Τεσσάρα η Αρσεναλ, θρίαμβος για Ντόρτμουντ (VIDEOS)

Με τρία γκολ του Ουέλμπεκ, η Αρσεναλ νίκησε εύκολα 4-1 την Γαλατασαράι στο Λονδίνο στο πρώτο εφετινό της τρίποντο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Σίφουνας στις Βρυξέλλες η Ντόρτμουντ, 3-0 την Αντερλεχτ.

Αρσεναλ-Γαλατασαράι 4-1

(22', 30' 52' Ουέλμπεκ, 41' Σάντσες- 63' Γιλμάζ (πεν)

Στην 18η επέτειο της ανάληψης της τεχνικής ηγεσίας της Αρσεναλ από τον Αρσέν Βενγκέρ, οι Λονδρέζοι δεν θα μπορούσαν να λαθέψουν και δεν το έκαναν.

Η άμυνα της Γαλατασαράι αποδείχθηκε ιδιαίτερα ευάλωτη για τον ορεξάτο Ούλμπεικ ο οποίος μέσα σε οκτώ λεπτά σκόραρε δύο φορές για να δώσει το προβάδισμα με 2-0 στην Αρσεναλ. Ο Σάντσες ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 πριν το ημίχρονο και ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε εκεί.

Οι Αγγλοι είχαν ακόμη ένα γκολ στη βραδιά (το τρίτο του Ούελμπεκ) για το 4-0 πριν οι Τούρκοι μειώσουν με τον Γιλμάζ (παίρνοντας παράλληλα και την αποβολή του Στσέζνι στη φάση του πέναλτι). Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα όμως, η Αρσελαν δεκ κινδύνευσε ιδιαίτερα στο τελευταίο μισάωρο.

Άρσεναλ: Στσέζνι, Γκιμπς, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Τσέιμπερς, Εζίλ (77' Ουίλσιρ), Τσαμπερλέιν (68' Ροσίτσκι), Καθόρλα, Φλαμινί, Σάντσες (62' Oσπίνα), Ουέλμπεκ

Γαλατάσαραϊ: Μουσλέρα, Τέγες, Σετζού, Καγιά, Βεϊσέλ (69' Μπουλούτ), Μέλο, Τζεμαϊλί, Σνάιντερ, Κουρτουλούς, Γιλμάζ, Πάντεφ (69' Μπρουμά)

Αντερλεχτ-Ντόρτμουντ 0-3

(3' Ιμόμπιλε, 69' και 79' Ράμος)

Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά η Ντόρτμουντ κέρδισε στις Βρυξέλλες πολύ πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 3-0. Η Αντερλεχτ, αν και γηπεδούχος, τελείωσε το παιχνίδι με μία τελική στην εστία και ουσιαστικά χάρισε στους Γερμανούς μία χαλαρή βραδιά.

Ο Ιμόμπιλε ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' αλλά η Ντόρτμουντ έπρεπε να περιμένει μέχρι το 69ο λεπτό για να σιγουρέψει τη νίκη της (που από το πρώτο μέρος έμοιαζε σίγουρη). Στο 65' ο Κλοπ έριξε στο παιχνίδι τον Ράμος ο οποίος δικαίωσε απόλυτα τον προπονητή για την επιλογή με δύο γκολ στο 69' και στο 79'.

Άντερλεχτ: Προτό, Ντεσχάχτ, Νάουτινκ, Εμπεμπά, Πράετ, Ντεφούρ, Τίλεμανς, Ναχάρ, Σουάρες, Κοντέ (73' Ασεαμπόνγκ), Μίτροβιτς

Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Πίστσεκ, Σμέλτζερ, Κέλ, Μπέντερ, Καγκάβα, Γκοσκρόιτζ (65' Ράμος), Ιμόμπιλε (72' Ντουρμ), Ομπαμεγιάνγκ.