Προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους ο ΑΠΟΕΛ (VIDEOS)

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε όρθιος στο βροχερό Άαλμποργκ, απέσπασε 1-1 από την ομώνυμη ομάδα και απέκτησε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Σαφές προβάδισμα για Πόρτο και Ζενίτ.

Η αναμέτρηση της κατάμεστης "Νόρντισκε Αρένα" δεν άρχισε καλά για τον ΑΠΟΕΛ, αφού στο 15ο λεπτό o Βινίσιους έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 16ο ο Νικολάι Τόμσεν άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ.

Η πρωταθλήτρια Δανίας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρο, αλλά στο δεύτερο η ομάδα του Γιώργου Δώνη ισορρόπησε την κατάσταση και στο 54ο λεπτό ισοφάρισε με ωραίο πλασέ του Βινίσιους, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Τιάγκο Γκόμες.

Στο τελευταίο ημίωρο αμφότεροι οι αντίπαλοι τα έδωσαν όλα για το γκολ (η Άαλμποργκ ήταν πολύ πιο δραστήρια), ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, αποτέλεσμα που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στον ΑΠΟΕΛ.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Με γκολ του Έκτορ Μιγκέλ Ερέρα στο 61ο λεπτό, η Πόρτο επικράτησε 1-0 της Λιλ στο "Μετροπόλ" και έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε συγκινήσεις (η σημαντικότερη ευκαιρία καταγράφηκε από τον Σεμπαστιάν Κορσιά στην εκπνοή), εν αντιθέσει με το δεύτερο που επεφύλασσε ένα γκολ και ορισμένες καλές φάσεις μπροστά από τα καρέ του Φαμπιάνο.

Κυρίαρχη ήταν η Ζενίτ στην Λιέγη (62% κατοχή, 17 τελικές προσπάθειες) και το 1-0 επί της Σταντάρ φαντάζει μικρό, δεδομένου ότι είχε και δύο δοκάρια (45+2' Χοσέ Ροντόν, 70' Ντάνι). Η πρώην αντίπαλος του Παναθηναϊκού βελτίωσε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε ενόψει του επαναληπτικού της Τρίτης (26/8, 19:00).

21:45 Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Μάλμε (Σουηδία) 2-1

(16' Σίμερ, 54' Σοριάνο - 90' Φόρσμπεργκ)

21:45 Κοπεγχάγη (Δανία) - Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία) 2-3

(9' Γιόργκενσεν, 13' Αμαρτέι - 5' Κίσλινγκ, 31' Μπελαραμπί, 42' Σον)

21:28
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των πέντε αναμετρήσεων που διεξάγονται αυτή την ώρα για τα πλέι οφ του Champion League.
21:29
Έχουμε ήδη το πρώτο γκολ της βραδιάς. Η Σέλτικ προηγείται 1-0 της Μάριμπορ με σκόρερ τον ΜακΓκρέγκορ στο 6'.
21:31
Λιλ και Πόρτο συγκρούονται για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία τους.
21:33
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των ομάδων σε αυτά τα πέντε ζευγάρια, ξεκίνημα με Λιλ-Πόρτο και Άαλμποργκ-ΑΠΟΕΛ.
21:33
ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ: Λάρσεν, Κρίστενσεν, Πέτερσεν, Τέλαντερ, Μάτιασεν, Βιρτς, Ρίσγκααρντ, Βίκμαν, Τόμσεν, Γιάκομπσεν, Χελένιους

ΑΠΟΕΛ:
Πάρντο, Μάριο Σέρζιο, Ζοάο Γκιλιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Νούνο Μοράις, Τιάγκο Γκόμες, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Ντε Βινσέντι, Σέρινταν
21:34
ΛΙΛ: Ενιεάμα, Μπεριά, Κιερ, Μπάσα, Σουαρέ, Μαβουμπά, Γκουέγ, Μπαλμόν, Κορσιά, Καλού, Οριζί

ΠΟΡΤΟ: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Μάικον, Μάρτινς Ίντι, Αλέξ Σάντρο, Ρούμπεν Νέβες, Καζεμίρο, Μπραχιμί, Όλιβερ Τόρες, Έκτορ Ερέρα, Τζάκσον Μαρτίνες

21:36
Οι συνθέσεις στο Σταντάρ Λιέγης - Ζενίτ:

ΣΤΑΝΤΑΡ: Καουασίμα, Σιμάν, Αρσλάναγκιτς, Ζόρζε Τεϊσέιρα, Βαν Ντάμε, Φατί, Λουί, Μ'Ποκού, Λουμανζά-Λεμπί, Ντε Καμάργκο, Γουάτ

