Μπενφίκα-Ζενίτ 1-0

Με γκολ του Ζόνας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπενφίκα νίκησε 1-0 τη Ζενίτ στη Λισσαβόνα και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα προημτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, άξιζαν τη νίκη.

Η Μπενφίκα κόπιασε, ίδρωσε, δημιούργησε πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Οχι πολλά αλλά σε κάθε περίπτωση περισσότερα από τη Ζενίτ που ήταν παθητικά στημένη σ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης περιμένοντας τον αντίπαλό της.

Η κατοχή της μπάλας σε επίπεδα ανώτερα του 60% δεν εξασφάλισαν στους γηπεδούχους τις ευκαιρίες που ίσως θα περίμεναν, με δεδομένο ότι η Ζενίτ ήταν πολύ συμπαγής και δεν άφηνε χώρους ακάλυπτους. Εστω και έτσι όμως ευκαιρίες έγιναν. Και αν το σουτ του Πίτσι στο 19' δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Λοντίγκιν, αυτό του Γκαϊτάν στο 69' εξανάγκασε τον πρώην τερματοφύλακα της Ξάνθης σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Είχε προηγηθεί η αντικατάσταση του Κώστα Μήτρογλου από τον Χιμένες στο 62' που είχε κάνει πιο γρήγορο και ευέλικτο το σχήμα της Μπενφίκα. Η δικαίωση για τους Λουζιτανούς ήρθε σε πολύ προχωρημένο χρόνο, μόλις στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ μόλις η Ζενίτ είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κρισίτο.

Από το φάουλ της φάσης της αποβολής, ο Ζόνας πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και νίκησε τον μέχρι τότε ανίκητο Λοντίγκιν για να γράψει το 1-0. Και ήταν τέτοια η κάψα των γηπεδούχων να σκοράρουν εκ νέου, που δεν άφησε στιγμή ήσυχη την ρωσική άμυνα μέχρι το τέλος. Τελευταία απειλή ένα ωραίο σουτ του Σάμαρη στο 93' που έβγαλε ο Λοντίγκιν.

To έχει το γκολ ο Ζόνας και αυτό αποδείχθηκε την ύστατη ώρα του παιχνιδιού. Η κεφαλιά του 31χρονου Βραζιλιάνου έκανε τη διαφορά στο ματς και ίσως χαρίσει και μία πανάκριβη πρόκριση στην Μπενφίκα. Ειρήσθω εν παρόδω ο Ζόνας έφτασε τα 25 γκολ εφέτος!

Αδύναμος Κρίκος

Ο Κώστας Μήτρογλου δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα της αναμέτρησης. Δεν βρήκε χώρους, δεν τροφοδοτήθηκε, ο προπονητής του υποχρεώθηκε να τον κάνει αλλαγή.

Πλέον, η Μπενφίκα καλείται να ξεπεράσει δύο εμπόδια μετά τη μεγάλη νίκη της. Αυτό της Ζενίτ αλλά και αυτό του ρωσικού χειμώνα στην Αγία Πετρούπολη. Εχοντας όμως φουλ ρυθμό από τις συνεχείς αγωνιστικές υποχρεώσεις, δείχνει να έχει το πάνω χέρι. Η Ζενίτ διαθέτει ποιότητα αλλά το γεγονός ότι αυτόν τον καιρό δεν έχει αγώνες στα πόδια της (λόγω της χειμερινής διακοπής του ρωσικού πρωταθλήματος) έγινε φανερό.

Μπενφίκα: Ζούλιο Σέζαρ, Αλμέιδα, Λίντελεφ, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Σάμαρης, Ρενάτο Σάντσες, Πίτσι (71' Γκονσάλες), Γκαϊτάν, Ζόνας, Μήτρογλου (62' Χιμένες)

Ζενίτ: Λοντίγκιν, Ανιουκόβ, Γκαράι, Λόμπαρτς, Κρίσιτο, Χάβι Γκαρθία, Βιτσέλ, Σατόβ (81' Ζιρκόβ), Ντάνι (86' Μαουρίσιο), Χουλκ, Τζιούμπα (74' Κοκόριν).

