Στο... Ζενίτ η ΑΕΛ, έσωσε την παρτίδα ο ΑΠΟΕΛ (VIDEOS)

Με γκολ του Λούκας Γκίκιεβιτς στο 64ο λεπτό, η ΑΕΛ εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα κι επικράτησε 1-0 της Ζενίτ, αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League. Από την κόλαση στον παράδεισο σε ένα τρίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ που έχανε 2-0, αλλά ισοφάρισε 2-2 την Ελσίνκι. Σαφές προβάδισμα για Λιλ και Μπεσίκτας.

Μία από τις σημαντικότερες νίκες της ιστορίας της πανηγύρισε η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε 1-0 της Ζενίτ στο "Α. Παπαδόπουλος". Η κυπριακή ομάδα επιχείρησε μόλις δύο τελικές προσπάθειες έναντι 17 των φιλοξενούμενων, ωστόσο στάθηκε τυχερή (συν τοις άλλοις η Ζενίτ είχε δοκάρι με τον Ντάνι στο 24'). Σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν το τρίλεπτο 64'-67', όπου οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με κεφαλιά του Λούκας Γκίκιεβιτς και ο σύλλογος της Αγίας Πετρούπολης έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Άξελ Βίτσελ.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Δύσκολες στιγμές βίωσε ο ΑΠΟΕΛ στο Ελσίνκι, αφού χωρίς να είναι καλύτερη η ομώνυμη ομάδα πήρε προβάδισμα δύο γκολ με τον Ντέμπα Σάβατζ (11' με πλασέ, 45+1' με πέναλτι). Αρχικά η τύχη γύρισε την πλάτη στους πρωταθλητές Κύπρου, αφού κατέγραψε δύο δοκάρια (στο 21' με τον Πάουλο Σέρτζιο και το 38' με τον Καρλάο). Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη βελτιώθηκαν αισθητά και εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Μακούμπα Κάντζι στο 48' πήραν τα ηνία. Η δικαίωσή τους ήρθε εντός ενός τριλέπτου, με τον Τόμας ντε Βινσέντι να μειώνει με κεφαλιά στο 71' και τον Σίλιαν Σέρινταν να ισοφαρίζει 2-2 με νέα κεφαλιά στο 74'.

Αγκαλιά με την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League βρίσκεται η Λιλ μετά την άνετη νίκη της επί της Γκρασχόπερς στο "Λέτσιγκρουντ" της Ζυρίχης. Πρόσωπα της αναμέτρησης ήταν οι Σεμπαστιάν Κορσιά και Ράιαν Μέντες, οι οποίοι συνεργάστηκαν στο 29ο και το 49ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Αρχικά σκόραρε ο Γάλλος μπακ μετά από σέντρα του επιθετικού από το Πράσινο Ακρωτήρι κι εν συνεχεία συνέβη το αντίστροφο.

Δύο τελικές, δύο γκολ. Η ψυχρή Μπεσίκτας εκμεταλλεύθηκε όλες τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και σκόρπισε φρενίτιδα ενθουσιασμού στους αρκετούς οπαδούς της που ταξίδεψαν στο Ρότερνταμ. Ο Μουσταφά Πεκτεμέκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 13ο λεπτό, ενώ ο Κερίμ Κογιουνλού, με τη βοήθεια του Χαλίντ Μπουλαρούζ, διπλασίασε τα γκολ της τουρκικής ομάδας στο 71ο. Αξίζει να σημειωθεί ότι και στις δύο περιπτώσεις φέρει μεγάλη ευθύνη ο Γιόρις Ματάισεν. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Φέγενορντ πίεσε κι εν τέλει βρήκε δίχτυα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μίτσελ Τε Βρέντε στην εκπνοή, αλλά το 2-1 δίνει σαφές προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το πρόγραμμα του γ' προκριματικού

Γκρουπ πρωταθλητών

Τρίτη 29 Ιουλίου

20:30 Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) - Μάλμε (Σουηδία) 4-2

(22', 51', 70' Λάφατα, 52' Κόβατς - 17' Φόρσμπεργκ, 27' Τέλιν)

21:15 Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) - Σέριφ (Μολδαβία) 2-1

