Η Μπιλμπάο δούλεψε για την Πόρτο (VIDEOS)

Με γκολ του Μικέλ Σαν Χοσέ στο 68ο λεπτό, η Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησε 1-0 την Σαχτάρ στην "Λβιβ Αρίνα" κι έκανε δώρο στην Πόρτο την πρώτη θέση του 8ου ομίλου. Με νίκη ή ισοπαλία στο ματς του "Σαν Μαμές" κόντρα στην ΜΠΑΤΕ, η βασκική ομάδα θα πάρει το εισιτήριο του Europa League,

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ - Πόρτο 0-3

(56' Ερέρα, 65' Μαρτίνες, 89' Τέγιο)

Ο Γιασίν Μπραϊμί δημιούργησε ρήγματα από αριστερά και οι Έκτορ Ερέρα (στο 56' με δυνατό σουτ), Τζάκσον Μαρτίνες (στο 65' μετά από ομαδική προσπάθεια), Τέγιο (στο 89' με αριστερό πλασέ) σκόραραν για λογαριασμό της Πόρτο στην παγωμένη "Μπορίσοφ Αρίνα", βάζοντας τέλος στις λιγοστές ελπίδες της ΜΠΑΤΕ για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι "δράκοι" είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν καμία κλασική ευκαιρία παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν προβλήματα στα άκρα. Μετά την ανάπαυλα, πάντως, οι παίκτες του Χούλεν Λοπετέγκι εκμεταλλεύθηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και εξασφάλισαν την πρωτιά του ομίλου.

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Τσέρνικ, Γκαϊντούτσικ, Μλαντένοβιτς (72' Αλεξίεβιτς), Τούμπιτς, Γιαμπλόνσκι, Καρνίτσκι (67' Μπάγκα), Α. Βολόντκο, Ολέκνοβιτς, Μ. Βολόντκο, Ροντιόνοβ (75' Σίγκνεβιτς), Γκορντέιτσουκ.

Πόρτο: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Μάρτινς Ίντι, Μαρκάνο, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Μπραϊμί (83' Α. Λόπες), Ερέρα, Όλιβερ Τόρες, Κουαρέσμα (71' Τέγιο), Μαρτίνες (90' Κιντέρο).

Σαχτάρ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-1

(68' Σαν Χοσέ)

Φαβορί για την κατάληψη της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Europa League έγινε η Αθλέτικ Μπιλμπάο μετά από τη νίκη της επί της Σαχτάρ στην παγωμένη "Λβιβ Αρίνα", αφού την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την ΜΠΑΤΕ και θα ευνοηθεί είτε με νίκη είτε με ισοπαλία.

Ο Άλεξ Τεϊσέιρα αποτέλεσε τη μόνιμη πηγή κινδύνου για τα καρέ του Γκόρκα Ιραϊθόθ στο πρώτο ημίχρονο, αφού έχασε δύο τετ α τετ και σούταρε άουτ σε προσπάθεια εκτός περιοχής. Στον αντίποδα, ο τραυματισμός του Σαμπιέρ Ετσεΐτα στο 32' δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άντεξαν στην πίεση και στο 68ο λεπτό "χτύπησαν" με τον Μικέλ Σαν Χοσέ από στημένη φάση.

Σαχτάρ: Πιάτοβ, Κούτσερ, Σέβτσουκ, Σρνα, Ρακίτσκι, Στεπανένκο, Φερνάντο (77' Φρεντ), Ντούγκλας Κόστα (68' Μάρλος), Άλεξ Τεϊσέιρα, Λουίζ Αντριάνο, Τάισον (71' Μπέρναρντ).

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Σαν Χοσέ, Ετσεΐτα (32' Γκουρπέγκι), Μπαλενσιάγκα, Μπενιάτ, Ιτουράσπε, Ντε Μάρκος, Σουσαέτα (65' Αντούριθ), Ρίκο, Μουνιαΐν (88' Λόπες), Βιγκέρα.