Οι όμιλοι του Champions League

Ζευγάρια με... ιστορία επιφύλασσε η κλήρωση των ομίλων του Champions League της φετινής σεζόν. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα έρχεται αντιμέτωπος με την Μπαρτσελόνα ως τεχνικός της Μάντσεστερ Σίτι, η Μπάγερν ψάχνει εκδίκηση από την Ατλέτικο και η Ρεάλ από την Ντόρτμουντ. Όλοι οι όμιλοι.

Ζευγάρια με... ιστορία επιφύλασσε η κλήρωση των ομίλων του Champions League της φετινής σεζόν.

Η κάτοχος του τροπαίου Ρεάλ Μαδρίτης θα αρχίσει την υπεράσπιση των κεκτημένων σε όμιλο όπου βρίσκεται και η Ντόρτμουντ, αντίπαλός της στα νοκ άουτ το 2013 και το 2014.

Η Μπαρτσελόνα θα έχει το πιο δύσκολο έργο, αφού βρίσκει απέναντί της τον Πεπ Γκουαρδιόλα, ως τεχνικό της Μάντσεστερ Σίτι, με την οποία συναντιέται για τρίτη σερί σεζόν. Στον ίδιο όμιλο και η Γκλάντμπαχ με την Σέλτικ, συνθέτουν το "γκρουπ του θανάτου".

Η Μπάγερν θα επιζητήσει εκδίκηση κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης μετά από τον περσινό αποκλεισμό στα ημιτελικά, ενώ στον όμιλο βρίσκεται και η Αϊντχόφεν με την "σταχτοπούτα" της διοργάνωσης, Ροστόβ.

Ειδική μνεία στη Λέστερ, η οποία τέθηκε επικεφαλής του πιο εύκολου γκρουπ στην... ιστορία της διοργάνωσης, αφού θα έχει αντιπάλους την Πόρτο, την Μπριζ και την Κοπεγχάγη.

ΟΙ ΟΚΤΩ ΟΜΙΛΟΙ

Όμιλος A: Παρί Σεν Ζερμέν, Άρσεναλ, Βασιλεία, Λουντογκόρετς

Όμιλος B: Μπενφίκα, Νάπολι, Ντιναμό Κιέβου, Μπεσίκτας

Όμιλος C: Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Σίτι, Γκλάντμπαχ, Σέλτικ

Όμιλος D: Μπάγερν, Ατλέτικο Μαδρίτης, Αϊντχόφεν, Ροστόφ

Όμιλος E: ΤΣΣΚΑ, Λεβερκούζεν, Τότεναμ, Μονακό

Όμιλος F: Ρεάλ Μαδρίτης, Ντόρτμουντ, Σπόρτινγκ, Λέγκια

Όμιλος G: Λέστερ, Πόρτο, Μπριζ, Κοπεγχάγη

Όμιλος H: Γιουβέντους, Σεβίλλη, Λιόν, Ντιναμό Ζάγκρεμπ

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

1η αγωνιστική: 13-14 Σεπτεμβρίου

2η αγωνιστική: 27-28 Σεπτεμβρίου

3η αγωνιστική: 18-19 Οκτωβρίου

4η αγωνιστική: 1-2 Νοεμβρίου

5η αγωνιστική: 22-23 Νοεμβρίου

6η αγωνιστική: 6-7 Δεκεμβρίου

Το live της κλήρωσης

18:19
Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την κλήρωση των ομίλων του Champions League που διεξάγεται στο Μονακό.
18:20
Για πρώτη φορά, ύστερα από 20 χρόνια, η Ελλάδα δεν έχει εκπρόσωπο στην κλήρωση, αφού τόσο ο Ολυμπιακός όσο κι ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκαν στον 3ο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
18:21
Ας δούμε αρχικά τα τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας.
18:22
Α' Γκρουπ

Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Λέστερ (Αγγλία)
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
Γιουβέντους (Ιταλία)
Μπενφίκα (Πορτογαλία)
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
18:22
Β' Γκρουπ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)
Ντόρτμουντ (Γερμανία)
Άρσεναλ (Αγγλία)
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)
Σεβίλλη (Ισπανία)
Πόρτο (Πορτογαλία)
Νάπολι (Ιταλία)
Λεβερκούζεν (Γερμανία)
18:22
Γ' Γκρουπ

