"Επιβίωσε" και προκρίθηκε η Σίτι, στο Europa η Ρόμα (VIDEOS)

Η απουσία του Σέρχιο Αγκουέρο δεν πτόησε την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε 2-0 της Ρόμα στο "Ολίμπικο" και πήρε την πρόκριση για τη φάση των "16" του Champions League. Στο Europa League κατέληξαν οι "τζιαλορόσι" που είχαν δοκάρι με τον Κώστα Μανωλά κι έχασαν κλασική ευκαιρία στα πρώτα λεπτά με τον Χοσέ Χολέμπας.

Ρόμα - Μάντσεστερ Σίτι 0-2

(60' Νασρί, 86' Σαμπαλέτα)

Η Ρόμα ήταν πιο απειλητική, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι είχε την ουσία και χάρη στα γκολ των Σαμίρ Νασρί, Πάμπλο Σαμπαλέτα, επικράτησε 2-0 στο "Ολίμπικο", παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των "16" του Champions League. Αυτή ήταν η πρώτη (και πιο σημαντική ημέρα) που η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι φιλοξενήθηκε σε μία εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου.

Πολλές ευκαιρίες, η πρώτη εξ αυτών από τον Χοσέ Χολέμπας, επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπου οι "τζιαλορόσι" μπήκαν δυνατά και οι "πολίτες" ισορρόπησαν γρήγορα. Ο Κώστας Μανωλάς είχε δοκάρι στο 72ο λεπτό, οι Ράτζα Ναϊνγκολάν και Ματίας Ντέστρο άγγιξαν το γκολ, αλλά οι Νασρί (με "κεραυνό" στο 60') και Σαμπαλέτα (με συρτό πλασέ στο 86') αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι.

Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Μάικον (78' Φλορέντζι), Μανωλάς, Γιανγκά-Εμπιουά, Χολέμπας, Κεϊτά, Πιάνιτς, Ναϊνγκολάν, Ζερβίνιο, Λιάγιτς (67' Ιτούρμπε), Τότι (70' Ντέστρο).

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Ντεμιτσέλις, Μανγκαλά, Κλισί, Φερναντίνιο, Φερνάντο, Νάβας (67' Σίλβα), Μίλνερ, Νασρί (89' Koλάροβ) Τζέκο (78' Γιόβετιτς).

# Ο Νταβίδ Σίλβα αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά από το ματς του League Cup με την Νιούκαστλ και τον τραυματισμό στο γόνατο

# Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε για πρώτη φορά επί ιταλικού εδάφους ύστερα από δύο ήττες και δύο ισοπαλίες. Η τελευταία επικράτησή της (εντός ή εκτός) είχε καταγραφεί τη σεζόν 1978-79 (3-0 την Μίλαν)

# Ο Ρουντί Γκαρσία είχε προκριθεί στην επόμενη φάση ως προπονητής της Λιλ (2011 και 2012), αυτή τη φορά όμως, δεν τα κατάφερε

MUNICH, GERMANY - DECEMBER 10:  Sebastian Rode (L-R), Bastian Schweinsteiger and Jerome Boateng of Muenchen celebrate their team's second goal during the UEFA Champions League Group E match between FC Bayern Muenchen and PFC CSKA Moskva at Allianz Arena on December 10, 2014 in Munich, Germany.  (Photo by Lennart Preiss/Bongarts/Getty Images)
MUNICH, GERMANY - DECEMBER 10: Sebastian Rode (L-R), Bastian Schweinsteiger and Jerome Boateng of Muenchen celebrate their team's second goal during the UEFA Champions League Group E match between FC Bayern Muenchen and PFC CSKA Moskva at Allianz Arena on December 10, 2014 in Munich, Germany. (Photo by Lennart Preiss/Bongarts/Getty Images) BONGARTS/GETTY IMAGES

Μπάγερν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-0

(18' πέν. Μίλερ, 84' Ρόντε, 90' Γκέτσε)

Η πρώτη συμμετοχή του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ ως βασικός μετά από το Παγκόσμιο Κύπελλο συνδυάστηκε με μία ακόμη εντός έδρας νίκη της Μπάγερν, η οποία έκανε το χρέος της, νίκησε 3-0 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την απέκλεισε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο Τόμας Μίλερ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 18ο λεπτό κι έγινε αρχισκόρερ της βαυαρικής ομάδας στο Champions League με 24 γκολ, εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι (στο 79' με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι) και σκόραραν με τους Σεμπάστιαν Ρόντε (84'), Μάριο Γκέτσε (90'), βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Μπάγερν: Νόιερ, Μπόατενγκ, Ντάντε, Μπερνάτ, Ρόντε, Σβάινσταϊγκερ, Χέιμπιεργκ, Γκαουντίνο (73' Βάιζερ), Μίλερ (46' Ρόμπεν), Ριμπερί (46' Λεβαντόβσκι), Γκέτσε.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ακινφέεβ, Φερνάντες, Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Ναμπάμπκιν, Βέρνμπλουμ, Νάτχο (66' Τόσιτς), Τζαγκόεβ, Μούσα (90' Εφρέμοβ), Ερεμένκο (82' Μιλάνοβ), Ντουμπιά.