(42' πέν. Ζόφτσακ, 85' Μέσαρος - 74' Καντού)

21:30 Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 1-0

(56' πέν. Ι. Σιντιμπέ)

Τετάρτη 30 Ιουλίου

18:00 Ακτόμπε (Καζακστάν) - Στεάουα (Ρουμανία) 2-2

(58' Κορόμπκιν, 88' Αρζουμανιάν - 58' Κορόμπκιν, 79' Πρεπαλίτσα)

18:30 Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) - Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 2-1

(2' Ντίας, 88' Ρεϊνάλντο - 77' Σοριάνο)

19:00 Ελσίνκι (Φινλανδία) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)

(11', 45+1' πέν. Σάβατζ - 71' Ντε Βινσέντι, 74' Σέρινταν)

21:00 Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) - Παρτιζάν (Σερβία) 0-0

21:15 Άαλμποργκ (Δανία) - Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-1

(49' Μπρόζοβιτς)

21:30 Μάριμπορ (Σλοβενία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 1-0

(94' Μπόχαρ)

21:45 Λέγκια (Πολωνία) - Σέλτικ (Σκωτία) 4-1

(10', 36' Ράντοβιτς, 84' Τζίρο, 91' Κοσέτσκι - 8' Μακγκρέγκορ)

21:00 Φέγενορντ (Ολλανδία) - Μπεσίκτας (Τουρκία) 1-2

(95' Τε Βρέντε - 13' Πεκτεμέκ, 71' Κογιουνλού)

Champions League 2014-15: Λέγκια - Σέλτικ 4-1

# Πριν από τη σέντρα του ματς μεταξύ της Λουντογκόρετς και της Παρτιζάν ένας αετός προσγειώθηκε σε ένα ειδικό βάθρο που είχε στηθεί για την περίσταση. Το προσωνύμιο της βουλγαρικής ομάδας είναι "αετοί του Ράζγκραντ"

# Ο Μίροσλαβ Ράντοβιτς της Λέγκια έφτασε τα πέντε γκολ σε τρεις εφετινές ευρωπαϊκές αναμετρήσεις

Μεγάλη ένταση στο Κίεβo (VIDEO)

Έχασε δύο πέναλτι στο ίδιο ματς (VIDEO)

Το live των αγώνων

18:19
Καλωσήρθατε στο live των πρώτων αναμετρήσεων για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.

18:34
Η Στεάουα προηγείται 1-0 της Ακτόμπε στο ημίχρονο (το γκολ στο 44ο λεπτό) και η Καραμπάγκ 1-0 της Ζάλτσμπουργκ (το ματς βρίσκεται στο 24ο λεπτό) με γκολ του Ντίας.
18:36

Στα πρώτα τρία ματς του γ' προκριματικού γύρου που διεξήχθησαν την Τρίτη, η Σπάρτα Πράγας επικράτησε 4-2 της Μάλμε, η Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-1 της Σέριφ και η Ντέμπρετσεν 1-0 της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

18:39
ΑΕΛ: Φεγκρούς, Καρλίτος, Σιέλης, Καντού, Εντμάρ, Νικολάου, Κουϊντελγέ, Ζεζίνιο, Σαρντινέρο, Ντανιελζίνιο, Γκικίεβιτς.

Ζενίτ: Λοντίγκιν, Ανιούκοφ, Κρίσιτο, Νέτο, Γκαράι, Φαϊζούλιν, Βίτσελ, Τίμοστσουκ, Χουλκ, Κερζακόβ, Ντάνι.
18:41
Ελσίνκι: Τόρνες, Σόρσα, Μορέν, Χέικινεν, Λάμπι, Ταΐνιο, Σιούλερ, Άλο, Λοντ, Σαβάτζ, Κάντζι.

ΑΠΟΕΛ:
Πάρντο, Καρλάο, Αμορίμ, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Μοραΐς, Βινίτσιους, Γκόμες, Σέρινταν, Ντε Βινσέντι, Χαραλαμπίδης.
18:44
Ντνίπρο: Μπόικο, Μάζουτς, Ντάγκλας, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Κονοπλιάνκα, Λέο Μάτος, Πολίτιλο, Κάλινιτς, Σελέζνιοβ, Ματέους.

