Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 πέν. (1-1 παρ., 1-1 κ.α.)

Με ήρωα τον Γουίλι Καμπαγέρο που απέκρουσε τρεις εκτελέσεις, η Μάντσεστερ Σίτι έκαμψε στη διαδικασία των πέναλτι την αντίσταση της Λίβερπουλ με 3-1 στον τελικό του League Cup. Ο Φιλίπε Κουτίνιο είχε ισοφαρίσει στο 82' το γκολ του Φερναντίνιο, σε ένα τρελό φινάλε.

Καμπαγέρο-Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην Αγγλία για φέτος, επικρατώντας με 3-1 στα πέναλτι της Λίβερπουλ στο "Γουέμπλεϊ" για τον τελικό του League Cup, χάρη στο γκολ του Φερναντίνιο.

Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ δεν είχε ηττηθεί σε φάση κυπέλλου από τους "πολίτες" τα τελευταία 43 χρόνια, ωστόσο δεν κατάφεραν να αυξήσουν τα τρόπαιά τους (πολυνίκης ομάδα με οκτώ), αφού οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Κουτίνιο-Φερναντίνιο-Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να περάσουν 45 λεπτά με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις. Η σύγκρουση του Μαμαντού Σακό με τον Εμρέ Τζαν και η αντικατάσταση του Γάλλου αμυντικού λίγο αργότερα, αφού παραλίγο να στοιχίσει στη μεγάλη ευκαιρία του Σέρχιο Αγκουέρο.

Ο Αργεντινός ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, απέφυγε Λούκας Λέιβα και Σακό, σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά με την παρεμβολή του Σιμόν Μινιολέ, η μπάλα πήγε στο δοκάρι.

Αν στο 1ο ημίχρονο η Λίβερπουλ είχε την κατοχή της μπάλας και περισσότερες μεταβιβάσεις, το 2ο μέρος ανήκε εξ ολοκλήρου στους "πολίτες".

Στο 48', ο Αγκουέρο προειδοποίησε από δεξιά με σουτ που πέρασε λίγο άουτ και στο επόμενο λεπτό, από την ίδια πτέρυγα, έβγαλε στον Φερναντίνιο ο οποίος με σουτ για το οποίο φέρει ευθύνη κι ο Μινιολέ, άνοιξε το σκορ.

Φερναντίνιο-Μάντσεστερ Σίτι

Ένα τετ α τετ του Τζέιμς Μίλνερ ήταν το μοναδικό θετικό στοιχείο που είχε να παρατάξει η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ στην επόμενη μισή ώρα. Η "τρύπα" του Αλμπέρτο Μορένο στα αριστερά της άμυνας έδωσε διέξοδο στους παίκτες του Πελεγκρίνι.

Μορένο-Φερναντίνιο-Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ

Μοιραίος παίκτης ο Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να "τελειώσει" τον αγώνα ενάντια στην ομάδα όπου αναδείχθηκε. Ακόμα κι όταν αντικαταστάθηκε ο Μορένο και ο Μίλνερ κάλυψε αυτόν τον χώρο, τίποτα δεν άλλαξε.

Αγκουέρο, Στέρλινγκ και Φερναντίνιο από τη μία, Μινιολέ από την άλλη, μέχρι το τελευταίο επικό δεκάλεπτο, με πέντε κλασικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και ένα γκολ. Αυτό του Φιλίπε Κουτίνιο στο 82', με το οποίο ο Βραζιλιάνος οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Κουτίνιο-Λίβερπουλ

Η κούραση ήταν εμφανής στα πόδια των περισσοτέρων παικτών, παρότι ο Πελεγκρίνι έριξε στη μάχη τους "φρέσκους" Πάμπλο Σαμπαλέτα και Χεσούς Νάβας.

Οι δύο ομάδες έχασαν από μία πολύ καλή στιγμή (Ντιβόκ Ορίγκι από τη μία, Αγκουέρο από την άλλη) και ο νικητής έμελε να κριθεί στα πέναλτι.

Καμπαγέρο-Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ

Ο Εμρέ Τζαν άρχισε δυνατά με εκτέλεση αλά "Πανένκα", ενώ ο Φερναντίνιο έστειλε το δικό του στο δοκάρι. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Καμπαγέρο, ο οποίος έπιασε κατά σειρά τις προσπάθειες των Λούκας Λέιβα, Κουτίνιο και Άνταμ Λαλάνα και χάρισε το τρόπαιο στη Σίτι.

Λίβερπουλ (4-4-1-1): Μινιολέ, Κλάιν, Λούκας, Σακό (25' Τουρέ), Μορένο (72' Λαλάνα), Μίλνερ, Χέντερσον, Τζαν, Κουτίνιο, Φιρμίνο (90' Ορίγκι), Στάριτζ

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Καμπαγέρο, Σανιά (91' Σαμπαλέτα), Κόμπανι, Οταμέντι, Κλισί, Τουρέ, Φερνάντο (91' Νάβας), Φερναντίνιο, Σίλβα (110' Μπονί), Στέρλινγκ, Αγκουέρο

Η "χρυσή Βίβλος" του League Cup Αγγλίας

18:04
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο τελικό της σεζόν στην Αγγλία, αυτόν του League Cup μεταξύ της Λίβερπουλ και της Μάντσεστερ Σίτι

18:40
Κακό παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κυριαρχήσουν
18:49

