Ρόμα - Ρεάλ Μαδρίτης 0-2

Η Ρεάλ πήρε αυτό που ήθελε στη Ρώμη. Με εύστοχα σουτ από τον Ρονάλντο και τον Χεσέ, η "βασίλισσα" του Ζινεντίν Ζιντάν νίκησε 2-0 στο Ολίμπικο και στη Μαδρίτη αναμένεται να επικυρώσει την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League. Στο 1-0 δεν δόθηκε πέναλτι στη Ρόμα.

Ρόμα Ρονάλντο Ρεάλ

Ήταν βέβαιο πως η Ρόμα θα μείνει πίσω για να περιμένει παραχωρώντας στη Ρεάλ την πρωτοβουλία. Ο Βενκέρ ήταν πολύ κοντά στα στόπερ και ο Ναϊνγκολάν με τον Πιάνιτς βοηθούσαν Φλορέντζι και Ντιν στα ντουμπλαρίσματα. Οι Μαδριλένοι είχαν την κατοχή της μπάλας, μεγαλύτερη από 60%, αλλά χώρους δεν έβρισκαν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Μπενζεμά να είναι απομονωμένος (μόνο 18 επαφές κατά το πρώτο ημίχρονο) και οι τέσσερις τελικές να είναι εκτός εστίας, κάτι που τελευταία φορά είχε συμβεί σε ευρωπαϊκό ματς πριν από 5 χρόνια. Η πιο επικίνδυνη εξ αυτών ήταν το απρόσμενο σουτ του Μαρσέλο στο 33'.

Ο Ζιντάν δεν άλλαξε την προσέγγιση του για το ματς περιμένοντας πως θα βρεθεί ο τρόπος διάσπασης του αντίπαλου τείχους. Επειδή ο Μπενζεμά ήταν εγκλωβισμένος μεταξύ Μανωλά-Ρίντιγκερ, η απειλή ήρθε από τα πλάγια. Στο 57' ο Ρονάλντο βρέθηκε στο ένας μ' έναν με τον Φλορέντζι, σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε λίγο, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Στσέζνι.

Ο Σπαλέτι όφειλε να πάρει ρίσκα και η χρησιμοποίηση του Τζέκο ήταν μονόδρομος. Οι "τζιαλορόσι" εξακολουθούσαν να "χτυπούν" με την ταχύτητα του Σαλάχ, είχαν πάντως κάπου ν' ακουμπήσουν την μπάλα, με αποτέλεσμα το δίδυμο των Ράμος-Βαράν να έχει δουλειά. Ο Βόσνιος φορ μάλιστα ήταν αυτός που έστρωσε στον Βενκέρ προτού απειλήσει με τρομερό σουτ στο 72'.

Από τη στιγμή που οι Ρωμαίοι ανοίχτηκαν, περισσότεροι ήταν και οι χώροι που βρήκε η Ρεάλ. Ο Ρονάλντο πάτησε περιοχή για ν' αγγίξει το 2-0 στο 73', προτού ο Χάμες απειλήσει με το κεφάλι στο 78'. Η Ρόμα ήθελε και έψαξε το γκολ. Ο Τζέκο και ο Σαλάχ θα μπορούσαν να είχαν ενεργήσει καλύτερα τις φορές που βρέθηκαν σε θέση βολής, αλλά η φάση που προκάλεσε δικαιολογημένες διαμαρτυρίες ήταν η ανατροπή του Φλορέντζι στο 80' από τον Καρβαχάλ.

Ανατροπή που δεν είδε ουδείς. Και αντί ενδεχομένως να γίνει το 1-1 έγινε το 2-0 μετά την ανενόχλητη κούρσα του Χεσέ στο 86' και το υποτυπώδες μαρκάρισμα του Ντιν που απλώς έκανε βήματα πίσω. Η χρησιμοποίηση του Τότι περισσότερο έγινε για το χειροκρότημα παρά για κάτι περισσότερο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν είχε μονάχα το γκολ στο 1-0, λύνοντας το γόρδιο δεσμό. Τελείωσε έξι επιθέσεις, έφτιαξε τέσσερις ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του και κέρδισε πολλές εναέρχιες μονομαχίες πηγαίνοντας πρώτος στην μπάλα. Ο Φλορέντζι ήταν συγκινητικός, αλλά όχι μέχρι τέλους αποτελεσματικός.

