Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 6-5 πέν. (1-1 παρ., 1-1 κ.α.)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέλαβε την κόκκινη πλατεία της Μόσχας! Οι "κόκκινοι διάβολοι" επέζησαν στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, λύγισαν τους "μπλε" της Τσέλσι και με συνολικό σκορ 7-6 κατέκτησαν το ιερό δισκοπότηρο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Ισόπαλος 1-1 ο τελικός σε κανονική διάρκεια και παράταση. Δείτε πλούσιο φωτογραφικό ρεπορτάζ

Για 3η φορά στην ιστορία τους, οι πρωταθλητές Αγγλίαςκατακτούν το βαρύτιμο τρόπαιο, στην 53η έκδοσή του. Για να γίνει όμως αυτό χρειάστηκε ο Τζον Τέρι να χάσει το πέναλτι που θα έβαζε τέλος στη διαδικασία και ο Εντουιν φαν ντερ Σαρ να αποκρούσει το σουτ του Ανελκά. Καλύτεροι οι Λονδρέζοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ισοφάρισαν με τυχερό γκολ αλλά είχαν δύο δοκάρια ( Ντρογκμπά, Λάμπαρντ) και περιόρισαν τους νέους πρωταθλητές Ευρώπης σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ρονάλντο ( έχασε το τρίτο πέναλτι) και Λάμπαρντ τα γκολ στην κανονική διάρκεια.

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις παρέταξαν τις ομάδες τους οι δύο προπονητές. Για τη Γιουνάιτεντ, ο Φαν ντερ Σαρ πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια, Βίντιτς, Φέρντιναντ στο κέντρο της άμυνας, Εβρά αριστερά, Μπράουν δεξιά. Στη μεσαία γραμμή, οι Μάικ Κάρικ και Πολ Σκόουλς Χάργκριβς τοποθετήθηκαν στον κεντρικό άξονα, ο Χάργκριβς έκλινε προς τα δεξιά, με τους Τέβες και Ρονάλντο στα άκρα. Αιχμή ήταν ο Γουέιν Ρούνι.

Ο Αβράμ Γκραντ έβαλε τον Πετρ Τσεχ στην εστία των λονδρέζων. Ασλι Κόουλ, Καρβάλιο, Τέρι και Εσιέν (από τα αριστερά προς τα δεξιά) ήταν η τετράδα της άμυνας, με τους Μακελελέ και Λάμπαρντ σε ρόλο αμυντικών μέσων. Μπροστά τους ο Μίκαελ Μπάλακ, στις πτέρυγες οι Τζο Κόουλ και Φλοράν Μαλουντά. Καθαρόαιμος επιθετικός ο Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Ανελκά, αποκρούει ο φαν ντερ Σαρ.

Η Γιουνάιτεντ είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα βρήκαν τις δύο φιναλίστ να γυρνούν την μπάλα επιφυλακτικά με κοντινές πάσες. Όταν δε οι παίκτες της Τσέλσι κλείνονταν προτιμούσαν την εύκολη λύση, τη μακρινή πάσα προς τον Ντρογκμπά, ο οποίος όμως ήταν περιορισμένος από Φέρντιναντ και Βίντιτς. Από την άλλη, οι Τέρι και Καρβάλιο κρατούσαν μακριά τους κινδύνους, αποτελεσματικοί όντες και στο ψηλό αλλά και το χαμηλό παιχνίδι.

Μία εξαιρετική συνεργασία όμως ήταν αρκετή για να φέρει γκολ και να ανεβάσει τον ρυθμό. Στο 26ο λεπτό, οι Γουές Μπράουν και Πολ Σκόουλς άλλαξαν την μπάλα, ο πρώτος έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Ρονάλντο νίκησε κατά κράτος τον Εσιέν, κάνοντας με ζυγισμένη κεφαλιά το 1-0.

Η ομάδα που έδειχνε καλύτερη στα σημεία πήρε προβάδισμα στο σκορ και θα είχε κάθε λόγο να διαμαρτύρεται αν ο Μπάλακ είχε αναγκάσει τον Φέρντιναντ να σκοράρει κατά του φαν ντερ Σαρ στο 33’. Ο Γερμανός είχε υποπέσει σε καταφανές φάουλ αλλά ο Ολλανδός πορτιέρο απομάκρυνε ούτως ή άλλως. Αφού η Γιουνάιτεντ γλίτωσε, έφτασε μία ανάσα από το 2-0 στην επόμενη φάση. Ο Ρούνι έκανε μία εκπληκτική μπαλιά 50 μέτρων στο διάβα του Ρονάλντο, ο Πορτογάλος σέντραρε από τα δεξιά, ο Τέβες έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Τσεχ του έκλεισε την πόρτα.

Η μπάλα έφτασε... λουκούμι στα πόδια του Μάικ Κάρικ αλλά τη βολίδα του εξουδετέρωσε με το δεξί χέρι ο σπουδαίος Τσέχος τερματοφύλακας. Στο 41΄δεν θα μπορούσε να κάνει το παραμικρό. Ο Αργεντινός φορ της Γιουνάιτεντ όμως δεν πρόλαβε την μπάλα μετά από γύρισμα του Ρούνι.

Ιστορία γράφηκε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, όταν ο Ράιαν Γκιγκς μπήκε στο γήπεδο για την 759η συμμετοχή του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τη μοναδική που έχει φορέσει σε επίπεδο συλλόγων, στην καριέρα του. Μία περισσότερη από τον μεγάλο Μπόμπι Τσάρλτον, ο οποίος παρέδωσε το ρεκόρ στον εμβληματικό Ουαλό μέσο.