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Σμολνίκοβ, Γκαράι, Λόμπαρτς, Κρίσιτο, Τιμοστσούκ, Φαϊζούλιν, Σατόβ, Ντάνι, Χουλκ, Ροντόν

21:37
Ισοφαρίζει πολύ γρήγορα η Μάριμπορ, 1-1 τη Σέλτικ στο 14ο λεπτό με σκόρερ τον Μπόχαρ.
21:39
Ανοίγει το σκορ η Άαλμποργκ κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, με πλασέ του Τόμσεν μέσα από τη  μεγάλη περιοχή στο 16ο λεπτό.
21:42
Ανοίγει το σκορ η Ζενίτ στην έδρα της Σταντάρ Λιέγης με σκόρερ τον Σατόβ στο 20ο λεπτό. Γκολ που προήλθε από ομαδική συνεργασία, με τη μπάλα να περνάει πρώτα από τα πόδια των Κρίσιτο, Ντάνι και Χουλκ πριν καταλήξει στα δίχτυα από τον Σατόβ.
21:45
Η Άαλμποργκ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ κόντρα στο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη φάση που έλαβε χώρα στο ματς από κάποια από τις δύο ομάδες.
21:48
ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Γιάσμιν Χαντάνοβιτς, Στογιάνοβιτς, Ραΐτσεβιτς, Σούλερ, Βίλερ, Φιλίποβιτς, Ντερβίσεβιτς, Βρσιτς, Μπόχαρ, Ιμπραΐμι, Μάρκος Ταβάρες

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Λούστιγκ, Ντινέιερ, Φαν Ντάικ, Ισαγκίρε, Γιόχανσεν, Μουλγκρού, Καγιάλ, ΜακΓκρέγκορ, Μπέργκετ, Στόουκς

21:49
ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ: Πέρνις, Τσίκος, Χούντακ, Χοροσίτο, Γιαμπλόνσκι, Στεφάνικ, Γκρέντελ, Σουμά, Ζόφτσακ, Μιλίνκοβιτς, Φορτ

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ: Τσέρνικ, Χάγκους, Πολιάκοβ, Φιλιπένκο, Μλαντένοβιτς, Λιχταρόβιτς, Βολόντκο, Ολεχνόβιτς, Γκορντέιτσουκ, Κρίβετς, Ροντιόνοβ

21:54
Στα τρία από τα πέντε ματς της βραδιάς έχουμε σκορ. Μόνα ισόπαλα ματς χωρίς τέρματα είναι το Λιλ-Πόρτο και το Σλόβαν Μπρατισλάβας-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

