32η αγ.: Σοκ για Τσέλσι, ρεκόρ ο Ρούνεϊ, νίκη η Γιουνάιτεντ

Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε την Τσέλσι με 1-0 στο λονδρέζικο ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής της Premier League και "ψαλίδισε" τις ελπίδες τίτλου. Ο Γουέιν Ρούνεϊ έγινε ο 4ος σκόρερ στην ιστορία της κατηγορίας στη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-1 επί της Άστον Βίλα.

Οι ελπίδες τίτλου της Τσέλσι δέχθηκαν ισχυρό πλήγμα, αφού η Κρίσταλ Πάλας υπέταξε με 1-0 τους πρωτοπόρους της κατηγορίας στο λονδρέζικο ντέρμπι του "Σέλχαρστ Παρκ" και τους άφησαν έκθετους σε προσπεράσεις από Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι. Αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ο αρχηγός της, Τζον Τέρι, ο οποίος στο 100ό ντέρμπι της αγγλικής πρωτεύουσας στο οποίο συμμετείχε, σημείωσε αυτογκόλ και ουσιαστικά προσέφερε το "τρίποντο" στην ομάδα του Τόνι Πιούλις.

2014 GETTY IMAGES

Τα πράγματα θα μπορούσε να είναι τελείως διαφορετικά εάν ο Άγγλος στόπερ ήταν πιο εύστοχος σε κεφαλιά που έκανε στη... σωστή εστία νωρίτερα ή εάν ο Χούλιαν Σπερόνι δεν σταματούσε τον Εντέν Αζάρ σε δύο ευκαιρίες του. Το αυτογκόλ του Τέρι στο 52' σόκαρε τους φιλοξενούμενους, που λίγο έλειψε να δεχθούν και νέο γκολ με τον Κάμερον Τζερόμ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η πίεση της Τσέλσι στα τελευταία λεπτά δεν είχε αποτέλεσμα και το 1-0 την προσγείωσε απότομα από τον θρίαμβο κόντρα στην Άρσεναλ.

Κρίσταλ Πάλας (4-5-1): Σπερόνι, Μαριάπα, Νταν, Ντιλέινι, Γουόρντ, Μπολάσι (70' Ο' Κιφ), Ντίκγκατσοϊ, Γέντινακ, Λέντλεϊ, Πάντσεον (90+1' Παρ), Τζερόμ (88' Μάρεϊ)

Τσέλσι (4-2-3-1): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Λουίζ (46' Οσκάρ), Μάτιτς, Σίρλε (70' Μπα), Λάμπαρντ (66' Σαλάχ), Αζάρ, Τόρες

Ο Γουέιν Ρούνεϊ πέρασε στην 4η θέση των σκόρερ στην Premier League οδηγώντας με 2 γκολ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη νίκη 4-1 επί Άστον Βίλα. Ο Άγγλος επιθετικός έφτασε τα 171 γκολ στην κατηγορία, προσπερνώντας τον Φρανκ Λάμπαρντ και κυνηγώντας πλέον τους Άλαν Σίρερ (260), Άντι Κόουλ (187) και Τιερί Ανρί (175). Το πρώτο εκ των δύο στον αγώνα, αυτό του 20ού λεπτού, κατεύνασε τα πλήθη του "Ολντ Τράφορντ" που έβλεπαν την ομάδα τους να οδεύει για 3η σερί εντός έδρας ήττα. Ο Άσλεϊ Γουέστγουντ είχε βάλει μπροστά στο σκορ την αδιάφορη όσον αφορά στη μάχη του υποβιβασμού Άστον Βίλα, με εκτέλεση φάουλ, και το πανό που ίπτατο με αεροπλάνο πάνω από το γήπεδο των "κόκκινων διαβόλων" έβρισκε όλο και περισσοτέρους φαν.

Η παρουσία του Σίντζι Καγκάβα και του Χουάν Μάτα στην ίδια σύνθεση έφερε αποτελέσματα στη δημιουργία των γηπεδούχων. Ο Ιάπωνας δημιούργησε το πρώτο γκολ του Άγγλου συμπαίκτη του και ο Ισπανός προκάλεσε το 2ο, κερδίζοντας πέναλτι στο 45' με το οποίο ο Ρούνεϊ έκανε την ανατροπή. Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Μάτα σημείωσε το πρώτο τέρμα του με τη Γιουνάιτεντ μετά από 832 λεπτά και "σφράγισε" τη νίκη. Ο Μόγες δεν είχε άλλον λόγο να κουράζει τον Ρούνεϊ ενόψει και Μπάγερν Μονάχου, έβαλε στη θέση του τον Χαβιέρ Ερνάντες, ο οποίος ολοκλήρωσε το πάρτι στο 90ό λεπτό με το 4-1.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Ράφαελ (46' Κάρικ), Τζόουνς, Βίντιτς, Μπίτνερ, Φλέτσερ, Φελαϊνί, Γιανγκ, Μάτα, Καγκάβα (68' Γιανουζάι), Ρούνεϊ (75' Ερνάντες)

