Στους ομίλους με θρίαμβο ο ΑΠΟΕΛ (VIDEOS)

Ο ΑΠΟΕΛ του Γιώργου Δώνη επικράτησε 4-0 της Άαλμποργκ στο κατάμεστο ΓΣΠ και εξασφάλισε το εισιτήριο των ομίλων του Champions League. Προκρίθηκαν Πόρτο, Μάριμπορ, Ζενίτ και ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ. Δείτε videos.

Τα γκολ του ΑΠΟΕΛ

Η τρομερή απόκρουση του Πάρντο στο 1-0

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ για να μπει σε θέση οδηγού επί της Άαλμποργκ και να κλειδώσει το εισιτήριο των ομίλων του Champions League. Ο Βινίσιους έκανε την αρχή στο 28ο λεπτό, ο Ούρκο Πάρντο έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 35ο (σταμάτησε την κοντινή κεφαλιά του Τόμας Ενέβολτσεν) και ο Τόμας ντε Βινσέντι διπλασίασε το προβάδισμα στην τέταρτη τελική του προσπάθεια. Ο Κεντ Νίλσεν προέβη γοργά σε δύο αλλαγές, αλλά όταν ο Στάθης Αλωνεύτης βρήκε δίχτυα στο 64ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι τέθηκαν νοκ-άουτ. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 75' ο Σίλιαν Σέρινταν, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Ράφικ Τζεμπούρ που πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας του Γιώργου Δώνη.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Γκιγέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Σέρτζιο, Γκόμες, Βινίσιους, Μαντούκα (61' Αλωνεύτης), Μοράις, Σέρινταν (79' Τζεμπούρ), Ντε Βινσέντι (82' Εφραίμ).

Άαλμποργκ: Λάρσεν, Πέτερσεν, Θελάντερ, Μπλάαμπεργκ (62' Γκόρτερ), Ενέβολτσεν, Βουρτς, Ρίσγκααρντ, Τόμσεν, Μπέρστινγκ (46' Ελένιους), Κρίστενσεν (46' Ντάλσγκααρντ), Γιάκομπσεν.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Την πρόκριση στους ομίλους του Champions League εξασφάλισε η Ζενίτ, η οποία επικράτησε 3-0 της Σταντάρ Λιέγης παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περίπου ένα ημίχρονο. Ο Χοσέ Σάλομον Ροντόν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 30ό λεπτό, αλλά ο Βίκτορ Φαϊζούλιν άγχωσε τους γηπεδούχους με την ανόητη αποβολή του στο 43ο λεπτό. Εντούτοις, ο Χουλκ δεν ήταν διατεθειμένος να συγχωρήσει τα λάθη των αντιπάλων και μέσα σε τέσσερα λεπτά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (με πέναλτι στο 54' και ατομική ενέργεια στο 58'). Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν η επαναφορά της αριθμητικής ισορροπίας εξαιτίας της αποβολής του Ρικάρντο Φατί στο 89ο λεπτό.

Ζενίτ:Λοντίγκιν, Κρισίτο, Λομπάερτς, Σμολνίκοφ, Γκαράι, Σατόβ (83' Ανιούκοβ), Φαϊζούλιν, Βίτσελ, Ντάνι, Χουλκ (90' Αρσάβιν), Ροντόν (46' Τίμοστσουκ).

Σταντάρ: Καβασίμα, Τεξέιρα, Σίμαν, Βαν Ντάμε, Φατί, Τρέμπελ, Λουίς (69' Αϊντάρεβιτς), Μποκού, Μπιά (59' Μπομπό), Ντε Καμάργκο, Γουάτ (58' Όνο).

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Πόρτο: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Ίντι, Μαϊκόν, Σάντρο (39' Ρέγες), Κασεμίρο (84' Ρικάρντο), Μπραϊμί, Ερέρα, Τόρες, Νέβες (62' Εβάντρο), Μαρτίνες.

Λιλ: Ενιεάμα, Κορτσιά (71' Λόπες), Κίερ, Μπεριά, Ρόζεναλ, Σουαρέ, Μπαλμόν, Γκουέιγ (77' Ντελαπλάς), Μαβουμπά, Ρου (67' Μέντες), Οριγκί.