Βασιλεία (Ελβετία)
Τότεναμ (Αγγλία)
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Λιόν (Γαλλία)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)
Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο)
Γκλάντμπαχ (Γερμανία)
18:23
Δ' Γκρουπ

Σέλτικ (Σκωτία)
Μονακό (Γαλλία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Κοπεγχάγη (Δανία)
Ροστόφ (Ρωσία)
18:24
Στο πρώτο γκρουπ βρίσκονται η κάτοχος του τροπαίου (σ.σ. Ρεάλ Μαδρίτης), καθώς κι οι πρωταθλητές των εφτά πρώτων χωρών στη βαθμολογία της UEFA.
18:25
Η Λέστερ, στην παρθενική εμφάνιση στους ομίλους του Champions League, βρίσκεται στο πρώτο γκρουπ ως πρωταθλήτρια Αγγλίας.
18:28
Επίσης, "σταχτοπούτα" στους ομίλους είναι κι η Ροστόφ, η οποία απέκλεισε με εμφατικό τρόπο τον Άγιαξ.
18:29
Στους υπόλοιπους τρεις ομίλους, η σειρά των ομάδων είναι με βάση τη βαθμολογική τους κατάταξη στην UEFA.
18:31
Θυμίζουμε πως στους ομίλους δεν μπορούν να "πέσουν" ομάδες απ' την ίδια ομοσπονδία-χώρα. Επιπλέον, ύστερα από απόφαση των ανθρώπων της UEFA, ομάδες απ' την Ουκρανία και τη Ρωσία δεν μπορούν να κληρωθούν στον ίδιο όμιλο για πολιτικούς λόγους.
18:32
Ο εφετινός τελικός του Champions League θα διεξαχθεί στο "Μιλένιουμ" του Κάρντιφ, στην Ουαλία.
18:32
Οι πρώτες αναμετρήσεις των ομίλων θα πραγματοποιηθούν στις 13-14 Σεπτεμβρίου.
18:33
Ο πρεσβευτής του εφετινού τελικού, Ιαν Ρας βρίσκεται ήδη στο "Grimaldi Forum".
18:35
Ο Γκάρεθ Μπέιλ μίλησε στο κανάλι της UEFA για την περυσινή τρομερή σεζόν του σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο.
18:35
Η θέση που περιμένει τον Κριστιάνο Ρονάλντο.
18:36
Όλες οι ομάδες της εφετινής κλήρωσης.
18:37
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, θα δοθεί το βραβείο για τον καλύτερο παίκτης της περυσινής σεζόν σε άνδρες και γυναίκες.
18:38
Αποθέωση Λίνεκερ σε Λέστερ.
18:42
Αξίζει να σημειωθεί πως οι άνθρωποι της UEFA επεξεργάζονται αλλαγές στον τρόπο εισόδου των ομάδων στους ομίλους. Πιο συγκεκριμένα όπως αναφέρεται θα τίθεται πλέον σαν βασικό κριτήριο της παρουσίας στους ομίλους (οι ομάδες θα παραμείνουν 32) όχι η θέση της χώρας από την οποία προέρχεται κάθε σύλλογος στη βαθμολογία της UEFA, αλλά η θέση του συλλόγου στο σχετικό ranking.
18:43
Backstage απ' την κλήρωση.
18:44
Και ο Γκριεζμάν στο Μονακό.
18:48
...ο οποίος έφθασε στο Πριγκιπάτο με εντυπωσιακό τρόπο.
18:50
Όπως έγινε γνωστό πριν από λίγες ώρες, ο Λιονέλ Μέσι κατέκτησε το βραβείο για το καλύτερο γκολ της περυσινής διοργάνωσης κόντρα στη Ρόμα.
18:59
Όλα έτοιμα για να αρχίσει η διαδικασία της κλήρωσης.
19:07
Ύστερα από το εισαγωγικό βίντεο, στην σκηνή ανεβαίνει ο πρεσβευτής του τελικού, Ίαν Ρας.
19:08
Ο θρύλος της Λίβερπουλ τοποθετεί το βαρύτιμο τρόπαιο στο κέντρο της σκηνής.
19:10
Στην σκηνή και ο Κλάρενς Ζέεντορφ.
19:13
Ο Τζόρτζιο Μαρκέτι εξηγεί τον τρόπο με τον οποίο θα διεξαχθεί η κλήρωση.
19:16
Αρχίζει η κλήρωση.
19:16
Η Μπαρτσελόνα είναι η πρώτη ομάδα που βγαίνει απ' την κληρωτίδα.
19:17
Group C
Μπαρτσελόνα
19:18
Group G
Λέστερ
19:19
Group F
Ρεάλ Μαδρίτης
19:20
Group D
Μπάγερν Μονάχου
19:21
Group B
Μπενφίκα
19:22
Group Ε
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
19:23
Group A
Παρί Σεν Ζερμέν
19:23
Group H 
Γιουβέντους
19:24
Ολοκληρώθηκε η τοποθέτηση των ομάδων του 1ου γκρουπ δυναμικότητας.
19:25

