Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Ολυμπιακός 0-1

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό! Με το έξοχο γκολ του Ιντέγε στο 79' ο πρωταθλητής Ελλάδας επικράτησε με 1-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο "Μάξιμιρ" και έφτασε τους 6 βαθμούς στον όμιλο!

Για να προσαρμοστεί ο Ολυμπιακός στο δύσκολο αγωνιστικό χώρο του "Μάξιμιρ" χρειάστηκαν περίπου 20 λεπτά. Σ΄αυτό το διάστημα το 4-2-3-1 της Ντιναμό επιχείρησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να πιέσει, πράγμα που έκανε χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Σ' αυτό το κομμάτι του αγώνα οι "ερυθρόλευκοι" αμύνθηκαν ιδιαίτερα αποτελεσματικά και βοήθησαν τον Ρομπέρτο να μην νιώσει σχεδόν καμία ανησυχία.

Μετά το πέρας του 20λεπτου, ο Ολυμπιακός "βρέθηκε" περισσότερο μέσα στο γήπεδο. Οι μέσοι του πήραν πρωτοβουλίες, οι γραμμές ανέβηκαν πιο ψηλά και οι πρωταθλητές άρχισαν να δοκιμάζουν τα πόδια τους έξω από την περιοχή του Εδουάρδο σε μεγάλη συχνότητα. Το καλύτερο από αυτά τα σουτ έκανε ο Μαζουακού στο 32' το οποίο εξουδετερώθηκε από τον Πορτογάλο τερματοφύλακα. Την ίδια ώρα η Ντιναμό δεν μπορούσε καν να αναπτυχθεί και το παιχνίδι ελεγχόταν από τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Η μοναδική αμυντική αβλεψία του Ολυμπιακού που προήλθε από ένα γλίστρημα του Μαζουακού λίγο έλειψε να φέρει γκολ για τους γηπεδούχους (δοκάρι ο Αντονιτς στο 52') αλλά από το αμέσως επόμενο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" φόρεσαν το ένδυμα του κυρίαρχου στο "Μάξιμιρ" μέχρι το 70'

Από την ανεπανάληπτη ευκαιρία του Ιντέγε στο 53' και μετά η ομάδα του Σίλβα κυριάρχησε κατά κράτος δείχνοντας ότι ο χρόνος κυλούσε υπέρ της. Ανα τακτά χρονικά διάστημα ο Εδουάρδο έβλεπε τους αντιπάλους τους να κάνουν τελικές προσπάθειες, την ίδια ώρα που οι της Ντιναμό ψάχνονταν.

Οι Κροάτες κατάφεραν να περάσουν αυτό το δύσκολο διάστημα γι' αυτούς και να επανέλθουν δυναμικά στο παιχνίδι αγγίζοντας μάλιστα το γκολ στο 77' με τον Ρογκ (και πάλι στο δοκάρι) αλλά ακριβώς τότε ο Ολυμπιακός χτύπησε σαν κόμπρα. Ο Ιντέγε ξεχρέωσε για τη χαμένη ευκαιρία του 53' και μ' ένα εξαιρετικό γκολ από πολύ πλάγια θέση έγραψε το 0-1 στο "Μάξιμιρ" σ' ένα κομβικό σημείο (79').

Η εξέλιξη έκοψε τα φτερά των Κροατών και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να παίξει εύκολα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων αφού η Ντιναμό βγήκε μαζικά μπροστά. Ο Σίλβα παράλληλα έριξε στη μάχη τον Σαλίνο για να βοηθήσει τον Κασάμι και τον Μιλιβόγεβιτς, κίνηση που είχε επιτυχία από την άποψη ότι η Ντινάμο δεν μπορούσε να αναπτυχθεί όπως θα ήθελε. Παρόλα αυτά οι Κροάτες πλησίασαν στην ισοφάριση στο 89' αλλά ο Ενρίκες αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά. Στο τέλος οι της Ντινάμο διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Μιλιβόγεβιτς αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια.