Κοπεγχάγη: Άντερσεν, Χέγκλι, Μπένγκτσον, Π. Νίλσον, Μ. Γιόργκενσεν, Ντελάνεϊ, Κάντρι, Αμαρτέι, Ν. Γιόργκενσεν, Κορνέλιους, Αμάνκουα.
18:44
Άρχισαν οι αναμετρήσεις των 19:00.
18:54
Η Ζάλτσμπουργκ αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 34ο λεπτό λόγω αποβολής του Σβέγκλερ.
18:57
ΓΚΟΛ! Ελσίνκι-ΑΠΟΕΛ 1-0 (11' Σάβατζ)
18:57
Στην πρώτη της φάση η φινλανδική ομάδα άνοιξε το σκορ μετά από αντεπίθεση.
18:58
ΓΚΟΛ! Ακτόμπε-Στεάουα 1-1 (58' Κορόμπκιν)
18:59
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιτσέλι, ο Κορόμπκιν ισοφαρίζει για την Ακτόμπε.
19:06
Η Ζενίτ έχει την κατοχή στο πρώτο εικοσάλεπτο και μάλιστα έχει δημιουργήσει δύο καλές ευκαιρίες με τους Βίτσελ και Χουλκ.
19:07
Ημίχρονο στο ματς του Αζερμπαϊτζάν με την Καραμπάγκ να ισοφαρίζει την Ζάλτσμπουργκ στις αποβολές (42' Τέλι).

19:10
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Η σέντρα του Σέρτζιο παίρνει πορεία προς την εστία και κτυπά στο δοκάρι.
19:10
Η Ελσίνκι απαντά με επικίνδυνη σέντρα-σουτ που εξουδετερώνει ο Πάρντο.
19:14
Γκρασχόπερς: Ντάβαρι, Γκρίχτινγκ, Γιάχιτς, Μ. Λανγκ, Πάβλοβιτς, Ντίνγκσνταγκ, Σάλατιτς, Αμπράσι, Ραβέ, Σινκάλα, Νταμπούρ.

Λιλ: Ελανά, Κορσιά, Κίερ, Μπεριά, Σουαρέ, Μπάσα, Μπαλμόν, Γκουέιγ, Ντελαπλάς, Ροντλέν, Μέντες.

19:15
Τεράστια ευκαιρία για την Ζενίτ. Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Χουλκ που τροφοδοτεί τον Ντάνι, εκείνος επιχειρεί το πλασέ και στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
19:18
Ανεβαίνει ο ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά.
19:20
ΓΚΟΛ! Ακτόμπε-Στεάουα 1-2 (79' Πρεπελίτσα)
19:21
Μακρινό σουτ του Πρεπελίτσα, η μπάλα κοντράρει και αλλάζει πορεία, ο Σιντέλνικοβ δεν μπορεί να αντιδράσει και η Στεάουα ξαναπαίρνει το προβάδισμα.
19:22
Να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με την Ελσίνκι διεξάγεται σε πλαστικό χλοοτάπητα.
19:23
Η Ντνίπρο είναι καλύτερη της Κοπεγχάγης στο πρώτο 40λεπτο, ωστόσο καμία από τις πέντε τελικές της προσπάθειες δεν έχει καταλήξει στα δίχτυα. Η ομάδα της Δανίας δεν έχει απειλήσει καθόλου.
19:27
Δεύτερο δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σέρτζιο εκτελεί ένα μακρινό φάουλ με σέντρα, ο Σέρινταν κάνει το γύρισμα με κεφαλιά και ο Καρλάο με νέα κεφαλιά σημαδεύει το αριστερό δοκάρι της Ελσίνκι.
19:29
ΓΚΟΛ! Ακτόμπε-Στεάουα 2-2 (88' Αρζουμανιάν)
19:30
Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Στεάουα και λάθη των αμυνομένων, ο Αρζουμανιάν ισοφαρίζει.
19:30
ΓΚΟΛ! Ελσίνκι-ΑΠΟΕΛ 2-0 (45+1' πέν. Σάβατζ)
19:32
Ο Καρλάο ανατρέπει εντός περιοχής τον Άλο κι ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι. Ο Σάβατζ το εκτελεί στην αριστερή γωνία, ευστοχεί και διπλασιάζει τα γκολ του.

