Κλαμπ Mπριζ - Παναθηναϊκός 3-0

Εκτός Champions League ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" κατέρρευσαν μετά το πρώτο γκολ της Μπριζ και υπέστησαν βαριά ήττα με 3-0, σπαταλώντας άλλη μία ευκαιρία να προκριθούν στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Στο Europa League (ταμπλό ισχυρών) συνεχίζει πλέον η ομάδα του Αναστασίου.

Παναθηναϊκός Μπριζ Τσάμπιονς Λιγκ

Η υπεράσπιση του 2-1 από το παιχνίδι της Λεωφόρου ήθελε υπομονή, μυαλό, τακτική και διαχείριση. Η Μπριζ επέλεξε αρχικά να "χτυπήσει" τον Παναθηναϊκό από την πλευρά του Βέμερ και η επιλογή του Ντιρκς από τον Πρεντόμ σε αυτό ακριβώς αποσκοπούσε. Ο Γερμανός μπακ άργησε να προσαρμοστεί στις ανάγκες, οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση, αλλά η γενικότερη συμπεριφορά των "πρασίνων" στα μετόπισθεν δεν τους άφησε να γίνουν απειλητικοί. Ουσιαστικά κινδύνευσαν μονάχα στην κεφαλιά του Ντε Σούτερ στο 26', όταν πήδηξε μόνος στο δεύτερο δοκάρι.

Σταδιακά μάλιστα η ελληνική ομάδα κέρδισε μέτρα στο χορτάρι, άνοιξε το παιχνίδι από τα πλάγια και έψαξε φάσεις που θα θορυβήσουν την Μπριζ. Ο Νίνης δοκίμασε τα πόδια του, ενώ ο Καρέλης (που έπαιζε πιο μπροστά από τον Μπεργκ) προσπαθούσε να τρέξει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Παρόλο πάντως που πάτησε περιοχή, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε ένα γκολ με το οποίο θα "στρίμωχνε" ακόμη περισσότερο την Μπριζ.

Το βρήκε αντίθετα η βελγική ομάδα στο 53' σε μια φάση ανάλογη μ' εκείνη του 26': γεμάτη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και κεφαλιά του αμαρκάριστου Κόουλς (που έχασε ο Ζέκα). Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο αυτό το τέρμα όσο το 2-0 που ήρθε άμεσα και τρομερά άκοπα για τους γηπεδούχους. Στο φάουλ του Βάσκες στο 58' η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Βέμερ που πήδηξε χωρίς λόγο και κατέληξε στα δίχτυα.

Ήταν η στιγμή που ο Αναστασίου και οι ποδοσφαιριστές του κλήθηκαν ν' αλλάξουν τη μοίρα τους. Η είσοδος του Πέτριτς και ο διαφορετικός σχηματισμός που επέλεξε ο προπονητής του "τριφυλλιού" περισσότερο δυσκόλεψε την ομάδα του παρά την Μπριζ. Ο Πρεντόμ είχε φροντίσει από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο να παίξει με τρεις πίσω για να ελέγξει την κατάσταση και δεν χρειάστηκε να επέμβει περισσότερο. Ο Κροάτης δεν βοήθησε καθόλου τον Μπεργκ και πέρα από την κεφαλιά του Καρέλη στο 63' που χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού ο Παναθηναϊκός ήταν ακίνδυνος.

Κυρίως όμως νευρικός και γι' αυτό αποδείχθηκε ότι δεν είχε τύχη μήπως και φτάσει σε αυτό που ζητούσε, ανεξάρτητα αν με τις αλλαγές προσπάθησε να γίνει όσο πιο επιθετικός μπορούσε. Το 3-0 δεν έγινε στην μεγάλη ευκαιρία του Ντε Σούτερ, όταν απέκρουσε χαμηλά ο Κοτσόλης, έγινε όμως στο 82' από τον Ουλαρέ που είχε πολλή εύκολη δουλειά χωρίς μαρκάρισμα πάνω του. Στο 89' το φάουλ του Πέτριτς, που έδιωξε ο Μπρουζέζ, ήταν το κύκνειο άσμα των "πρασίνων" στη διοργάνωση. Για δεύτερη σερί σεζόν θα συνεχίσουν στο Europa League, για δεύτερη σερί σεζόν δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις.

