειρά κατά νου βρέθηκαν στο "Ολντ Τράφορντ" 75.572 φίλαθλοι, παρακολουθώντας τη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Σουόνσι με 2-1. Ο Σκοτσέζος τεχνικός γνώρισε την αποθέωση στο έσχατο παιχνίδι του ως προπονητής στο γήπεδο όπου η φήμη του απέκτησε μυθικές διαστάσεις. Ο κάτοχος 13 πρωταθλημάτων είδε τους παίκτες του να του χαρίζουν μία τελευταία νίκη στο "Ολντ Τράφορντ", σε ένα παιχνίδι δίχως βαθμολογική σημασία, αφού και το φετινό πρωτάθλημα έχει κατακτηθεί.

Μεγαλύτερη ήταν η επιλογή ενδεκάδας από τον σερ Άλεξ, με τον Γουέιν Ρούνεϊ να μένει εκτός αποστολής και τον Πολ Σκόουλς να αρχίζει το ματς ως βασικός. Ο Άγγλος μέσος είπε κι αυτός "αντίο" στο κοινό που τον αποθεώνει από το 1993, ωστόσο δεν κατάφερε να συνδυάσει τον αποχαιρετισμό του με γκολ. Αυτό προήλθε από τον Χαβιέρ Ερνάντες στο 39ο λεπτό και παρά την ισοφάριση του Μίτσου με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, η ημέρα ανήκε στους "κόκκινους διαβόλους", με συνέπεια ο Ρίο Φέρντιναντ να δώσει τη νίκη με 2-1. Όλα ήταν έτοιμα, πλέον, για την απονομή, την τελευταία στην καριέρα των Φέργκιουσον, Σκόουλς και ίσως Ράιαν Γκιγκς, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ματς και αποθεώθηκε με τη σειρά του.

Ήταν μία ιδιαίτερη αναμέτρηση για πολλούς λόγους στο "Γκούντισον Παρκ". Ο Ντέιβιντ Μόγες είπε "αντίο" στο κοινό που (κυρίως) τον αποθέωνε, ο Κέβιν Μιραλάς σκόραρε 2 φορές και η Έβερτον έγραψε ιστορία. Η νίκη με 2-0 επί της Γουέστ Χαμ διασφάλισε την 6η θέση για τα "ζαχαρωτά", με συνέπεια να τερματίζει για 2η σερί χρονιά πιο πάνω από τη "μισητή" γειτόνισσα του Μέρσεϊσαϊντ, Λίβερπουλ. Κάτι τέτοιο συνέβη τελευταία φορά προπολεμικά, όταν το 1936 η Έβερτον τερμάτισε 16η και η Λίβερπουλ 17η, ενώ μία χρονιά αργότερα, οι μεν πρώτοι τερμάτισαν 17οι και οι δεύτεροι 18οι.

Για να συμβεί αυτό, ο Βέλγος πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια στο 6ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας σημείωσε και νέο τέρμα (με κόντρα) απέναντι στη βαθμολογικά αδιάφορη ομάδα του Λονδίνου. Το τελικό 2-0 αποτέλεσε και τον αποχαιρετισμό του 50χρονου Σκοτσέζου τεχνικού του συλλόγου, ο οποίος από τη νέα σεζόν θα βρεθεί στο "τιμόνι" της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο "Κρέιβεν Κότατζ" της Φούλαμ, οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, αλλά η Λίβερπουλ αντεπιτέθηκε και πήρε τη νίκη με 3-1. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Ντάνιελ Στάριτζ, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, διασφαλίζοντας την ανατροπή του σκορ απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Καραγκούνη, ο οποίος αγωνίστηκε για 82 λεπτά.

Το σκορ άνοιξε στο 33ο λεπτό από τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, τον κορυφαίο παίκτη της φετινής σεζόν για τη Φούλαμ σύμφωνα με ψηφοφορία του κοινού, με δεύτερο τον Καραγκούνη και τρίτο τον Σάσα Ρίτερ. Η απάντηση του Στάριτζ ήταν άμεση, ενώ στο 2ο ημίχρονο, ακόμη 2 τέρματα του διεθνή Άγγλου επιθετικού έδωσαν το "τρίποντο" στη Λίβερπουλ.

Ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ εξακολουθεί να οδηγεί την Τότεναμ στο επόμενο Champions League, αυτήν τη φορά σημειώνοντας το γκολ της εκτός έδρας νίκης με 2-1 επί της Στόουκ. Ο Τογκολέζος επιθετικός, μετά από το καταπληκτικό γκολ που σημείωσε στην ισοπαλία 2-2 με αντίπαλο την Τσέλσι, βρέθηκε ξανά στην κορυφή του σχήματος που παρέταξε ο Αντρέ Βίλας Μπόας, με τον Γκάρεθ Μπέιλ από πίσω του σε ελεύθερο ρόλο να προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα. Μόλις στο 3ο λεπτό, όμως, οι Λονδρέζοι βρέθηκαν σε ρόλο διώκτη, αφού οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Στιβέν Ενζονζί. Στο 20ό λεπτό, τα "σπιρούνια" απάντησαν με τον Κλιντ Ντέμπσεϊ μετά από μπέρδεμα της άμυνας των γηπεδούχων.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Τόνι Πιούλις, ο Τσάρλι Άνταμ αποβλήθηκε με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, στρώνοντας το δρόμο της ανατροπής για τα "σπιρούνια". Η πίεση που ασκήθηκε ήταν μεγάλη και εν τέλει στο 83ο λεπτό, ο Αντεμπαγιόρ έσπρωξε την μπάλα σε κενή εστία μετά από οργανωμένη επίθεση, δίνοντας στην Τότεναμ τους 3 βαθμούς που τη φέρνει πάνω από την Άρσεναλ, με παιχνίδι περισσότερο.

# Δύο παλιές δόξες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, εκ των πρώτων παικτών που τέθηκαν υπό τις οδηγίες του Άλεξ Φέργκιουσον, Στιβ Μπρους και Μπράιαν Ρόμπσον μετέφεραν το τρόπαιο του πρωταθλητή στο βωμό που είχε στηθεί στο "Ολντ Τράφορντ", για την απονομή.

# Οι 2 αρχηγοί των "κόκκινων διαβόλων", Νεμάνια Βίντιτς και Πατρίς Εβρά, παρέδωσαν το τρόπαιο στον Φέργκιουσον, ώστε να το σηκώσει εκείνος και να δώσει το έναυσμα των πανηγυρισμών.

# Όταν ισοφάρισε η Σουόνσι το παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οι φίλοι των Ουαλών τραγουδούσαν αστειευόμενοι το περίφημο σύνθημα "θα απολυθείς το πρωί", με αποδέκτη τον Άλεξ Φέργκιουσον!