Αναλυτικά:

Group A
Παρί Σεν Ζερμέν
Group B
Μπενφίκα
Group C
Μπαρτσελόνα
Group D
Μπάγερν Μονάχου
Group E
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Group F
Ρεάλ Μαδρίτης
Group G
Λέστερ
Group H
Γιουβέντους

19:25
Στην σκηνή ο Τιερί Ανρί.
19:26
Oι ομάδες του 2ου γκρουπ δυναμικότητας:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)
Ντόρτμουντ (Γερμανία)
Άρσεναλ (Αγγλία)
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)
Σεβίλλη (Ισπανία)
Πόρτο (Πορτογαλία)
Νάπολι (Ιταλία)
Λεβερκούζεν (Γερμανία)
19:27
Group G
Λέστερ
Πόρτο
19:28
Θεωρητικά καλή κλήρωση για τις "αλεπούδες".
19:28
Group H
Γιουβέντους
Σεβίλλη
19:29
Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες και πέρυσι στους ομίλους.
19:29
Group F
Ρεάλ Μαδρίτης
Ντόρτμουντ
19:30
Group A
Παρί Σεν Ζερμέν
Άρσεναλ
19:31
Group B
Μπενφίκα
Νάπολι
19:32
Group E
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Λεβερκούζεν
19:32
Group D
Μπάγερν Μονάχου
Ατλέτικο Μαδρίτης
19:33
Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες πέρυσι στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
19:33
Group C
Μπαρτσελόνα
Μάντσεστερ Σίτι
19:33
Ο Πεπ Γκουαρδιόλα επιστρέφει στο "Καμπ Νου".
19:34

Αναλυτικά:


Group A
Παρί Σεν Ζερμέν
Άρσεναλ
Group B
Μπενφίκα
Νάπολι
Group C
Μπαρτσελόνα
Μάντσεστερ Σίτι
Group D
Μπάγερν Μονάχου
Ατλέτικο Μαδρίτης
Group E
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Λεβερκούζεν
Group F
Ρεάλ Μαδρίτης
Ντόρτμουντ
Group G
Λέστερ
Πόρτο
Group H
Γιουβέντους
Σεβίλλη
19:34
Οι ομάδες του 3ου γκρουπ δυναμικότητας:

Βασιλεία (Ελβετία)
Τότεναμ (Αγγλία)
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Λιόν (Γαλλία)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)
Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο)
Γκλάντμπαχ (Γερμανία)
19:35
Ποιος θα είναι ο μεγάλος νικητής;
19:35
Στην σκηνή ο Ρουντ φαν Νίστελροϊ.
19:38
Group H
Γιουβέντους
Σεβίλλη
Λιόν
19:39
Group F
Ρεάλ Μαδρίτης
Ντόρτμουντ
Σπόρτινγκ Λισαβόνας
19:39
Group E
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Λεβερκούζεν
Τότεναμ
19:40
Group B
Μπενφίκα
Νάπολι
Ντιναμό Κιέβου
19:41
Group D
Μπάγερν Μονάχου
Ατλέτικο Μαδρίτης
Αϊντχόφεν
19:42
Group G
Λέστερ
Πόρτο
Μπριζ
19:43
Group A
Παρί Σεν Ζερμέν
Άρσεναλ
Βασιλεία
19:44
Group C
Μπαρτσελόνα
Μάντσεστερ Σίτι
Γκλάντμπαχ
19:44
Πολύ δυνατός ο 3ος όμιλος.
19:44
Ολοκληρώθηκε κι η τοποθέτηση των ομάδων του 3ου γκρουπ δυναμικότητας.
19:45