Είναι απορίας άξιο γιατί από το γήπεδο βγήκε ο Βενκέρ και όχι ο Ράτζα Ναϊνγκολάν. Ο Βέλγος συμμετείχε ελάχιστα στο ματς, έκανε λάθη στις μεταβιβάσεις, δεν πίεσε, δεν έκανε κλεψίματα. Γενικά ήταν άφαντος.

Η Ρεάλ άφησε πίσω το άχρωμο, άοσμο και άγευστο πρώτο μισό και βελτιώνοντας τη μετάβαση της μπάλας από το πρώτο στο τρίτο τρίτο βρήκε τις ευκαιρίες που για να φύγει με το διπλό από τη Ρώμη. Ο Ρονάλντο έδειξε το δρόμο, ο Κρος απέφυγε τα λάθη και με τον Κόβατσιτς να βοηθάει πολύ περισσότερο από τον Ίσκο, το 2-0 την έφερε προ των προημιτελικών. Μεγάλο ματς από τον Ράμας, εγγύηση ο Νάβας όταν χρειάστηκε. Η Ρόμα όφειλε να παίξει αμυντικά, αυτό έκανε, Μανωλάς και Φλορέντζι ήταν οι καλύτεροι του γηπέδου, ο Σαλάχ έτρεξε πολύ. Δυο στιγμές πάντως αρκούσαν για να τη ρίξουν στο καναβάτσο. Αφενός το 1-0 αφετέρου το πέναλτι που δεν πήρε.

Ρόμα (4-3-3): Στσέζνι, Φλορέντζι (86' Τότι), Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Βενκέρ (77' Ντε Ρόσι), Πιάνιτς, Ναϊνγκολάν, Περότι, Σαλάχ, Ελ Σαράουι (64' Τζέκο)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κρος, Μόντριτς, Ίσκο (64' Κόβατσιτς), Ροντρίγκες (82' Χεσέ), Ρονάλντο (89' Κασεμίρο), Μπενζεμά

Το LIVE του αγώνα

21:18
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης, Ρόμα - Ρεάλ για τους "16" του Champions League.
21:19
Βασικά για τη γηπεδούχο ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός, Κώστας Μανωλάς.
21:23
Ο Ζινεντίν Ζιντάν κατά την άφιξή του στο "Ολίμπικο":
21:23
ΡΟΜΑ: Στσέσνι, Φλορέντσι, Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Βενκέρ, Πιάνιτς, Ναϊνγκολάν, Περότι, Σαλάχ, Ελ Σααραουί.
ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο, Χάμες Ροντρίγκες, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.
21:25
Κι ο εμβληματικός αρχηγός της Ρόμα, Φραντσέσκο Τότι:
21:27
Στον πάγκο των "τζαλορόσι", ο Λουτσιάνο Σπαλέτι έχει αφήσει τους: Ντε Σάνκτις, Ντε Ρόσι, Τζέκο, Φάλκε, Κεϊτά, Μάικον και Τότι.
21:28
Από την άλλη πλευρά, ο Ζινεντίν Ζιντάν δίπλα του, τους: Καζεμίρο, Κασίγια, Ντανίλο, Νάτσο, Χεσέ, Κόβατσιτς και Λούκας Βάθκεθ.
21:38
Στους 60.000 αναμένονται οι θεατές της αναμέτρησης στο "Ολίμπικο".
21:43
Ήδη, βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
21:46
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο "πιάνει" τον Τσάβι Ερνάντεθ στην κορυφή των συμμετοχών σε νοκ-άουτ φάση του Champions League. Από 56 ματς, έκαστος.
21:46

1'

Έναρξη του ματς στην "Αιώνια Πόλη"
21:48
Αναλυτικά (οι συμμετοχές σε νοκ-άουτ φάση του Champions League)
21:49
Η Ρεάλ έχει νικήσει μόνο τέσσερις φορές από τις 30 συνολικά επισκέψεις της στην Ιταλία. Ωστόσο οι 3 από αυτές τις 4, είναι κόντρα στη Ρόμα.
21:50

