Αϊντχόφεν - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0

Η Ατλέτικο δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 68' και η Αϊντχόφεν πήρε ένα αποτέλεσμα (0-0) που της επιτρέπει να ελπίζει ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη.

Αϊντχόφεν Ατλέτικο Μαδρίτης

Στα νοκ άουτ ματς, ιδίως στο πρώτο του ζευγαρώματος, το ρίσκο είναι πάντα μετρημένο. Πόσο μάλλον όταν στο γήπεδο βρίσκεται η Ατλέτικο. Οι "ροχιμπλάνκος" άφησαν στην Αϊντχόφεν την μπάλα και με τις ξαφνικές κάθετες πάσες επιχείρησαν να πιάσουν απροετοίμαστη την αντίπαλη άμυνα. Το κόλπο έπιασε δις, στο 4' και στο 30', ούτε όμως ο Βιέτο ούτε ο Γκριεζμάν βρήκαν στόχο, αφού στην πρώτη φάση έδιωξε ο Μπρούμα στη γραμμή και στη δεύτερη ο Ζουτ με το χέρι.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν ν' αναπτυχθούν εύκολα, στη φάση πάντως του 32' ξόδεψαν την... τρίδιπλη ευκαιρία να βάλουν τους Μαδριλένους να σκεφτούν κάτι άλλο. Ο Σιμεόνε δεν άλλαξε οτιδήποτε στο σύστημα, έβαλε πάντως τον Τόρες (αντί του Βιέτο) στο 61' για να έχει έναν πιο δυνατό φορ στην αντίπαλη περιοχή. Ο Κοκού απάντησε με τον στόπερ Ιζιμά-Μιρέν αντί του Νάρσινχ και σε συνδυασμό με την αποβολή του Περέιρο στο 68', η οπισθοχώρηση της Αϊντχόφεν ήταν εμφανής.

Δεν είχε πολλές επιλογές η ολλανδική ομάδα και η εξασφάλιση του μηδέν στην άμυνα θ' άφηνε ελπίδες για τη ρεβάνς στο "Καλδερόν". Η Ατλέτικο ήταν έξω από την περιοχή των γηπεδούχων για 20 λεπτά, αλλά τρόπο ν' απειλήσει δεν είχε. Οι γηπεδούχοι αμύνονταν με οκτώ και εννέα παίκτες στα όρια της περιοχής και ο Ζουτ είχε καλές τοποθετήσεις για να μην κινδυνεύσει. Αν μάλιστα ο Λεστιέν στο 88' είχε καλύτερο τελείωμα, η ομάδα του Κοκού θα έπαιρνε το μάξιμουμ.

Αν η Ατλέτικο είχε σκοράρει, θα ήταν ο Γκάμπι για το τρομερά μεστό παιχνίδι του, αφού ήταν παντού και πάντα. Τώρα όμως είναι ο Γέφρι Μπρούμα. Ηγετικός στα μετόπισθεν, σαν μαγνήτης δεν άφηνε την μπάλα να φύγει δεξιά ή αριστερά του. Είχε τρία μπλοκ, 4/5 διωξίματα, δεν έχασε φάση στον αέρα (3/3) και καθοδήγησε τους υπολοίπους σε ήρεμα νερά.

Φαίνεται ο ντεφορμάρισμα του Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος προσπαθεί, αλλά δεν του βγαίνουν πράγματα.

Δεδομένου ότι η Αϊντχόφεν έπαιζε από το 68' με παίκτη λιγότερο, το αποτέλεσμα την ευνοεί απ' όλες τις απόψεις. Στη Μαδρίτη παίζει πλέον για... τρία αποτελέσματα, καθώς και με 0-0 δεν αποκλείεται. Η Ατλέτικο είναι πλέον αυτή που θα χρειαστεί να κάνει παιχνίδι, κάτι που δεν της αρέσει, ούτε ξέρει να το κάνει καλά, όπως ήταν πρόδηλο στο δεύτερο μισό του αγώνα. Μόνο όταν είχε χώρους, στο πρώτο ημίωρο, έφτιαξε και καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει, τα δύο χαμένα τετ α τετ.

