Με απίστευτο γκολ η Μπαρτσελόνα πήρε το Champions League Νέων (VIDEO)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουνίρ Ελ Χανταντί, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 της Μπενφίκα στον τελικό της Νιόν και έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά το Champions League Νέων. Αξίζει να δείτε το εκπληκτικό τρίτο γκολ του 18χρονου!

Το πρώτο ημίχρονο δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του τελικού, καθώς η Μπενφίκα των επτά τελικών προσπαθειών δέχθηκε δύο γκολ από την Μπαρτσελόνα που στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν ακίνδυνη.

Εννέα λεπτά μετά τη σέντρα, ο Μουνίρ Ελ Χανταντί εξέθεσε την αντίπαλη άμυνα από δεξιά και έκανε το σουτ, ο Τιερί Γκράσα απέκρουσε, αλλά ο επερχόμενος Ροδρίγκο Ταρίν σημείωσε το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση και χάρισε το προβάδισμα στους "μπλαουγκράνα".

© GETTY IMAGES EUROPE

Το πρώτο γκολ

Κατά την προσφιλή της τακτική, πάντως, η Μπενφίκα έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα (είχε κερδίσει τρία πέναλτι στον ημιτελικό με την Ρεάλ!), όμως, ο Ρομάριο Μπαλντέ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπρίς Οντόα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει άμεσα (το ρολόι σημάδευε το 12ο λεπτό).

Το χαμένο πέναλτι του Μπαλντέ

Η Μπαρτσελόνα πήρε σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του Champions League Νέων, όταν στο 33ο λεπτό ο Ανταμά Τραορέ έκανε μία υπέροχη καταμέτωπη κούρσα από τα δεξιά και έδωσε στον Ελ Χανταντί, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει το 10ο γκολ του στη διοργάνωση.

Το δεύτερο γκολ

Μεγάλη ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς έχασε η Μπενφίκα, καθώς στο 57ο λεπτό ο Γκονσάλο Γκέντες σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι, ενώ η καταλανική ομάδα από την πλευρά της, αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική, αφού ο τρομερός Ελ Χανταντί έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ένα τρομερό ψηλοκρεμαστό σουτ στο 87ο λεπτό.

Αυτό το 18χρονο παιδί θα αφήσει εποχή. Μουνίρ Ελ Χανταντί λέγεται

Μπενφίκα: Γκράσα, Ρ. Ράμος, Ζ. Νούνιες, Ά. Αλφεάτε (82' Ζ. Γκόμες), Ρεμπότσο, Ζ. Κόστα (64' Ε. Περέιρα), Εστρέλα, Ροτσίνια, Ρ. Μπαλντέ, Γ. Γκέντες, Ν. Σάντος.

Μπαρτσελόνα: Οντόα, Γκόντσβιλ, Ριέρα, Κιντίγια, Ταρίν, Ορτέγα, Ενγκουένε (72' Χ. Αντόνιο), Καπτούμ (90' Εμπουέλε), Ελ Χανταντί (91' Ρολόν), Ελ Ουριαχί, Τραορέ.