Ο Μαζουακού έκανε ένα γεμάτο ουσία στην πλευρά του παιχνίδι. Μία φάση έχασε μόνο όταν γλίστρησε στον άθλιο αγωνιστικό χώρο του "Μάξιμιρ". Κατά τα άλλα απροσπέλαστος αμυντικά, απειλητικός μπροστά, κυνήγησε και τη δημιουργία και το γκολ με θαυμαστή συνέπεια.

Αδύναμος Κρίκος

Υποτίθεται ότι ο Χότζιτς έπαιζε στην κορυφή της επίθεσης των Κροατών. Δεν απασχόλησε όμως επ΄ουδενί την άμυνα του Ολυμπιακού.

Μία νίκη που δίνει τη μισή πρόκριση στον Ολυμπιακό σ' ένα γήπεδο μάλιστα από το οποίο η Αρσεναλ αποχώρησε ηττημένη. Μυαλωμένο παιχνίδι από τους παίκτες του Σίλβα που δεν έδωσαν πολλά δικαιώματα στους αντιπάλους του (έστω και αν η Ντιναμό είδε την μπάλα να βρίσκει δύο φορές στο δοκάρι) και χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή με γκολ-ποίημα. Σαφής υπεροχή σε ποιότητα των πρωταθλητών Ελλάδας, στο τερέν του Καραϊσκάκη θα φανεί ακόμη περισσότερο.

Ντινάμο: Εντουάρντο, Μάτσελ, Τάραβελ, Άντολιτς, Πίβαριτς, Γκονσάλο Σάντος, Ρογκ (87' Τσόριτς), Πάουλο Μασάντο, Χόντζιτς (61' Πιάτσα), Σουντανί, Φερνάντες (72' Ερνίκες).

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (72' Τσόρι), Σεμπά (89' Ντα Κόστα), Πάρντο (83' Σαλίνο), Ιντέγε.

Η βαθμολογία και τα στατιστικά των ομίλων του Champions League

ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ CHAMPIONS LEAGUE

Διονύσης Βερβελές: Θρύλος από… computer!

Σταύρος Γεωργακόπουλος: Olympiacos και πάσης Ευρώπης!

