Παναθηναϊκός-Ανόρθωση 1-0

Τιμώντας το ευρωπαϊκό παρελθόν του ο Παναθηναϊκός σφράγισε -και μάλιστα ως πρώτος του ομίλου- το εισιτήριο για τους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ, επιστρέφοντας στην ελίτ της διοργάνωσης μετά από έξι χρόνια. Ο σκόρερ Γιώργος Καραγκούνης στο 1-0 επί της Ανόρθωσης είναι ο συνδετικός κρίκος του τότε και του τώρα. Εκτός η Ανόρθωση, στο UEFA η Βέρντερ Βρέμης. Το contra.gr ήταν στο ΟΑΚΑ και σας μεταφέρει το κλίμα.

Εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι δεν πήγε όπως ακριβώς το είχε σχεδιάσει ο Χενκ Τεν Κάτε. Όχι διότι οι παίκτες του δεν ανταποκρίθηκαν στα «θέλω» του προπονητή τους, αλλά γιατί υπήρξε επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια.

Η παρουσία τριών αμυντικών χαφ (Σιμάο, Τζιόλη, Ζιλμπέρτο Σίλβα) σε συνδυασμό με την κινητικότητα των Καραγκούνη και Κλέιτον στις πτέρυγες της μεσαίας γραμμής είχαν ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να επιβάλει το δικό του νόμο στο γήπεδο.

Η προσεκτική, ως συνήθως, Ανόρθωση έγινε απειλητική με τον Ταχέρ στο 15' (μόνος πλάσαρε με το... γόνατο άουτ), αλλά ουσιαστικά η μοναδική ευκαιρία της στο πρώτο ημίχρονο προήλθε από αμέλεια της "πράσινης" άμυνας. Αντίθετα το "τριφύλλι", με ωραίους, ορισμένες φορές εντυπωσιακούς, συνδυασμούς στη μεσαία γραμμή (οι δύο Σίλβα ήταν πηγές έμπνευσης) και με την ευχέρεια να βγάζει περισσότερους παίκτες στην επίθεση προκάλεσε τις προϋποθέσεις για να σκοράρει. Δεν υπήρξε όμως η σωστή απόφαση την κατάλληλη στιγμή και χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες, ενώ ο Μπεκιάι ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ-φάουλ του Καραγκούνη στο 6' και στην προσπάθεια του Μάντζιου στο 38', όταν σε αμφότερες απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Κετσπάγια ρίσκαρε (αντί του τραυματία Δέλλα μπήκε ο Φρούσσος) κυνηγώντας το γκολ, όμως ο Παναθηναϊκός δεν άφησε πολλά περιθώρια στην «Κυρία» του κυπριακού ποδοσφαίρου. Αφού φρόντισε να καλύψει όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικά τα μετόπισθεν (ο Γκαλίνοβιτς δεν χρειάστηκε να επέμβει ούτε μία φορά), εξακολούθησε να έχει τον πλήρη και απόλυτοέλεγχο δημιουργώντας και χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Κλέιτον (51') και Μάντζιο (63').

Εκείνο που ο Παναθηναϊκός δικαιούταν με την εμφάνισή τουήρθε στο 69' από σουτ του Καραγκούνη. Ο πανταχού παρών αρχηγός του τριφυλλιού επωφελήθηκε του κακού κοντρόλ του Μπαρντόν,πήρε την μπάλα και χάρη στην κάκιστη αντίδραση του Νάγκι (του έφυγε η μπάλα) χρίστηκε σκόρερ. Το τέρμα του «τυπάρα» έφτανε για να στείλει ως πρώτο τον Παναθηναϊκό στους 16 (η Ίντερ ηττήθηκε στη Βρέμη).

Φάσεις και Γκολ:

2ο λεπτό: Σέντρα του Βύντρα, κεφαλιά του Τζιόλη από καλή θέση, η μπάλα άουτ.
6ο λεπτό: Ωραίο φάουλ του Καραγκούνη, ο Μπεκιάι διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.
16ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ταχέρ να πλασάρει εξ επαφής τον Γκαλίνοβιτς. Η μπάλα άουτ.
36ο λεπτό: Ωραία κίνηση και σουτ του Καραγκούνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
38ο λεπτό: Ο Κλέιτον έβγαλε σε καλή θέση του Μάντζιο απέναντι από τον Μπεκιάι, αλλά ο Αλβανός έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του επιθετικού του Παναθηναϊκού.
51ο λεπτό: Πλασέ του Κλέιτον από καλή θέση, ο Νάγκι διώχνει την μπάλα.
56ο λεπτό: Σουτ του Γκούμα, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Νάγκι!
69ο λεπτό: Γκολ για τονΠαναθηναϊκό!! Το πείσμα, το σουτ τουΚαραγκούνη και το λάθος του Νάγκι, δίνουν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό!

Στο διάστημα άλλωστε που μεσολάβησε ως το τέλος του αγώνα (20 λεπτά)δεν διαδραματίστηκε κάτι που να αλλάξει το ρου. Ο τραυματισμός του Μάντζιου 82' ήταν το μόνο αρνητικό μιας βραδιάς με πολλά συν για τους πράσινους που επέστρεψαν εκεί που τους είχαμε συνηθίσει τα προηγούμενα χρόνια.

Κλειδί του αγώνα

Η αναγκαστική αλλαγή του Αριάν Μπεκιάι στο ημίχρονο στοίχισε πολλά στην Ανόρθωση και ωφέλησε τον Παναθηναϊκό. Ο Αλβανός τερματοφύλακας ενέπνεε σιγουριά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο ενεργητικό του είχε και δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις. Ο Ζόλταν Νάγκι που τον αντικατέστησε, παρά τα τετ-α-τετ που έβγαλε αρχικά εξελίχθηκε σε μοιραίο των πρωταθλητών Κύπρου. Ουσιαστικά σκόραρε... αυτογκόλ.

Ο Γιώργος Καραγκούνης επέστρεψε στον Παναθηναϊκό για να ξαναζήσει τέτοιες μεγάλες, ευρωπαϊκές στιγμές. Ο ίδιος έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να στείλει την ομάδα του στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ και τα κατάφερε. Ως σωστός... κάπτεν (καθ)οδήγησε τους συμπαίκτες του σε μια μεγαλειώδη (με τον τρόπο που επιτεύχθηκε) πρόκριση. Του χρωστάει πολλά το τριφύλλι.

Αδύναμος Κρίκος

Άξια επαίνου η ως τώρα πορεία της Ανόρθωσης στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ωστόσο στο ΟΑΚΑ έδειξε αδύναμη να διεκδικήσει το διπλό πρόκρισης. Σε 90 λεπτά (συν τις καθυστερήσεις) δημιούργησε μόνο μία ευκαιρία, στο 15', την οποία ο Ταχέρ σπατάλησε. Στο υπόλοιπο του αγώνα είχε ρόλο παθητικό, προσπάθησε απλώς να μην χάσει κι όχι να νικήσει. Μπράβο της πάντως που έφτασε να διεκδικεί την πρόκρισή της ως την τελευταία αγωνιστική, 20 λεπτά πριν από το φινάλε του τελευταίου αγώνα της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Διαιτητής: Μπερτράν Λαγιέκ