Πέρασε η Σάλκε στους "16"

Η Σάλκε νίκησε με βοήθεια από τη διαιτησία 2-0 τη Βασιλεία και πήρε το εισιτήριο για τους "16" του Champions League. Νίκη της Τσέλσι (1-0) επί της Στεάουα.

Σάλκε-Βασιλεία 2-0

(51' Ντράξλερ, 57' Ματίπ)

Στη Γερμανία, τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα. Η Σάλκε ήθελε τη νίκη απέναντι στη Βασιλεία για να περάσει δεύτερη και να προκριθεί στους "16", ενώ οι Ελβετοί ήθελαν να μη χάσουν για να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Με μια διαιτησία, όμως, που θα ζήλευε το... ελληνικό ποδόσφαιρο, ο ρέφερι άφησε τη Βασιλεία με 10 μετά την άδικη αποβολή του Ιβάνοφ (κανένα φάουλ πάνω στον Σάλαϊ), ενώ μέτρησε καθαρό οφσάιντ στο γκολ που πέτυχε ο Ματίπ στο 57'.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα έξι λεπτά νωρίτερα, ο Ντάξλερ είχε λύσει το γόρδιο δεσμό για τη Σάλκε που ήταν καλύτερη -ειδικά μετά την αποβολή- και έχανε ουκ ολίγες ευκαιρίες. Το 2-0 έμεινε έως τέλους με τη Βασιλεία να μη μπορεί να αντιδράσει και τη Σάλκε να πανηγυρίζει τη μεγάλη πρόκριση. Οι Ελβετοί θα βολευτούν με το Europa League, έχοντας τα φόντα να φτάσουν ψηλά.

Σάλκε: Φέρμαν, Ουτσίντα, Χέβεντες (31' Σάλαϊ), Σαντάνα, Ματίπ, Κολάσινατς, Μπόατενγκ, Φαρφάν, Νόιστεντερ, Ντράξλερ (66' Φουχς), Μάγερ (88' Γκορέτσκα)

Βασιλεία: Ζόμερ, Φόσερ, Ιβάνοφ, Σερ, Τσάκα, Στόκερ (72' Ντελγκάδο), Ντιέ (72' Ατζέτι), Φρέι, Σαλάχ, Εν Νενί (61' Σιό), Στρέλερ

Chelsea's French-born Senegalese striker Demba Ba (R) celebrates with teammate Brazilian midfielder Oscar (L) after scoring the opening goal during the UEFA Champions League group E football match between Chelsea and Steaua Bucharest at Stamford Bridge on December 11, 2013.  AFP PHOTO/BEN STANSALL        (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images)
Chelsea's French-born Senegalese striker Demba Ba (R) celebrates with teammate Brazilian midfielder Oscar (L) after scoring the opening goal during the UEFA Champions League group E football match between Chelsea and Steaua Bucharest at Stamford Bridge on December 11, 2013. AFP PHOTO/BEN STANSALL (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Τσέλσι-Στεάουα 1-0

(10' Μπα)

Η ομάδα που έχει προκριθεί απέναντι στην ομάδα που έχει αποκλειστεί. Αδιάφορο, βαθμολογικά, ματς, ευκαιρία για τους προπονητές να δοκιμάσουν νέα πρόσωπα στις ενδεκάδες, ευκαιρία και για ανοιχτό ποδόσφαιρο. Το γρήγορο γκολ του Μπα στο 10ο λεπτό επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των "μπλε" στα πρώτα λεπτά, ενώ έδωσε ώθηση για μεγαλύτερο σκορ. Η Στεάουα αφού γλίτωσε από το... τσουνάμι, βγήκε δειλά-δειλά από το καβούκι της, έκανε κι αυτή τις ευκαιρίες της, αλλά δεν άλλαξε το αποτέλεσμα στο "Στάμφορντ Μπριτζ".

Τσέλσι: Σβάρτσερ, Ιβάνοβιτς, Λουίζ, Τέρι, Άσλι Κόουλ, Όσκαρ (66΄ Σούρλε), Μίκελ (74΄ Ραμίρες), Λάμπαρντ, Βίλιαν (80΄ ντε Μπρούιν), Μπα, Αζάρ

Στεάουα: Ταταρουσάνου, Γκεοργκιέφσκι, Σούκαλα, Γκάρντος, Λατοβλεβίτσι, Τσίπτσιου, Ιάνκου, Πίντιλιι (64΄ Τάτου), Στάντσιου (60΄ Πρεπελίτα), Παρβουλέσκου, Καπετάνος (71΄ Πιοβακάρι)