Πλέι οφ Champions League: Άντεξε η Βαλένθια, ανατροπή η Μάλμε, πέρασαν Σαχτάρ, Μακάμπι και Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Η Βαλένθια υπερασπίστηκε το γρήγορο γκολ του Άλβαρο Νεγρέδο και παρά την ήττα με 2-1 από την Μονακό στο "Λουί Ντε" πήρε το εισιτήριο των ομίλων του Champions League. Ανατροπή η Μάλμε (2-0 την Σέλτικ), πέρασαν Σαχτάρ, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Μονακό - Βαλένθια 2-1

Βαλένθια

Επιστροφή στους ομίλους του Champions League έπειτα από δύο σεζόν για την Βαλένθια, παρά την ήττα με 2-1 στο "Λουί Ντε". Οι "νυχτερίδες" μπήκαν φορτσάτες, έχασαν κλασική ευκαιρία και στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ επί της Μονακό με λόμπα του Άλβαρο Νεγρέδο (προηγήθηκε τραγικό λάθος του Φαμπίνιο). Ο Αντρέα Ράτζι δεν άργησε να φέρει το ματς στα ίσα, ενώ ο Έλντερσον Ετσιετζίλε ανέτρεψε τα δεδομένα μετά από καραμπόλα στο 75'. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πίεσε για το τρίτο γκολ που θα οδηγούσε τη σειρά σε παράταση, αλλά δεδομένου ότι ο Μάθιου Ράιαν κατέγραψε μία σπουδαία απόκρουση, το σκορ δεν μεταβλήθηκε.

Μονακό: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Καρβάλιο, Κιρζαβά (62' Ετσιετζίλε), Πάσαλιτς (52' Λεμάρ), Τουλαλάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Ντιράρ, Μαρσιάλ, Καβαλέιρο (64' Καρίγιο).

Βαλένθια: Ράιαν, Μπαραγάν, Μουσταφί, Βέζο, Γκαγιά, Πέρες (77' Μπαρμπόζα), Φουέγο, Παρέχο, Φεγκουλί, Νεγρέδο (60' Αλκάθερ), Ροδρίγο (65' Πιάτι).

Μάλμε - Σέλτικ 2-0

Τα σοβαρά διαιτητικά λάθη σημάδεψαν την αναμέτρηση του "Μάλμε Στέντιουμ", ωστόσο αυτό ουδόλως απασχολεί την Μάλμε, καθώς νίκησε 2-0 την Σέλτικ και ανατρέποντας την ήττα του πρώτου ματς (2-3) πήρε την πρόκριση. Η περυσινή αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Μάρκους Ρόσενμπεργκ (προσπάθεια με τον ώμο) και διπλασίασε το προβάδισμα στο 54ο με κεφαλιά του Φελίπε Καρβάλιο (η μπάλα βρήκε και στον Ντέντρικ Μπογιάτα). Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Μίλοραντ Μάζιτς, αφού στο 38' θα έπρεπε να είχε αποβάλει τον Λι Γκρίφιθς για χτύπημα στον Άντον Τίνερχολμ, ενώ στο 41ο αντί να αποβάλει τον Κάρι Άρνασον και να καταλογίσει πέναλτι, ακύρωσε το γκολ του Νιρ Μπίτον!

Μάλμε: Βίλαντ, Τίνερχολμ, Άρνασον, Μπένγκτσον (46' Καρβάλιο), Γιοτούν, Άντου, Λεβίτσκι, Ρόντιτς (82' Ράκιπ), Τζούρτζιτς, Μπέργκετ (93' Μεχμέτι), Ρόσενμπεργκ.

Σέλτικ: Γκόρντον, Μάλγκρου, Μπογιάτα, Φαν Ντάικ, Γιάνκο, Άρμστρονγκ (46' Κόμονς), Μπράουν, Μπίτον (72' Τσίφτσι), Γιόχανσεν, Φόρεστ (79' Μακέι-Στίβεν), Γκρίφιθς.

Σαχτάρ - Ραπίντ Βιέννης 2-2

Σαχτάρ Ραπίντ

Στο πρώτο ημίωρο κρίθηκε ο επαναληπτικός της "Λβιβ Αρίνα", όπου η Σαχτάρ υπερασπίστηκε το 1-0 του πρώτου αγώνα και χάρη στο 2-2 με την αξιόμαχη Ραπίντ Βιέννης εξασφάλισε το εισιτήριο των ομίλων του Champions League. O σκόρερ του πρώτου αγώνα (Μάρλος) "ξαναχτύπησε" στο 10ο λεπτό με ωραίο σουτ, η ομάδα του Θάνου Πέτσου (σ.σ. έπαιξε σε όλο το ματς) ανέτρεψε τα δεδομένα με κοντινή κεφαλιά του Λούις Σάουμπ (στο 13') και φάουλ του Στέφεν Χόφμαν (στο 22'), αλλά ο Όλεξαντρ Γκλάντκι ισοφάρισε άμεσα, εκμεταλλευόμενος μία λάθος κεφαλιά του Κρίστοφερ Ντίμπον και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι, που έμειναν με 10 παίκτες στο 88' λόγω αποβολής του Μάριο Σόνλαϊτνερ, έχασαν κλασική ευκαιρία για την πρόκριση, όταν μετά από φάουλ του Πέτσου στο 95' και ασθενή απόκρουση του Αντρίι Πιάτοβ, ο Φίλιπ Πρόσενικ σημάδεψε το δεξί δοκάρι!

