Ανατρέποντας τα εις βάρος της δεδομένα στα τελευταία 10 λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 4-2 την Γκλάντμπαχ και κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου της. Στο Europa League η Σεβίλλη μετά το 1-0 επί της Γιουβέντους που έμεινε τελικά δεύτερη.

Η Γιουβέντους θα ακολουθήσει την Μάντσεστερ Σίτι στους "16" του Champions League, καθώς επικράτησε με 1-0 της αγγλικής ομάδας στο "Juventus Stadium". Στο άλλο ματς του ομίλου η Γκλάντμπαχ νίκησε με 4-2 τη Σεβίλλη και απέκτησε προβάδισμα για το Europa League.

Η Γιουβέντους δεν κατάφερε να βρει γκολ απέναντι στην "μαχητική" Γκλάντμπαχ με το 0-0 να μένει μέχρι το φινάλε και τους Γερμανούς να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο. Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Ντε Μπρούινε "λύτρωσε" τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Σεβίλλη, δίνοντας τη νίκη με 2-1.

Συνεπής αν μην τι άλλο στο Τσάμπιονς Λιγκ η Γιουβέντους. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκανε το δύο στα δύο αφού νίκησε 2-0 τη Σεβίλλη στο Τορίνο. Μεγάλο διπλό για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Γκλάντμπαχ.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 57', η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή στο "Έτιχαντ" και επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στο ντέρμπι του 4ου ομίλου στην πρεμιέρα του Champions League. Νίκη και για την Σεβίλλη κόντρα στην Γκλάντμπαχ. Δείτε σε VIDEOS τα γκολ.

Η Αρσεναλ έστησε πάρτι στην Κωνσταντινούπολη νικώντας με 4-1 την απογοητευτική Γαλατασαράι αλλά την πρωτιά του ομίλου πήρε η Ντόρτμουντ που πήρε το βαθμό που χρειαζόταν στο Βεστφάλεν (1-1) κόντρα στην Αντερλεχτ.

Η Αντερλεχτ κατάφερε να γυρίσει από το 3-0 στο Λονδίνο και να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας με το εκπληκτικό 3-3. Πέρασε στην επόμενη φάση η Ντόρτμουντ με νίκη 4-1 επί της Γαλατασαράι, γκολ ο Παπασταθόπουλος.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Ντόρτμουντ για να κάμψει την αντίσταση της Γαλατάσαραϊ και με το τελικό 4-0 να πανηγυρίσει την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς. Από την κόλαση στον παράδεισο η Άρσεναλ, η οποία έβαλε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά κι επικράτησε 2-1 της Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες, ανήμερα των 65ων γενεθλίων του Αρσέν Βενγκέρ.

Περιχαρής για το χατ-τρικ επί της Γαλατάσαραϊ εμφανίστηκε ο Ντάνι Γουέλμπεκ, με δηλώσεις που έκανε στη μικτή ζώνη αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης του "Έμιρεϊτς".

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται σε όλον τον αγώνα, η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-0 της Άρσεναλ στο "Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ". Μοιρασιά στην Κωνσταντινούπολη, μεταξύ της Γαλατάσαραϊ και της Άντερλεχτ (1-1).

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε έδωσε το προβάδισμα στην Ντόρτμουντ λίγες στιγμές πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του "Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ" με την Άρσεναλ, ενώ με τη σέντρα του δευτέρου ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ διπλασίασε τα γερμανικά γκολ.

Είθισται, όταν οι Άγγλοι ταξιδεύουν στο εξωτερικό να καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες αλκοόλ και να δημιουργούν φασαρίες, επί γερμανικού εδάφους όμως, προτίμησαν να στήσουν ένα "αφρο-πάρτι". Δείτε το σχετικό video.

H Mάντσεστερ Σίτι σημείωσε μία από τις σπουδαιότερες νίκες της ιστορίας της (3-2 την Μπάγερν στην "Αλιάνζ"), ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση του 4ου ομίλου. Παλικαρίσια πρόκριση στο Europa League και, μάλιστα, με ανατροπή από την Πίλζεν (2-1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας).

Η αποτελεσματικότατη Μπάγερν δεν επηρεάστηκε από τις πολικές συνθήκες της Μόσχας και χάρη στο 3-1 επί της ΤΣΣΚΑ έφτασε τις 10 συνεχόμενες νίκες στο Champions League (ρεκόρ). Παράλληλα έγινε η πρώτη ομάδα των ομίλων που κάνει το "πέντε στα πέντε". Τα χρειάστηκε η Μάντσεστερ Σίτι, αλλά νίκησε 4-2 την Πίλζεν.

Το γκολ του Μάριο Μάντζουκιτς στο 65ο λεπτό, χάρισε στην Μπάγερν την εκτός έδρας νίκη επί της Πλζεν (1-0), ενώ η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε μία εμφατική νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 5-2. Αμφότερες εξασφάλισαν το εισιτήριο για τη φάση των "16" του Champions League.

Μάντσεστερ Σίτι και ΤΣΣΚΑ Μόσχας θέλησαν να ρίξουν τους τόνους ενόψει της μεταξύ τους αναμέτρησης για τον τέταρτο γύρο του Champions League, με τον Πελεγκρίνι ωστόσο να προειδοποιεί τους φίλους της ρωσικής ομάδας.

Στις 34 τελικές προσπάθειες η Μπάγερν πέτυχε πέντε γκολ και σκόρπισε την Πίλζεν στο Μόναχο για την τρίτη νίκη της στον 4ο όμιλο του Champions League. Με τον Αγουέρο να βρίσκει δίχτυα δις η Μάντσεστερ Σίτι ανέτρεψε το 1-0 της ΤΣΣΚΑ και έμεινε μόνη δεύτερη.