Άστον Βίλα (4-2-3-1): Γκουζάν, Μπακούνα, Φλάαρ, Κλαρκ, Μπέρτραντ, Γουέστγουντ, Ντελφ, Ολμπράιτον (78' Λότον), Γουέιμαν, Αγκμπόνλαχορ (71' Τόνεφ), Μπεντέκε

# Το πανό για το οποίο έγινε τόσος θόρυβος μεσοβδόμαδα.

# Ο Γουέιν Ρούνεϊ μετράει 7 γκολ στα τελευταία 6 εντός έδρας παιχνίδια με την Άστον Βίλα, ωστόσο σκόραρε για πρώτη φορά στο "Ολντ Τράφορντ" για το πρωτάθλημα μετά από 690 λεπτά.

# Παρά το λάθος του την προηγούμενη αγωνιστική, ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος παρέμεινε βασικός κάτω από τα καρέ της Μίντλεσμπρο στην εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Μπράιτον για την 39η αγωνιστική της Championship.

# Για την ίδια κατηγορία, ο Απόστολος Βέλλιος έκανε το ντεμπούτο του για 67 λεπτά με τη φανέλα της Μπλάκπουλ, ως δανεικός από την Έβερτον, στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την ΚΠΡ.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

14:45 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 4-1

(20', 45' πέν. Ρούνεϊ, 57' Μάτα, 90' Ερνάντες - 13' Γουέστγουντ)

17:00 Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 1-0

(52' αυτ. Τέρι)

17:00 Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ 4-0

(45', 89' Ροντρίγκεζ, 49' Λάμπερτ, 70' Λαλάνα)

17:00 Στόουκ - Χαλ 1-0

(62' Οντεμβίγκι)

17:00 Σουόνσι - Νόριτς 3-0

(30', 38' Ντε Γκουζμάν, 75' Ράουτλετζ)

17:00 Γουέστ Μπρομ - Κάρντιφ 3-3

(2' Αμαλφιτανό, 9' Ντόρανς, 90+4' Μπιφουμά - 30' Ματς, 73' Κόκερ, 90+5' Ντάλι)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Μπόρουτς, Τσέιμπερς, Λόβρεν, Φόντε, Σο, Γουόρντ Πρόουζ, Κορκ, Λαλάνα (90' Γκάλαχερ), Ντέιβις (73' Σνεντερλέν), Ροντρίγκεζ, Λάμπερτ (83' Ραμίρες)

Νιούκαστλ (4-4-1-1): Έλιοτ, Γιανγκά Εμπιουά (46' Σαντόν), Κολοτσίνι, Γουίλιαμσον, Χαϊνταρά, Σισοκό (78' Ντάμετ), Ανίτα, Τιοτέ, Γκουφράν, Μπεν Αρφά (46' Ντε Γιονγκ), Σισέ

Στόουκ (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Σόκρος, Γουίλσον, Πίτερς, Ενζονζί, Γουίλαν (82' Παλάσιος), Οντεμβίγκι, Άιρλαντ, Αρναούτοβιτς (85' Άνταμ), Κράουτς (87' Γκουιντέτι)

Χαλ (3-5-2): Χάρπερ, Τσέστερ, Μπρους (71' Αλούκο), Ντέιβις, Ελ Μοχαμαντί, Λίβερμορ, Χάντλστοουν (82' Κουίν), Μέιλερ, Ροσίνιορ, Λονγκ, Γέλαβιτς (79' Σαγκμπό)

Σουόνσι (4-2-3-1): Φορμ, Ράνχελ, Τσίκο, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μπρίτον, Σέλβεϊ, Ντε Γκούζμαν (76' Ντάιερ), Μίτσου (73' Πάμπλο), Ράουτλετζ, Μπόνι (87' Βάθκεθ)

Νόριτς (4-4-2): Ρούντι, Μάρτιν, Μπένετ, Μπασόνγκ, Όλσον, Χόσον (46' Τζόνσον), Σνόντγκρας, Τέτε, Χούλαχαν (46' Γκουτιέρες), Φαν Βόλφσβινκελ (73' Χούπερ), Ελμάντερ

Γουέστ Μπρομ (4-3-3): Φόστερ, Ρέιντ, Μακόλεϊ, Ντόσον, Ρίτζγουελ, Μόρισον, Μουλουμπί, Ντόρανς (85' Γκέρα), Αμαλφιτανό (72' Μπεραϊνό), Βίντρα (78' Μπιφουμά), Σεσενιόν

Κάρντιφ (4-1-4-1): Μάρσαλ, Τεοφίλ Κατρίν, Κόκερ, Τέρνερ, Τέιλορ, Μέδελ (89' Γουίτιγχαμ), Φάμπιο (36' Ζάχα), Ματς, Γκούναρσον (46' Ντάλι), Μπέλαμι, Κάμπελ