Σαχτάρ: Πιάτοβ, Σρνα, Κρίβτσοβ, Ρακίτσκι, Αζεβέντο, Φρεντ, Στεπανένκο, Μάρλος, Τεϊσέιρα, Τάισον (87' Μπέρναρντ), Γκλάντκι (83' Εντουάρντο).

Ραπίντ Βιέννης: Νόβοτα, Πάβελιτς, Σόνλαϊτνερ, Ντίμπον, Άουερ, Πέτσος, Γκράχοβατς (70' Σβαμπ), Σάουμπ (85' Πρόσενικ), Χόφμαν (63' Σόμπεσμπεργκερ), Κάιντς, Μπέριτς.

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βασιλεία 1-1

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Βασιλεία στο φλογισμένο "Μπλούμφιλντ" και πήρε τη δεύτερη πρόκριση της ιστορίας της σε ομίλους, εκμεταλλευόμενη το 2-2 του πρώτου αγώνα. Ο Λούκα Τσούφι έβαλε σε θέση οδηγού την ελβετική ομάδα στο 11' με ωραίο φάουλ, όμως ο φορμαρισμένος Εράν Ζάχαβι είπε ευχαριστώ στον Νίκολα Μίτροβιτς για την υπέροχη μπαλιά και ισοφάρισε στο 24'. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ στο δεύτερο είχαν μεγάλο ποσοστό κατοχής, χωρίς ωστόσο να πετύχουν το γκολ που θα τους έφερνε στην τελική φάση του Champions League για τρίτη διαδοχική σεζόν.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Χουάν Πάμπλο, Σπούνγκιν, Μπεν Χαΐμ Ι, Τίμπι, Μπεν Χαρούς, Μπεν Χαΐμ ΙΙ (83' Μίτσα), Άλμπερμαν, Ίγκεμπορ (70' Πέρετζ), Ρίκαν, Μίτροβιτς (91' Ιτζχάκι), Ζάχαβι.

Βασιλεία: Βάτσλικ, Λανγκ, Σούτσι, Σάμουελ, Σαφάρι, Καλά (83' Αγέτι), Ελ Νενί (76' Γκάσι), Τζάκα, Μπιάρνασον (68' Μπούτιους), Εμπολό, Τσούφι.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σκεντερμπέου 4-1

Η Ντιναμό των 10 παικτών εκμεταλλεύθηκε την απειρία και τα πολλά αμυντικά λάθη της Σκεντερμπέου για να επιβληθεί με 4-1 στο βροχερό Ζάγκρεμπ και να πάρει το εισιτήριο των ομίλων. Το πρώτο τέταρτο ήταν εκρηκτικό, αφού η κροατική ομάδα άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Ελ Αραμπί Χιλάλ Σουντανί στο 9', η αλβανική απάντησε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με σουτ του Εσκερντίνια σε κενή εστία και στο 15' ο Άρμιν Χότζιτς αποκατέστησε την τάξη, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Όργκες Σέχι. Η ανόητη αποβολή του Γκονσάλο Σάντος στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι ξαναβρήκαν δίχτυα με τον Ζερεμί Ταραβέλ στο 55' (νίκησε όλους τους αντιπάλους του μετά από κόρνερ) και στο 80' με τον Σουντανί.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Πίντο, Σίγκαλι, Ταραβέλ, Πίβαριτς, Σουντανί, Μασάντο, Γκονσάλο, Πιάτσα (78' Φερνάντες), Τσόριτς (68' Ρογκ), Χότζιτς (52' Άντολιτς).

Σκεντερμπέου: Σέχι, Βανγκέλι, Ράντας, Γιασάνιτσα, Αράπι, Πρόγκνι (65' Νιμαγκά), Λιλάι, Σκέμπι, Εσκερντίνια, Λατίφι (78' Χρίστοβ), Μπερίσα (58' Ολαγίνκα).

