Δεν θα βρει Μπερ Σέβα ο Ολυμπιακός, γλίτωσε το κάζο η Σεβίλλη

Η Χάποελ Μπερ Σέβα δεν θα είναι από τις πιθανές αντιπάλους του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, αφού υποβιβάστηκε στο Europa League. Δεύτερη νίκη της Νάπολι, κρύος ιδρώτας έλουσε τη Σεβίλλη μέχρι το φινάλε!

Η Χάποελ Μπερ Σέβα διεκδίκησε για δεύτερη σερί σεζόν την πρόκρισή της στους ομίλους του Champions League, αλλά απέτυχε ξανά. Το 2-1 στο Ισραήλ δεν έφτανε για τη ρεβάνς στη Σλοβενία, αφού η Μάριμπορ σκόραρε νωρίς, μόλις στο 15', και κράτησε το πολύτιμο 1-0 μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Εκ των φαβορί, η ομάδα που κινδύνευσε περισσότερο από κάθε άλλη ήταν η Σεβίλλη. Αν και είχε νικήσει 2-1 την Μπασακσεχίρ εκτός, απειλήθηκε σοβαρά με αποκλεισμό. Όχι τόσο γιατί έγινε το 1-0, όσο γιατί οι δευτεραθλητές Τουρκίας δεν λύγισαν μετά το 2-1 των Σεβιγιάνων, ισοφάρισαν και είχαν ένα 10λεπτο να διεκδικήσουν το τρίτο γκολ, έχοντας μάλιστα δοκάρι στο 90'! Προς ανακούφιση πάντως των Ισπανών το κάζο αποφεύχθηκε.

Αντιθέτως η Νάπολι έκανε το 2/2 απέναντι στη Νις με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο ζευγάρι που "άνοιξε" το πρόγραμμα η Σέλτικ βασίστηκε στο 5-0 του πρώτου αγώνα για να πετάξει εκτός την Αστάνα. Σε διαφορετική περίπτωση το 4-3 ίσως την είχε βάλει σε περιπέτειες, ιδίως από τη στιγμή που πριν από το 70' έχανε 4-1!