20:36
Οι επιλογές του Μάρκο Σίλβα επιβεβαίωσαν το ρεπορτάζ του Σταύρου Γεωργακόπουλου, που είχε αποκαλύψει την ενδεκάδα το απόγευμα της Τρίτης.
20:39
Οπως γίνεται αντιληπτό, μεγάλες εκπλήξεις δεν έχει η ενδεκάδα του Ολυμπιακού. Ο Μάρκο Σίλβα επέλέξε τον Μποτία δίπλα στον Σιόβα (αντί του Ντα Κόστα), ενώ ο Μαζουακού θα παίξει τελικά στα αριστερά της άμυνας και όχι ο Σαλίνο. Οσον αφορά τις αλλαγές σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ, οι Φορτούνης, Πάρντο και Ομάρ επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα.
20:39
Επαναλαμβάνουμε την ενδεκάδα των πρωταθλητών Ελλάδας: Ρομπέρτο, Ομάρ, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης, Σεμπά, Πάρντο, Ιντέγε
20:55
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη μεγάλη μάχη του Ολυμπιακού στην Κροατία, κόντρα στην Ντίναμο.
20:56
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Ομάρ, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης, Σεμπά, Πάρντο, Ιντέγε
20:58
Εδώ και σε τιτιβίσμα:
20:59
Εδώ τα πολυεθνικά αποδυτήρια της Ντίναμο Ζάγκρεμπ:
21:03
H οποία ξεκινά με: Εντουάρντο, Μάτσελ, Τάραβελ, Άντολιτς, Πίβαριτς, Γκονσάλο Σάντος, Ρογκ, Πάουλο Μασάντο, Χόντζιτς Σουντανί, Χούνιορ Φερνάντες
21:14
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακού οι: Καπίνο, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Τσόρι Ντομίνγκες, Λάτσι, Φινμπόγκασον, Ερνάνι.
21:16
Για την Ντίναμο οι: Γιέζινα, Μπένκοβιτς, Μούσα, Σόβσιτς, Κόριτς, Άνχελο Ενρίκες και Πιάτσα.
21:23
Είμαστε 20 λεπτά πριν τη σέντρα του ματς, στο "Μαξιμίρ".
21:28
Κι εδώ, η προθέρμανση των "ερυθρολεύκων" στo "Μαξιμίρ":
21:30
Το "Μαξιμίρ" αποκτά χρώμα "ερυθρόλευκο":
21:36
Οι Κροάτες δεν θα γεμίσουν το "Μαξιμίρ", αλλά όσοι πηγαίνουν θα είναι εκδηλωτικοί:
21:37
Που είναι πιο δυνατοί οι Έλληνες;, rρώτησαν οι Κροάτες δημοσιογράφοι τον ακραίο του Παναθηναϊκού, Ντάνιελ Πράνιτς.
"Στις πτέρυγες. Οι ακραίοι του Ολυμπιακού προσφέρουν σπουδαία στήριξη τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Εγκέφαλος της ομάδας, όμως, είναι ο Φορτούνης. Όλα κινούνται γύρω από αυτόν. Αυτή τη σεζόν έχει πετύχει ήδη εφτά γκολ", εξήγησε.
21:38
Πριν λίγο, έξω από το "Maksimir Stadion"
21:39
H εικόνα, έξωθεν του γηπέδου:
21:40
Από τρεις βαθμούς οι δύο ομάδες. Μία ήττα από την Μπάγερν, μία νίκη επί της Άρσεναλ. Έκαστη...
21:42
Διαιτητής ο Πάολο Ταλιαβέντο από Ιταλία.
21:42
Βοηθοί, οι συμπατριώτες του Αλεσάντρο Τζαλατίνι και Ματέο Πασέρι.
21:43
Ανάκρουση του ύμνου του Champions League, τούτη την ώρα.
21:46
1' Στα πόδια των Κροατών η μπάλα στα πρώτα 60 δευτερόλεπτα, κέρδισαν κι ένα κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.
21:48
Ο Μασάντο κόντρα στην πρώην του ομάδα. Άλλωστε χθες ανέβασε φωτογραφία με τον πρώην συμπαίκτη του, Σαλίνο.
21:49
Ο Ολυμπιακός φαίνεται να περιμένει τους γηπεδούχους, να εκδηλώσουν αυτοί πρώτοι την επιθετική πρωτοβουλία.
21:51
Τα ακριβά εισιτήρια που έχει επιβάλλει η διοίκηση Μάμιτς έχουν αποθαρρύνει τους Κροάτες από την προσελευσή τους, στο "Μαξιμίρ".
