Ένας πρώην της Ξάνθης έκανε τη διαφορά (VIDEO)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή έναν παλιό παίκτη της Skoda Ξάνθης, τον Ντάβιντ Λάφατα, η Σπάρτα Πράγας επικράτησε 4-2 της Μάλμε και απέκτησε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League. Ισχνό προβάδισμα για Σλόβαν Μπρατισλάβας και Ντέμπρετσεν.

Το χατ-τρικ του Ντάβιντ Λάφατα έβγαλε από τη δύσκολη θέση την Σπάρτα Πράγας, η οποία είχε βρεθεί δύο φορές πίσω στο σκορ από την Μάλμε και χάρη στο 4-2 η σειρά απέκτησε ξεκάθαρο φαβορί ενόψει του επαναληπτικού της 6ης Αυγούστου (20:00) επί σουηδικού εδάφους. Ο πρώην επιθετικός της Skoda Ξάνθης ισοφάρισε στο 22' με κεφαλιά, ξανάφερε εκ νέου το ματς στα ίσα (στο 51' με κοντινή προσπάθεια) και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά στο 70'.

Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν εμπόδισε την Σλόβαν Μπρατισλάβας να νικήσει 2-1 την Σέριφ και να γίνει το αφεντικό της σειράς. Η πρωταθλήτρια Σλοβακίας προηγήθηκε στο 42ο λεπτό με πέναλτι του Ίγκορ Ζόφτσακ, στη συνέχεια όμως έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρίχαρντ Λάσικ και ισοφαρίστηκε από τον Καντού. Η μολδαβική ομάδα, που στο 63' είχε χάσει πέναλτι με τον σκόρερ της, πίεσε για το "διπλό", αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που τελικά βρήκαν δίχτυα (στο 85' με τον Κάρολ Μέσαρος).

Με πέναλτι του Ιμπραχίμ Σιντιμπέ στο 56ο λεπτό, η Ντέμπρετσεν έκαμψε την αντίσταση της ΜΠΑΤΕ με 1-0 και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα πλέι οφ. Μετά το γκολ που δέχθηκε η ομάδα της Λευκορωσίας προσπάθησε να απειλήσει με κάποια μακρινά φάουλ, ωστόσο το σκορ δεν μεταβλήθηκε και οι πρωταθλητές Ουγγαρίας θα ταξιδέψουν με ανεβασμένη ψυχολογία για τον επαναληπτικό της 5ης Αυγούστου (20:30).