# Ο Μάρκους Ρόσενμπεργκ της Μάλμε έφτασε τα 20 γκολ σε 63 ευρωπαϊκές αναμετρήσεις

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Τρίτης

Γκρουπ πρωταθλητών

(9', 80' Σουντανί, 15' Χότζιτς, 55' Ταραβέλ - 10' Εσκερντίνια)

(23' Ρόσενμπεργκ, 54' Καρβάλιο)

Γκρουπ μη πρωταθλητών

(24' Ζάχαβι - 11' Τσούφι)

(10' Μάρλος, 27' Γκλάντκι - 13' Σάουμπ, 22' Χόφμαν)

(17' Ράτζι, 75' Ετσιετζίλε - 4' Νεγρέδο)

Το πρόγραμμα των αγώνων της Τετάρτης

21:45 ΑΠΟΕΛ - Αστάνα

21:45 Παρτιζάν - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

21:45 Λεβερκούζεν - Λάτσιο

21:45 ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Σπόρτινγκ Λισαβόνας

21:45 Κλαμπ Μπριζ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Τα γκολ των πλέι οφ του Champions League (VIDEOS)

Τα μούσκεψε ο διαιτητής Μάζιτς στη Σουηδία

Το live των αγώνων

21:27
Καλωσήρθατε στο live των αναμετρήσεων της Τρίτης στο πλαίσιο των πλέι οφ του Champions League.
21:30
Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Πίντο, Σίγκαλι, Ταραβέλ, Πίβαριτς, Σουντανί, Μασάντο, Γκονσάλο, Πιάτσα, Τσόριτς, Χότζιτς.

Σκεντερμπέου: Σέχι, Βανγκέλι, Ράντας, Γιασάνιτσα, Αράπι, Πρόγκνι, Λιλάι, Σκέμπι, Εσκερντίνια, Λατίφι, Μπερίσα.
21:31
Μάλμε: Βίλαντ, Τίνερχολμ, Άρνασον, Μπένγκτσον, Γιοτούν, Άντου, Λεβίτσκι, Ρόντιτς, Τζούρτζιτς, Μπέργκετ, Ρόσενμπεργκ.

Σέλτικ: Γκόρντον, Μάλγκρου, Μπογιάτα, Φαν Ντάικ, Γιάνκο, Άρμστρονγκ, Μπράουν, Μπίτον, Γιόχανσεν, Φόρεστ, Γκρίφιθς.
21:34
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Χουάν Πάμπλο, Σπούνγκιν, Μπεν Χαΐμ Ι, Τίμπι, Μπεν Χαρούς, Μπεν Χαΐμ ΙΙ, Άλμπερμαν, Ίγκεμπορ, Ρίκαν, Μίτροβιτς, Ζάχαβι.

Βασιλεία: Βάτσλικ, Λανγκ, Σούτσι, Σάμουελ, Σαφάρι, Καλά, Ελ Νενί, Τζάκα, Μπιάρνασον, Εμπολό, Τσούφι.
21:36
Σαχτάρ: Πιάτοβ, Σρνα, Κρίβτσοβ, Ρακίτσκι, Αζεβέντο, Φρεντ, Στεπανένκο, Μάρλος, Τεϊσέιρα, Τάισον, Γκλάντκι.

Ραπίντ Βιέννης: Νόβοτα, Πάβελιτς, Σόνλαϊτνερ, Ντίμπον, Άουερ, Πέτσος, Γκράχοβατς, Σάουμπ, Χόφμαν, Κάιντς, Μπέριτς.
21:38
Μονακό: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Καρβάλιο, Κιρζαβά, Πάσαλιτς, Τουλαλάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Ντιράρ, Μαρσιάλ, Καβαλέιρο.

Βαλένθια: Ράιαν, Μπαραγάν, Μουσταφί, Βέζο, Γκαγιά, Πέρες, Φουέγο, Παρέχο, Φεγκουλί, Νεγρέδο, Ροδρίγο.

