Άρσεναλ - Τσέλσι 1-0

Η Άρσεναλ αναδείχθηκε υπερπρωταθλήτρια Αγγλίας για 14η φορά στην ιστορία της και δεύτερη σερί. Νίκησε 1-0 την Τσέλσι στον τελικό του Community Shield και άρχισε με τίτλο τη νέα χρονιά.

Με το γκολ του Άλεξ Οξλέιντ-Τσαμπερλέιν στο 24' να κάνει τη διαφορά, η κυπελλούχος Άρσεναλ επιβλήθηκε της πρωταθλήτριας Τσέλσι στον τελικό του Community Shield και έκανε σεφτέ στους τίτλους για το 2015, μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του αγγλικού πρωταθλήματος.

Το πανέμορφο (σε εκτέλεση) γκολ του Άγγλου εξτρέμ, στο μέσο του πρώτου ημιχρόνου, ήταν το πρώτο που πέτυχαν οι "κανονιέρηδες" απέναντι στους "μπλε" επί θητειών Μουρίνιο μετά τις 6 Μαΐου του 2007! Ήταν όμως αρκετό για να καθορίσει τη μοίρα της πρώτης μεγάλης μάχης των δύο κορυφαίων, βάσει τίτλων, ομάδων του νησιού κατά την περυσινή περίοδο.

Μετά το 1-0 ήταν λογικό η Άρσεναλ να δώσει χώρο και να παίξει σαν Τσέλσι. Επειδή πάντως η ομάδα του Βενγκέρ δεν είναι απ' αυτές που αμύνονται με μαεστρία, ήταν εύκολο για τους "μπλε" να φτιάξουν ευκαιρίες. Τις πρώτες δύο τις σπατάλησε ο Ραμίρες, στο 33' και στο 36', προκαλώντας την αντίδραση του Μουρίνιο, ενώ την επόμενη, την πιο κλασική απ' όλες στο 61', πέταξε στα... πουλιά ο Εντέν Αζάρ.

Ο Πορτογάλος προπονητής είχε ρίξει στη μάχη τον Φαλκάο και τον Όσκαρ, υπολόγιζε όμως χωρίς τον Τσεχ. Ο πρώην αναπληρωματικός γκολκίπερ της Τσέλσι και νυν βασικός στην Άρσεναλ εκτινάχθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά το σου-φάουλ του Βραζιλιάνου στο 69', αποδεικνύοντας ότι παραμένει σε υψηλό επίπεδο.

Από τη στιγμή που η Τσέλσι δεν ισοφάρισε ούτε τότε και ο Μουρίνιο ρίσκαρε σε σύστημα με τρεις αμυντικούς, ανεβάζοντας τους υπολοίπους, οι "κανονιέρηδες" βρήκαν άπλετους χώρους. Απλώς Καθόρλα, Ράμσεϊ (στην ίδια φάση) και Γκιμπς ήταν άστοχοι στα τετ α τετ που είχαν με τον Κουρτουά. Ο Βέλγος τερματοφύλακας ήταν επίσης σ' ετοιμότητα, είχε όμως ήδη δεχθεί ένα γκολ και η Τσέλσι ηττήθηκε.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Ράμσεϊ, Καθόρλα, Τσαμπερλέιν (87' Αρτέτα), Ουόλκοτ (66' Ζιρού), Εζίλ (82' Γκιμπς)

Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι (82' Μόουζες), Αθπιλικουέτα (69' Ζουμά), Ραμίρες (54' Όσκαρ), Μάτιτς, Ουίλιαν, Φάμπρεγας, Αζάρ, Ρεμί (46' Φαλκάο)

