Σε έναν όμιλο... φωτιά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε από την... κόλαση στον παράδεισο και αντίστροφα και τελικά γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Βόλφσμπουργκ στη Γερμανία, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός Champions League. Προκρίθηκε στους 16 η Αϊντχόφεν, στο Europa League συνεχίζουν οι "κόκκινοι διάβολοι".

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε την ευκαιρία να προκριθεί από τώρα στους 16 του Champions League, καθώς έμεινε στο 0-0 με την Αϊντχόφεν στο "Ολντ Τράφορντ" και όλα θα κριθούν στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τη Βόλφσμπουργκ. Νωρίτερα, οι Γερμανοί επικράτησε με 2-0 της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου.

Ο Γουέιν Ρούνεϊ έλυσε το "γόρδιο δεσμό" και χάρισε μία πολύτιμη νίκη στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ η Αϊντχόφεν εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα "έδρα", επικρατώντας με 2-0 της Βόλφσμπουργκ.

Η ισοπαλία της Γιουνάιτεντ στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ (1-1) χάρισε τη δυνατότητα στη Βόλφσμπουργκ να ανέβει στην πρώτη θέση του ομίλου της. Οι "λύκοι" δεν λάθεψαν και με το 2-0 επί της Αϊντχόφεν πήρε γεύση πρωτιάς.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 4ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Βόλφσμπουργκ στο "Ολντρ Τράφορντ". Καρδιοχτύπησε αλλά πήρε τη νίκη με 3-2 στο ματς με την Αϊντχόφεν η ΤΣΣΚΑ.

Η Αϊντχόφεν έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League επικρατώντας με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αν και δέχθηκε πρώτη γκολ. Το ματς πάντως επισκιάστηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Λουκ Σο. Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση η Βόλφσμπουργκ που νίκησε με 1-0 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο "Άνφιλντ" από την μαχητική Βασιλεία και έμεινε στο 1-1, συνεχίζοντας στο Europa League. Αντίθετα, η Ρεάλ πέρασε ένα εύκολο βράδυ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" επικρατώντας με 4-0 της Λουντογκόρετς.

Χάρη στο 1-0 επί της Λίβερπουλ στη Μαδρίτη η Ρεάλ έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και πήρε το εισιτήριο για τους 16 του Champions League. Η Βασιλειά σκόρπισε τη Λουντογκόρετς και απέκτησε αβαντάζ για τη δεύτερη θέση.

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ πέρασε με άνεση από το "Ανφιλντ" νικώντας με 3-0 την προβληματική Λίβερπουλ. Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Λουντογκόρετς, η πρώτη της ιστορίας της στο θεσμό.

Το coreo στο "Άνφιλντ" (PHOTOS)

Τελ. ανανέωση : 16/09/14 23:24

Η Λίβερπουλ επέστρεψε στο Champions League μετά από πέντε χρόνια και οι φίλοι της θέλησαν να θυμίσουν τι εστί αυτή η ομάδα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Δείτε το coreo που ετοίμασαν πριν από τη σέντρα του αγώνα με την Λουντογκόρετς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε τα 1.000 ευρωπαϊκά της γκολ στην εύκολη νίκη επί της Βασιλείας (5-1, την ίδια στιγμή που η Λίβερπουλ ξεπερνούσε στο 93' με πέναλτι το εμπόδιο της Λουντογκόρετς (2-1).

Τα τέσσερα γκολ της Ρεάλ (VIDEOS)

Τελ. ανανέωση : 16/09/14 21:36

Δείτε σε videos τα τέσσερα γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Βασιλείας, τα οποία σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο από διαφορετικούς ποδοσφαιριστές.

Το τέρμα του Γουέσλεϊ Σνάιντερ στο 85ο λεπτό του επεισοδιακού αγώνα στην Κωνσταντινούπολη, έδωσε στη Γαλατάσαραϊ τη νίκη 1-0 κόντρα στη Γιουβέντους, στέλνοντας τους Τούρκους στη φάση των 16 του Champions League και τους πρωταθλητές Ιταλίας στο Europa League.

Η χαλαζόπτωση εμπόδισε την ομαλή διεξαγωγή της αναμέτρησης μεταξύ Γαλατάσαραϊ και Γιουβέντους, που θα έκρινε το ποια ομάδα από τον 2ο όμιλο θα ακολουθούσε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη φάση των 16 του Champions League.

Η Γιουβέντους σοβαρεύτηκε, σημείωσε την πρώτη νίκη της στον 2ο όμιλο μετά από 5 αγωνιστικές και το 3-1 επί της Κοπεγχάγης χάρη στο χατ τρικ του Αρτούρο Βιδάλ τους χρίζει φαβορί για την ομάδα που θα ακολουθήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στη φάση των 16. Οι "μερένγκες", έστω και δίχως τον αρχισκόρερ του θεσμού, Κριστιάνο Ρονάλντο, επιβλήθηκε 4-1 της Γαλατάσαραϊ.