Σέλτικ: Γκόρντον, Ιζαγκίρε, Άμπροουζ, Βαν Ντάικ, Μουλγκρού, Λούστιγκ (72' Μπούριχτερ), Γιόχανσεν, Καγιάλ (46' Κόμονς), Μακγκρέγκορ, Στόουκς, Μπέργκετ (66' Μάθιους).

Μάριμπορ: Χαντάνοβιτς, Σούλερ, Ραΐσεβιτς, Βίλερ, Φιλίποβιτς, Ιμπραΐμι, Βρσιτς (83' Μπόχαρ), Στογιάνοβιτς, Μέρτελι, Ταβάρες (92' Ντερβίσεβιτς), Μεντί.

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ: Τσέρνικ, Καγκούς, Φιλιπένκο, Μλαντένοβιτς, Πολιάκοφ, Λιχτάροβιτς (61' Αλεκσίεβιτς), Βολόντκο, Κρίβες, Ολέκνοβιτς, Γκορντέιτσουκ (68' Γιάκοβλεβ), Ροντιόνοβ (87' Σίγκνεβιτς).

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Περνίς, Σίκος, Γιαμπλόνσκι, Κόλτσακ, Χούντακ, Γκρέντελ (83' Πέλτιερ), Ζόφτσακ (46' Στέφανικ), Σουμάχ, Φορτ (62' Βίτεκ), Χάλεναρ.

Το πρόγραμμα των επαναληπτικών

Τρίτη 26 Αυγούστου

19:00 Ζενίτ - Σταντάρ Λιέγης 3-0

(30' Ροντόν, 54' πέν, 58' Χουλκ)

21:45 ΑΠΟΕΛ - Άαλμποργκ 4-0

(29' Βινίσιους, 44' Ντε Βινσέντι, 64' Αλωνεύτης, 75' Σέρινταν)

21:45 ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ - Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-0

(41' Γκορντέιτσουκ, 84' Κρίβετς, 85' Ροντιόνοβ)