Ο Ντίον Κόουλς αποδείχθηκε ο παίκτης που έκανε τη διαφορά. Ο δεξιός μπακ της Μπριζ εκμεταλλεύτηκε τους χώρους, πέτυχε το πρώτο γκολ και έφτιαξε το τρίτο (για τον Ουλαρέ) κάνοντας τη δουλειά που δεν έκαναν οι μεσοεπιθετικοί του Πρεντόμ.

Τα δύο γκολ ήρθαν από την πλευρά του Ντάνιελ Πράνιτς. Ούτε όμως ο Βέμερ ενέπνευσε αμυντική σιγουριά. Αμφότεροι είχαν πολλά προβλήματα όσο ο Παναθηναϊκός αμυνόταν και εκεί ήταν που χτύπησε η Μπριζ. Ο Γερμανός είναι ακόμη βαρύς, ενώ ο Κροάτης δεν είναι... Νάνο.

Ο Παναθηναϊκός απέτυχε ξανά. Η τύχη τού χαμογέλασε για δεύτερη σερί χρονιά έχοντας απέναντί του μια ομάδα στα μέτρα του, αλλά ο ίδιος γκρέμισε τα όνειρά του και ό,τι με πολύ κόπο έχτισε στην Αθήνα, ακόμη και χωρίς τον Εσιέν ή τον Σάντσεθ. Μέχρι το 1-0 οι "πράσινοι" έκαναν σωστά πολλά πράγματα και είχαν τον έλεγχο της κατάστασης. Πλήρωσαν όμως την ολιγωρία του Ζέκα που βρέθηκε σε λάθος θέση τη λάθος στιγμή και κατέρρευσαν πλήρως. Η διαχείριση από τον πάγκο αποδείχθηκε λανθασμένη, η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών δέχθηκε ισχυρό πλήγμα και όλοι μαζί γκρεμίστηκαν. Το Βατερλό του Παναθηναϊκού έλαβε χώρα 100 χιλιόμετρα πιο βόρεια: στο Μπριζ.

Μπριζ: Μπρουζέζ, Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Μέχελε, Κοουλς, Σίμονς, Βάσκες (84' Βανάκεν), Φόρμερ, Ντε Σούτερ (77' Ουλαρέ), Ντιαμπί, Ντιρκς (67' Εμπομπό)

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Βέμερ, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Πράνιτς, Λαγός, Κουτρουμπής (60' Πέτριτς), Ζέκα, Νίνης (73' Λουντ), Καρέλης (73' Κλωναρίδης), Μπεργκ

Τα γκολ του αγώνα

Αναστασίου: "Δεν φανήκαμε καλοί μαθητές"

Τα κορυφαία tweets για το Μπριζ-Παναθηναϊκός

UEFA ranking: Ρουμανία, Αυστρία το χατίρι της Ελλάδας

Τα χρήματα που διεκδικεί ο Παναθηναϊκός στο Εuropa League

Περίπου 30 εκ. ευρώ στα ταμεία του Ολυμπιακού

Φίλαθλοι Μπριζ: "Κρατάτε γερά Έλληνες!"