Αναλυτικά:

Group A
Παρί Σεν Ζερμέν
Άρσεναλ
Βασιλεία
Group B
Μπενφίκα
Νάπολι
Ντιναμό Κιέβου
Group C
Μπαρτσελόνα
Μάντσεστερ Σίτι
Γκλάντμπαχ
Group D
Μπάγερν Μονάχου
Ατλέτικο Μαδρίτης
Αϊντχόφεν
Group E
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Λεβερκούζεν
Τότεναμ
Group F
Ρεάλ Μαδρίτης
Ντόρτμουντ
Σπόρτινγκ
Group G
Λέστερ
Πόρτο
Μπριζ
Group H
Γιουβέντους
Σεβίλλη
Λιόν
19:45
Στην σκηνή ο Ρομπέρτο Κάρλος.
19:46
Το 4ο γκρουπ δυναμικότητας:

Σέλτικ (Σκωτία)
Μονακό (Γαλλία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Κοπεγχάγη (Δανία)
Ροστόφ (Ρωσία)
19:48
Group A
Παρί Σεν Ζερμέν
Άρσεναλ
Βασιλεία
Λουντογκόρετς
19:49
Group G
Λέστερ
Πόρτο
Μπριζ
Κοπεγχάγη
19:50
Group F
Ρεάλ Μαδρίτης
Ντόρτμουντ
Σπόρτινγκ
Λέγκια Βαρσοβίας
19:51
Group E
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Λεβερκούζεν
Τότεναμ
Μονακό
19:52
Group H
Γιουβέντους
Σεβίλλη
Λιόν
Ντιναμό Ζάγκρεμπ
19:53
Group D
Μπάγερν Μονάχου
Ατλέτικο Μαδρίτης
Αϊντχόφεν
Ροστόφ
19:54
Group B
Μπενφίκα
Νάπολι
Ντιναμό Κιέβου
Μπεσίκτας
19:54
Group C
Μπαρτσελόνα
Μάντσεστερ Σίτι
Γκλάντμπαχ
Σέλτικ
19:54
Ολοκληρώθηκε η διαδικασία της κλήρωσης.
19:55

Αναλυτικά τα 8 γκρουπ:


Group A
Παρί Σεν Ζερμέν
Άρσεναλ
Βασιλεία
Λουντογκόρετς
Group B
Μπενφίκα
Νάπολι
Ντιναμό Κιέβου
Μπεσίκτας
Group C
Μπαρτσελόνα
Μάντσεστερ Σίτι
Γκλάντμπαχ
Σέλτικ
Group D
Μπάγερν Μονάχου
Ατλέτικο Μαδρίτης
Αϊντχόφεν
Ροστόφ
Group E
ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Λεβερκούζεν
Τότεναμ
Μονακό
Group F
Ρεάλ Μαδρίτης
Ντόρτμουντ
Σπόρτινγκ
Λέγκιας Βαρσοβίας
Group G
Λέστερ
Πόρτο
Μπριζ
Κοπεγχάγη
Group H
Γιουβέντους
Σεβίλλη
Λιόν
Ντιναμό Ζάγκρεμπ
19:56
Η εκδήλωση συνεχίζεται, αφού θα δοθούν τα βραβεία της χρονιάς.
19:57
Σας ευχαριστούμε που μας παρακολουθήσατε! Καλό σας βράδυ!
Τσίπρας ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Αντεπίθεση Τσίπρα με παροχές

Διαβάστε στο ρεπορτάζ του NEWS 247 που αποσκοπούσε η χθεσινή κίνηση του πρωθυπουργού και γιατί δεν περίμενε την ομιλία του στον προϋπολογισμό το βράδυ του Σαββάτου προκειμένου να ανακοινώσει τα μέτρα στήριξης των ευπαθών ομάδων

 

Πρώτη Σελίδα