4'

Κόρνερ από τον Φλορέντσι, ο οποίος έχει δεθχεί την μπάλα στο πρόσωπο και είναι κάτω.
21:52
Γρήγορος ο ρυθμός του ματς, στα πρώτα πέντε λεπτά.
21:53

7'

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κερδίζει το φάουλ από τον Ρίντιγκερ.
21:55
Η Ρεάλ είναι αυτή που αναπτύσσει πρωτοβουλία. Αυτή που ξεκινά κάθε προσπάθεια. Η Ρόμα περιμένει.
21:55

10'

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κερδίζει το φάουλ από τον Βενκέρ.
21:56

10'

Φάουλ του Ελ Σαραουί στον Χάμες.
21:58

12'

Ο Σαλάχ κερδίζει το κόρνερ μετά την παρέμβαση του Μαρσέλο.
21:58
Η Ρεάλ, πάντως, έχει σκοράρει σε όλα τα επίσημα ματς που έχει δώσει στη Ρώμη.
22:00
Συγκεκριμένα έχει σκοράρει σε 19 από τα 30 ματς που έχει παιξει ως φιλοξενούμενη σε ιταλικό έδαφος, συμπεριλαμβομένων των τελευταίων επτά.
22:01
Καμία αξιόλογη φάση μετά από ένα τέταρτο στο ματς.
22:02

16'

Φάουλ του Χάμες στον Ναϊνγκολάν.
22:03

17'

Ο Περότι γυρίζει για τον Ελ Σαραουί, αυτό υπό πίεση κι εντός περιοχής δεν μπορεί να στείλει την μπάλα, όπως θα ήθελε.
22:04
Η πρώτη φορά που εμφανίζονται απειλητικοί οι "τζαλορόσι".
22:06

18'

Ο Κέιλορ Νάβας κρατά 558 λεπτά απαραβιάστη την εστία του στο Champions League. Η 7η καλύτερη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης.
22:07

21'

Κερδίζει κόρνερ η Ρεάλ.
22:07

21'

Και νέο για τη Ρεάλ από τον Κώστα Μανωλά.
22:08
Στο "Ολίμπικο" κι ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας, Μίχαελ Σκίμπε, για να παρακολουθήσει τον Κώστα Μανωλά.
22:10
Αν δεν δεθχεί γκολ για λίγα λεπτά ακόμη ο Κέιλορ Νάβας θα βρεθεί στην έκτη θέση, εκεί όπου είναι τώρα ο γκολκίπερ της Νάπολι, Πέπε Ρέινα, που είχε κρατήσει για 570 λεπτά απαραβίαστη την εστία του σε ματς Champions League.
22:12

26'

O Καρβαχάλ δεν μπορεί να κάνει κοντρόλ κι έτσι χάνεται μια εύκολη μπαλιά για τη Ρεάλ.
22:16
Πιέζει η Ρεάλ, αλλά η Ρόμα είναι σχεδόν όλη οχυρωμένη πίσω από τη σέντρα.
22:17
Ο Κέιλορ Νάβας μόλις πέρασε τον Πέπε Ρέινα είναι στην 6η θέση (571 λεπτά) και κυνηγά τον Ντίντα στην 5η. Ο Βραζιλιάνος είχε κρατήσει απαραβίαστη την εστία του 579 λεπτά.
22:18
Ο Ρίντιγκερ κυνηγά τον Κριστιάνο Ρονάλντο:
22:20

33'

O Κριστιάνο Ρονάλντο "σκάβει" για τον Μαρσέλο, ο Βραζιλιάνος πιάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
22:21

35'

Κόρνερ από τον Σέρχιο Ράμος.
22:22
Στο 66% η κατοχή της μπάλας, υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.
22:24
Ανώδυνα κρατά η Ρόμα το ισόπαλο αποτέλεσμα κόντρα στη Ρεάλ.
22:25

39'