20:19
Καλησπέρα από το "Γιαν Μπρεϊντέλ", όπου η Μπριζ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στη ρεβάνς του γ' προκριματικού γύρου του Champions League.
20:21
Το πρώτο ματς στο "Απόστολος Νικολαΐδης" είχε λήξει με νίκη υπέρ του Παναθηναϊκού με 2-1.
20:24
Η αποστολή του Παναθηναϊκού έφτασε στο γήπεδο πριν 20 λεπτά και οι παίκτες έκαναν μία αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.
20:27
Οι καιρικές συνθήκες είναι πολύ καλές στο Μπριζ και όλη την ημέρα επικρατεί ηλιοφάνεια. Ωστόσο, όσο πέφτει η νύχτα, χαμηλώνει η θερμοκρασία.
20:32
Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Γιάννης Αλαφούζος βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο με τους Δημήτρη Σαραβάκο, Στράτω Σωπήλη, Απόστολο Κασκάνη και Σπύρο Βλάχο.
20:33
Οι πρώτοι 100 φίλοι του Τριφυλλιού έχουν εισέλθει στην εξέδρα τους και κάνουν αισθητή την παρουσία τους.
20:38
Για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν οι Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Βέμερ, Πράνιτς, Κουτρουμπής, Ζέκα, Λαγός, Νίνης, Μπεργκ, Καρέλης.
20:40
Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, επιβεβαιώνοντας τις πληροφορίες που υπάρχαν τις τελευταίες ημέρες.
20:42
Για τη Μπριζ αρχίζουν οι Μπρουζές, Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Μέτσελε, Κουλ, Σίμονς, Βάθκεθ, Βόρμερ, Ντε Σούτερ, Ντιαμπί, Ντιερκς.
20:43
Αναπληρωματικοί για τον Παναθηναϊκό οι Στιλ, Χουχούμης, Κλωναρίδης, Ατζαγκούν, Λουντ, Δώνης, Πέτριτς.
20:45
Οι γκολκίπερ των δύο ομάδων έχουν βγει για προθέρμανση.
20:49
Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού έχουν βγει για προθέρμανση και χειροκροτούνται από τους φίλους του Τριφυλλιού.
20:56
Με τη σειρά τους βγαίνουν και οι παίκτες της Μπριζ για ζέσταμα.
21:00
Μία εικόνα από την προθέρμανση των δύο ομάδων.
21:02
Και οι συνθέσεις (βασικοί και αναπληρωματικοί) των δύο ομάδων.
21:05
Πριν το παιχνίδι, στην πόλη συνυπήρξαν οπαδοί και των δύο ομάδων και το κλίμα ήταν φιλικό, παρά τη σημασία του παιχνιδιού.
21:06
Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού στη θύρα τους στο "Γιαν Μπρεϊντέλ".
21:08
Μία εικόνα από την προθέρμανση των δύο ομάδων, από άλλη γωνία του γηπέδου.
21:10
Οι διαιτητές ολοκληρώνουν την προθέμανση τους και αποχωρούν.
21:12
Η προθέρμανση των παικτών του Παναθηναϊκού.
21:16
Ολοκληρώθηκε και η προθέρμανση της Μπριζ. Πλέον, ο αγωνιστικός χώρος είναι άδειος.
21:18
Γίνεται η ανακοίνωση της σύνθεσης του Παναθηναϊκού και οι φίλοι του Τριφυλλιού αποθεώνουν.
21:19
Ακολουθούν τα ονόματα των παικτών της Μπριζ και η ατμόσφαιρα θερμένεται.
21:21
Τα μεγάφωνα παίζουν το "you will never walk alone" και απ' ότι φαίνεται, οι Βέλγοι έχουν υιοθετήσει το τραγούδι της Λίβερπουλ.
21:24
Τελευταίοι έλεγχοι και στον χλοοτάπητα του γηπέδου από τους εργαζόμενους.
21:26
Εικόνα από το ένα πέταλο του γηπέδου.
21:27
Οι αναπληρωματικοί και τα προπονητικά επιτελεία παίρνουν θέσεις στους πάγκους.
21:28
Οι παίκτες των δυο ομάδων έχουν κάνει την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο και ο Παναθηναϊκός θα παίξει με ολόλευκη εμφάνιση.
21:30
Ο Ζέκα διάλεξε τέρμα στο νόμισμα και η Μπριζ θα είναι στην σέντρα.
21:32
Ξεκίνησε η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό να κλέβει και τον Καρέλη να έχει την πρώτη τελική στο ματς μετά από 18' δευτερόλεπτα αλλά ο γκολκίπερ της Μπριζ μπλόκαρε εύκολα.
21:35
Ο Παναθηναϊκός μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζει προβλήματα και ελέγχει τον ρυθμό.
21:37
Σε αυτά τα πρώτα λεπτά στο ματς ο Παναθηναϊκός φαίνεται να παίζει με 4-3-2-1 με τους Μπεργκ, Νίνη να είναι πίσω από τον Καρέλη καθώς ο Αναστασίου θέλει να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Έλληνα στράικερ ενώ ο Μπεργκ που είναι πιο τεχνίτης μπορεί να κρατήσει και περισσότερο την μπάλα στα πόδια του.