Αφού η Τσέλσι είδε κατάματα τον κίνδυνο του να μείνει δύο γκολ πίσω, πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη με τη Γιουνάιτεντ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Εσιέν δοκίμασε την τύχη του από μακριά, η μπάλα κόντραρε δις σε κόκκινα πόδια, στρώθηκε στον Λάμπαρντ και ο πολύπειρος μέσος δεν είχε πρόβλημα να διαμορφώσει το 1-1. Το πρώτο ημίχρονο ενός εκπληκτικού τελικού (από το 20ο λεπτό και μετά) είχε φτάσει στο τέλος του και η αδημονία για τη συνέχεια εντεινόταν.

Το δεύτερο 45λεπτο βρήκε από την πρώτη στιγμή την Τσέλσι στο προσκήνιο. Με εξαίρεση μία ωραία προσπάθεια του Εσιέν (άουτ η μπάλα στο σουτ του Γκανέζου) και ένα δυνατό σουτ (πάλι άουτ) του Μπάλακ στο 54’ και το 57’ αντίστοιχα, ο φαν ντερ Σαρ δεν απειλήθηκε. Οι συμπαίκτες του όμως δεν μπορούσαν να κάνουν παιχνίδι ούτε γι’ αστείο.

Οι καλύτερες φάσεις

21': Ο Πολ Σκόουλς κάνει φάουλ στον Μακελελέ αλλά τραυματίζεται στο πρόσωπο και μένει εκτός αγώνα για ένα λεπτό. Επιστρέφει δίχως πρόβλημα.
26': Οι Μπράουν και Σκόουλς παίζουν το "ένα - δύο", ο πρώτος σεντράρει και με εξαιρετική κεφαλιά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο, κάνει το 1-0.
32': Ο Μπάλακ κάνει επιθετικό φάουλ, ο Μίχελ δεν σφυρίζει, αλλά ο φαν ντερ Σαρ δεν αιφνιδιάζεται και διώχνει.
34': Σπουδαίος Τσεχ. Ο πορτιέρο της Τσέλσι αρνείται το γκολ σε Τέβες και Κάρικ με εκπληκτικές προσπάθειες. Εκπληκτική πάντως και η αντεπίθεση της Γιουνάιτεντ με δύο πάσες.
41': Γλιστράει ο Τέβες, χάνει καλή ευκαιρία από τα δύο μέτρα.
45': Ο Εσιέν κάνει το σουτ από τα 25 μέτρα, η μπάλα κοντράρει, στρώνεται στον Λάμπαρντ και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ από τα έξι μέτρα κάνει το 1-1.
53': Καλή προσπάθεια από τον Εσιέν αλλά το σουτ του Γκανέζου στέλνει την μπάλα ψηλά, άουτ.
78': Εκπληκτικό σουτ του Ντρογκμπά εν στάσει, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του φαν ντερ Σαρ.
Τέλος του 90λέπτου, ακολουθεί παράταση.
94': Σουτ του Λάμπαρντ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του φαν ντερ Σαρ.
100': Σουτ του Γκιγκς με τον Τσεχ εξουδετερωμένο, ο Τέρι διώχνει προ της γραμμής με το κεφάλι.
115': Τα αίματα άναψαν. Ο Ντρογκμπά χαστούκισε τον Βίντιτς και αποβλήθηκε, με κίτρινη κάρτα χρεώθηκαν οι Τέβες και Μπάλακ.

Η άφθονη κατοχής της μπάλας δεν μπορούσε να προσφέρει την ξεκάθαρη φάση στους Λονδρέζους. Από το... πουθενά όμως, στο 78’, λίγο ήθελε ο (εξαφανισμένος) Ντρογκμπά να καθορίσει τον τελικό αλλά το σουτ που επιχείρησε από τα 20 μέτρα και χωρίς φόρα έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του φαν ντερ Σαρ. Μετά και από αυτή τη φάση, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα. Οι 22 ποδοσφαιριστές συμβιβάστηκαν με το ενδεχόμενο της παράτασης.

Η διαδικασία του έξτρα ημιώρου άρχισε με την Τσέλσι να φτάνει και πάλι κοντά στο γκολ. Αυτή τη φορά όμως, στο σουτ του Λάμπαρντ και ενώ είχε προηγηθεί πολύ ωραία προσπάθεια των Ασλι Κόουλ και Μίκαελ Μπάλακ, ήταν το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Γιουνάιτεντ που εμπόδισε τους παίκτες του Αβραμ Γκραντ.

Η Γιουνάιτεντ δεν μπορούσε να δικαιολογήσει την παρουσία της από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και έπειτα αλλά στο 100ο λεπτό έχασε κλασική ευκαιρία. Ο Πατρίς Εβρά έκανε άψογα την κούρσα και το γύρισμα από τα αριστερά, ο Γκιγκς έγινε αποδέκτης της μπάλας με τον Τσεχ εξουδετερωμένο αλλά ο Τζον Τέρι έδιωξε σε κόρνερ με το κεφάλι. Σπουδαία η επέμβαση του αρχηγού.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες. Δυνάμεις για κάτι περισσότερο δεν υπήρχαν. Τα πέναλτι έμελε να κρίνουν το ποια ομάδα θα κατακτούσε το 53ο Τσάμπιονς Λιγκ (άλλοτε Κύπελλο Πρωταθλητριών). Η Τσέλσι πάντως έχασε τον Ντρογκμπά, ο οποίος χαστούκισε τον Βίντιτς στο 115’ και αποβλήθηκε. Από τα νεύρα που δημιουργήθηκαν χρεώθηκαν με κίτρινη οι Τέβες και Μπάλακ αλλά ο Ιβοριανός ήταν ο μεγάλος χαμένος.

Διαιτητής: Λούμπος Μίχελ (Σλοβάκος)