Ξεκουράζει Ρονάλντο ο Αντσελότι

Τελ. ανανέωση : 26/11/13 20:53

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού, ωστόσο ο Κάρλο Αντσελότι αποφάσισε να τον αφήσει εκτός αποστολής από τον αγώνα με την Γαλατάσαραϊ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Γιουβέντους στο Τορίνο και την άφησε ουραγό στον 2ο όμιλο μετά από 4 αγωνιστικές, αφού η Κοπεγχάγη νίκησε 1-0 τη Γαλατάσαραϊ και πέρασε στην 3η θέση.

Η Γιουβέντους αντιστάθηκε στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", αλλά τα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο και η αποβολή του Τζιόρτζιο Κιελίνι έδωσαν τη νίκη 2-1 στη Ρεάλ Μαδρίτης, που περιμένει απλά τη μαθηματική εξασφάλιση της πρόκρισης και της πρωτιάς στον 2ο όμιλο του Champions League. Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε εύκολα 3-1 της Κοπεγχάγης και προσπέρασε τους "μπιανκονέρι".

Η Γαλατάσαραϊ του Ρομπέρτο Μαντσίνι ισοφάρισε στο 88' το γκολ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα ένα λεπτό νωρίτερα και απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο Τορίνο κόντρα στη Γιουβέντους για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε την προέλασή της, διαλύοντας με 4-0 την Κοπεγχάγη στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" για τη 2η αγωνιστική.

Η Ρεάλ Μαδρίτης διέσυρε τη Γαλατάσαραϊ με 6-1 μέσα στην Κωνσταντινούπολη και άρχισε με το δεξί την πορεία της στο φετινό Champions League και συγκεκριμένα στον 2ο όμιλο. Αντίθετη εκκίνηση για τη Γιουβέντους, που έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Κοπεγχάγη στο "Πάρκεν".

Οι φίλαθλοι της Γαλατάσαραϊ έστειλαν... προειδοποιητικό μήνυμα στα "θηρία" του 2ου ομίλου, Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους, αφού με ένα καταπληκτικό πανό έστειλαν... λιοντάρια στους Κριστιάνο Ρονάλντο και Αντρέα Πίρλο.

Κάρολ: "Τα πήγαμε καλά"

Τελ. ανανέωση : 04/12/12 23:45

Ο Ρόι Κάρολ τόνισε στις δηλώσεις του μετά τη νίκη επί της Άρσεναλ πως όλοι στον Ολυμπιακό ήθελαν τη νίκη για την περηφάνια τους και τον κόσμο των ερυθρολεύκων.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ χαρακτήρισε καλύτερο τον Ολυμπιακό από την Αρσεναλ και δίκαιη τη νίκη της ομάδας του, ενώ στάθηκε στη βελτίωση των "ερυθρολεύκων".

Μονπελιέ-Σάλκε 1-1

Τελ. ανανέωση : 04/12/12 22:41

Η Σάλκε έφυγε με το 1-1 από τη Γαλλία και σε συνδυασμό με την ήττα της Αρσεναλ στο Φάληρο κατέλαβε την πρώτη θέση του β' ομίλου.

Ολυμπιακός-Άρσεναλ 2-1

Τελ. ανανέωση : 04/12/12 22:34

Χάρη στον Κώστα Μήτρογλου ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς με την Αρσεναλ και αποχαιρέτησε με νίκη τον β' όμιλο του Champions League (2-1). Ο Μανιάτης είχε ισοφαρίσει το γκολ του Ροζίτσκι. Με την εκκρεμότητα των αγώνων της Τετάρτης ο Ολυμπιακός είναι στους ισχυρούς ενόψει της κλήρωσης των "32" του Europa League (20/12).

Μανιάτης: "Ψηλά το κεφάλι"

Τελ. ανανέωση : 21/11/12 23:31

Ο Γιάννης Μανιάτης στάθηκε στο πρώτο ημίχρονο του ματς με τη Σάλκε και τόνισε ότι ο Ολυμπιακός πρέπει να ανασυνταχθεί ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεών του.

Άρσεναλ-Μονπελιέ 2-0

Τελ. ανανέωση : 21/11/12 22:36

Η Αρσεναλ δεν εντυπωσίασε, αλλά είχε τον Ζιρού και πήρε το τρίποντο (2-0 τη Μονπελιέ) που της έδωσε το εισιτήριο για τους "16" του Champions League.

Σάλκε-Ολυμπιακός 1-0

Τελ. ανανέωση : 21/11/12 22:35

Παίζοντας παθητικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν λογικό να υποκύψει στην πίεση της Σάλκε, η οποία σκόραρε στο 77' με τον Φουχς, σφράγισε το γερμανικό εισιτήριο και έστειλε τον πρωταθλητή Ελλάδας στους "32" του Europa League.