Ολυμπιακός - Άρσεναλ 2-0

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ στις εγκαταστάσεις του Ρέντη για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Youth League και ολοκλήρωσε με νίκη την παρουσία του στη διοργάνωση.

Με το κεφάλι ψηλά αποχωρεί από το Youth League ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης, ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε από το να πραγματοποιήσουν μια καλή εμφάνιση κόντρα στην Άρσεναλ, την οποία και νίκησαν με 2-0 στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη.

Οι παίκτες του Βούζα, σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, βρήκαν κίνητρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 11', όταν ο Μανθάτης έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή μετά από ωραία συνεργασίας των Σάλιακα και Λάτσι και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 37', στη δεύτερη ευκαιρία του στο ματς, ο Ολυμπιακός σημείωσε και δεύτερο γκολ. Όλα ξεκίνησαν και πάλι από τον Σάλιακα, ο οποίος έβγαλε πολύ όμορφη κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή και ο ταχύτατος Χαντζάρας "έγραψε" το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι 10 βαθμοί που συγκέντρωσαν οι Πειραιώτες δεν ήταν αρκετοί για να τους δώσουν την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης, καθώς υστερούσαν στην ισοβαθμία με Άρσεναλ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ολυμπιακός: Κατσιμήτρος, Νικολάου, Βατουσιάδης, Τόλι, Ρέτσος, Σάλιακας, Μανθάτης, Μεγαρίτης (86' Λάμπρου), Ανδρούτσος (81' Κιρτζιλιάδης), Λάτσι, Χαντζάρας (75' Βρουσάι).

Άρσεναλ: Κέτο, Μπόλα (79' Ρόμπινσον), Πλεγουεθουέλο, Σιφ, Ατζιέ-Ταμπί, Μπιέλικ, Κρόλι, Γουίλοκ (62' Νέλσον), Μάλεν, Χιντς, Μαβιντιντί.

Το LIVE του αγώνα

17:47
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Youth League.
17:53
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις του αγώνα:
Ολυμπιακός: Κατσιμήτρος, Νικολάου, Βατουσιάδης, Τόλι, Ρέτσος, Σάλιακας, Μανθάτης, Μεγαρίτης, Ανδρούτσος, Λάτσι, Χαντζάρας.
Άρσεναλ: Κέτο, Μπόλα, Πλεγουεθουέλο, Σιφ, Ατζιέ-Ταμπί, Μπιέλικ, Κρόλι, Γουίλοκ, Μάλεν, Χιντς, Μαβιντιντί.
17:57
Μετά τη νίκη της Μπάγερν επί της Ντιναμό οι ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης εξανεμίστηκαν.
17:57
Ωστόσο, οι παίκτες του Βασίλη Βούζα θέλουν να κλείσουν θετικά την παρουσία τους στη φετινή διοργάνωση.
18:02
Από τον όμιλο του Ολυμπιακού στους 16 προκρίθηκαν οι Άρσεναλ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ.
18:02
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
18:02
Ξεκίνησε το ματς!
18:12
Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες προσπαθούν ακόμη να βρουν τα πατήματά τους.
18:13
11' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
18:15
Ωραία κάθετη από τον Σάλιακα, ο Λάτσι "τσίμπησε" την μπάλα στην περιοχή και στη συνέχεια αποδέκτης έγινε ο Μανθάτης, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους "ερυθρόλευκους".
18:15
13' Το πλασέ του Μάλεν μέσα στην περιοχή περνά άουτ.
18:21
Έρχεται σήμερα από τη Ρόδο για να "δει" από κοντά το ματς ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Άρσεναλ. Πλήρωσε 180 ευρώ για εισιτήρια. Έχει υποστεί ολική απώλεια όρασης από τα 23 του! Διαβάστε την απίστευτη ιστορία του Θανάση Μπαράκα που αποδεικνύει ότι η αγάπη δεν έχει όρια.
18:30
Ο Ολυμπιακός διαχειρίζεται πολύ καλά το προβάδισμα μέχρι στιγμής.
18:34
Πολλά τα στημένα για τον Ολυμπιακό, δεν τα εκμεταλλεύονται οι "ερυθρόλευκοι".
18:38
37' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
18:40
Ωραία κάθετη πάσα του Σάλιακα μέσα στην περιοχή, ταχύτατος ο Χαντζάρας που κάνει το πλασέ για το 2-0 του Ολυμπιακού.
18:42
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Σάλιακα μέχρι στιγμής.
18:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
18:49
Καλή εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος. Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν κάνει δύο φάσεις, τις οποίες μετέτρεψαν σε γκολ.
19:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:12
51' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ωραίο μακρινό σουτ του Μανθάτη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά άουτ.
19:13
Η άμυνα του Ολυμπιακού είναι πολύ καλά οργανωμένη. Οι "ερυθρόλευκοι" διαχειρίζονται το προβάδισμα και δεν ρισκάρουν.
19:16
55' Ακόμη ένα σουτ από τον Σάλιακα, ξανά άουτ η μπάλα.
19:21
Συμπληρώθηκε μια ώρα αγώνα στο ματς, παραμένει το 2-0.
19:30
68' Ο Ανδρούτσος κάνει την πάσα στον Χαντζάρα μέσα στην περιοχή, ωστόσο αυτός αιφνιδιάζεται και δεν μπορεί να την αξιοποιήσει.
19:32
70' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Εκτός ο Κρόλι, μέσα ο Μούργος, ο οποίος χειροκροτείται από τον κόσμο στις εγκαταστάσεις του Ρέντη.
19:32
Αυτή ήταν η δεύτερη αλλαγή για την Άρσεναλ, αφού νωρίτερα ο Νέλσον πέρασε στη θέση του Γουίλοκ.
19:36
75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Εκτός ο Χαντζάρας, μέσα ο Βρουσάι.
19:41
79' Aλλαγή για την Άρσεναλ: Ο Ρόμπινσον αντί του Μπόλα.
19:43
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Κιρτζιλιάδης στη θέση του Ανδρούτσου.
19:47
86' Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Λάμπρου περνά στη θέση του Μεγαρίτη.
19:49
Τελευταία λεπτά στο ματς. Όλα δείχνουν πως ο Ολυμπιακός θα ολοκληρώσει με νίκη την παρουσία του στο Youth League.
19:51
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:54
Τέλος αγώνα.
19:55
Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Ολυμπιακός επικράτησε της Άρσεναλ με 2-0!