Πέρασε παρά την ήττα η Μπαρτσελόνα, πάρτι της Μίλαν στην Γλασκώβη

Η Μπαρτσελόνα υπέστη την πρώτη ήττα της εποχής Χεράρδο Μαρτίνο (2-1 από τον Άγιαξ των 10 παικτών), ωστόσο προκρίθηκε στη φάση των "16" του Champions League. Πρώτη εκτός έδρας εφετινή νίκη της Μίλαν (3-0 την Σέλτικ), η οποία θα παλέψει με τον Άγιαξ για τη 2η θέση του ομίλου.

Άγιαξ - Μπαρτσελόνα 2-1

(19' Σερέρο, 42' Χούσεν - 49' πέν. Τσάβι)

Αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες στον αγωνιστικό χώρο της "Άμστερνταμ Αρένα", ωστόσο μόνο η μία (Μπαρτσελόνα) ήταν επηρεασμένη. Ο Νικολάι Μπόιλεσεν ήταν εξαιρετικός μέχρι τον τραυματισμό του στο 34ο λεπτό, ενώ ο Ντάλεϊ Μπλιντ έκανε τη διαφορά.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άγιαξ άσκησε ασφυκτικό πρέσινγκ και απείλησε κατά κύριο λόγο από τα πλάγια, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει 9 τελικές προσπάθειες έναντι 3 των πρωταθλητών Ισπανίας. Σε δύο εξ αυτών (στο 19' με προσπάθεια του Τουλάνι Σερέρο και στο 42' με σουτ του Ντάνι Χούσεν) ο Χοσέ Μανουέλ Πίντο υποχρεώθηκε να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του δευτέρου μέρους και σε αυτό οφείλεται ο Ρικάρντο φαν Ράιν, ο οποίος έκανε λάθος πάσα που ευνόησε τον Νεϊμάρ. Ο Γιόελ Φέλτμαν τον γκρέμισε εντός περιοχής και αποβλήθηκε, ενώ ο Τσάβι μείωσε με πέναλτι.

Τελικά ο Άγιαξ των 10 παικτών άντεξε μέχρι το φινάλε και έσπασε τη δυσμενή παράδοση που τον ήθελε να ηττάται από ισπανικές ομάδες στα τελευταία οκτώ παιχνίδια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η Μπαρτσελόνα, από την πλευρά της, η οποία προκρίθηκε στην επόμενη φάση παρά την ήττα, έχασε για μόλις 2η φορά από ολλανδική ομάδα (σε 14 ματς).

Άγιαξ: Σίλεσεν, Φαν Ράιν, Φέλτμαν, Μοϊσάντερ, Μπόιλεσεν (34' Πόουλσεν), Μπλιντ, Κλάασεν, Σερέρο, Σχόνε (51' Ντένσβιλ), Φίσερ, Χούσεν (84' Ντουάρτε).

Μπαρτσελόνα: Πίντο, Πουγιόλ (68' Γκαμπαρόν), Μαστσεράνο, Πικέ, Μοντόγια, Σονγκ, Τσάβι (74' Σέρτζι Ρομπέρτο), Ινιέστα, Φάμπρεγας (82' Τραορέ), Πέδρο, Νεϊμάρ.

# Ο Σεσκ Φάμπρεγας δέχθηκε, όπως αναμενόταν, κίτρινη κάρτα προκειμένου να μην αγωνιστεί στο αδιάφορο παιχνίδι με την Σέλτικ.

Σέλτικ - Μίλαν 0-3

(13' Κακά, 49' Σαπάτα, 60' Μπαλοτέλι)

Λάθος παιχνίδι διάλεξε για να φορέσει το περιβραχιόνιο του αρχηγού ο Γιώργος Σαμαράς, αφού η Σέλτικ προδόθηκε από την άμυνά της και η Μίλαν πανηγύρισε την πρώτη της εφετινή νίκη μακριά από το "Σαν Σίρο".

Highlight της αναμέτρησης του "Σέλτικ Παρκ" ήταν το πρώτο γκολ του Κακά με τη φανέλα των "ροσονέρι" στο Champions League (με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βάλτερ Μπίρσα στο 13ο λεπτό), μετά την 6η Νοεμβρίου του 2007.

Η Σέλτικ ήταν η ομάδα με τη μικρότερη κατοχή μπάλας στην εφετινή διοργάνωση (32,7%), ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να κερδίσει στον εν λόγω τομέα την Μίλαν και να επιχειρήσει 11 περισσότερες τελικές προσπάθειες.

Αυτό, όμως, που έχει σημασία είναι ότι η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι διπλασίασε τα γκολ της με πανομοιότυπο τρόπο (σκόρερ ο Κρίστιαν Σαπάτα μετά από νέο κόρνερ του Μπίρσα) και εξασφάλισε τη νίκη μόλις ο Μάριο Μπαλοτέλι έγραψε το 3-0 στο 60ό λεπτό.

Σέλτικ: Φόρστερ, Φαν Ντάικ, Λούστιγκ, Μάλγκριου, Ισαγκίρε, Άμπροουζ, Κόμονς (65' Στόουκς), Καγιάλ (31' Λέντλεϊ), Φόρεστ (80' Ρότζιτς), Μπούριχτερ, Σαμαράς.

Μίλαν: Αμπιάτι, Αμπάτε (48' Νοτσερίνο), Μπονέρα, Σαπάτα, Εμάνουελσον, Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο, Πόλι, Μπίρσα (72' Κονστάντ), Κακά (80' Ρομπίνιο), Μπαλοτέλι.

# Η Μίλαν έγινε η 3η ομάδα του Champions League που οι φανέλες των βασικών της δεν περιελάμβαναν αριθμό από το 1 έως το 11. Κοινώς "μιμήθηκε" την Βαλένθια (5/12/2006) και την Άρσεναλ (9/12/2009).

# Η Μίλαν πανηγύρισε τη μόλις 4η εκτός έδρας νίκη της στους τελευταίους 18 αγώνες της διοργάνωσης. Παράλληλα πήρε την πρώτη της νίκη μετά από 7 αγώνες ανεξαρτήτου διοργάνωσης.

# Ο Τομ Ρότζιτς έκανε το ντεμπούτο του στο Champions League, ενώ λίγο νωρίτερα ο Μπεράμ Καγιάλ αποχώρησε τραυματίας.