Η Πόρτο πλήγωσε τον Μουρίνιο, "διπλό" η Ντιναμό Κιέβου

Με γκολ των Αντρέ Αντρέ και Μάικον, η Πόρτο επικράτησε 2-1 της Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο και την προσπέρασε στην κορυφή του 7ου ομίλου. "Διπλό" της Ντιναμό Κιέβου στο Τελ Αβίβ (2-0 την Μακάμπι).

Πόρτο - Τσέλσι 2-1

Η Πόρτο νίκησε γιατί ήταν πιο ψύχραιμη στις τελικές προσπάθειες. Η Τσέλσι βρίσκεται σε κακό φεγγάρι και αυτό αποδείχθηκε στον αγωνιστικό χώρο του "Ντραγκάο". Ο Αντρέ Αντρέ άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό, ο Γουίλιαν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά ο Μάικον έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους "δράκους" έξι λεπτά μετά από τη σέντρα του δευτέρου μέρους. Οι "μπλε" πίεσαν στο φινάλε για την ισοφάριση, όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε από πλευράς γηπεδούχων (δοκάρι Ντανίλο στο 81').

Πόρτο: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Μάρτινς Ίντι, Μάικον, Μαρκάνο, Ρούμπεν Νέβες (78' Εβάντρο), Μπραχίμι (86' Οσβάλντο), Αντρέ (80' Λαγιούν), Ντανίλο, Ιμπιλά, Αμπουμπακάρ.

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας, Ραμίρες (73' Μάτιτς), Μίκελ (62' Αζάρ), Γουίλιαν, Πέδρο (73' Κένεντι), Ντιέγκο Κόστα.

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ντιναμό Κιέβου 0-2

Η Ντιναμό Κιέβου νίκησε γιατί εκμεταλλεύθηκε την εμπειρία της. Το γρήγορο γκολ του Αντρίι Γιαρμολένκο της επέτρεψε να διαχειριστεί καλύτερα το ματς απέναντι σε έναν αντίπαλο που στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε μόλις δύο αξιόλογες τελικές. Μία "φαρμακερή" αντεπίθεση στο 50ό λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Ζούνιορ Μοράες να διπλασιάσει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και, ουσιαστικά, να βάλει τέλος στη σεμνή τελετή. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της ουκρανικής ομάδας μετά από επτά χρόνια.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ραΐκοβιτς, Ντάσα, Τίμπι, Μπεν Χαΐμ Ι, Άλμπερμαν, Ζάχαβι, Ρίκαν, Μίτροβιτς (61' Ιτζχάκι), Βέρμουτ (79' Μίχα), Πέρετζ, Μπεν Μπασάτ (46' Μπεν Χαΐμ ΙΙ).

Ντιναμό Κιέβου: Σοβκόβσκι, Ντανίλο Σίλβα, Αντούνες, Ντράγκοβιτς, Χατσερίντι, Μιγκέλ Βελόζο (69' Μπουγιάλσκι), Σίντορτσουκ, Ριμπάλκα, Γκονσάλες (78' Βίντα), Γιαρμολένκο, Μοράες (81' Κράβετς).