Στους ομίλους η Μπιλμπάο, τα χρειάστηκε η Άρσεναλ (VIDEOS)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε 3-1 της Νάπολι στο φλογισμένο "Σαν Μαμές" κι επέστρεψε στους ομίλους του Champions League μετά από 16 ολόκληρα χρόνια. Τα χρειάστηκε η Άρσεναλ των 10 παικτών, αλλά νίκησε 1-0 την Μπεσίκτας και προκρίθηκε. Θρίαμβος της Λεβερκούζεν και της Μάλμε, έπος η Λουντογκόρετς.

Τα τραγικά αμυντικά λάθη της Νάπολι και της διαιτησίας χάρισαν στην Αθλέτικ Μπιλμπάο τη νίκη επί της Νάπολι με 3-1 στο κατάμεστο, ανεωμένο και πάντα φλογισμένο "Σαν Μαμές". Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ προηγήθηκε με τη σέντρα του δευτέρου (σκόρερ ο Μάρεκ Χάμσικ). Οι "παρτενοπέι" πήραν προβάδισμα πρόκρισης, αλλά το έχασαν μέσα σε οκτώ λεπτά εξαιτίας της χαρακτηριστικής αδράνειας των αμυντικών τους. Στο 61' ο Άριτς Αντούριθ ισοφάρισε και στο 69' ο ίδιος παίκτης ανέτρεψε τα δεδομένα. Η επιστροφή της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε στους ομίλους μετά από 16 χρόνια σφραγίστηκε στο 74' όταν ο Ιμπάι Γκόμεθ έστειλε την μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα του Ράφαελ Καμπράλ (το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει γιατί ήταν οφσάιντ ο Αντούριθ).

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Γουρπέγκι, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Μίκελ Ρίκο, Μπενιάτ (58' Γκόμεθ), Σουσαέτα (72' Λόπεθ), Μουνιαΐν (85' Σαν Χοσέ), Αντούριθ.

Νάπολι: Ραφαέλ, Μάτζο, Ραούλ Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ (56' Μπρίτος), Ζορζίνιο, Γκαργκάνο, Χάμσικ (70' Ινσίνιε), Καγιεχόν, Μέρτενς (77' Σαπάτα), Ιγκουαΐν.

Arsenal's Chilean striker Alexis Sanchez (R) celebrates scoring the opening goal with Arsenal's English midfielder Jack Wilshere (L) during the UEFA Champions League qualifying round play-off second-leg football match between Arsenal and Besiktas' at the Emirates Stadium in London on August 27, 2014.  AFP PHOTO / BEN STANSALL        (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images)
Arsenal's Chilean striker Alexis Sanchez (R) celebrates scoring the opening goal with Arsenal's English midfielder Jack Wilshere (L) during the UEFA Champions League qualifying round play-off second-leg football match between Arsenal and Besiktas' at the Emirates Stadium in London on August 27, 2014. AFP PHOTO / BEN STANSALL (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η Άρσεναλ πέρασε δύσκολες στιγμές με την Μπεσίκτας, ιδίως μετά την αποβολή του Ματιέ Ντεμπισί στο 75ο λεπτό, αλλά το γκολ του Αλέξις Σάντσες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της χάρισε τη 17η συνεχόμενη συμμετοχή στους ομίλους του Champions League. Προτού δεχθεί την κόκκινη ο Γάλλος αμυντικός, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη-πρόκριση, αλλά το 1-0 παρέμεινε και το θρίλερ κράτησε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Τελικά ένας πρώην άσος της Τσέλσι, πάντως, ο Ντεμπά Μπα, αποδείχθηκε μοιραίος παίκτης για τους φιλοξενούμενους στο 89ο λεπτό, με συνέπεια οι "κανονιέρηδες" να κλείσουν θέση στους ομίλους.

Άρσεναλ: Στσέσνι, Ντεμπισί, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Καθόρλα, Γουίλσιρ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Εζίλ (76' Τσέιμπερς), Σάντσες.

Μπεσίκτας: Ζενγκίν, Κοϊμπασί, Φράνκο, Γκιουλιούμ, Μότα, Χάτσινσον, Κάβλακ (77' Ουισάλ), Εζιακούπ, Πεκτεμέκ (87' Τοσούν), Σαχάν (63' Τορέ), Ντεμπά Μπα.