Ο Ρίντιγκερ απομακρύνει σε κόρνερ.
22:27
Ο μόνος που κερδίζει από το ματς είναι ο Κέιλορ Νάβας. Είναι στην πέμπτη θέση - έχει 580 λεπτά απαραβίαστη την εστία του - των καλύτερων επιδόσεων στο Champions League και κηνυγά τον Μπόντο Ίλγκνερ που είχε κρατήσει την εστία του απαραβίαστη 593 λεπτά.
22:29

43'

Κεφαλιά του Κώστα Μανωλά, η μπάλα έξω. Πολύ ψηλά.
22:31

44'

Ο Ελ Σαραουί μπαίνει από τα δεξιά, αλλά ο Βαράν τον προλαβαίνει τελευταία στιγμή και διώχνει σε κόρνερ.
22:31
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.
22:32
Ημίχρονο στο "Ολίμπικο". Ρόμα - Ρεάλ 0-0.
22:40
Η Ρεάλ σε 26 εκτός έδρας ματς στο Champions League με 0-0 στο ημίχρονο έχει 9 νίκες, 10 ισοπαλίες και 7 ήττες.
22:41
Η Ρόμα σε 13 ματς Champions League στο "Ολίμπικο" με 0-0 στο ημίχρονο έχει: 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και 3 ήττες.
22:47
Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στη Ρώμη.
22:48

46'

Δεύτερο ημίχρονο στο "Ολίμπικο".
22:49

46'

Ο Μανωλάς κερδίζει κατά κράτος τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε μια προσωπική τους μονομαχία.
22:50
Κι εδώ, ο τεχνικός της Ρεάλ, Ζινεντίν Ζιντάν:
22:52
Μανωλάς και Ρίντιγκερ κόβουν τον Μπενζεμά:
22:52

50'

H μπάλα χτυπά στον Σέρχιο Ράμος και καταλήγει κόρνερ.
22:54
Εκτός γηπέδου είναι ο Χάμες, καθώς του παρέχονται οι πρώτες βοήθειες.
22:56

54'

Ο Μανωλάς ξανανικά τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε ακόμη μια μονομαχία μεταξύ των δύο.
22:58
Ο Κέιλορ Νάβας βγαίνει και μαζεύει εγκαίρως προ του Ελ Σαραουί.
22:59
Ο Κοσταρικανός πέρασε τον Μπόντο Ίλγκνερ, είναι ήδη στην τέταρτη θέση, και ψάχνει τον Ντίντα ο οποίος βρίσκεται στην τρίτη. Ο Κέιλορ Νάβας μετρά ήδη 594 λεπτά με την εστία του απαραβίαστη και ο Ντίντα είχε 622.
23:01

57'

ΓΚΟΛ! Ο Μαρσέλο βγάζει από τα αριστερά του Κριστιάνο Ρονάλντο, εκείνος κάνει την επιτόπια ντρίμπλα στον Φλορέντσι και με εξαιρετικό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Στσέσνι.
23:02
Εδώ το εκπληκτικό γκολ του Πορτογάλου:
23:03
Ο Κριστιάνο έχει σκοράρει σε 17 από τα τελευταία 21 ματς σε εκτός έδρας ματς του Champions League. Σύνολο 27 γκολ.
23:05

62'

Ο Βαράν ανακόπτει τον Περότι και τιμωρείται με κίτρινη κάρτα.
23:05

63'

Αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Τζέκο στη θέση του Ελ Σαραουί.
23:06

64'

Αλλαγή και για τη Ρεάλ. Ο Κόβατσιτς στη θέση του Ίσκο.
23:08
H λίστα των σκόρερ με τα περισσότερα γκολ εκτός έδρας στο Champions League:
1.  Κριστιάνο Ρονάλντο 44
2. Μέσι 35
3. Φαν Νίστελροοϊ 24
4. Μπενζεμά 21
Και από 20 έχουν οιο Ντρογκμπά, Ανρί, Ιντσάγκι, Ραούλ και Σεβτσένκο.
23:09

66'