22:03
Μπαίνουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο των αγώνων για το πρώτο ημίχρονο.
22:08
Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ ανοίγει το σκορ στην έδρα της Σλόβαν με αυτογκόλ του Γιαμπλόνσκι στο 44ο λεπτό!
22:10
Δοκάρι η Ζενίτ! Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Βίλας-Μπόας να πετύχει και δεύτερο εκτός έδρας γκολ και να κάνει άλμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.
22:12
Hμίχρονο και στις πέντε αναμετρήσεις. Το μοναδικό ματς που δεν έχουμε σκορ διεξάγεται στο "Μετροπόλ" με αντιπάλους Λιλ και Πόρτο.
22:23
Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο στις αναμετρήσεις.
22:25
Πολύ καλή στιγμή για τη Μάριμπορ (σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η  μπάλα έξυσε το δοκάρι) για να κάνει το 2-1 κόντρα στη Σέλτικ.
22:29
Το γκολ με το οποίο η Άαλμποργκ προηγείται 1-0 απέναντι στο ΑΠΟΕΛ του Γιώργου Δώνη.
22:31
Για να δείτε το video αρκεί να πατήσετε εκεί που λέει Watch it now
22:31
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ισοφαρίζει 1-1 το ΑΠΟΕΛ!
22:33
O Βινίσιους με υπέροχη ατομική ενέργεια και εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή με το δεξί στέλνει τη  μπάλα στα δίχτυα της Άαλμποργκ και το ΑΠΟΕΛ ένα βήμα πιο κοντά στους ομίλους του Champions League.
22:36
To γκολ του ΑΠΟΕΛ από τον Βινίσιους ξεκίνησε από όμορφη κάθετη μπαλιά του Γκόμες. Σε λίγο θα μπορέσετε να το δείτε και σε video.
22:36
Το ΑΠΟΕΛ είναι η μοναδική ομάδα που έχει σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων.
22:37
Σε περίπτωση που η ομάδα της Λευκωσίας πάρει την πρόκριση, θα συμμετάσχει για 3η φορά τα τελευταία 4 χρόνια σε ομίλους Champions League.
22:39
Δείτε τη φάση του 14ου λεπτού (πατώντας Watch it now) όπου ο Βινίσιους δεν κατάφερε να σκοράρει με σουτ έξω από την περιοχή. Λίγη ώρα αργότερα όμως έβαλε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ.
22:40
Ανοίγει το σκορ και στο μοναδικό ματς που δεν είχαμε γκολ μέχρι τώρα. Με κοντινό σουτ του Ερέρα στο 61ο λεπτό από το ύψος της μικρής περιοχής, η Πόρτο προηγείται 1-0 στην έδρα της Λιλ.
22:43
Δείτε σε video το γκολ του Βινίσιους (πατώντας Watch it now), με το οποίο το ΑΠΟΕΛ έχει φέρει το ματς με την Άαλμποργκ στα ίσα.
22:45
Πιέζει η Άαλμποργκ στα τελευταία λεπτά ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα την ξαναβάλει σε θέση οδηγού στο ματς.
22:51
Τεράστια απόκρουση του Πάρντο, ενστικτωδώς, σε τετ α τετ με τον Τόμσεν!
22:51
Ο Ισπανός γκολκίπερ κράτησε όρθιο το ΑΠΟΕΛ στο 73ο λεπτό.
22:52
Δεύτερο δοκάρι στη Λιέγη για τη Ζενίτ, η οποία χάνει μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της απέναντι στη Σταντάρ.
22:55
Κοντά και σε δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ, με την κεφαλιά του Βινίσιους να φεύγει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας της Άαλμποργκ.
22:58
Τα ματς οδεύουν προς το τελευταίο δεκάλεπτο. Το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται κοντά σε ένα σπουδαίο εκτός έδρας αποτέλεσμα που θα του δώσει πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς στο "ΓΣΠ" για την πτήση προς τους χρυσοφόρους ομίλους.
22:59
81': Επικίνδυνο σουτ από τους Δανούς, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πάρντο
23:00
Ισοφαρίζει σε 1-1 η Σλόβαν Μπρατισλάβας με σκόρερ τον Βίτεκ στο 80ο λεπτό.
23:01
Το ΑΠΟΕΛ έχει δώσει χώρο και γήπεδο στους Δανούς όμως κλείνει καλά τους χώρους ενώ είναι και επικίνδυνο στην κόντρα.
23:04
Η Σλόβαν πέτυχε και δεύτερο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
23:06
Κορυφώνεται η αγωνία στην "Νορντίσκε Αρένα", με το σκορ να είναι στο 1-1 μετά το γκολ του Βινίσιους και το ΑΠΟΕΛ να είναι έτοιμο να "αποδράσει" με το θετικό αποτέλεσμα που του δίνει πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς.
23:08
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις στο Άαλμποργκ-ΑΠΟΕΛ. Κρατούν το πολύτιμο 1-1 οι νταμπλούχοι Κύπρου.
23:10
Αλλαγή σκοπιμότητας από τον Γιώργο Δώνη στο φινάλε. Ο Μαντούκα παίρνει τη θέση του Σέρινταν και το ΑΠΟΕΛ κερδίζει πολύτιμα δευτερόλεπτα.
23:10
Το ματς στη Δανία έχει φτάσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
23:11
Τελικό αποτέλεσμα: Μάριμπορ - Σέλτικ 1-1.
23:12
Τελικό αποτέλεσμα και στη Δανία. Το ΑΠΟΕΛ φεύγει με το 1-1 από την έδρα της Άαλμποργκ.
23:14
Πιέζει για δεύτερο γκολ η Ζενίτ στις καθυστερήσεις.
23:14
Τέλος σε όλες τις αναμετρήσεις της βραδιάς για τα πλει οφ του Champions League.
23:15
Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Ζενίτ και Πόρτο με 1-0 στις έδρες των Σταντάρ Λιέγης και Λιλ αντίστοιχα.
23:16
Ισοπαλία με εκτός έδρας γκολ απέσπασε στη Δανία κόντρα στην Άαλμποργκ το ΑΠΟΕΛ, που τώρα έχει προβάδισμα για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς στην Κύπρο.
23:16
Ισόπαλα με σκορ 1-1 και τα υπόλοιπα δύο ματς της βραδιάς: Σλόβαν Μπρατισλάβας-ΜΠΑΤΕ και Μάριμπορ-Σέλτικ.
23:17
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη των αγώνων για τα πλέι του Champions League. Καλό σας βράδυ.