3ος γύρος: Πρόκριση παρά την ήττα για ΑΠΟΕΛ, αποκλεισμός-σοκ για Άγιαξ

Η Μίντιλαντ "τρόμαξε" τον ΑΠΟΕΛ με το γρήγορο γκολ της (2' Σβιατσένκο), η αποβολή του Βινίσιους (29') έκανε τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα, αλλά τελικά η εκτός έδρας νίκη με 1-2 στη Δανία έδωσε την πρόκριση για τα πλέι οφ του Champions League. Τρομερό ματς στη Νορβηγία και πρόκριση για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Ήττα σοκ και αποκλεισμός για Άγιαξ. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε το "πάνω χέρι" στην υπόθεση πρόκριση ύστερα από το 1-2 του πρώτου αγώνα στη Δανία. Όμως, τα πράγματα δεν κύλησαν ιδανικά για τους Κύπριους, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Σβιατσένκο έδωσε προβάδισμα στη Μίντιλαντ, παγώνοντας το "ΓΣΠ". Η αποβολή του Βινίσους στο 29' δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο των παικτών του Ντομίνγκος Πασιένσια. Παρόλα αυτά, η κυπριακή ομάδα άντεξε και πανηγύρισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, εξαιτίας των εκτός έδρας γκολ.

Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σέρτζιο, Καρλάο, Αστίθ, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Μακρίδης, Λεάλ (83' Αρτυματάς), Ντε Βινσέντι (90' Σωτηρίου), Πιατκόφσκι (46' Βάντερ).

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, ο Άγιαξ υπέστη ήττα σοκ μέσα στην "Άμστερνταμ Αρένα" με 2-3 από τη Ραπίντ Βιέννης και σε συνάρτηση με το 2-2 του πρώτου αγώνα αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Αυστριακούς ο Λουίς Σβάουμπ, ο οποίος σημείωσε 2 τέρματα και ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη Νορβηγία, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, χάρη στα εκτός έδρας γκολ. Οι Κροάτες μπήκαν με άγριες διαθέσεις και προηγήθηκαν με 0-3 στο 23ο λεπτό. Όμως, οι παίκτες της Μόλντε δεν τα παράτησαν και ;έφεραν το ματς στα ίσα, παρότι είχαν μείνει με 10 παίκτες από το 72' λόγω της αποβολής του Βέγκαρντ Φόρεν.

Τέλος, η Μονακό είχε εύκολο έργο κόντρα στους Γιουνγκ Μπόις, τους οποίος διέσυρε με 4-0, με τον Στεφάν Ελ Σαραουί να πετυχαίνει το πρώτο γκολ με τη φανέλα των Μονεγάσκων σε επίσημη αναμέτρηση.