Ντιναμό Κιέβου - Μάντσεστερ Σίτι 1-3

Πολύ ισχυρές βάσεις για την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έβαλε η Μάντσεστερ Σίτι που νίκησε 3-1 τη Δινάμο στο παγωμένο Κιέβο. Μόνο με θαύμα θα αποκλειστεί η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι.

KIEV, UKRAINE - FEBRUARY 24:  Gael Clichy of Manchester City is tackled by Danilo Silva of Dynamo Kiev during the UEFA Champions League round of 16, first leg match between FC Dynamo Kyiv and Manchester City FC at the Olympic Stadium on February 24, 2016 in Kiev, Ukraine.  (Photo by Michael Steele/Getty Images)
KIEV, UKRAINE - FEBRUARY 24: Gael Clichy of Manchester City is tackled by Danilo Silva of Dynamo Kiev during the UEFA Champions League round of 16, first leg match between FC Dynamo Kyiv and Manchester City FC at the Olympic Stadium on February 24, 2016 in Kiev, Ukraine. (Photo by Michael Steele/Getty Images) GETTY IMAGES

Από την αρχή φαινόταν ότι η Σίτι πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οχι ότι έκανε κάτι καταπληκτικό το συγκρότημα του Πελεγκρίνι, ωστόσο ήταν φανερό ότι είχε ρυθμό αλλά και τον τρόπο να επιβάλλεται.

Μόλις στο 15' η άμυνα της Δινάμο άνοιξε σαν βεντάλια στο κόρνερ του Σίλβα και ο Τουρέ βρήκε την ευκαιρία να βγάλει μία έξοχη ασίστ στον Αγουέρο που δεν λάθεψε. Με το 0-1 η Σίτι αισθάνθηκε ακόμα πιο άνετα στο γήπεδο, κόντρα μάλιστα σε μία ομάδα που λόγω της χειμερινής διακοπής άργησε να μπει στο πνεύμα του ματς.

Το υψηλό επίπεδο τεχνικής των παικτών της Σίτι εξασφάλισε και το 0-2 στο 40' που ήρθε από τα πόδια του Σίλβα ο οποίος τελείωσε άριστα τη φάση μετά την ασίστ του Στέρλινγκ.

Η Δινάμο ρίσκαρε περισσότερα πράγματα στην επανάληψη έχοντας ήδη κάνει και δύο αλλαγές (μία στο 30' λόγω του τραυματισμού του Γκάρμας και μία στο 45'. Οι Ουκρανοί μείωσαν με τον Μπουγιάλσκι στο 59', πίεσαν όσο μπορούσαν την αγγλική άμυνα και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το σκόρερ να ισοφαρίσουν στο 79' (έβγαλε έξοχα ο Χαρτ).

Εφόσον όμως δεν έγινε εκεί το 2-2, η Δινάμο ήταν...καταδικασμένη. Η Σίτι μάλιστα βρήκε και άλλο γκολ με το φοβερό σουτ του Τουρέ στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.

Ακόμα και περπατώντας που λέει ο λόγος ο Τουρέ μπορεί να κάνει τη διαφορά. Με την ασίστ στο πρώτο γκολ και το καταπληκτικό τελειωμά του στο τρίτο έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της Σίτι.

Αδύναμος Κρίκος

Η Δινάμο δεν είχε την απαραίτητη φρεσκάδα. Χωρίς να είναι κατά πολύ χειρότερη από την αντίπαλό της έτρεχε και δεν έφτανε. Το ταβάνι της ήταν οι 16.

Επαγγελματική νίκη για τη Σίτι που στο Τσάμπιονς Λιγκ παρουσιάζεται αρκούντως συνεπής και ανταγωνιστική. Η πρόκριση στους "8" για πρώτη φορά στην ιστορία της θα χαθεί μόνο αν έρθουν τα πάνω-κάτω στη ρεβάνς.

Δινάμο Κιέβου: Σοβκόβσκι, Ντανίλο Σίλβα (66' Μακαρένκο), Χατσερίντι, Ντράγκοβιτς, Βίντα, Ριμπάλκα, Γκάρμας (31' Μιγκέλ Βελόσο), Μπουγιάλσκι, Γιαρμόλενκο, Ντέρλις Γκονσάλες, Τεοντόρσικ (46' Ζούνιορ Μοράες).

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Γιαγιά Τουρέ, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο (90' Ιχεανάτσο).

