Ζενίτ - Μπενφίκα 1-2

Η Ζενίτ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, πήρε το προβάδισμα με τον Χουλκ (69') αλλά η Μπενφίκα με δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε επική πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League!

Το 1-0 του πρώτου αγώνα άφησε "ανοιχτούς" λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στην Αγία Πετρούπολη. Ο τεχνικός της Μπεφνίκα, Ρούι Βιτόρια προχώρησε σε αλχημείες στο χώρο της άμυνας, εξαιτίας των πολλών απουσιών, τοποθετώντας τον Ανδρέα Σάμαρη ως στόπερ, στο πλευρό του Νίλσον Λίντελοφ. Στον αντίποδα, η Ζενίτ μπήκε με επιθετικές βλέψεις στον αγωνιστικό χώρο, με τους Τζιούμπα-Χουλκ και Κοκόριν ως επιθετική τριπλέτα. Μάλιστα, έχασε την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 7ο λεπτό με τον Άρτεμ Τζιούμπα, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Έντερσον.

Μετά το 20', η Μπενφίκα ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά και πάλι η Ζενίτ ήταν αυτή που βρέθηκε μία "ανάσα" από το γκολ, όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας είπε "όχι" στον Τζιούμπα με εξαιρετική επέμβαση σε τετ α τετ. Η επιλογή του Βιτόρια να τοποθετήσει τον Σάμαρη στο χώρο της άμυνας αποδείχθηκε καταλυτική, αφού ο Έλληνας άσος με σωτήριες παρεμβάσεις αποσόβησε σ' αρκετές περιπτώσεις τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και σε διάστημα τριών λεπτών (60'-62') έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον νεοεισελθόντα Ιγκόρ Σμολνίκοφ και τον Τζιούμπα. Η Μπενφίκα "απάντησε" άμεσα, χτυπώντας στην αντεπίθεση, αλλά ο Γιούρι Λοντίγκιν αρνήθηκε το γκολ στον Ζόνας. Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας συνέχιζε να πιέζει για το πολυπόθητο γκολ και τελικά είδε την προσπάθειά της να αποδίδει καρπούς στο 69ο λεπτό.

Ο Γιούρι Ζιρκόφ έκανε την κούρσα από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Χουλκ, ο οποίος με κεφαλιά προ κενής εστίας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι Ρώσοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα και πίεσαν για δεύτερο γκολ. Στο 81', ο Τζιούμπα βρέθηκε γι' ακόμη μία φορά απέναντι στον Έντερσον, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μπενφίκα κατάφερε να φθάσει στο γκολ με τον Νικολά Γκαϊτάν. Ο Ραούλ Χιμένες επιχείρησε το σουτ, η μπάλα μετά από παρεμβολή του Λοντίγκιν, χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Αργεντινός με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα! Οι Πορτογάλοι εκμεταλλεύτηκαν την ψυχρολουσία των γηπεδούχων και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ταλίσκα με ωραίο σουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Έντερσον κράτησε την Μπενφίκα ζωντανή με τις εξαιρετικές αποκρούσες του καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και οι συμπαίκτες του τον "αποζημίωσαν" με τα δύο γκολ στα τελευταία λεπτά που έδωσαν την πρόκριση στους "Αετούς της Λισαβόνας".

Ο Άρτεμ Τζιούμπα βρέθηκε σε κακή βραδιά, αφού σε τέσσερις περιπτώσεις δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να νικήσει τον Έντερσον. Ο Ρώσος άσος αντιμετώπισε δυσκολίες στην τελική προσπάθεια. Οι χαμένες ευκαιρίες, όπως αποδείχθηκε, κόστισαν στην ομάδα του.