21:48
Η Βαλένθια χάνει κλασική ευκαιρία με τον Μουσταφί. Ο Σούμπασιτς αποκρούει πάνω στη γραμμή.
21:49
ΓΚΟΛ! Μονακό - Βαλένθια 0-1 (4ο λεπτό): Τραγικό λάθος του Φαμπίνιο, ο Νεγρέδο "κρεμάει" τον Σούμπασιτς με υπέροχη λόμπα και δίνει το προβάδισμα στην Βαλένθια.
21:56
ΓΚΟΛ! Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σκεντερμπέου 1-0 (9ο λεπτό): Ο Σουντανί ανοίγει το σκορ με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από ωραία συνεργασία.
21:57
ΓΚΟΛ! Σαχτάρ - Ραπίντ 1-0 (10ο λεπτό): Φάση διαρκείας κοντά στα καρέ της αυστριακής ομάδας, ο Μάρλος (σκόρερ και του πρώτου αγώνα) νικά τον Νόβοτα με ωραίο σουτ.
21:59
ΓΚΟΛ! Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σκεντερμπέου 1-1 (10ο λεπτό): Ο Εντουάρντο σταματά τον Πρόγκνι, αλλά ο επερχόμενος Εσκερντίνια δεν δυσκολεύεται να ισοφαρίσει σε κενή εστία.
22:00
ΓΚΟΛ! Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βασιλεία 0-1 (11ο λεπτό): Ο Τσούφι ανοίγει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
22:01
ΓΚΟΛ! Σαχτάρ - Ραπίντ 1-1 (13ο λεπτό): Φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, ο Σάουμπ ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά.
22:03
ΓΚΟΛ! Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σκεντερμπέου 2-1 (15ο λεπτό): Τραγικά λάθη στην άμυνα της αλβανικής ομάδας, ο Σουντανί κάνει κάτι εξεζητημένο, εν αντιθέσει με τον Χότζιτς που είναι εύστοχος.
22:04
ΓΚΟΛ! Μονακό - Βαλένθια 1-1 (17ο λεπτό): Ο Ράτζι ισοφαρίζει με σουτ εντός περιοχής και δίνει ελπίδες στους γηπεδούχους.
22:07
ΓΚΟΛ! Σαχτάρ - Ραπίντ 1-2 (22ο λεπτό): Ο Χόφμαν ανατρέπει τα δεδομένα με υπέροχη εκτέλεση φάουλ.
22:09
ΓΚΟΛ! Μάλμε - Σέλτικ 1-0 (23ο λεπτό): Κόρνερ του Γιοτούν από δεξιά, ο Ρόσενμπεργκ ανοίγει το σκορ με τον... ώμο.
22:11
ΓΚΟΛ! Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βασιλεία 1-1 (24ο λεπτό): Εξαιρετική μπαλιά ο Μίτροβιτς, ο φορμαρισμένος Ζάχαβι ξεφεύγει από την επιτήρηση του Σάμουελ και ισοφαρίζει με κοντινό σουτ.
22:12
ΓΚΟΛ! Σαχτάρ - Ραπίντ 2-2 (27ο λεπτό): Σέντρα του Σρνα, ο Ντίμπον κάνει κεφαλιά προς τα πίσω, ο Γκλάντκι προλαβαίνει τον Νόβοτα και ισοφαρίζει.
22:21
Κατεβαίνοντας προς τα κάτω στο live, έχετε τη δυνατότητα να δείτε όλα τα γκολ σε videos.
22:25
To ενδεχόμενο της παράτασης έχει αποκλειστεί σε Ζάγκρεμπ και Λβιβ.
22:26
Η Σαχτάρ ασκεί πίεση στην άμυνα της Ραπίντ.
22:27
Πάνω-κάτω η μπάλα στο Μάλμε.
22:29
Τραγικό λάθος του διαιτητή Μάζιτς! Αντί να δώσει πέναλτι στην Σέλτικ και κόκκινη στον Άρνασον, ακυρώνει το γκολ του Mπίτον για επιθετικό φάουλ!
22:33
Νωρίτερα, βέβαια, ο Γκρίφιθς θα έπρεπε να είχε αποβληθεί γι' αυτήν την απαράδεκτη ενέργεια.
22:34
Ημίχρονο στους αγώνες.
22:47
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων.
22:50
ΑΠΟΒΟΛΗ! Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σκεντερμπέου (48ο λεπτό): Ο Γκονσάλο αποβάλλεται με ανόητη δεύτερη κίτρινη και η κροατική ομάδα μένει με 10 παίκτες.
22:54
Καλό σουτ του Πέτσου, ο Πιάτοβ μπλοκάρει και κρατά το 2-2 στο Λβιβ.
22:56
ΓΚΟΛ! Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σκεντερμπέου 3-1 (55ο λεπτό): Κόρνερ του Μασάντο, ο Ταραβέλ ανάμεσα σε πολλούς αμυντικούς βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει.
22:58
ΓΚΟΛ! Μάλμε - Σέλτικ 2-0 (55ο λεπτό): Εκτέλεση κόρνερ του Ρόντιτς, ο Καρβάλιο παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει στον Μπογιάτα και καταλήγει στα δίχτυα της Σέλτικ.
23:16
ΓΚΟΛ! Μονακό - Βαλένθια 2-1 (75ο λεπτό): Καραμπόλα στα καρέ των "νυχτερίδων" μετά από φάουλ, ο Έλντερσον ανατρέπει τα δεδομένα.
23:21
ΓΚΟΛ! Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σκεντερμπέου 4-1 (80ό λεπτό): O Φερνάντες βρίσκει τον Σουντανί κι εκείνος διπλασιάζει τα γκολ του.
23:29
ΑΠΟΒΟΛΗ! Σαχτάρ - Ραπίντ (88ο λεπτό): Με 10 παίκτες η αυστριακή ομάδα λόγω αποβολής του Σόνλαϊτνερ.