Μίλαν - Λίβερπουλ 2-1

Η Μίλαν επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ στον τελικό της Αθήνας και κατέκτησε το έβδομο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της. Σούπερ σταρ της αναμέτρησης ο Πίπο Ιντσάγκι, ο οποίος με δύο τέρματα έσπρωξε την ομάδα του στη νίκη. Καλύτερη η αγγλική ομάδα στο πρώτο μέρος, δέχτηκε όμως γκολ στο 45'. Mία... ενδεκάδα ρεπορτάζ από τον μεγάλο τελικό.

Είναι άτιμο άθλημα το ποδόσφαιρο. Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημίχρονου, αλλά οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα γκολ στην πλάτη της.

Στο 45’, στο χειρότερο χρονικό σημείο για τον αντίπαλο, ένα φάουλ του Πίρλο και ένα άγγιγμα της μπάλας από τον Ιντζάγκι, ικανό να της αλλάξει την πορεία, άνοιξαν το σκορ σε έναν άνοστο τελικό, βάζοντας στη θέση του οδηγού τη Μίλαν.

* (link:154547)To contra.gr στο ΟΑΚΑ(/link)
* (link:154554)Μικρά-μικρά από την Αθήνα(/link)
* (link:154582)Το κακό προαίσθημα του Μπέλαμι(/link)
* (link:154450)Η "χρυσή Βίβλος" του Τσάμπιονς Λιγκ(/link)
* (link:154583)Για την εκδίκηση της Μίλαν γράφουν τα ξένα ΜΜΕ(/link)
* (link:154584)Η κριτική των παικτών(/link)
* (link:154586)Ο αχόρταγος Μαλντίνι(/link)
* (link:154589)Ο... Superpippo του ιταλικού ποδοσφαίρου(/link)
* (link:154592)Πανηγύρια και κατήφεια(/link)
* (link:154594)Μικροεπεισόδια στην Αθήνα(/link)
* (link:154595)Κακά: Το πρώτο... κανόνι του Τσάμπιονς Λιγκ(/link)

Το 4-5-1 που επέλεξαν οι δύο προπονητές και η πολυκοσμία στον χώρο της μεσαίας γραμμής δεν προσέφεραν κάτι στο παιχνίδι, εκτός από ένα σκάκι των δύο προπονητών και κάποιες προσωπικές ενέργειες του Κακά, που έμοιαζαν όαση στην… έρημο του ΟΑΚΑ. Η Λίβερπουλ ήταν εμφανώς καλύτερη, είχε κάποιες φάσεις στην εστία του Ντίντα, αλλά «πλήρωσε» την δυστοκία της με το γκολ του Ιντζάγκι.

Όχι πως στην επανάληψη το θέαμα βελτιώθηκε. Ιδια εικόνα, ίδια γεύση. Η Λίβερπουλ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, η Μίλαν παρουσίαζε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και όλα αυτά συνέθεσαν ένα μέτριο τελικό μέχρι το 82ο λεπτό. Εκεί που ο Ιντζάγκι ξαναχτύπησε και «κλείδωσε» το τρόπαιο.

Η Εικόνα της Αναμέτρης:

10o λεπτό: Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Σουτ από το ύψος του πέναλτι και δεξία από τον Πέναντ, απέκρουσε ο Ντίντα και έδιωξαν στη συνέχεια οι αμυντικοί.

17ο λεπτό: Επικίνδυνο μακρινό σουτ του Κακά, ο Ρέινα μπλοκάρει.

23ο λεπτό: Αντεπίθεση της Λίβερπουλ, σουτ του Τζέραρντ στην κίνηση, η μπάλα ψηλά άουτ.

27ο λεπτό: Φάση διαρκείας στα καρέ της Μίλαν, σουτ του Αλόνσο, η μπάλα λίγο άουτ.

45ο λεπτό: Γκολ για τη Μίλαν! Εκτέλεση φάουλ του Πίρλο από καλή θέση, η μπάλα χτυπάει στον Ιντζάγκι, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Ρέινα.

63ο λεπτό: Λάθος των "ροσονέρι", ο Τζέραρντ κλέβει την μπάλα, μπαίνει στην περιοχή, το πλασέ όμως που επιχειρεί δεν ανησυχεί ιδιαίτερα τον Ντίντα.

82ο λεπτό: Γκολ για τη Μίλαν! Ο Κακά βγάζει με κάθετη πάσα τετ α τετ τον Ιντζάγκι, αυτός αποφεύγει τον Ρέινα και με πλασέ κάνει το 2-0.

89ο λεπτό: Γκολ για τη Λίβερπουλ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αγγερ παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Κούιτ παίρνει τη δεύτερη και (από θέση οφσάιντ) μειώνει σε 2-1.

Μετά από πανέμορφη κάθετη πάσα του Κακά, ο Pippo βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Ρέινα, τον πέρασε και πλάσαρε τόσο όσο χρειάστηκε για να δει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα των Βρετανών.

Όλα έδειχναν πως είχαν πάρει τον δρόμο τους. Στο 89ο λεπτό, όμως, οι μνήμες από τον τελικό της Κωνσταντινούπολης ξύπνησαν. Ο Κούιτ με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 (από θέση οφσάιντ είναι αλήθεια...) κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αφού έμεναν τέσσερα λεπτά μέχρι τη λήξη.

Αυτή τη φορά, όμως, οι «ροσονέρι» είχαν πάρει το… μάθημά τους και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Χωρίς να δημιουργηθεί η μεγάλη φάση, οι Ιταλοί κράτησαν την μπάλα μακριά από την εστία τους, άφησαν τον χρόνο να κυλήσει και πανηγύρισαν στο τέλος το 7ο θαύμα της ιστορίας τους. Το 7ο κύπελλο πρωταθλητριών, ή Τσάμπιονς Λιγκ αν θέλετε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού ο Φίλιππο Ιντζάγκι, ο οποίος με δύο γκολ σφράγισε την μεγάλη καριέρα του με έναν ακόμη τίτλο. Το παιχνίδι μπορεί να μη μας άφησε κάτι σπουδαίο να θυμόμαστε, θα θυμόμαστε όμως τον Ιταλό επιθετικό και τους φιλάθλους της Λίβερπουλ να φωνάζουν μετά το τέλος του αγώνα το κλασικό «You’ll never walk alone».

Διαιτητής: Χέρμπερντ Φάντελ (ΓΕΡ)