LEVERKUSEN, GERMANY - AUGUST 27:  Heung-Min Son of Leverkusen celebrates after scoring his teams first goal during the UEFA Champions League Qualifying Play-Offs Round second leg match between Bayer Leverkusen and FC Copenhagen on August 27, 2014 in Leverkusen, Germany.  (Photo by Lars Baron/Bongarts/Getty Images)
LEVERKUSEN, GERMANY - AUGUST 27: Heung-Min Son of Leverkusen celebrates after scoring his teams first goal during the UEFA Champions League Qualifying Play-Offs Round second leg match between Bayer Leverkusen and FC Copenhagen on August 27, 2014 in Leverkusen, Germany. (Photo by Lars Baron/Bongarts/Getty Images) BONGARTS/GETTY IMAGES

H γραμμή κρούσης της εφετινής Λεβερκούζεν δεν αστειεύεται αν κρίνει κανείς από τις πρώτες αναμετρήσεις της σεζόν. Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στον πάγκο και υποθήκη το 3-2 του "Πάρκεν", η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ έβαλε τρία γκολ σε 31 λεπτά (2ο λεπτό Σον Χεούνγκ-Μιν μετά από σοβαρό αμυντικό λάθος, 7ο λεπτό Χακάν Τσαλχάνογλου με φάουλ, 31ο λεπτό Σαμ Κίσλινγκ με πέναλτι), κλειδώνοντας την πρόκριση. Το δεύτερο ημίχρονο είχε δύο αξιοσημείωτα γεγονότα: την είσοδο του Μακεδόνα αμυντικού στο 54ο λεπτό και το γκολ του Κίσλινγκ στο 65ο που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Λεβερκούζεν: Λένο, Γέβντα, Σπάχιτς, Τοπράκ (54' Παπαδόπουλος), Μπένις, Κάστρο, Ρόλφες (65' Ράιναρτς), Μπελαραμπί, Χέουνγκ-Μιν, Τσαλχάνογλου, Κίσλινγκ (73' Ντρμιτς).

Κοπεγχάγη: Άντερσεν, Χέγκλι, Άντονσον, Ματίας Γιόργκενσεν, Μπένγκτσον, Ντιλέινι, Κλαουντεμίρ, Αμανκούα (75' Πουριέ), Τουτού (58' Γκίσλασον), Καντρί, Κορνέλιους (46' Ντε Ρίντερ).

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

MALMO, SWEDEN - AUGUST 27:  Markus Rosenber of Malmo celebrates after scoring the opening goal during UEFA Champions League qualifying play-offs round second leg match between Malmo FF and Red Bull Salzburg  on August 27, 2014 in Malmo, Sweden.  (Photo by Giuseppe Bellini/Getty Images)
MALMO, SWEDEN - AUGUST 27: Markus Rosenber of Malmo celebrates after scoring the opening goal during UEFA Champions League qualifying play-offs round second leg match between Malmo FF and Red Bull Salzburg on August 27, 2014 in Malmo, Sweden. (Photo by Giuseppe Bellini/Getty Images) GETTY IMAGES

Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Γιόχανσον, Χέλαντερ, Κονατέ, Αντού, Χάλστι, Τέλιν (72' Μεχμέτι), Φόρσμπεργκ, Έρικσον (73' Κρόον), Ρόζενμπεργκ.

Ζάλτσμπουργκ: Γκουλάσι, Σβέγκλερ, Ραμάλιο, Ίλσανκερ, Χίντερεγκερ, Λάιτγκεμπ (78' Λάζαρο), Κεϊτά (46' Άνκερσεν), Καμπλ, Μάσιμο Μπρούνο (66' Σάμπιτσερ), Σοριάνο, Αλάν.

Λουντογκόρετς: Στογιάνοφ, Καϊσάρα, Τερζίεφ, Μότσι, Μίνεφ, Ντιάκοφ, Εσπίνιο, Μίσιτζαν (85' Βάντερσον), Αλεκσάντροφ (77' Αμπαλό), Μαρσελίνιο, Μπέζιακ (77' Χαμζά).

Στεάουα Βουκουρεστίου: Αρλάουσκις, Ράπα, Σουκάλα, Βαρέλα, Λατοβλέβιτσι (67' Πιρβουλέσκου), Πρεπέλιτσα, Μπρίφελντ, Πόπα, Τανάσε (5' Στάντσιου), Σανμαρτεάν (83' Φιλίπ), Κεσέρου.

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών

Τρίτη 26 Αυγούστου

19:00 Ζενίτ - Σταντάρ Λιέγης 3-0

(30' Ροντόν, 54' πέν, 58' Χουλκ)

21:45 ΑΠΟΕΛ - Άαλμποργκ 4-0

(29' Βινίσιους, 44' Ντε Βινσέντι, 64' Αλωνεύτης, 75' Σέρινταν)

21:45 ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ - Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-0

(41' Γκορντέιτσουκ, 84' Κρίβετς, 85' Ροντιόνοβ)

21:45 Λεβερκούζεν - Κοπεγχάγη 4-0

2' Σον, 7' Τσαλχάνογλου, 31', 65' Κίσλινγκ)

21:45 Μάλμε - Ζάλτσμπουργκ 3-0

(11', 84' Ρόσενμπεργκ, 19' Έρικσον)

21:45 Λουντογκόρετς - Στεάουα Βουκουρεστίου 1-0 (6-5 πέν.)