Το LIVE του αγώνα

21:16
Καλησπέρα μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης της Ντινάμο Κιέβου με την Μάντσεστερ Σίτι για τους "16" του Champions League.
21:18
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Σοβκόβσκι, Ντανίλο Σίλβα, Χατσερίντι, Ντράγκοβιτς, Βίντα, Ριμπάλκα, Γκάρμας, Μπουγιάλσκι, Γιαρμόλενκο, Ντέρλις Γκονσάλες, Τεοντόρσικ.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Γιαγιά Τουρέ, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο.
21:19
Στον ένα βαθμό Κελσίου, μόλις, η θερμοκρασία στο Ολιμπίσκι του Κιέβου.
21:19
Διαιτητής ο Ισπανός, Αντόνιο Ματέου Λαόθ.
21:20
Βοηθοί του οι Πάου Θεμπριάν Ντεβίς και Ρομπέρτο ντελ Παλομάρ.
21:20
Τέταρτος διαιτητής, ο Ραόυλ Καμπανιέρο.
21:24
Έτσι είναι το γήπεδο, στο οποίο αναμένεται να διεξαχθεί το ματς σε περίπου 20 λεπτά:
21:28
Ο γκολκίπερ της Σίτι, Τζο Χαρτ, κατά την έξοδό του στον αγωνιστικό χώρο για την προθέρμανση:
21:31
Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι έχει αφήσει στον πάγκο τους: Καμπαγιέρο, Σαμπαλέτα, Κολάροβ, Μανγκαλά, Ντεμιτσέλι, Γκαρθία, Ιχεανάτσο.
21:38
Ο Σεργκέι Ρεμπρόβ τους: Ρούντκο, Μακαρένκο, Μιγκέλ Βελόζο, Πέτροβιτς, Κορζούν, Γκούσεβ και Ζούνιοε Μοράες.
21:39
Η προθέρμανση της Σίτι μέσα από τον επίσημο λογαριασμό της ομάδας στο twitter:
21:42
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του "Ολιμπίσκι" για την έναρξη του ματς
21:43
H ανάκρουση του ύμνου του Champions League τώρα.
21:45
Σε 4-5-1 η Σίτι, se 4-3-3 η Ντινάμο.
21:46

1'

Έναρξη της αναμέτρησης στο Κίεβο.
21:47

2'

Φάουλ κερδίζει ο Σίλβα από τον Ριμπάλκα.
21:48

3'

Ο Γκάρμας κερδίζει το φάουλ από το αντικανονικό κόψιμο του Γιαγιά Τουρέ.
21:50

4'

Δοκάρι για τη Ντινάμο Κιέβου. Ο Γιαρμόλενκο κάνει τη σέντρα σουτ, ο Χαρτ αποκρούει, η μπάλα μετά την πρόσκρουσή της στο οριζόντιο δοκάρι, καταλήγει κόρνερ.
21:51

6'

Σουτ του Τουρέ, μπλοκάρει ο Σοβκόβσκι.
21:52
Ο Μπουγιάλσκι είναι στο έδαφος, αφού έχει δεχθεί χτύπημα από τον Φερνάρντο.
21:53
Μόνος στην κορυφή της επίθεσης της Σίτι είναι ο Κουν Αγκουέρο.
21:54

9'

Σε θέση οφσάιντ ο Τεοντόρσικ.
21:57
Και ο Γιαγιά Τουρέ είναι καλά μαρκαρισμένος από τα χαφ της Ντινάμο. Ο Ιβοριανός είναι αυτός που θα κουβαλήσει την μπάλα για την ομάδα του Μάντσεστερ.
21:57

12'

Σουτ του Τεοντόρσικ, η μπάλα λίγο άουτ.
21:58
Οι Ουκρανοί έχουν φανεί πιο απειλητικοί σε δύο περιπτώσεις.
21:59
Υποτονική η Σίτι στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.
22:00

14'

Κερδίζει κόρνερ η Σίτι από την παρέμβαση του Χατσερίντι.
22:02

15'

ΓΚΟΛ! Ο Αγκουέρο ανοίγει το σκορ για τη Σίτι. Κόρνερ από τον Σίλβα, πρώτη κεφαλιά από τον Τουρέ, ο Αργεντινός μπαίνει στην περιοχή και σκοράρει, αφού κοντρολάρει την μπάλα με το στήθος.
22:04
Το γκολ του Αργεντινού αιφνιδίασε τους Ουκρανούς, οι οποίοι δείχνουν να τα έχουν χαμένα.
22:06