18:53
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τους επαναληπτικούς των Πλέι-Οφ του Champions League.
18:54
Πρώτος αγώνας αυτός της Ζεντίτ με την Σταντάρ Λιέγης που ξεκινάει στις 19:00. Τα υπόλοιπα παιχνίδια κάνουν σέντρα στις 21:45.
18:55
Θυμίζουμε πως στο πρώτο παιχνίδι στο Βέλγιο, οι Ρώσοι είχαν επικρατήσει με 1-0.
19:00
Σέντρα στο ματς!
19:01
Η Ζενίτ ξεκίνησε με τους: Λοντίγκιν, Κρισίτο, Λομπάερτς, Σμολνίκοφ, Γκαράι, Σατόφ, Φαϊζούλιν, Βίτσελ, Ντάνι, Χουλκ, Ροντόν
19:02
Ενώ η 11άδα της Σταντάρ αποτελείται από τους: Καβασίμα, Τεξέιρα, Σίμαν, Βαν Ντάμε, Φατί, Τρέμπελ, Λουίς, Μποκού, Μπιά, Ντε Καμάργκο, Βατ
19:03
3' Πρώτο κόρνερ για τη Ζενίτ
19:04
4' Άστοχο σουτ για τους Ρώσους με τον Χουλκ
19:06
7' Επικίνδυνη φάση στα καρέ της Σταντάρ. Η μπάλα δεν απομακρύνεται έγκαιρα, αλλά οι παίκτες της Ζενίτ δεν μπορούν να σουτάρουν
19:08
9' Τρομερή ευκαιρία για τη Ζενίτ!
19:09
Ο Καβασίμα με σπουδαία απόκρουση, λέει "όχι" στους Ρώσους.
19:09
Πρώτα ο Σατόφ, μετά ο Ντάνι και στη συνέχεια ο Βίτσελ, δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα της Σταντάρ.
19:15
15' Πρώτο κόρνερ για την Σταντάρ Λιέγης
19:20
21' Πολύ καλό σουτ από τον Φαϊζούλιν για τη Ζενίτ, η μπάλα περνάει λίγο άουτ
19:26
26' Κόρνερ για την Σταντάρ Λιέγης
19:27
Με πάσα εκτελέστηκε. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα κόντραρε και τελικά πέρασε άουτ
19:29
ΓΚΟΛ η Ζενίτ!
19:30
30' Μετά από σέντρα των Ρώσων από τα αριστερά, ο Καβασίμα κάνει λάθος έξοδο και ο Ροντόν πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα
19:33
Τέλος στο ενδεχόμενο παράτασης στο ματς. Πλέον η Σταντάρ ψάχνει 2 γκολ (όσα και προηγουμένως), για να πάρει την πρόκριση
19:36
36' Ευκαιρία για τη Σταντάρ. Μετά από κόρνερ του Μπιά, ο Φατί πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά οι παίκτης της Ζενίτ διώχνουν
19:41
Την κατοχή οι Ρώσοι, που προσπαθούν να ρίξουν το ρυθμό του παιχνιδιού και να πάνε με το 1-0 στα αποδυτήρια.
19:42
42' Σουτ από τον Ντάνι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
19:43
43' Κόκκινη Κάρτα για τον Φαϊζούλιν της Ζενίτ!
19:44
Ο Φαϊζούλιν βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για κράτημα στον Ντε Καμάργκο και αποβάλλεται
19:45
Για ένα ημίχρονο οι Ρώσοι θα παίζουν με παίκτη λιγότερο.
20:06
49' Τρομερή επέμβαση του Λοντίγκιν σε σουτ του Λουίς
20:10
52' Ο Λουίς (Σταντάρ) σουτάρει, αλλά απελπιστικά άουτ η μπάλα
20:11
53' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Ζενίτ
20:11
ΓΚΟΛ η Ζενίτ
20:12
Ο Χουλκ εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για την ομάδα του, στέλνοντας στην άλλη γωνία τον Καβασίμα
20:13
56' Ο Σατόφ σουτάρει έξω από την περιοχή και ο Καβασίμα διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ
20:13
Με 10 παίκτες η Ζενίτ θυμίζουμε
20:15
ΓΚΟΛ και πάλι για τη Ζενίτ
20:16
Ο Χουλκ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και βγήκε τετ-α-τετ με τον Καβασίμα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα!
20:17
Η Ζενίτ "κλειδώνει" μια θέση στην κλήρωση των ομίλων του Champions League
20:18
60' Σουτ από τον Σατόφ (Ζενίτ), η μπάλα άουτ
20:21
65' Κόρνερ για τη Σταντάρ
20:24
67' Λάθος στην άμυνα της Ζενίτ, η μπάλα και πάλι κόρνερ για τη Σταντάρ
20:26
69' Τεράστια ευκαιρία για τη Σταντάρ! Ο Ντε Καμάργκο πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Λοντίγκιν είναι εκεί και αρνείται το γκολ
20:29
Ακόμη και με 10 παίκτες, η Ζενίτ εξακολουθεί να έχει την κατοχή της μπάλας!
20:31
73' Ωραία ενέργεια του Ντε Καμάργκο για τη Σταντάρ, η μπάλα περνάει κόρνερ
20:31
74' Νέο σουτ για τους Βέλγους, αυτή τη φορά από τον Μποκού, άουτ η μπάλα
20:36
79' Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Χουλκ. Ο Βραζιλιάνος στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.
20:39
Η Σταντάρ Λιέγης δεν δείχνει να έχει διάθεση στο παιχνίδι της. Οι Βέλγοι περιμένουν απλά να λήξει το ματς.
20:43
Χαμηλός ο ρυθμός στο παιχνίδι. Στο χώρο του κέντρου η μπάλα
20:44
87' Κόρνερ για τη Ζενίτ
20:46
88' Ωραία κίνηση των παικτών της Σταντάρ, που μπαίνουν μέσα στην περιοχή αλλά δεν τελειώνουν τη φάση
20:47
89' Κόκκινη Κάρτα και για τη Σταντάρ!
20:47
Ο Φατί βλέπει την απευθείας κόκκινη κάρτα για ανατροπή του Σμολνίκοφ από προφανή θέση για κολ
20:48
Με 10 παίκτες θα τελειώσουν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες.
20:51
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης!
ΤΕΛΙΚΟ: Ζενίτ - Σταντάρ Λιέγης 3-0
20:51
Οι Ρώσοι με συνολικό σκορ στα δύο παιχνίδια 4-0, θα βρεθούν το απόγευμα της Πέμπτης στην κλήρωση των ομίλων του Champions League
21:39
Σε πολύ λίγο ξεκινούν οι επαναληπτικοί των Πλέι-Οφ του Champions League!
21:40
Πάμε να δούμε τις 11άδες των "μονομάχων" της ημέρας.
21:41