19:44
Άρχισε η αναμέτρηση μεταξύ της Γκρασχόπερς και της Λιλ.
19:46
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων Ελσίνκι-ΑΠΟΕΛ, ΑΕΛ-Ζενίτ.
19:48
ΓΚΟΛ! Καραμπάγκ-Ζάλτσμπουργκ 1-1 (77' Σοριάνο)
19:49
Αποβάλλεται ο Κάντζι της Ελσίνκι. Αριθμητικό πλεονέκτημα για τον ΑΠΟΕΛ.
19:50
Ο Κάντζι είναι γνωστός στους Έλληνες φιλάθλους από τη θητεία του σε Καλλονή και Λεβαδειακό.
19:53
Οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ στο Ελσίνκι
19:58
Το δεύτερο ημίχρονο του Ντνίπρο-Κοπεγχάγη δεν έχει αρχίσει επειδή μερίδα οπαδών των γηπεδούχων επιτέθηκε σε φίλους των φιλοξενούμενων.
20:00
Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στα αποδυτήρια.
20:01
Άρχισε μετά από περίπου 15 λεπτά το δεύτερο ημίχρονο στο ματς του Κιέβου.
20:02
Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει για το γκολ μετά την αποβολή του Κάντζι.
20:03
ΓΚΟΛ! Καραμπάγκ-Ζάλτσμπουργκ 2-1 (86' Ρεϊνάλντο)
20:04
Ο Ρεϊνάλντο ξαναδίνει το προβάδισμα στην Καραμπάγκ και αποβάλλεται λίγες στιγμές αργότερα. Με 9 οι γηπεδούχοι, με 10 οι φιλοξενούμενοι.
20:04
Τελικό: Καραμπάγκ-Ζάλτσμπουργκ 2-1
20:06
ΓΚΟΛ! ΑΕΛ - Ζενίτ 1-0 (64' Γκίκιεβιτς)
20:07
Η ομάδα της Λεμεσού ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Γκίκιεβιτς.
20:08

Ελσίνκι - ΑΠΟΕΛ 2-0 (69')
Γκρασχόπερς - Λιλ 0-0 (26')

ΑΕΛ - Ζενίτ 1-0 (68')
Ντνίπρο - Κοπεγχάγη 0-0 (56')
20:10
Η ΑΕΛ σκόραρε στην πρώτη τελική της προσπάθεια, εκμεταλλευόμενη την τραγική αμυντική λειτουργία της Ζενίτ.
20:11
Ο ΑΠΟΕΛ, από την πλευρά του, πιέζει για το πολυπόθητο γκολ.
20:11
ΓΚΟΛ! Ελσίνκι-ΑΠΟΕΛ 2-1 (71' Ντε Βινσέντι)
20:12
Έπειτα από σέντρα του Γκόμες, ο Ντε Βινσέντι μειώνει με φοβερή κεφαλιά.
20:13
ΓΚΟΛ! Γκρασχόπερς-Λιλ 0-1 (29' Κορσιά)
20:13
Σέντρα του Μέντες στο δεύτερο δοκάρι, ο Κορσιά πλασάρει προτού σκάσει η μπάλα και δίνει το προβάδισμα στην Λιλ.

20:17
Νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Σέρινταν και ο ΑΠΟΕΛ ισοφαρίζει 2-2 τη φινλανδική ομάδα.
20:19
Φέγενορντ: Μούλντερ, Ματάισεν, Κονγκόλο, Φαν Μπέικ, Κλάσι, Ίμερς, Ντε Βιλχένα, Μποέτιους, Φέρχουκ, Τε Βρέντε, Σχάκεν.

Μπεσίκτας: Ζενγκίν, Κουρτουλούς, Φράνκο, Γκουλούμ, Μότα, Χάτσινσον, Εζιακούπ, Ουισάλ, Κογιουνλού, Σαχάν, Πεκτεμέκ.
20:21
Λουντογκόρετς: Στογιάνοβ, Α. Αλεκσάντροβ, Μότι, Βιτίνια, Καϊσαρά, Μ. Αλεκσάντροβ, Εσπίνιο, Αμπαλό, Ντιάκοβ, Μαρσελίνιο, Μπέζιακ.