ΤΟ LIVE

21:16
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Μπενφίκα - Ζενίτ, για τους "16" του Champions League.
21:18
Βασικοί για τους "αετούς" της πορτογαλικής πρωτεύουσας οι δύο Έλληνες της ομάδας, Ανδρέας Σάμαρης και Κώστας Μήτρογλου.
21:19
Πάμε να δούμε αναλυτικά τις συνθέσεις.
21:20
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Αντρέ Αλμέιδα, Λίντελεφ, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Σάμαρης, Ρενάτο Σάντσες, Πίτσι, Γκαϊτάν, Ζόνας, Μήτρογλου
ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανιουκόβ, Γκαράι, Λόμπαρτς, Κρίσιτο, Χάβι Γκαρθία, Βιτσέλ, Σατόβ, Ντάνι, Χουλκ, Τζιούμπα.
21:32
Ο Ρουί Βιτόρια έχει αφήσει στον πάγκο τους: Σίλβιο, Καρσελά, Σαντάνα Ντε Μοράες, Γκέντες, Ραούλ Χιμένες, Νέλσον Σεμέδο και Ταλίσκα.
21:33
Ο Αντρές Βίλας-Μπόας τους: Ντόλγκοβ, Κερζακόβ, Κοκόριν, Μαουρίσιο, Νέτο, Γιουσούποβ και Ζιρκόβ.
21:39
Κι εδώ η σύνθεση της Μπενφίκα:

Aqui está o onze do Sport Lisboa e Benfica - ФК Зенит!#SLBZEN #UCL

Δημοσιεύτηκε από Sport Lisboa e Benfica στις Τρίτη, 16 Φεβρουαρίου 2016
21:41
Τα αποδυτήρια της Ζενίτ στο "Ντα Λουζ":

Состав на #БенфикаЗенит: Лодыгин — Анюков, Ломбертс, Гарай, Кришито — Хави Гарсия, Витсель, Данни (к), Шатов — Халк, Дзю...

Δημοσιεύτηκε από ФК Зенит στις Τρίτη, 16 Φεβρουαρίου 2016
21:43
Οι 800 οπαδοί που έχουν ταξιδέψει από την Αγία Πετρούπολη στη Λισσαβώνα έχουν πάρε τη θέση τους στο "Στάδιο του Φωτός".
21:45
Από την πλευρά της Ζενίτ, ο γκολκίπερ της, Γιούρι Λοντίγκιν, ο οποίος έχει περάσει από το ελληνικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Ξάνθης.
21:46

1'

Ξεκίνησε το ματς στην πορτογαλική πρωτεύουσα.
21:47

1'

Φάουλ του Χάβι Γκαρθία στον Ζόνας.
21:48

3'

Φάουλ του Γκαϊτάν στον Βιτσέλ.
21:50

4'

Ο Χουλκ εκτελεί με σέντρα το φάουλ, δεν παρεμβάλλεται κανένα κεφάλι συμπαίκτη του στην πορεία της μπάλας, μέχρι αυτή να καταλήξει στα χέρια του Ρουί Βιτόρια.
21:50

5'

Οφσάιντ ο Πίτσι.
21:52
Δεν υπάρχει κάτι κοσμογονικό στο ματς, πέραν των αρκετών φάουλ και τις συχνές διακοπές.
21:52

6'

Φάουλ του Κρισίτο στον Πίτσι.
21:54

7'

Ευκαιρία για τη Ζενίτ. Ο Ντάνι βγάζει στον Τζιούμπα, αλλά ο Ζούλιο Σέζαρ βγαίνει εγκαίρως και "μαζεύει".
21:56
Η πρωτοβουλία στα πόδια των παικτών της Μπενφίκα, η Ζενίτ προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.
21:58
Εδώ μπορείτε να δείτε την εκπληκτική ντρίμπλα του Νίκο Γκαϊτάν:
21:59

13'

Κόρνερ κερδίζει η Ζενίτ, μετά την προσπάθεια του Ντάνι.
22:00
Εγκλωβισμένος στο μαρκάρισμα Γκαράι και Λόμπαρτς, ο Κώστας Μήτρογλου προς το παρόν.
22:01

15'

Οφσάιντ ο Σατόβ.
22:02

16'

Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Αντρέ Αλμέιδα και τίθεται εκτός για τη ρεβάνς της Αγίας Πετρούπολης.
22:04
Ο Λίντελεφ είναι ο τρίτος Σουηδός που κάνει ντεμπούτο σε ματς Champions League, στη φάση νοκ-άουτ. Ο πρώτος είναι ο Λίλιενμπεργκ το 1995 κι ο δεύτερος ο Μπένγκτσον το 2011.
22:05

19'

Ευκαιρία για τη Μπενφίκα. Ο Πίτσι δεν μπορεί να νικήσει τον Λοντίγκιν.
22:07
Λείπει μέχρι στιγμής η μεγάλη φάση από τη Λισσαβώνα.
22:08

22'

Σε θέση οφσάιντ, ο Τζιούμπα.
22:10
Μια πανοραμική άποψη του "Εστάδιο Ντα Λουζ":
22:11
H κατοχή της μπάλας είναι 67% υπέρ της Μπενφίκα και 33% υπέρ της Ζενίτ.
22:15

29'

Σουτ του Ζόνας, με το δεξί, η μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Λοντίγκιν.
22:16
Καλή αυτή η ευκαιρία για την Μπενφίκα. Ανεβάζει σιγά-σιγά το τέμπο της.
22:18
Υποτονικός κι ο Ρενάτο Σάντσες, ο πιο φορμαρισμένος παίκτης της Μπενφίκα μαζί με τους Μήτρογλου και Ζόνας, τον τελευταίο καιρό.
22:18

33'

Φάουλ του Βιτσέλ στον Ζόνας.
22:18

33'

Και κίτρινη κάρτα στον Βέλγο πρώην μέσο της Μπενφίκα και νυν της Ζενίτ.
22:19

33'

Οφσάιντ ο Κώστας Μήτρογλου.
22:20

35'

Φάουλ του Ζαρντέλ πάνω στον Χουλκ.
22:21

35'

Και κίτρινη κάρτα στον Ζαρντέλ.
22:22

36'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χουλκ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζούλιο Σέζαρ.
22:24
Ο Ρουί Βιτόρια κι από πίσω του ένθερμοι "μπενφικίστας":
22:25

40'

Οφσάιντ ο Τζούμπα.
22:27
Ο Χάβι Γκαρθία προσπαθεί να πιάσει την κεφαλιά:
22:29

43'

Κίτρινη κάρτα ο Πίτσι.
22:31
Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές φάσεις.
22:31
Ημίχρονο στη Λισσαβώνα. Μπενφίκα - Ζενίτ 0-0.
22:45
Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στην πορτογαλική πρωτεύουσα.
22:46
Παρών και ο Φερνάντο Σάντος, ομοσπονδιακός τεχνικός της εθνικής Πορτογαλίας, στα επίσημα του "Εστάδιο ντα Λουζ".
22:46

46'

Δεύτερο ημίχρονο στην Λισσαβώνα.
22:47
Ο Χουλκ ανάμεσα σε Ελιζέου και Γκαϊτάν:
22:48
Γκαϊτάν και Σατόβ διεκδικούν την μπάλα:
22:50

49'

O Ρενάτο Σάντσες δοκιμάζει το πόδι του από μακριά αλλά η μπάλα περνά πάνω το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.
22:51
Ελιζέου και Χουλκ δίνουν τη δική τους μάχη:
22:53

52'

Ευκαιρία για τη Ζενίτ. Ο Βιτσέλ κάνει το σουτ, ο Ζούλιο Σέζαρ αποκρούει. Ο Βέλγος πιάνει την κεφαλιά στην επόμενη φάση, αλλά ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ μπλοκάρει την μπάλα.
22:54
Ο Κώστας Μήτρογλου χάνει το κοντρόλ, άλλη μια καλή προσπάθεια της Μπενφίκα μένει ημιτελής.
22:55

54'

Φάουλ του Ρενάτο Σάντσες στον Χάβι Γκαρθία.
22:58

57'

Ευκαιρία για την Μπενφίκα. Ο Μήτρογλου κερδίζει την μπάλα, τη "σπάει" στον Γκαϊτάν αλλά το σουτ του Αργεντινού είναι απογοητευτικό.
23:00

59'

Ο Χάβι Γκαρθία κόβει με το χέρι την επίθεση της Μπενφίκα.
23:00

59'

