Γάνδη - Βόλφσμπουργκ 2-3

Τα "χρειάστηκε" η Βόλφσμπουργκ στο Βέλγιο που αν και προηγήθηκε με 3-0, είδε τη Γάνδη να μειώνει σε 3-2 και να χάνει τρομερές ευκαιρίες για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, η Βόλφσμπουργκ θέλησε να δείξει ποιος θα είναι το αφεντικό. Οι Γερμανοί παρουσιάστηκαν σοβαροί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αν μη τι άλλο παθιασμένους γηπεδούχους, που είχαν και τη στήριξη του κόσμου τους. Παρά τη μεγάλη πίεση της Βόλφσμπουργκ στο πρώτο ημίχρονο, η Γάνδη κρατούσε το μηδέν και έδειχνε ότι θα πάει με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Τζούλιαν Ντράξλερ, ο οποίος στο 44' συνδυάστηκε υπέροχα με τον Βιεϊρίνια, μπήκε στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ έγραψε το 0-1. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα της Γάνδης και έβαλε από νωρίς τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων. Πριν καλά καλά προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι Γερμανοί πέτυχαν και τρίτο τέρμα, αυτή την φορά με τον Κρούζε στο 60'.

Το παιχνίδι "άνοιξε" και οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο 62' και στο 63' με τους Κρούζε και Κουμς αντίστοιχα. Παρά το εις βάρος της 0-3, η Γάνδη δεν το έβαλε κάτω. Στο 80' μείωσε στο σκορ με τον καλύτερό της παίκτη, Κουμς, να πιάνει ένα διαγώνιο σουτ και να νικάει τον Καστέλς. Το γκολ αυτό έδωσε "φτερά" στους παίκτες της Γάνδης που στο 89' έκαναν με τον Κουλιμπαλί το 2-3, δίνοντας άλλο "χρώμα" στην αναμέτρηση. Στο φινάλε βγήκαν μαζικά μπροστά, όμως ο τερματοφύλακας της Βόλφσμπουργκ κατάφερε να κρατήσει τη νίκη για την ομάδα του.

Δείτε τα γκολ:

Άνω κάτω έκανε την άμυνα της Γάνδης ο Τζούλιαν Ντράξλερ. Ο Γερμανός πέτυχε δύο γκολ και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Αργοί και χωρίς καθαρό μυαλό οι αμυντικοί της Γάνδης.