Αϊντχόφεν (4-3-3): Ζουτ, Αρίας, Μπρούμα, Μορένο, Βίλεμς, Πρέπερ, Φαν Χίνκελ, Γουαρδάδο (75' Χέντριξ), Νάρσινχ (65' Ιζιμά-Μιρέν), Λοκάντια (86' Λεστιέν), Περέιρο

Ατλέτικο (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γοδίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Σαούλ (74' Κορέα), Όλιβερ Τόρες, Κόκε, Γκριεζμάν, Βιέτο (61' Φερνάντο Τόρες)

Το LIVE του αγώνα

21:21
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από τη σέντρα στο παιχνίδι μεταξύ της Αϊντχόφεν και της Ατλέτικο Μαδρίτης για τη Φάση των 16 του Champions League.
21:23
Το λεωφορείο της αποστολής της Αϊντχόφεν έφτασε στο γήπεδο ταυτόχρονα με αρκετούς φιλάθλους που αποθέωσαν τον Φιλίπ Κοκού και τους ποδοσφαιριστές του.
21:25
Η Αϊντχόφεν φτάνει για πρώτη φορά στα νοκ άουτ της διοργάνωσης από τη σεζόν 2006-07. Η Ατλέτικο αντίθετα μόλις πρόπερυσι διεκδίκησε το τρόπαιο στον τελικό.
21:26
Οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες στη φάση των ομίλων της σεζόν 2008-09. Τότε οι "ροχιμπλάνκος" είχαν 2/2, 3-0 στην Ολλανδία και 2-1 στη Μαδρίτη.
21:26
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Αϊντχόφεν (4-3-3): Ζουτ, Αρίας, Μπρούμα, Μορένο, Βίλεμς, Πρόπερ, Φαν Χίνκελ, Γουαρδάδο, Νάρσινχ, Λοκάντια, Περέιρο

Ατλέτικο (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γοδίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Σαούλ, Όλιβερ Τόρες, Κόκε, Γκριεζμάν, Βιέτο
21:28
Ο Φιλίπ Κοκού, παρά την απουσία του τιμωρημένου Λουκ ντε Γιογνκ, δεν πείραξε το σύστημά του και έβαλε στην κορυφή της επίθεσης τον Περέιρο. Ο Γουαρδάδο ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ενώ οι Βίλεμς (αρ.μπακ) και Φαν Χίνκελ (χαφ) είναι τα νέα πρόσωπα σε σχέση με την προ Ιανουαρίου PSV.
21:30
Ιδιαίτερες οι επικαλαμίδες του Γκάμπι. Είναι προφανώς το γούρι του για να μην τραυματίζεται.
21:31
Σ' ένα τέταρτο η σέντρα. Είχε προηγηθεί η προθέρμανση.
21:41
Στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα πλέον για τον ύπνο και τη σέντρα.
21:45
Άρχισε το παιχνίδι
21:49

4'

Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς. Ο Μπρούμα προλαβαίνει να διώξει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή στο πλασέ του Βιέτο.
21:52
Γεύση από την ατμόσφαιρα στο γήπεδο.
21:54

9'

Η πρώτη προσπάθεια της Αϊντχόφεν να επιτεθεί δεν φέρνει αποτέλεσμα, παρά την ασυεννοησία στην περιοχή της Ατλέτικο.
21:56

10'

Φωνές για πέναλτι από τον κόσμο με αφορμή μια σύγκρουση του Γκάμπι στον Λοκάντια. Καμία περίπτωση, το πόδι του Ισπανού είναι κολλημένο στο έδαφος και ο Ολλανδός πέφτει πάνω του. Σωστή απόφαση από τον Ορσάτο.
21:57
Πιέζουν ψηλά οι "ροχιμπλάνκος" δυσκολεύοντας την κυκλοφορία των γηπεδούχων.
22:00

15'

Ο Γκριεζμάν έχει χώρο, αλλά κόβεται προτού σουτάρει.
22:04

18'

Κίνηση του Κόκε στον χώρο, δοκιμάζει ένα πλασέ πάνω από τον όρθιο Ζουτ, αλλά αυτός μπλοκάρει εύκολα.
22:07

22'

Κάρτα στον Σάβιτς για μαρκάρισμα στον Λοκάντια.
22:08
Μία από τις μαν του μαν μονομαχίες του ματς έως τώρα.
22:16

30'

Ο Γκριεζμάν φεύγει μόνος απέναντι στον Ζουτ, ο οποίος με το χέρι διώχνει το πλασέ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκάμπι σουτάρει και η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
22:18

32'