Παρτιζάν: Λούκατς, Βολκόβ, Βουλίτσεβιτς, Στάνκοβιτς, Τραΐκοβιτς, Μπράσανατς, Ντρίντσιτς, Σ. Ίλιτς, Λάζοβιτς, Σκούλετιτς.
20:23
Ο ΑΠΟΕΛ ψάχνει και τρίτο γκολ.
20:24
Η ΑΕΛ δεν απειλείται από την Ζενίτ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι αναμετρήσεις των κυπριακών ομάδων.
20:32
Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".
20:33
Η Ζενίτ πιέζει για την ισοφάριση.
20:34
Οι τελικές είναι 16-2 υπέρ της ρωσικής ομάδας, αλλά αυτό που μετράει είναι ότι η ΑΕΛ προηγείται 1-0.
20:34
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις στο Ελσίνκι.
20:35
Στο ημίχρονο η Λιλ προηγείται 1-0 της Γκρασχόπερς επί ελβετικού εδάφους.
20:36
Τελικό: Ελσίνκι-ΑΠΟΕΛ 2-2
20:38
Τελικό: ΑΕΛ-Ζενίτ 1-0
20:40
Η ΑΕΛ πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη και αποκτά τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Προβάδισμα και για τον ΑΠΟΕΛ μετά το 2-2 στο Ελσίνκι.
20:43
Άαλμποργκ: Λάρσεν, Πέτερσεν, Τελάντερ, Γ. Μάτιασεν, Ενεβόλντσεν, Ογκαστίνουσεν, Βίτσμαν, Ρίσγκαρντ, Κρίστενσεν, Γιάκομπσεν, Σπάλβις.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Σίμουνιτς, Ίβο Πίντο, Σίγκαλι, Άντολιτς, Μασάντο, Αντεμί, Πίβαριτς, Μπρόζοβιτς, Σουντάνι, Τσοπ.
20:45
Μάριμπορ: Γ. Χαντάνοβιτς, Σούλερ, Ραΐσεβιτς, Βίλερ, Ζ. Φιλίποβιτς, Ιμπραΐμι, Ντερβίσεβιτς, Βίρσιτς, Στογιάνοβιτς, Μπόχαρ, Μεντί.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Πάμπλο, Σπούνγκιν, Τίμπι, Γκαρσία, Άλμπερμαν, Ράντι, Γίνι, Ιγκίμπορ, Μπεν Μπασάτ, Ζάχαβι, Μπεν Χαΐμ.
20:46
Άρχισαν τα ματς Φέγενορντ-Μπεσίκτας, Λουντογκόρετς-Παρτιζάν και Σταντάρ-Παναθηναϊκός.

21:00
Άρχισε το ματς μεταξύ της Άαλμποργκ και της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.
21:00
ΓΚΟΛ! Φέγενορντ-Μπεσίκτας 0-1 (13' Πεκτεμέκ)
21:01
Δοκάρι για την Άαλμποργκ μόλις στο 3ο λεπτό.

21:12
Λέγκια: Κούτσιακ, Γιόντλοβιετς, Αστίς, Μπριζίσκι, Ρεζέτζνιτσακ, Μπροτζ, Ντούντα, Βροντόλιακ, Ράντοβιτς, Κούχαρτσικ, Τζίρο.

Σέλτικ: Φόρστερ, Μάτιους, Άμπροουζ, Φαν Ντάικ, Μάλγκρου, Λούστιγκ, Κόμονς, Γιόχανσεν, Μακγκρέγκορ, Μπέργκετ, Πούκι.
21:13
Άρχισε η αναμέτρηση μεταξύ της Μάριμπορ και της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Φέγενορντ - Μπεσίκτας 0-1 (ημίχρονο)
Σταντάρ Λιέγης - Παναθηναϊκός 0-0 (ημίχρονο)
21:38
ΓΚΟΛ! Λέγκια-Σέλτικ 0-1 (9' Μακγκρέγκορ)
21:38
ΓΚΟΛ! Λέγκια-Σέλτικ 1-1 (10' Ράντοβιτς)
21:38
Τελικό: Γκρασχόπερς-Λιλ 0-2
21:47
Άρχισε το δεύτερο μέρος στις αναμετρήσεις των 21:00.
21:50