21:51
6' Φάουλ του Μποτία πάνω στον Ρογκ.
21:52
Στους 10 βαθμούς η θερμοκρασία στο Ζάγκρεμπ, στο 60% η υγρασία.
21:53
8' Φάουλ του Μαζουακού στον Σουντανί.
21:54
Ο Γκονσάλο Σάντος ήταν μαζί με τον Μάρκο Σίλβα στην Εστορίλ. Απόψε, αντίπαλοι.
21:55
Μετά από δέκα λεπτά δεν έχουμε φάση στο ματς.
21:56
11' Βγαίνει επικίνδυνα η Ντίναμο. Ο Ρογκ βγαίνει από τα αριστερά, αλλά η μπάλα απομακρύνεται από τον Μαζουακού.
21:57
12' Σουτ από τον Σουντανί, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρομπέρτο.
21:58
Κεφαλιά του Μποτία, η μπάλα μακριά άουτ.
21:59
15' Κόρνερ για την Ντίναμο.
22:01
Πολλά λάθη κι από τις δύο πλευρές.
22:02
Ανήσυχος ο Μάμιτς, πιο ήρεμος ο Μάρκο Σίλβα.
22:04
19' Σουτ του Χούνιορ Φερνάντες, η μπάλα στην αγκαλιά του Ρομπέρτο.
22:05
19' Φάουλ του Μιλιβόγιεβιτς στον Άντολιτς.
22:07
Ρομπέρτο και Μασάντο σήμερα αντίπαλοι, κάποτε συμπαίκτες:
22:08
23' Σέντρα του Πίβαριτς, μπλοκάρει ο Ρομπέρτο.
22:09
24' Σουτ του Πάρντο, η μπάλα ψηλά άουτ.
22:10
Προσπάθεια του Φορτούνη
22:10
Δεν παύει να είναι, όμως, το πρώτο καλό "ερυθρόλευκο" σουτ.
22:12
27' Σουτ του Κασάμι, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Εντουάρντο.
22:13
28' Φάουλ του Ομάρ στον Χούνιορ Φερνάντες
22:14
28' Εκτέλεση φάουλ του Μασάντο, ο Ιντέγιε παρεμβάλλεται της πορείας, αυτή δεν αλλάζει και καταλήγει στην αγκαλιά του Ρομπέρτο.
22:15
29' O Φορτούνης εκτελεί, ο Χόντζιτς προλαβαίνει τον Κασάμι που ήταν έτοιμος να πάρει την κεφαλιά.
22:16
O Ιντέγιε απορεί με κάποια απόφαση του διαιτητή:
22:17
32' Σουτ του Φορτούνη, ο Εντουάρντο είναι σε ετοιμότητα.
22:18
33' Έχει "ζωντανέψει" το ματς. Χωρίς τη μεγάλη φάση, αλλά πιο δραστήριες οι δύο ομάδες.
22:21
Φορτούνης κι Άντολιτς διεκδικούν την μπάλα:
22:21
36' Άστοχη κεφαλιά του Ιντέγιε, ο οποίος ήταν με την πλάτη στο τέρμα και υπό πίεση.
22:24
Ο Πάρντο βρίσκει το χώρο να σουτάρει:
22:26
41' Κίτρινη κάρτα για την Ντίναμο Ζάγκρεμπ. Ο Τάραβελ κόβει με σκληρό φάουλ τον Φορτούνη.
22:27
Κακές οι τελικές προσπάθειες των δύο ομάδων.
22:27
Συντηρητικό, επιφυλακτικό ματς από Σίλβα και Μάμιτς.
22:29
O Μιλιβόγιεβιτς σε μία προσπάθεια:
22:30
45' Επιθετικό φάουλ του Σουντανί στον Ρομπέρτο.
22:31
Ημίχρονο στο Ζάγκρεμπ. Ντίναμο - Ολυμπιακός 0-0.
22:31
Χωρίς πολλές φάσεις στο "Μαξιμίρ".
22:48
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο "Μαξιμίρ".
22:49
46' Φάουλ του Ομάρ στον Ρογκ.
22:50
47' Επιθετικό φάουλ του Χόντζιτς πάνω στον Ρομπέρτο.
22:51
Τσόρι, Σαλίνο κι Ερνάνι έχουν ξεκινήσει προθέρμανση.
22:52
O Μαζουακού υπό την επίβλεψη του Σουντανί:
22:55
52΄ Δοκάρι για την Ντίναμο!
22:55
Από τον Άντολιτς, σε μία εξαιρετική επιθετική προσπάθεια της Ντίναμο.
22:57
53' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Ολυμπιακό! Ο Πάρντο κάνει από τα δεξιά την κούρσα, βγάζει μόνο του τον Ιντέγιε αλλά αυτός δεν μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας.
23:00
Ο Ολυμπιακός, πλέον, βρίσκει χώρους.
23:01
58' Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα πάνω από την εστία του Εντουάρντο.