Ο Ισπανός αντικρίζει την κίτρινη κάρτα και δεν θα είναι παρών στην Αγία Πετρούπολη.
23:01

61'

Οφσάιντ ο Ντάνι.
23:02
Ο Σάμαρης, βασικός με την Μπενφίκα, σ' αυτή τη φάση αντιμετωπίζει τον Τζιούμπα:
23:04

63'

Αλλαγή για την Μπενφίκα. Ο Κώστας Μήτρογλου δίνει τη θέση του στον Ραούλ Χιμένες.
23:06
Η ισοπαλία μοιάζει δίκαια, ωστόσο αν κάποια ομάδα έχει φθάσει πιο κοντά στο γκολ αυτή είναι η Ζενίτ.
23:09

68'

Ο Κρισίτο ανατρέπει εκτός περιοχής τον Αντρέ Αλμέιδα.
23:09

68'

Αντικρίζει την κίτρινη κάρτα ο Ιταλός και χάνει κι αυτός τη ρεβάνς της Ρωσίας.
23:10

69'

Μεγάλη ευκαιρία για την Μπενφίκα. Ο Ζόνας πασάρει με το κεφάλι στον Γκαϊτάν, ο Αργεντινός με προσποίηση αδειάζει τους αμυντικούς της Ζενίτ, αλλά νικάται από τον Γιούρι Λοντίγκιν.
23:11
Εδώ, ο Αντρέ Βίλας-Μπόας, επί τω έργω:
23:12

71'

Αλλαγή για την Μπενφίκα. Ο Καρσελά στη θέση του Πίτσι.
23:13

72'

Ο Λοντίγκιν διώχνει σε κόρνερ, μετά τη σέντρα του Αντρέ Αλμέιδα.
23:13

72'

Ο Ζαρντέλ προλαβαίνει τον Γκαράι και κάνει το σουτ μετά την πάσα του Λίντελεφ, αλλά η μπάλα έξω.
23:15

74'

Πρώτη αλλαγή για τη Ζενίτ. Ο Κοκόριν στη θέση του Τζιούμπα.
23:15
Ρενάτο Σάντσες και Χουλκ σε μια από τις πολλές μάχες που έχουν δώσει μέχρι τώρα στο αποψινό ματς:
23:20
Αεροπλανική μάχη μεταξύ Ρενάτο Σάντσες και Χάβι Γκαρθία:
23:22

81'

Αλλαγή για τη Ζενίτ. Ο Ζιρκόβ στη θέση του Σατόβ.
23:22

82'

Σε θέση οφσάιντ ο Χουλκ.
23:24

83'

Ο Λοντίγκιν μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του Ελιζέου.
23:25

84'

Φάουλ του Ρενάτο Σάντσες στον Χουλκ.
23:26

85'

Οφσάιντ ο Ντάνι Γκαρθία.
23:27
Πέντε λεπτά ακόμη, τα χρονικά περιθώρια στενεύουν και η ισοπαλία χωρίς γκολ μοιάζει όλο και πιο πιθανό αποτέλεσμα.
23:28

87'

Τελευταία αλλαγή για τη Ζενίτ. Ο Ντάνι δίνει τη θέση του στον Μαουρίσιο.
23:29
Η Μπενφίκα έχει αλλάξει 401 πάσες, η Ζενίτ μόλις 187.
23:30
Ντάνι και Χάβι Γκαρθία επιβλέπουν τον Ζόνας:
23:31

90'

Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Κρίσιτο.
23:32

91'

ΓΚΟΛ! Ο Γκαϊτάν εκτελεί το φάουλ, ο Ζόνας πιάνει την κεφαλιά και αγγίζει τη νίκη για λογαριασμό της Μπενφίκα.
23:33
Ο Ζόνας έβγαλε τη φανέλα κι αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.
23:34
Εδώ το 1-0 της Μπενφίκα:
23:35

93'

Σουτ του Σάμαρη, απομακρύνει ο Λοντίγκιν.
23:36
Τέλος στη Λισσαβώνα. Η Μπενφίκα με το γκολ του Ζόνας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων παίρνει τη νίκη επί της Ζενίτ με 1-0. Ανοιχτή η ρεβάνς της Αγίας Πετρούπολης.
23:37
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας live την εξέλιξη του ματς. Καλό σας βράδυ.