Ο Ελ Σαραουί αργεί και σπαταλά μια καλή επίθεση για τη Ρόμα.
23:10
Έφθασε τα 12 γκολ στη φετινή ευρωπαϊκή σεζόν o Κριστιάνο Ρονάλντο. Κυνηγά το ρεκόρ του Φαλκάο, ο οποίος είχε σημειώσει 18 γκολ με την Πόρτο τη σεζόν 2010-2011.
23:11
Ο σκόρερ της αναμέτρησης. Τον αναγνωρίζετε;
23:13

71'

Ευκαιρία για τη Ρόμα. Ο Σαλάχ γυρίζει για τον Τζέκο, ο Ράμος απομακρύνει τελευταία στιγμή.
23:15

72'

Ο Βενκέρ πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, η μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κέιλορ Νάβας. Σπουδαία ευκαιρία για τη Ρόμα.
23:16

73'

Ακολουθεί μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Χάμες κάνει τη σέντρα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα γκελάρει αλλά περνά ελάχιστα άουτ.
23:17
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει πετύχει 92 γκολ σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Τον ακολουθούν Μέσι με 83 και Ραούλ με 76.
23:19
Κριστιάνο Ρονάλντο, Ζιντάν και οι υπόλοιποι παίκτες της Ρεάλ ένα "κουβάρι":
23:20

77'

Αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Ντε Ρόσι στη θέση του Βενκέρ.
23:20

78'

Σέντρα του Ρονάλντο, κεφαλιά του Χάμες. Η μπάλα άουτ, από το κεφάλι του Κολομβιανού.
23:22

79'

Ευκαιρία για τη Ρόμα. Ο Τζέκο υποδέχεται την μπάλα στο αριστερό τμήμα της μικρής περιοχής, ξεφεύγει από τον Βαράν, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Νάβας.
23:23
Η Ρεάλ έχει νικήσει μόνο μια φορά σε φάση νοκ-άουτ στην Ιταλία. Πριν 54 χρόνια στο Τορίνο με 0-1, με γκολ του Ντι Στέφανο.
23:24

80'

Ο Φλορέντσι δέχεται μαρκάρισμα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής διατάσσει το ματς να συνεχιστεί. Η μπάλα έχει φύγει από τα πόδια του Ιταλού, αλλά είναι βέβαιο ότι ανατρέπεται.
23:25

82'

Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Χεσέ στη θέση του Χάμες.
23:26
Ο Κέιλορ Νάβας το χαβά του. Ξεπέρασε και τον Ντίντα, ανέβηκε στην τρίτη θέση και πλέον κυνηγά τον Φαν ντερ Σάαρ, ο οποίος είχε κρατήσει 657 απαραβίαστη την εστία του.
23:27
Ο Κοσταρικανός μετρά - ήδη - 623 διαδοχικά λεπτά χωρίς γκολ. Δεν θα προλάβει τώρα να τον ισοφαρίσει, θα περιμένει ενδεχομένως τη ρεβάνς της Μαδρίτης.
23:28

86'

Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Σέρχιο Ράμος.
23:29

86'

ΓΚΟΛ! Ο Χεσέ Ροντρίγκεθ με εκπληκτική ατομική προσπάθεια κάνει το 2-0.
23:29

87'

Ο Φραντσέσκο Τότι στη θέση του Φλορέντσι.
23:30
Εδώ το 0-2 από τον Χεσέ:
23:31

89'

O Κριστιάνο Ρονάλντο αντικαθίσταται από τον Καζεμίρο.
23:32
Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Χεσέ στο Champion League. Ο Μοράτα, κόντρα στη Σάλκε το 2014, ήταν ο προηγούμενος ορμώμενος εξ' ακαδημιών της Ρεάλ που είχε σκοράρει σε φάση νοκ-άουτ.
23:33
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μέχρι και σήμερα - όταν έδωσε τη θέση του στον Καζεμίρο - είχε χάσει μόνο τα 90 λεπτά του ματς με την Κάντιθ για το Copa del Rey.
23:36
Τέλος της αναμέτρησης στο "Ολίμπικο". Η Ρεάλ με τα γκολ των Κριστιάνο Ρονάλντο και Χεσέ παίρνει τη νίκη με 2-0 επί της Ρόμα.