16:28
Καλωσήρθατε στο live του Community Shield μεταξύ της κυπελλούχου Άρσεναλ και της πρωταθλήτριας Τσέλσι που διεξάγεται στο "Γουέμπλεϊ".
16:29
Ο Αρσέν Βενγκέρ αναζητεί την πρώτη νίκη του απέναντι στον Ζοζέ Μουρίνιο ύστερα από 13 αγώνες.
16:31
Κεντρικό πρόσωπο του αγώνα είναι ο Πετρ Τσεχ, ο οποίος μετά από 11 σεζόν και 494 εμφανίσεις με την Τσέλσι μεταπήδησε στην Άρσεναλ.
16:32
Πέραν του Τσεχ, η Άρσεναλ δεν έκανε καμία άλλη μεταγραφή, πούλησε τον Λούκας Ποντόλσκι στην Γαλατάσαραϊ, ενώ δάνεισε τον Βόιτσιεχ Στσέσνι στη Ρόμα και τον Καρλ Τζένκινσον στη Γουέστ Χαμ.
16:34
Η Τσέλσι, από την πλευρά της, αντικατέστησε τον Τσεχ με τον Ασμίρ Μπέγκοβιτς, πήρε δανεικό από την Μονακό τον Ρανταμέλ Φαλκάο, ενώ πούλησε τον Φιλίπε Λουίς στην Ατλέτικο, τον Γκαέλ Κακουτά στην Σεβίλλη, τον Θοργκάν Αζάρ στην Γκλάντμπαχ και έλυσε τη συνεργασία της με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά.
16:34
Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί άλλη μια φορά για τον ίδιο τίτλο, το 2005, όταν η Τσέλσι είχε επικρατήσει 2-1.
16:36
Η Άρσεναλ εμφανίζεται για 21η φορά στο Community Shield μετρώντας δώδεκα νίκες και επτά ήττες (δύο στα πέναλτι), ενώ έχει μοιραστεί μια φορά τον τίτλο με τον αντίπαλό της. Η Τσέλσι δίνει το "παρών" για 11η φορά, ενώ μέχρι στιγμής τέσσερις επιτυχίες και έξι αποτυχίες (δύο στα πέναλτι).
16:37

Άρσεναλ:
Τσεχ, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μέρτεζακερ, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Γουόλκοτ.

Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Ραμίρες, Γουίλιαν, Αζάρ, Ρεμί.
16:54
Στατιστικό: Η Άρσεναλ έχει συμπληρώσει 482 αγωνιστικά λεπτά χωρίς να σκοράρει κατά της Τσέλσι.
16:59
Σε μόλις ένα από τα πέντε τελευταία Community Shield επικράτησε ο κυπελλούχος: την περυσινή σεζόν με νικήτρια την Άρσεναλ.
17:00
Σέντρα στο ματς.
17:04
Φίλος της Άρσεναλ με καπέλο που έχει... λανσάρει ο Τσεχ
17:05
Πιο δραστήρια η Άρσεναλ στο πρώτο πεντάλεπτο.
17:07
Η Άρσεναλ αναζητεί το πρώτο της γκολ κατά της Τσέλσι του Μουρίνιο από τις 6 Μαΐου 2007. Τότε, είχε σκοράρει ο μετέπειτα άσος του Παναθηναϊκού Ζιλμπέρτο Σίλβα.
17:07
Αρκετές δυνατές μονομαχίες στο ξεκίνημα.
17:09
Οι φίλοι της Άρσεναλ
17:09
Γιορτή στο "Γουέμπλεϊ"
17:10
7ο λεπτό: Ο Ραμίρες κάνει δυνατό τάκλιν στον Καθόρλα, αλλά ο διαιτητής εκτιμά ότι δεν πρέπει να τον τιμωρήσει με κίτρινη.
17:13
12o λεπτό: Kόρνερ του Φάμπρεγας από αριστερά, ο Ιβάνοβιτς δεν πιάνει καλά την προβολή και εν συνεχεία καταλογίζεται φάουλ του Κέιχιλ στον Μονρεάλ.
17:14
Η Τσέλσι έχει αποκτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
17:17
Moνομαχία μεταξύ Ρεμί και Μέρτεζακερ
17:19
Διακοπή επειδή έχει ματώσει στο πρόσωπο ο Ραμίρες, ενώ και ο Εζίλ έχει τραυματιστεί.
17:24
ΓΚΟΛ! Άρσεναλ - Τσέλσι 1-0 (24ο λεπτό): O Γουόλκοτ δίνει δεξιά στον Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, ο οποίος συγκλίνει, βρίσκει οπτικό πεδίο μπροστά από τον Αθπιλικουέτα και με ένα ωραίο σουτ ανοίγει το σκορ στο "Γουέμπλεϊ".
17:27
Στατιστικό: Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Άρσεναλ επί της Τσέλσι του Μουρίνιο από τις 6 Μαΐου 2007 και το πρώτο συνολικά μετά από 506 αγωνιστικά λεπτά.
17:33
33ο λεπτό: Μακρινό πλασέ του Ραμίρες, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ. Πρώτη κλασική ευκαιρία για την Τσέλσι.
17:34
Πολύ καλή δουλειά για την Τσέλσι έχει κάνει ο Γουίλιαν από αριστερά.
17:35
Ο Φάμπρεγας έχει οπισθοχωρήσει λίγο, προκειμένου να γίνεται ευκολότερα αποδέκτης της μπάλας και να κάνει παιχνίδι.
17:36
Σαφέστατα, οι "κανονιέρηδες" βγάζουν μεγαλύτερο πάθος μέχρι στιγμής.
17:37
36ο λεπτό: Σέντρα του Ρεμί από αριστερά, ο Ραμίρες παίρνει την κεφαλιά από κοντινή απόσταση και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Σπουδαία ευκαιρία κι αυτή για την Τσέλσι.
17:39
Αμέσως μετά από το γκολ της Άρσεναλ, ο Μουρίνιο έδωσε εντολή στον Φάμπρεγας να παίξει δίπλα στον Μάτιτς και στον Γουίλιαν να μετατραπεί από αριστερό εξτρέμ σε "δεκάρι". Ήδη η Τσέλσι δείχνει βελτιωμένη.
17:41
Η αντίδραση του Μουρίνιο στη χαμένη ευκαιρία του Ραμίρες (στο 36')
17:43
42ο λεπτό: Εκπληκτική αντεπίθεση της Άρσεναλ, ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν σεντράρει από δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι και ο Ιβάνοβιτς προλαβαίνει τον Μονρεάλ.
18:03
Ο Κολομβιανός επιθετικός πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Τσέλσι.
18:05
Ο Τσεχ δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια σπουδαία απόκρουση στο πρώτο μέρος, αλλά σε μερικές περιπτώσεις έπαιξε... μπακότερμα. Ιδού οι επαφές του
18:10
54ο λεπτό: O Οσκάρ στη θέση του Ραμίρες.
18:11
Καλύτερη η Τσέλσι στο δεύτερο ημίχρονο.
18:13
57ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Οσκάρ, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
18:17
Το ματς παίζεται κατά βάση στο μισό του αγωνιστικού χώρου που αναλογεί στην Άρσεναλ.
18:18
61ο λεπτό: Tρομερή ευκαιρία για την Τσέλσι! Ο Αζάρ απέναντι στον Τσεχ από διαγώνια θέση, δεν εκτελεί σωστά και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
18:22
66ο λεπτό: O Ζιρού στη θέση του Γουόλκοτ.
18:24
67ο λεπτό: Πολύ καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Έπειτα από σέντρα του Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, ο Ζιρού πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
18:24
68ο λεπτό: Kίτρινη στον Κοκλέν.
18:25
69ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οσκάρ, ο Τσεχ αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
18:26
69ο λεπτό: O Zoυμά στη θέση του Αθπιλικουέτα.
18:28
70ό λεπτό: Ο Ράμσεϊ γυρίζει στον Ζιρού, ο οποίος αστοχεί με σουτ από καλή θέση.
18:28
Δραστήριοι οι "νεοφερμένοι" Οσκάρ και Ζιρού.
18:32
74ο λεπτό: Σέντρα του Φάμπρεγκας από δεξιά, πρώτη κεφαλιά ο Τέρι, δεύτερη ο Ζουμά, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσεχ.
18:32
Η απόκρουση του Τσεχ στο φάουλ του Οσκάρ (69')
18:34
77ο λεπτό: O Αρτέτα στη θέση του Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν.
18:38
82ο λεπτό: O Mόουζες στη θέση του Τέρι και ο Γκιμπς σ' εκείνη του Εζίλ.
18:40
Πιέζει η Τσέλσι στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν απειλεί
18:43
Οι "μπλε" παίζουν με τρεις αμυντικούς (Κέιχιλ, Ζουμά, Ιβάνοβιτς).
18:45
86ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ! Ο Καθόρλα δεν καταφέρνει να νικήσει τον Κουρτουά στο μεταξύ τους τετ α τετ και στην επαναφορά ο Ράμσεϊ σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει άουτ για λίγα εκατοστά.
18:48
Ένταση που εκτονώνεται γρήγορα στον αγωνιστικό χώρο.
18:48
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:48
Ακόμα δύο λεπτά.
18:51
94ο λεπτό: Τρομερή ευκαιρία! Ο Καθόρλα βγάζει τον Γκιμπς τετ α τετ με τον Κουρτουά. Νικητής ο γκολκίπερ.