Εύκολα η Λεβερκούζεν, το απόλυτο μηδέν στο "Πετρόβσκι" (VIDEOS)

Η Λεβερκούζεν νίκησε με χαρακτηριστική άνεση την Μπενφίκα (3-1) στην "Μπάι Αρίνα" και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο εφετινό Champions League. Φτωχό σε θέαμα ήταν το πρώτο ματς της Τετάρτης μεταξύ της Ζενίτ και της Μονακό, με συνέπεια το τελικό 0-0 να χαρακτηρίζεται απόλυτα δίκαιο.

Λεβερκούζεν - Μπενφίκα 3-1

(25' Κίσλινγκ, 34' Σον - 62' Σάλβιο)

Όταν η μία ομάδα καταγράφει 13 τελικές σε ένα ημίχρονο και η άλλη καμία, διαπιστώνει εύκολα κάποιος ότι το ματς είναι μονόπλευρο. Εν προκειμένω, η Λεβερκούζεν ήταν η πρωταγωνίστρια κι η Μπενφίκα ο κομπάρσος.

Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών, ο Σον Χεούνγκ-Μιν σούταρε, ο Ζούλιο Σέζαρ απέκρουσε κι ο επερχόμενος Σαμ Κίσλινγκ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 34' ο Σον διπλασίασε τα γκολ με εξαιρετικό τελείωμα.

Στην πρώτη τελική της (στο 62'), η Μπενφίκα μείωσε με σουτ του Εντουάρντο Σάλβιο στην κλειστή γωνία, αλλά λίγες στιγμές αργότερα ο Χακάν Τσαλχάνογλου ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, έγραψε το 3-1 και κλείδωσε την πρώτη νίκη της Λεβερκούζεν στην εφετινή διοργάνωση. Να σημειωθεί ότι ο Ανδρέας Σάμαρης πέρασε ως αλλαγή στο 70' και δέχθηκε κίτρινη στο 88'.

Λεβερκούζεν: Λένο, Σπάχιτς, Χίμπερτ, Ουέντελ, Τοπράκ, Ράιναρτς, Μπέντερ (82' Ντονάτι), Τσαλχάνογλου, Μπελαραμπί (70' Εζτουναλί), Σον, Κίσλινγκ (76' Ντρμιτς).

Μπενφίκα: Ζούλιο Σέζαρ, Λουιζάο, Ελιζέου, Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Γκαϊτάν, Σάλβιο, Κριστάντε (46' Μάξι Περέιρα), Πέρες (70' Σάμαρης), Ντερλέι, Ταλίσκα (46' Λίμα).

Zenit Saint Petersburg's Hulk (R) vies with Monaco's Lucas Ocampos (C) during their UEFA Champions league group C football match Zenit Saint Petersburg vs Monaco in Saint Petersburg on October 1, 2014.       AFP PHOTO / OLGA MALTSEVA.        (Photo credit should read OLGA MALTSEVA/AFP/Getty Images)
Zenit Saint Petersburg's Hulk (R) vies with Monaco's Lucas Ocampos (C) during their UEFA Champions league group C football match Zenit Saint Petersburg vs Monaco in Saint Petersburg on October 1, 2014. AFP PHOTO / OLGA MALTSEVA. (Photo credit should read OLGA MALTSEVA/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Ζενίτ - Μονακό 0-0

Η Ζενίτ προερχόταν από 14 ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά στο πρώτο ημίχρονο η Μονακό της επέτρεψε να απειλήσει μόνο με κάποια μακρινά σουτ, αφού οι Ζοφρί Κοντογκμπιά και Ζερεμί Τουλαλάν έκαναν πολύ καλή δουλειά στο χώρο του κέντρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν κάποια μέτρα κι ανέβασαν την απόδοσή τους, ωστόσο δυσκολεύονταν χαρακτηριστικά να φέρουν την μπάλα στην περιοχή του Ντάνιελ Σούμπασιτς κι όσες φορές το κατάφεραν, ο Χοσέ Ροντόν δεν μπορούσε να εκτελέσει σωστά.

Η σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 73ο λεπτό, όταν ο νεοεισελθών Γιανίκ Φερέιρα-Καράσκο επιχείρησε δύο σουτ: το πρώτο αποκρούστηκε με τα πόδια του Γιούρι Λοντίγκιν και το δεύτερο βρήκε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Ζενίτ: Λοντίγκιν, Ανιούκοβ (88' Αρσάβιν), Κρισίτο, Λόμπαρτς, Γκαράι, Σατόβ (66' Σμολνίκοβ), Φαϊζούλιν, Χάβι Γκαρθία, Ντάνι, Χουλκ, Ροντόν (75' Κερζάκοβ).

Μονακό: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Κιρζαβά, Καρβάλιο, Ράτζι, Ντιράρ, Μουτίνιο (92' Μπακαγιόκο), Κοντογκμπιά, Τουλαλάν, Μπερμπάτοβ (52' Φερέιρα-Καράσκο), Οκάμπος (80' Ζερμέν).