Πρώτο τρίποντο για Τσέλσι, ακόμη μια ισοπαλία για Σάλκε και Μάριμπορ (VIDEOS)

Η Τσέλσι πήρε εύκολο διπλό στη Λισαβόνα και ηγείται του ομίλους της με 4 βαθμούς, ενώ Σάλκε και Μάριμπορ έμειναν στο 1-1.

Σπόρτινγκ Λ.-Τσέλσι 0-1

(34' Μάτιτς)

Δεν θα είναι υπερβολή να πούμε πως στα πρώτα λεπτά η Τσέλσι θα μπορούσε να είχε "καθαρίσει" το διπλό στην έδρα της Σπόρτινγκ. Δεν το έκανε για δύο λόγους. Πρώτον, γιατί ο Σίρλε τα έχανε και δεύτερον γιατί ο Ρουί Πατρίτσιο τα έβγαζε. Τελικά η Τσέλσι δικαιώθηκε για την υπεροχή της στο 34ο λεπτό με τον Μάτιτς να ανοίγει το σκορ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο β' μέρος και δη στο 55' στην καλή ευκαιρία του Νάνι, ωστόσο η Τσέλσι συνέχισε να "πυροβολεί" την εστία των γηπεδούχων και τον Ρουί Πατρίτσιο να διώχνει κάθε κίνδυνο. Το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι τέλους με την Τσέλσι όχι μόνο να έχει τον έλεγχο αλλά και συνάμα τις ευκαιρίες για μια πιο εμφατική εκτός έδρας νίκη.

Σπόρτινγκ: Ρούι Πατρίσιο, Σέντρικ, Σαρ, Μαουρίσιο (63' Πάουλο Ολιβέιρα), Χόναταν Σίλβα, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζοάο Μάριο, Αντριέν Σίλβα (81' Φρέντι Μοντέρο), Καρίγιο (81' Καπέλ), Νανί, Σλιμανί

Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Φιλίπε Λουίς, Μάτιτς, Φάμπρεγκας, Οσκάρ (71' Όμπι Μίκελ), Σέρλε (58' Ουίλιαν), Αζάρ (84' Σαλάχ), Ντιέγκο Κόστα

Σάλκε-Μάριμπορ 1-1

(56' Χούντελααρ - 37' Μπόχαρ)

Το γκολ της Μάριμπορ με τον Μπόχαρ στο 37' ήταν αυτό που διαφοροποίησε την εικόνα του αγώνα και έδωσε περισσότερη ένταση. Η Σάλκε μέχρι εκείνο το σημείο πίεζε τους Σλοβένους, αλλά ξαφνικά βρέθηκε να κυνηγά το σκορ και την ανατροπή.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 56' ο Χούντελααρ διόρθωσε τα πράγματα κάνοντας το 1-1. Το ματς πήρε χιτσκοκική τροπή, αμφότερες οι ομάδες έψαξαν το νικητήριο γκολ, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Σάλκε: Φέρμαν, Αϊχάν (46' Ουτσίντα), Ματίπ, Νόιστεντερ, Φουχς, Αόγκο, ΚΠ Μπόατενγκ (79' Μάγερ), Μπαρνέτα, Τσουπό-Μοτίνγκ (66' Ομπάσι), Ντράξλερ, Χούντελααρ

Μάριμπορ: Γιάσμιν Χαντάνοβιτς, Μέγιατς, Ραΐτσεβιτς, Σούλερ, Βίλερ, Φιλίποβιτς, Μέρτελ (80' Εντιαγέ), Μπόχαρ (83' Σαλαλίχ), Βρσιτς (67' Βρσιτς), Ιμπραΐμι, Ταβάρες