21:39
8' Ο Βέμερ με το χέρι απομάκρυνε την μπάλα στα πλάγια και δεξιά με τον Γιοχάνενσον να μπορούσε να δείξει κίτρινη κάρτα στον Γερμανό αλλά την κράτησε στο τσεπάκι του. Στην εκτέλεση του φάουλ ο Κοτσόλης απομάκρυνε σε κόρνερ.
21:40
Πιέζει η Μπριζ σε αυτά τα τελευταία λεπτά αλλά ο Παναθηναϊκός αντιδρά σωστά.
21:42
Πολλά νεύρα σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Οι Βέλγοι προσπαθούν με κάθε τρόπο να κερδίσουν την εύνοια του διαιτητή και να εκνευρίσουν τους πράσινους.
21:46
15' Ο Βόρμερ έκανε ωραία προσπάθεια, απέφυγε δυο πράσινους, σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Κοτσόλης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.
21:47
16΄ Ο Μπεργκ θα δώσει στον Νίνη έξω από την περιοχή με τον διεθνή άσο να επιχειρεί ένα σουτ και τον γκολκίπερ της Μπριζ να διώχνει δύσκολα.
21:49
18' Ο Ντε Σούτερ χτύπησε εκτός φάσης τον Ταυλαρίδη στον χώρο του κέντρου με το ιατρικό επιτελείο να μπαίνει μέσα για τις πρώτες βοήθειες.
21:51
Συμπληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να μην έχει απειληθεί.
21:54
Ο Παναθηναϊκός όσο περνούν τα λεπτά δείχνει να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ενώ και ο Βέμερ που δεν είχε ξεκινήσει καλά πλέον έχει ανέβει.
21:57
26' Πολύ καλή στιγμή για την Μπριζ που βγήκε ωραία στην επίθεση με τον Βάσκεθ να κάνει την σέντρα και τον Ντε Σουτέρ να παίρνει την κεφαλιά από τον Βέμερ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
21:58
Έχει ματώσει στο φρύδι ο Ντε Μποκ και η Μπριζ θα παίξει για λίγο με δέκα παίκτες.
21:58
Στο 63-37% η κατοχή μέχρι τώρα στο ματς.
22:01
Ο Ντε Μποκ επέστρεψε στο παιχνίδι με δεμένο το κεφάλι. Εν τω μεταξύ οι βουτιές των παικτών της Μπριζ σε κάθε σημείο για να κερδίσουν ένα φάουλ συνεχίζονται.
22:02
31' Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι στον Ντουάρτε για ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Μπεργκ.
22:07
36' Σέντρα σουτ του Κόουλς η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και ο Κοτσόλης θα διώξει σε κόρνερ το οποίο θα περάσει ανεκμετάλλευτο.
22:11
40' Πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό με τον Τριανταφυλλόπουλο να ζητάει αλλαγή.
22:12
Ο νεαρός άσος των πράσινων δέχεται τις περιποιήσεις του ιατρικού τιμ με τον Κουτρουπή να παίζει ως στόπερ. Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για καθυστέρηση.
22:14
Τέσσερα λεπτά ακόμα για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον το μηδέν.
22:14
43' Ο Τριανταφυλλόπουλος μπήκε και πάλι και θα συνεχίσει τουλάχιστον μέχρι το ημίχρονο.
22:16
44' Σπουδαία ευκαιρία για το τριφύλλι. Ο Πράνιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Μπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά ο Μπουζές έδιωξε η μπάλα έφτασε στον Καρέλη ο οποίος δεν πρόλαβε να σουτάρει από τα δυο μέτρα.
22:17
45' Ο Ζέκα έκλεψε την μπάλα, κρατήθηκε όρθιος έδωσε στον Καρέλη αλλά ο Μέχελεν με σωστό τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.
22:17
46' Ο Νίνης άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Πράνιτς και έκανε ένα πλασέ στην απέναντι γωνία αλλά ο Μπρουζές έδιωξε.
22:18
46' Φάουλ του Βέμερ στον Σίμονς και κάρτα στο Γερμανό.
22:19
Ημίχρονο στην αναμέτρηση με το 0-0 να παραμένει και τον Παναθηναϊκό να πατάει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο σε αυτό το πρώτο μέρος. Οι πράσινοι δημιούργησαν αρκετές καλές φάσεις για γκολ σε αντίθεση με τους Βέλγους που είχαν μόνο μια καλή στιγμή.
22:35