Λουντογκόρετς - Παρτιζάν 0-0 (52')
Άαλμποργκ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-0 (ημίχρονο)
Μάριμπορ - Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-0 (38')
Λέγκια - Σέλτικ 0-0 (23')

Φέγενορντ - Μπεσίκτας 0-1 (51')
Σταντάρ Λιέγης - Παναθηναϊκός 0-0 (51')
22:00
Σε 57 λεπτά Φέγενορντ και Μπεσίκτας έχουν επιχειρήσει από μία τελική. Εκείνη της τουρκικής ομάδας κατέληξε στα δίχτυα του Μούλντερ.
22:05
Δοκάρι ο Παναθηναϊκός με τον Σίλντενφελντ.
22:05
ΓΚΟΛ! Λέγκια-Σέλτικ 2-1 (36' Ράντοβιτς)
22:06
Ο Ράντοβιτς φτάνει τα πέντε γκολ σε τρία εφετινά ευρωπαϊκά ματς κι ανατρέπει τα δεδομένα υπέρ της Λέγκια.
22:08
ΓΚΟΛ! Άαλμποργκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 (49' Μπρόζοβιτς)
22:09

Λουντογκόρετς - Παρτιζάν 0-0 (70')
Άαλμποργκ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 (55')
Μάριμπορ - Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-0 (ημίχρονο)
Λέγκια - Σέλτικ 2-1 (42')

Φέγενορντ - Μπεσίκτας 0-1 (68')
Σταντάρ Λιέγης - Παναθηναϊκός 0-0 (68')
22:16
ΓΚΟΛ! Φέγενορντ-Μπεσίκτας 0-2 (71' Κογιουνλού)
22:16
Με 10 η Σέλτικ λόγω αποβολής του Άμπροουζ.
22:35
Τελικό: Σταντάρ Λιέγης-Παναθηναϊκός 0-0
22:36
Τελικό: Λουντογκόρετς-Παρτιζάν 0-0
22:37
ΓΚΟΛ! Φέγενορντ-Μπεσίκτας 1-2 (95' πέν. Τε Βρέντε)

22:53
Λίγο νωρίτερα η Λέγκια έχασε πέναλτι με τον Βροντόλιακ.
22:54
Στα τελευταία ματς της ημέρας, Μάριμπορ και Μακάμπι Τελ Αβίβ βρίσκονται στο 0-0, ενώ η Λέγκια προηγείται 2-1 της Σέλτικ.
23:03
Πιέζει η Μάριμπορ για το γκολ.
23:04
ΓΚΟΛ! Μάριμπορ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0 (95' Μπόχαρ)
23:05
Τελικό: Μάριμπορ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0
23:06
Η Μάριμπορ δικαιώθηκε τελικά σε "νεκρό" χρόνο για την πίεση που άσκησε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο μοναδικό ματς που βρίσκεται σε εξέλιξη, η Λέγκια διατηρεί σχετικά άνετα το 2-1 επί της Σέλτικ.
23:12
ΓΚΟΛ! Λέγκια-Σέλτικ 3-1 (84' Τζίρο)
23:13
Νέο χαμένο πέναλτι ο Βροντόλιακ, λίγες στιγμές μετά το γκολ του Τζίρο! Το 3-1 παραμένει.
23:14
ΓΚΟΛ! Λέγκια-Σέλτικ 4-1 (91' Κοσέτσκι)
23:15
Η Σέλτικ καταρρέει και αν παραμείνει το υπάρχον σκορ, η Λέγκια θα γίνει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League.
23:18
Τελικό: Λέγκια-Σέλτικ 4-1
23:18
Ολοκληρώθηκαν οι πρώτες αναμετρήσεις του γ' προκριματικού γύρου του Champions League. Σας ευχαριστούμε για την προσοχή σας. Καληνύχτα.