Μπάτε: Τσέρνικ, Καγκούς, Φιλιπένκο, Μλαντένοβιτς, Πολιάκοφ, Λιχταρόβιτς, Βολόντκο, Κρίβες, Ολέκνοβιτς, Γκορντέιτσουκ, Ροντιόνοφ

Σλόβαν: Περνίς, Σίκος, Γιαμπλόνσκι, Κόλτσακ, Χούντακ, Γκρεντέλ, Ζοφτσάκ, Σουμάχ, Φορτ, Χαλενάρ
21:41

Σέλτικ: Γκόρντον, Ιζαγκίρε, Αμπρόουζ, Βα Ντάικ, Μουλγκρού, Λάστιγκ, Γιόχανσεν, Καγιάλ, ΜακΓκρέγκορ, Στόουκς, Μπεργκέτ

Μάριμπορ: Χαντάνοβιτς, Σούλερ, Ραίσεβιτς, Βίλερ, Φιλίποβιτς, Ιμπραΐμι, Βρσιτς, Στογιάνοβιτς, Μερτέλι, Ταβάρες, Μεντί
21:42
Πόρτο - Λιλ

Πόρτο: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Μάρτινς Ίντι, Μαϊκόν, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Ιμπραΐμι, Ερέρα, Όλιβερ Τόρες, Ρούμπεν Νέβες, Μαρτίνες

Λιλ: Ενιεάμα, Κορτσία, Κίερ, Μπερία, Ρόζεναλ, Σουαρέ, Μπαλμόντ, Γκουέγιε, Μαβουμπά, Ρου, Ορίτζι
21:42

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Γκιγιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Μάριο Σέρτζιο, Τιάγκο Γκόμες, Βινίσιους, Μαντούκα, Νούνο Μοράις, Σέρινταν, Ντε Βισέντι

Άαλμποργκ: Λάρσεν, Πέτερσεν, Θελάντερ, Μπλάαμπεργκ, Ενεβόλντσεν, Βουρτζ, Ρίσγκααρντ, Τόμσεν, Μπόρστινγκ, Κρίστενσεν, Γιάκομπσεν
21:54
ΑΠΟΕΛ - Άλαμποργκ: 9' Πολύ καλό σουτ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βισέντι, μαζεύει ο Λάρσεν
21:55
Πόρτο - Λιλ: 10' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πόρτο, ο Τζάκσον Μαρτίνες δεν προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα
21:56
Μπάτε - Σλόβαν: 11' Πολύ χαμηλός ο ρυθμός στον αγώνα μέχρι στιγμής
21:59
ΑΠΟΕΛ - Άλαμποργκ: 15' ΜΕΓΑΛΗ χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο ΤΙάγκο Γκόμες έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Λάρσεν κατάφερε να διώξει.

22:08
Στο 25λεπτο και τα τέσσερα παιχνίδια, παραμένει το 0-0!
22:13
ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ!
22:14
ΑΠΟΕΛ - Άλαμποργκ: 30' Ωραίο γύρισμα του Ντε Βισέντι από τα αριστερά, ο Βινίσιους πετάγεται και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα
22:17
ΑΠΟΕΛ - Άλαμποργκ: 33' Κοντά στο 2-0 ο ΑΠΟΕΛ. Ο Μαντούκα εκτελεί, αλλά ο Λάρσεν καταφέρνει να διώξει.
22:21
ΑΠΟΕΛ - Άαλμποργκ: 35' Τεράστια απόκρουση από τον Πάρντο που σώζει τους Κύπριους και κρατάει το 1-0.
22:27
Μπάτε - Σλόβαν: 41' Ο Ροντιόνοφ σέρβιρε και ο Γκορντέιτσουκ άνοιξε το σκορ στον αγώνα, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα του (1-1 το πρώτο ματς)
22:27
ΓΚΟΛ και πάλι για τον ΑΠΟΕΛ!
22:28
ΑΠΟΕΛ - Άαλμποργκ: 43' Στο κόρνερ του Μάριο Σέρτζιο από τα αριστερά, ο Ντε Βισέντι βγήκε πρώτος στη μπάλα και την έστειλε στο βάθος της εστίας του Λάρσεν. 2-0 ο ΑΠΟΕΛ!
22:31
Ημίχρονο σε όλα τα παιχνίδια της βραδιάς!

