Ισοπαλία με Μαρσέιγ ο Άγιαξ, γκολ ο Αλεσαντρινί

Βελτιωμένος επιθετικά, αλλά ευάλωτος στην άμυνα ήταν ο Άγιαξ στο φιλικό με τη Μαρσέιγ.

Μαρσέιγ Άγιαξ

Μπροστά έφτιαχνε και πίσω έμπαζε ο Άγιαξ, ο οποίος στο φιλικό της Τετάρτης έφερε 2-2 με τη Μαρσέιγ.

Ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League έδωσε το πιο δυνατό φιλικό της προετοιμασίας του και μία εβδομάδα πριν από το ματς στο Άμστερνταμ φανέρωσε τόσο τα θετικά όσο και τ' αρνητικά που τον χαρακτηρίζουν ως σύνολο.

Οι δευτεραθλητές Ολλανδίας έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα και μέχρι το 20λεπτο είχαν ένα γκολ (με τον Κασιέρα στο 7') κι ένα χαμένο τετ α τετ. Σταδιακά όμως έχασαν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκαν στριμωγμένοι στα σχοινιά. Τ' αμυντικά κενά ήταν πολλά, σε τρία λεπτά δέχθηκαν την ανατροπή (60' Σαρ, 63' Αλεσαντρινί) και προτού ισοφαρίσουν με τον Ντόλμπεργκ στο 86' κινδύνευσαν πολλάκις.

Η σύνθεση του Άγιαξ: Σίλσεν, Τέτε, Φέλτμαν, Φιερχέφερ, Ντάικς, Κλάσεν, Ριέντεβαλντ, Φαν ντε Μπικ, Ελ Γκάζι, Ντόλμπεργκ (87' Μπέκερ), Κασιέρα