20'

Πιο απελευθερωμένη η Σίτι, περιμένει όπως και πριν την Ντινάμο, αλλά έχει και το ψυχολογικό αβαντάζ.
22:08

22'

Κοντά και στο δεύτερο γκολ, ο Αγκουέρο. Η μπάλα φθάνει στον Αργεντινό από τα δεξιά, αυτός κάνει το σουτ. Η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Σοβκόβσκι
22:10
Εδώ το γκολ με το οποίο προηγείται η Σίτι:
22:11

25'

Απελπιστικό το σουτ του Τεοντόρσικ, μετά το λάθος του Στέρλινγκ.
22:11
Ο Αγκουέρο πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε:
22:13
Δεν έχει συνέλθει η Ντινάμο μετά το γκολ που δέχθηκε. Σε αμυντικό - παθητικό - ρόλο, παρακολουθεί τη Σίτι να κυκλοφορεί την μπάλα.
22:14
Οι πιθανότητες είναι υπέρ της Σίτι. Όταν σκοράρει πρώτη σε ματς Champions League κατά 75,4% νικά.
22:14
Εδώ και το σχετικό στατιστικό:
22:15

30'

O Μπουγιάλσκι κερδίζει φάουλ από τον Φερνάντο.
22:17

32'

Αλλαγή για την Ντινάμο Κιέβου. Ο Γκάρμας αποχωρεί τραυματίας και τη θέση του παίρνει ο Μιγκέλ Βελόζο.
22:18

33'

Ο Χατσερίντι νικά τον Σίλβα, προτάσσοντας το κορμί του.
22:19
Ο Πελεγκρίνι έχει "εξαφανίσει" τον Γιαρμόλενκο, με την τακτική που προτίμησε.
22:21

35'

Φεύγει στην αντεπίθεση η Σίτι. Ο Αγκουέρο βγάζει δεξιά στον Τουρέ, ο Ιβοριανός πιάνει το σουτ, αλλά ο Σοβκόβσκι απομακρύνει σε κόρνερ.
22:23
Οι παίκτες της Σίτι δε βιάζονται και κυκλοφορούν την μπάλα.
22:27

40'

ΓΚΟΛ! Η Σίτι βάζει και δεύτερο γκολ με τον Νταβίντ Σίλβα αυτή τη φορά. Ο Αγκουέρο πατά με τακουνάκι για το Στέρλινγκ, αυτό από τα αριστερά κάνει τη σέντρα και ο Ισπανός σε κενό τέρμα δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Μάντσεστερ.
22:27

42'

Κοντά στο 3-0 η Σίτι με τον Αγκουέρο να μη στοχεύει σωστά.
22:29
Τεόντοτσικ και Οταμέντι διεκδικούν την μπάλα:
22:30
Εύκολα κι ανέξοδα η Σίτι έχει αποκτήσει σαφές προβάδισμα για την επικράτηση αλλά και το πρώτο βήμα για την πρόκριση.
22:31

45'

Κεφαλιά του Φερνάντο, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Σοβκόβσκι.
22:31
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
22:33
Ημίχρονο στο "Ολιμπίσκι" του Κιέβου. Ντινάμο - Σίτι 0-2. Με τα γκολ των Αγκουέρο και Σίλβα.
22:47
Πάμε για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Κίεβο.
22:48

46'

Αλλαγή για την Ντίναμο. Ο Ζούνιορ Μοράες στη θέση του Τεοντόρσικ.
22:49

46'

Δεύτερο ημίχρονο στο Κίεβο.
22:51

48'

Ο Βενσάν Κομπανί παραχωρεί το κόρνερ.
22:53

50'

Ο Γιαρμόλενκο κάνει την προέλαση και κερδίζει το φάουλ από τον Κλισί.
22:54
Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Σίτι:
22:54

51'

Φάουλ του Μιγκέλ Βελόζο στον Γιαγιά Τουρέ.
22:56

52'

Ευκαιρία για την Ντινάμο. Ο Γιαρμόλενκο πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει ελάχιστα έξω από την εστία του Χαρτ.
22:57
Δύο φορές έχει μαζέψει ο Σοβκόβσκι την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του:
22:58
O Στέρλινγκ ανατρέπεται από τον Ντράγκοβιτς, ωστόσο ο Λαόθ υποδεικνύει να συνεχιστεί το ματς.
23:00
Σαφώς καλύτερη η ομάδα του Μάντσεστερ μετά από σχεδόν μία ώρα ματς:
23:02