Διπλή και τριπλή ευκαιρία της Αϊντχόφεν για ν' ανοίξει το σκορ. Μόνος στη μικρή περιοχή ο Πρέπερ σουτάρει πάνω στον Όμπλακ, παίρνει το... ριμπάουντ ο Λοκάντια, αλλά το σουτ του κοντράρει προτού στρωθεί στον Βίλεμς, ο οποίος απειλεί με ακόμη ένα σουτ.
22:24
Στο 60-40 η κατοχή για την Αϊντχόφεν. Σταθερά reactive ομάδα η Ατλέτικο.
22:25
Ο Γκριεζμάν έχει ξοδέψει μέχρι τώρα τη σπουδαιότερη ευκαιρία του αγώνα.
22:29

44'

Κόρνερ για την Ατλέτικο και... διαμαρτυρίες. Ήταν σωστή η υπόδειξη πάντως.
22:31
Ο Ορσάτο σφυρίζει και στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
22:35
Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο. Η Ατλέτικο είχε δύο χαμένα τετ α τετ με Βιέτο (4') και Γκριεζμάν (30'), η Ατλέτικο που είχε την κατοχή είχε τις δικές της διαδοχικές στιγμές στο 32'.
22:47
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
22:48
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
22:54
Κάνουν λάθη στις πάσες οι γηπεδούχοι και αυτό δεν είναι καλό όταν απέναντι βρίσκεται η Ατλέτικο.
22:55

54'

Ο Περέιρο παίρνει κάρτα για κράτημα στον Φιλίπε Λουίς που ανέβαινε.
22:56

55'

Κακό το χτύπημα του Κόκε, στα χέρια του Ζουτ η μπάλα.
22:58

57'

Ο Κόκε κάνει κάτι επικίνδυνο, ρισκάροντας το αυτογκόλ, αλλά μετά το τάκλίνγκ η μπάλα φεύγει κόρνερ.
23:02

61'

Ο Τόρες μπαίνει στη θέση του Βιέτο μήπως και δώσει οντότητα στην επίθεση της Ατλέτικο.
23:04

62'

Ο Γοδίν σκοράρει μετά το κόρνερ του Κόκε, αλλά ο Ορσάτο έχει διακόψει τη φάση για φάουλ του Ουρουγουανού. Σωστή απόφαση, αφού έχει σκαρφαλώσει στην πλάτη του Μορένο.
23:07

65'

Παράξενη επιλογή από τον Κοκού, καθώς αφαιρεί τον εξτρέμ Νάρσινχ από το σχήμα του και βάζει τον Ιζιμά-Μιρέν που είναι μπακ.
23:09

68'

Αποβολή για τον Περέιρο με δεύτερη κίτρινη για χτύπημα στον Γοδίν.
23:10

69'

Σουτ του Γκάμπι, ο Ζουτ πέφτει στη γωνία του και διώχνει.
23:11

70'

Σουτ του Τόρες από σέντρα του Χουανφράν, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα. Πολιορκία της Αϊντχόφεν.
23:15

74'

Ο Σιμεόνε βγάζει τον Σαούλ για να παίξει ο Κορέα.
23:16

75'

Ο Κουαδράδο δίνει τη θέση του τον Χέντριξ. Είναι η δεύτεη αλλαγή και της Αϊντχόφεν.
23:20

79'

Ο Μπρούμα κοντράρει το σουτ του Τόρες, κόρνερ η μπάλα.
23:26

85'

Κεφαλιά του Γκριεζμάν, ακίνδυνη όμως, στην αγκαλιά του Ζουτ η μπάλα.
23:27

86'

Ο Κοκού βγάζει τον κουρασμένο Λοκάντια για να βάλει τον Λεστιέν. Τρίτη αλλαγή για την Αϊντχόφεν.
23:29

88'

Αντεπίθεση της Αϊντχόφεν με Χέντριξ και Λεστιέν, τις αλλαγές του Κοκού. Ψηλά το σουτ του δεύτερου υπό δύσκολες συνθήκες.
23:32

91'

Ο Γκριεζμάν χρεώνεται με φάουλ και άλλη μία προσπάθεια απειλής από τους Μαδριλένους καταλήγει χωρίς αποτέλεσμα.
23:34

93'

Κακή μπαλιά του Φερνάντο Τόρες και άουτ η μπάλα.
23:35
Φινάλε στο ματς, οι δυο ομάδες εγκλωβίστηκαν στο 0-0. Πιο βολικό για την Αϊντχόφεν το αποτέλεσμα, θα χρειαστεί πάντως να σκοράρει στη Μαδρίτη, ακόμη κι αν αυτό είναι στη... διαδικασία των πέναλτι.
23:36
Η Ατλέτικο με οποιαδήποτε νίκη προκρίνεται. Έδειξε πάντως προβληματική στο γκολ, πληρώνοντας και το ντεφορμάρισμα του Γκριεζμάν.