22:47
Σέντρα στα ματς για το δεύτερο ημίχρονο!
22:49
ΓΚΟΛ η Πόρτο!
22:51
Πόρτο - Λιλ: 49' Ο Μπραϊμί με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ανοίγει το σκορ στο "Ντραγκάο"
22:53
Πόρτο - Λιλ: 52' Έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό το ματς. Οι Γάλλοι πλέον δεν έχουν παρά να πιέσουν όσο μπορούν για το γκολ.
22:55
ΑΠΟΕΛ - Άαλμποργκ: 53' Πολύ καλή στιγμή για τους Κύπριους. Ο Μάριο Σέρτζιο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να περνάει για λίγο άουτ.
22:59
Δείτε σε VIDEO το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ που τον "στέλνει" - μέχρι στιγμής - στους ομίλους του Champions League:
23:05
ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ: 3-0 !
23:07
ΑΠΟΕΛ - Άαλμποργκ: 63' Ο Μάριο Σέρτζιο έβγαλε τη μπαλιά στον Αλωνεύτη που πετάχτηκε και έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα!
23:10
23:10
Πόρτο - Λιλ: 69' Ο Μπραϊμί έδωσε υπέροχα στον Μαρτίνες και ο Κολομβιανός με δυνατό αριστερό σουτ, έγραψε το 2-0 στην αναμέτρηση!
23:12
Σέλτικ - Μάριμπορ: 70' Οι Σλοβένοι που δεν έχουν τίποτα να χάσουν, έχουν ανέβει και πιέζουν τη Σέλτικ! Με το σκορ στο 0-0 προκρίνονται οι γηπεδούχοι
23:15
Δείτε σε VIDEO το τρίτο γκολ του ΑΠΟΕΛ από τον Αλωνεύτη:
23:16
ΓΚΟΟΟΛ και πάλι για τον ΑΠΟΕΛ!!
23:16
ΣΟΚ και στη Σκωτία, ανοίγει το σκορ η Μάριμπορ!
23:18
ΑΠΟΕΛ - Άαλμποργκ: 75' Ο Σέρινταν με εκπληκτικό σουτ, στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Λάρσεν και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΑΠΟΕΛ.
23:20
Σέλτικ - Μάριμπορ: Ο Ταβάρες άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση και έδωσε στη Μάριμπορ σκορ πρόκρισης. Με την πλάτη στον τοίχο η Σέλτικ που πλέον ψάχνει το γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση!
23:24
Μπάτε - Σλόβαν: 82' Κόκκινη κάρτα για τη Σλόβαν, με παίκτη λιγότερο οι φιλοξενούμενοι
23:25
ΓΚΟΛ η Μπάτε, "κλειδώνει" την πρόκριση!
23:26
Μπάτε - Σλόβαν: 84' Μετά από την ασίστ του Γιανκόλεφ, ο Κρίβες κάνει το 2-0.
23:26
Τρίτο γκολ η Μπάτεφ!
23:27
Μπάτε - Σλόβαν: 85' Μέσα σε δύο λεπτά η Μπάτε σκοράρει δύο φορές. Το τρίτο τέρμα από τον Ροντιόνοφ για τους Λευκορώσους.
23:32
Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά στις αναμετρήσεις. Παίζουμε τις καθυστερήσεις!
23:34
ΤΕΛΙΚΟ: ΑΠΟΕΛ - Άαλμποργκ 4-0. Στην κλήρωση της Πέμπτης η ομάδα του Γιώργου Δώνη!