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Μπριζ, χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.
22:36
47' Ο Παναθηναϊκός αναπτύχθηκε ωραία από τα δεξιά με τον Νίνη να δίνει στον Βέμερ αυτός έβγαλε την συρτή σέντρα ο Καρέλης προσπάθησε αν και πεσμένος στο έδαφος να πλασάρει με τον Μπρουζές να μπλοκάρει.
22:37
48' Η μπάλα μετά από κόντρες θα φτάσει στον Ντιρκς ο οποίος θα σουτάρει ψηλά πάνω από την εστία του Κοτσόλη.
22:37
22:39
50' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το σκορ. Ο Μπεργκ έδωσε στον Λαγό δεξιά που γύρισε προς τον Μπεργκ ο οποίος ανατράπηκε από τον Ντουάρτε με τον διαιτητή να μην δίνει το πέναλτι και στη συνέχεια ο Καρέλης δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά για το 1-0.
22:43
53' Γκολ για την Μπριζ. Ο Ντιιρκς έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Κόουλς πήδηξε πιο ψηλά από τον Ζέκα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτσόλη.
22:44
Ο Παναθηναϊκός θέλει ένα γκολ τώρα για να έχει σκορ πρόκρισης. Έχει δείξει ότι μπορεί να το πετύχει.
22:45
57' Φάουλ σε καλή θέση για την Μπριζ.
22:46
57 Γκολ για την Μπριζ. Ο Βάθκεθ εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Κουτρουμπή και άλλαξε πορεία για να πάει στην αντίθετη γωνία του Κοτσόλη.
22:48
Ο Παναθηναϊκός και πάλι θέλει ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση.
22:49
60' Ο Αναστασίου βγάζει τον Κουτρουμπή και περνάει στην θέση του τον Πέτριτς με σκοπό να πιέσει για ένα γκολ. Οι πράσινοι θα αλλάξουν και το σύστημα τους σε 4-4-2.
22:52
61' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Άτυχος θα σταθεί ο Παναθηναϊκός καθώς μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Καρέλης θα πάρει την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
22:52
63' Πολύ καλή στιγμή για την Μπριζ με τον Ντε Σουτέρ να βγαίνει τετ α τετ μετά από ωραία μπαλιά του Ντιαμπί αλλά ο Κοτσόλης είπε όχι.
22:53
64' Κάρτα στον Ντιαμπί για θέατρο.
22:55
66' Ο Ταυλαρίδης θα δει την κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Ντε Σούτερ.
22:55
66' Αλλαγή για την Μπριζ με τον Εμ'Μπομπό να παίρνει την θέση του Ντιρκς
22:58
69' Ο Ντε Σουτέρ έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία του Κοτσόλη, ένα αδύναμο σουτ.
23:01
Δυο αλλαγές ετοιμάζει ο Γιάννης Αναστασίου καθώς θα περάσει στο ματς τους Λουντ και Κλωναρίδη.
23:02
73' Ο Λουντ θα πάρει τη θέση του Νίνη και ο Κλωναρίδης του Καρέλη.
23:04
75' Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό.
23:04
76' Κακή η εκτέλεση του Πράνιτς.
23:06
76' Αλλαγή για την Μπριζ με τον Ντε Σουτέρ να δίνει την θέση του στον Ουλαρέ.
23:09
Ο Παναθηναϊκός ενώ μπαίνουμε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν έχει απειλήσει ακόμα. Παραμένει όμως μέσα στο κόλπο καθώς ψάχνει ακόμα ένα γκολ.
23:12
82' ΓΚΟΛ για την Μπριζ: Ο Κουλς από τα δεξιά θα κάνει την σέντρα προς το ύψος του πέναλτι με τον Ουλαρέ να κάνει απευθείας το πλασέ και να κάνει το 3-0.
23:17
88' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό.
23:17
88' Ο Μπρουζέζ θα διώξει δύσκολα την μπάλα αλλά κανείς παίκτης των πράσινων δεν θα πάρει το ριμπάουντ.
23:20
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.
23:22
Τα τρία λεπτά έχουν συμπληρωθεί.
23:23
Σφύριγμα της λήξης από τον Γιοχάνενσον με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα με 3-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League.
23:24
Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός για 50 λεπτά αλλά στη συνέχεια τα δυο γρήγορα γκολ της Μπριζ σε τέσσερα λεπτά έφεραν τους Βέλγους σε θέση οδηγού και το τριφύλλι δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα λεπτά που απέμεναν μέχρι το τέλος.