15'

Τζαν και Σακό συγκρούονται στον αέρα και ο Γάλλος κεντρικός αμυντικός μένει ώρα κάτω
18:56

24'

Ο Αγκουέρο στην περιοχή, αποφεύγει τον Λούκας, ο Σακό γλιστράει, αλλά το πλασέ του Αργεντινού καταλήγει στο δοκάρι, μετά και από καίρια παρέμβαση του Μινιολέ
18:56

25'

Ξανά εκτός αγώνα ο Σακό, εμφανώς ζαλισμένος από το προηγούμενο χτύπημα. Θα μπει στη θέση του ο Τουρέ
19:06

33'

Εκτέλεση φάουλ με σέντρα για τη Λίβερπουλ, ο Τουρέ την κεφαλιά, λίγο άουτ
19:12
Ο Σακό ζητάει από τον Κλοπ να συνεχίσει, αλλά ο Γερμανός του λέει δεν είσαι 100% εντάξει και εν μέσω απολογιών, τον αντικαθιστά
19:17

45'

Σουτ του Κουτίνιο με την μπάλα να πέφτει μέσα στην περιοχή, πολύ πλάγια η μπάλα και σε σώματα αντιπάλου

19:38

48'

Στην κόντρα η Σίτι, ο Σίλβα τη βαθιά μπαλιά, ο Αγκουέρο κοντρόλ με το κεφάλι και από διαγώνια θέση στέλνει την μπάλα άουτ
19:39

49'

Χτυπά ξανά από δεξιά η Σίτι. Ο Σίλβα βάζει σέντρα στον Αγκουέρο, βγάζει στον επερχόμενο Φερναντίνιο, ο οποίος από πολύ πλάγια θέση περνάει την μπάλα κάτω από τον Μινιολέ
19:43

53'

Πρώτη κίτρινη του τελικού στον Κλάιν για μαρκάρισμα στον Στέρλινγκ
19:45

56'

Ομαδική προσπάθεια για τη Λίβερπουλ, ο Μίλνερ σε θέση τετ α τετ με τον Καμπαγέρο, λίγο άουτ
19:49

60'

Ο Τουρέ στον Σίλβα στα δεξιά, αυτός στον Στέρλινγκ λίγο έξω από την περιοχή, ο πρώην παίκτης της Λίβερπουλ κάνει πολύ κακό τελείωμα
19:54

65'

Ο Μορένο δέχεται κίτρινη κάρτα αφού για ακόμα μία φορά κυνηγούσε από πίσω αντίπαλο και του έκανε φάουλ για να τον σταματήσει
19:57

65'

Ο Σίλβα εκτελεί φάουλ, πάνω από το τείχος και το οριζόντιο δοκάρι του Μινιολέ
19:58

69'

Αριστερό σουτ του Αγκουέρο έξω από την περιοχή, πέφτει και σώζει ο Μινιολέ στη γωνία του
20:01

72'

Δεύτερη αλλαγή για τη Λίβερπουλ, ο Λαλάνα στη θέση του Μορένο
20:05

75'

Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντο για μαρκάρισμα στον Τζαν
20:09

80'

Ξανά από δεξιά ο Αγκουέρο, ξανά ο Μορένο δεν μπορεί να κάνει κάτι, κόβει στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο Στέρλινγκ δεν πιάνει καλό σουτ, άουτ
20:13

82'

Φάση διαρκείας στην περιοχή της Σίτι, ο Ορίγκι γυρίζει, ο Λαλάνα από κοντά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, το ριμπάουντ ο Κουτίνιο που με εξουδετερωμένο τον Καμπαγέρο κάνει το 1-1
20:14

85'

Κίτρινη για τον Κουτίνιο λόγω του πανηγυρισμού, κίτρινη και για τον Τζαν για μαρκάρισμα στον Κλισί
20:16

86'

Φοβερή ευκαιρία με τον Φερναντίνιο από τη μικρή περιοχή να πλασάρει πέφτοντας, πάνω στον Μινιολέ που διώχνει
20:16

87'

Κάρτα στον Κόμπανι για μαρκάρισμα στον Ορίγκι
20:17

87'

Δυνατό σουτ του Χέντερσον έξω από την περιοχή, κόντρα στον Κουτίνιο, η μπάλα χάνει ταχύτητα και ο Καμπαγέρο μπλοκάρει
20:19

89'

Κόρνερ από δεξιά, ο Τουρέ την κεφαλιά, πάνω στον πεσμένο Κόμπανι που σταματάει μία καλή ευκαιρία. Από τα διωξίματα, νέο κόρνερ, ανεκμετάλλευτο
20:22
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις, έχουμε διανύσει ήδη τα δύο
20:24
Παράταση
20:29

91'

Με αλλαγή αρχίζει η Σίτι την παράταση, ο Σαμπαλέτα και ο Νάβας στη θέση του Σανιά και του Φερνάντο
20:31
Σέντρα στο 1ο ημίχρονο της παράτασης
20:40
Χωρίς δράση μέχρι στιγής το παιχνίδι, η Σίτι την κατοχή, αλλά δεν μπορεί να πλησιάσει την εστία του Μινιολέ
20:45

105'

Ο Αγκουέρο "τρυπά" την άμυνα της Λίβερπουλ, τετ α τετ με τον Μινιολέ, ο Βέλγος διώχνει με το πόδι