Η δίκαιη αποβολή του Πικέ δεν ωφέλησε τον Ολυμπιακό, αντιθέτως έδωσε έξτρα κίνητρο στον Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός έβαλε το... τούρμπο στο δεύτερο ημίχρονο και με προσωπικές ενέργειες (γκολ, ασίστ) "καθάρισε" το ματς σε τρία λεπτά. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πάντως βρήκαν γκολ για το τιμητικό 3-1 με σκόρερ τον Νικολάου.

Ο Ζεράρδ Πικέ επιχείρησε να ξεγελάσει τους διαιτητές, αλλά η παράβασή του ήταν τόσο ξεκάθαρη που τον έπιασαν στα πράσα. Δείτε τη φάση σε video και μαζί τους Ασιάτες οπαδούς της Μπαρτσελόνα που πανηγύρισαν για την... κόκκινη!

Με την... πράσινη φανέλα του Τζίτζι Μπουφόν στα χέρια ο Σάββας Θεοδωρίδης μίλησε για την αλλαγή προπονητή και κατάγγειλε διαιτητική εύνοια αντιπάλων στην Ελλάδα. "Τον Δεκέμβριο θα είμαστε πρώτοι...", υποστήριξε.

O συμπαγής Ολυμπιακός του Τάκη Λεμονή μόχθησε στο Τορίνο, κράτησε το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο υπέκυψε στην κλάση του Γκονσάλο Ιγκουαϊν που μπήκε στο 60ο λεπτό ως πρώτη αλλαγή του Αλέγκρι και άλλαξε το ματς. Η Γιουβέντους νίκησε 2-0 στο Τορίνο με γκολ του Αργεντινού και του Μάντζουκιτς.

Ο Μέσι τής έκοψε τη μέση

Τελ. ανανέωση : 12/09/17 23:59

Αρκούσαν οι προσωπικές ενέργειες του Λιονέλ Μέσι για να έρθει το 3-0 της Μπαρτσελόνα επί της Γιουβέντους και περυσινής φιναλίστ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η είσοδος του παθιασμένου Φελίπε Πάρντο έφερε δύο γκολ στον Ολυμπιακό, ήταν όμως αργά! Οι πρωταθλητές, που άργησαν πολύ να μπουν στο ματς, έχασαν 3-2 από την τρομερά επικίνδυνη Σπόρτινγκ και δεν πήραν τίποτα στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Τρία δοκάρια οι Λουζιτανοί.

Ανατρέποντας τα εις βάρος της δεδομένα στα τελευταία 10 λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 4-2 την Γκλάντμπαχ και κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου της. Στο Europa League η Σεβίλλη μετά το 1-0 επί της Γιουβέντους που έμεινε τελικά δεύτερη.

Η Γιουβέντους θα ακολουθήσει την Μάντσεστερ Σίτι στους "16" του Champions League, καθώς επικράτησε με 1-0 της αγγλικής ομάδας στο "Juventus Stadium". Στο άλλο ματς του ομίλου η Γκλάντμπαχ νίκησε με 4-2 τη Σεβίλλη και απέκτησε προβάδισμα για το Europa League.

Η Γιουβέντους δεν κατάφερε να βρει γκολ απέναντι στην "μαχητική" Γκλάντμπαχ με το 0-0 να μένει μέχρι το φινάλε και τους Γερμανούς να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο. Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Ντε Μπρούινε "λύτρωσε" τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Σεβίλλη, δίνοντας τη νίκη με 2-1.

Συνεπής αν μην τι άλλο στο Τσάμπιονς Λιγκ η Γιουβέντους. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκανε το δύο στα δύο αφού νίκησε 2-0 τη Σεβίλλη στο Τορίνο. Μεγάλο διπλό για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Γκλάντμπαχ.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 57', η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή στο "Έτιχαντ" και επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στο ντέρμπι του 4ου ομίλου στην πρεμιέρα του Champions League. Νίκη και για την Σεβίλλη κόντρα στην Γκλάντμπαχ. Δείτε σε VIDEOS τα γκολ.

Η Αρσεναλ έστησε πάρτι στην Κωνσταντινούπολη νικώντας με 4-1 την απογοητευτική Γαλατασαράι αλλά την πρωτιά του ομίλου πήρε η Ντόρτμουντ που πήρε το βαθμό που χρειαζόταν στο Βεστφάλεν (1-1) κόντρα στην Αντερλεχτ.

Η Αντερλεχτ κατάφερε να γυρίσει από το 3-0 στο Λονδίνο και να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας με το εκπληκτικό 3-3. Πέρασε στην επόμενη φάση η Ντόρτμουντ με νίκη 4-1 επί της Γαλατασαράι, γκολ ο Παπασταθόπουλος.