23:03
60' Ετοιμάζει αλλαγή ο Μάμιτς. Πρώτη για την Ντίναμο. Αποχωρεί ο Χόντζιτς.
23:03
60' Αλλαγή για την Ντίναμο. Ο Πιάτσα περνά στη θέση του Χόντζιτς.
23:05
Είναι οι γηπεδούχοι που πιέζουν, πλέον.
23:08
O Ρομπέρτο, "φύλακας - άγγελος" του Ολυμπιακού σε ένα ακόμη ματς:
23:08
65' Φάουλ του Μασάντο στον Φορτούνη.
23:09
Δείτε ΕΔΩ τη μεγάλη ευκαιρία του Ιντέγε!
23:09
66' Σουτ του Φορτούνη, κακό, μπλοκάρει ο Εντουάρντο.
23:12
69' Οδεύουμε προς τα τελευταία 20 λεπτά. Δεν υπάρχει γκολ, αλλά όπως είδαμε οι δύο ομάδες είχαν από μία κλασική ευκαιρία.
23:12
Ο Τσόρι Ντομίνγκες ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.
23:14
O Κώστας Φορτούνης θα αποχωρήσει.
23:15
72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες περνά στη θέση του Φορτούνη.
23:16
73' Αλλαγή για την Ντίναμο. Ο Άνχελο Ενρίκες περνά στη θέση του συμπατριώτη του, Χούνιορ Φερνάντες. Ο δεύτερος είναι ιδιαίτερα εκνευρισμένος για την αλλαγή.
23:18
Ο Σεμπά ανάμεσα σε δύο αντιπάλους:
23:18
76' Κίτρινη κάρτα στον Ομάρ.
23:19
Την ίδια ώρα: Άρσεναλ- Μπάγερν 1-0 με το γκολ του Ζιρού.
23:21
77' Δοκάρι για την Ντίναμο. Ο Ρογκ εκμεταλλεύεται την αρρυθμία της "ερυθρόλευκης" άμυνας, κάνει το σουτ, αδύναμο, αλλά η μπάλα βρίσκεται στη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού του Ρομπέρτο.
23:22
79΄! ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
23:23
Ο Σιόβας κάνει τη βαθιά μπαλιά, ο Ιντέγιε γίνεται αποδέκτης, κάνει την κούρσα από τα δεξιά. Και πλασάρει υπό εξαιρετικά δύσκολη γωνία. Ο Νιγηριανό χτυπά στο κατάλληλο χρονικό σημείο.
23:24
80' Κίτρινη κάρτα για τον Σουντανί.
23:25
82' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Σιόβας.
23:26
ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ:
23:27
83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. O Σαλίνο παίρνει τη θέση του Πάρντο.
23:28
 85' Ο Μαζουακού κόβει τον Σουντανί, σωτήρια.
23:29
86' Ο Τσόρι υποδέχεται την μπάλα μετά την κούρσα του Ιντέγιε, αλλά το σουτ που επιχειρεί καταλήγει στην αγκαλιά του Εντουάρντο.
23:29
86' Ο Εντουάρντο απομακρύνει με δυσκολία το σουτ του Σεμπά.
23:30
87' Αλλαγή για την Ντίναμο. Ο Τσόριτς περνά στη θέση του Ρογκ.
23:31
88' Ανάποδο ψαλίδι από τον Ταραβέλ, ο Ρομπέρτο μπλοκάρει.
23:32
Ο Ολυμπιακός είναι κοντά στη νίκη.
23:32
89' Ο Ενρίκες κάνει τη γυριστική κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά άουτ.
23:32
89' Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντα Κόστα περνά στη θέση του Σεμπά.
23:33
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
23:35
Την ίδια ώρα: Άρσεναλ - Μπάγερν 2-0.
23:35
Δευτερόλεπτα χωρίζουν τον Ολυμπιακό από τη νίκη.
23:36
93' Φάουλ σε καλή θέση κερδίζει η Ντίναμο.
23:36
Τελευταία φάση.
23:37
Κόρνερ.
23:38
Τέλος στο ματς. Ντίναμο - Ολυμπιακός 0-1.
23:39
Ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη, μία πολύτιμη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Μπράουν Ιντέγιε.
23:41
Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άρσεναλ υπέταξε την Μπάγερν με 2-0.