58'

ΓΚΟΛ! Η Ντινάμο μειώνει με τον Μπουγιάλσκι, κι αφού η μπάλα άλλαξε πορεία προσκρούοντας στο σώμα του Οταμέντι.
23:03
Από το πουθενά η Ντινάμο ξαναμπαίνει στο ματς. Κι αυτό αποκτά νέο ενδιαφέρον.
23:05
Σαφώς αναπτερωμένο το ηθικό των ποδοσφαιριστών της ουκρανικής ομάδας μετά το γκολ του Μπουγιάλσκι.
23:06

63'

Τελευταία αλλαγή ετοιμάζει ο Σεργκέι Ρεμπρόβ.
23:07
Αποχώρησε ο Ντανίλο Σίλβα. Δεν μπορεί να συνεχίσει. Η Ντινάμο συνεχίζει προσωρινά με 10 παίκτες.
23:08
Φερναντίνιο και Μπουγιάλσκι διεκδικούν την μπάλα:
23:09

66'

Αλλαγή για την Ντίναμο. Ο Μακαρένσκο στη θέση του Ντανίλο Σίλβα.
23:11

68'

Ο Γιαρμόλενκο γυρίζει από τα δεξιά, ο Χαρτ είναι στη θέση του και μπλοκάρει την μπάλα.
23:12
Εδώ το γκολ του Ουκρανού:
23:13
Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα της Ντινάμο Κιέβου σε νοκ-άουτ φάση Champions League από το 1999 και το γκολ του Κοσόβσκι κόντρα στην Μπάγερν.
23:14
Το γκολ του Νταβίντ Σίλβα ήταν το 6ο του στο Champions League. Πρώτο, όμως, με το δεξί πόδι.
23:15
Ο Αγκουέρο χρειάστηκε όσα ματς και ο Μέσι για να πετύχει τα πρώτα του 22 γκολ στο Champions League. 42 ματς.
23:17
Αν κάποια ομάδα βρίσκεται κοντά στο 4ο γκολ του ματς, αυτή είναι η Σίτι. Πλησιάζει την εστία της Ντίναμο.
23:19

76'

Ο Σοβκόβσκι διώχνει σωτήρια πριν κάποιος παίκτης της Σίτι στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
23:20

77'

Ξανά ο Σοβκόβσκι μαζεύει την μπάλα προ του Αγκουέρο.
23:20
Κι εδώ ο άνθρωπος που κρατά τους Ουκρανούς "ζωντανούς":
23:21

78'

Άνοιξε το κοντρόλ ο Μακαρένκο.
23:22

79'

Μεγάλη ευκαιρία για τους Ουκρανούς. Ο Μιγκέλ Βελόζο πιάνει το πλασέ στην κίνηση, ο Χαρτ απομακρύνει.
23:24

81'

Πολύ κακό το σουτ του Φερναντίνιο, ενώ είχε δίπλα του κάποιο στήριγμα.
23:26

82'

Απίστευτη ευκαιρία για τη Σίτι. Μετά τη σέντρα του Στέρλινγκ, ο Τουρέ είναι μόνος του, πιάνει την κεφαλιά, κι όμως αστοχεί.
23:27
Λιγοστεύουν τα περιθώρια για κάτι καλό από την Ντινάμο Κιέβου.
23:29
Το γκολ του Μπουγιάλσκι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς και τους Ουκρανούς θεατές στο "Ολιμπίσκι":
23:31
Κοσόβσκι εναντίον Φερναντίνιο:
23:32
Εάν μείνει έτσι το αποτέλεσμα, η Σίτι κάνει τεράστιο βήμα για πρόκριση δεδομένου ότι η ρεβάνς θα είναι στο Μάντσεστερ.
23:33

90'

ΓΚΟΛ! Ο Γιαγιά Τουρέ παίρνει το αίμα του πίσω και με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό σκοράρει. Ντινάμο Κιέβου - Σίτι 1-3.
23:34

91'

Αλλαγή για τη Σίτι. Ο Ιχεανάτσο περνά στη θέση του Αγκουέρο.
23:36
Τέλος στο "Ολιμπίσκι". Ντινάμο Κιέβου - Μάντσεστερ Σίτι 1-3. Ξεκάθαρο το προβάδισμα των "πολιτών" για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.