Τσέλσι-Βαλένθια 3-0

Με τον Ντιντιέ Ντοργκμπά να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση και να σκοράρει δύο γκολ η Τσέλσι κέρδισε με 3-0 τη Βαλένθια και πήρε το εισιτήριο για τη "φάση των 16". Η νίκη των "μπλε" σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Λεβερκούζεν στην έδρα της Γκενκ, έδωσε στην ομάδα του Βίλας Μπόας την πρώτη θέση στον όμιλο.

LONDON, ENGLAND - DECEMBER 06:  Didier Drogba of Chelsea (C) celebrates with team mates as he scores their first goal during the UEFA Champions League Group E match between Chelsea FC and Valencia CF at Stamford Bridge on December 6, 2011 in London, England.  (Photo by Scott Heavey/Getty Images)
LONDON, ENGLAND - DECEMBER 06: Didier Drogba of Chelsea (C) celebrates with team mates as he scores their first goal during the UEFA Champions League Group E match between Chelsea FC and Valencia CF at Stamford Bridge on December 6, 2011 in London, England. (Photo by Scott Heavey/Getty Images) GETTY IMAGES

Η Τσέλσι ξεκίνησε πολύ δυνατά και αποφασισμένη να σκοράρει νωρίς. Στο 2ο λεπτό ο Μεϊρέλες με σουτ δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία για τους λονδρέζους. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντρογκμπά με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντιέγκο Άλβες.

Στο 22' ο Ντρογκμπά άλλαξε ρόλο, μοίρασε την ασίστ στον Ραμίρες και ο Βραζιλιάνος έκανε το 2-0.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με άψογο πλασέ ο Ντοργκμπά στο 76'. Ο Ιβοριανός επιθετικός πρόλαβε στο βηματισμό τον τερματοφύλακα της Βαλένθια και σκόραρε το δεύτερο γκολ στον αγώνα και τέταρτο κόντρα στην Βαλένθια συνολικά.

Κλειδί αγώνα

Το γρήγορο γκολ της Τσέλσι. Οι "μπλε" έστειλαν το μήνυμα από το 3ο λεπτό και κατάφεραν να πάρουν μια νίκη η οποία τους έδωσε την πρώτη θέση στον όμιλο.