(90' Βάντερσον)

"Βαφτίστηκε" γκολκίπερ κι οδήγησε την Λουντογκόρετς στους ομίλους! (VIDEOS)

Το live των επαναληπτικών

21:06
Καλησπέρα. Ώρα για τα πέντε τελευταία εισιτήρια των ομίλων του Champions League.
21:09
Χθες, οι Ζενίτ, Πόρτο, ΑΠΟΕΛ, Μάριμπορ και ΜΠΑΤΕ εξασφάλισαν την παρουσία τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης, όπου βρίσκεται ήδη ο Ολυμπιακός από ελληνικής πλευράς.
21:17
Τα αποψινά ζευγάρια είναι: Άρσεναλ - Μπεσικτάς, Αθλέτικ Μπιλμπάο - Νάπολι, Μπάγερ Λεβερκούζεν - Κοπεγχάγη, Μάλμε - Ζάλτσμπουργκ, Λουντογκόρετς - Στεάουα.
21:20

Οι αποψινές ενδεκάδες:

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Γουρπέγκι, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Μίκελ Ρίκο, Μπενιάτ, Σουσαέτα, Μουνιαΐν, Αντούριθ.
ΝΑΠΟΛΙ: Ραφαέλ, Μάτζο, Ραούλ Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ζορζίνιο, Γκαργκάνο, Χάμσικ, Καγιεχόν, Μέρτενς, Ιγκουαΐν.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Ντεμπισί, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Καθόρλα, Γουίλσιρ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Μεσούτ Εζίλ, Αλέξις Σάντσες.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Τολγκά Ζενγίν, Ισμαΐλ Κοϊμπασί, Φράνκο, Ερσάν Γκιουλιούμ, Ραμόν Μότα, Χάτσινσον, Βελί Καβλάκ, Ογκουζχάν Εζιακούπ, Μουσταφά Πεκτεμέκ, Ολτσάι Σαχάν, Ντεμπά Μπα.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Γέβντα, Σπάχιτς, Εμέρ Τοπράκ, Μπένις, Γκονσάλο Κάστρο, Ρόλφες, Μπελαραμπί, Σον Χέουνγκ-Μιν, Χακάν Τσαλχάνογλου, Κίσλινγκ,
ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Άντερσεν, Χέγκλι, Άντονσον, Ματίας Γιόργκενσεν, Μπένγκτσον, Ντιλέινι, Κλαουντεμίρ, Αμανκούα, Τουτού, Καντρί, Κορνέλιους.

ΜΑΛΜΕ: Όλσεν, Τίνερχολμ, Γιόχανσον, Χέλαντερ, Κονατέ, Αντού, Χάλστι, Τέλιν, Φόρσμπεργκ, Έρικσεν, Ρόζενμπεργκ.
ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκουλάσι, Σβέγκλερ, Αντρέ Ραμάλιο, Ίλσανκερ, Χίντερεγκερ, Λάιτγκεμπ, Ναμπί Κεϊτά, Καμπλ, Μάσιμο Μπρούνο, Χόναταν Σοριάνο, Αλάν.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Στογιάνοφ, Ζούνιορ Καϊσάρα, Τερζίεφ, Μότσι, Μίνεφ, Ντιάκοφ, Φάμπιο Εσπίνιο, Μίσιτζαν, Αλεκσάντροφ, Μαρσελίνιο, Μπέζιακ.
ΣΤΕΑΟΥΑ: Αρλάουσκις, Ράπα, Σουκάλα, Βαρέλα, Λατοβλέβιτσι, Πρεπέλιτσα, Μπρίφελντ, Αντριάν Πόπα, Τανάσε, Σανμαρτεάν, Κεσέρου.
21:41
Οι αναμετρήσεις είναι όλες ανοιχτές. Προβάδισμα σαφές έχει μόνο η Μπάγερ Λεβερκούζεν.
21:44
Σε Σουηδία, Βουλγαρία, Αγγλία και Ισπανία μπορεί είναι παρακινδυνευμένο να γίνει η οποιαδήποτε πρόβλεψη.
21:49
ΓΚΟΛ! Η Λεβερκούζεν ανοίγει το σκορ με τον Σον. Ουσιαστικά καθαρίζει την πρόκριση, ψαλιδίζονται οι όποιες πιθανότητες της Κοπεγχάγης.
21:51
Ζάλτσμπουργκ, Μπιλμπάο και Στεάουα έχουν την πρωτοβουλία στα υπόλοιπα παιχνίδια.
21:53
ΓΚΟΛ! Η Λεβερκούζεν διπλασιάζει τα τέρματά της, με τον Τσαλχάνογλου. Ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία ελπίδα για την Κοπεγχάγη.
21:54
Πρώτη ευκαιρία και στο Λονδίνο, για την Άρσεναλ με τον Γουίλσιρ.
21:55
ΠΕΝΑΛΤΙ! Η Μάλμε έχει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.
21:57
ΓΚΟΛ! Η Μάλμε με τον Ρόσενμπεργκ προηγείται και παίρνει αυτό που θέλει, μέχρι στιγμής.
21:59
Παιχνίδι υπομονής στο Λονδίνο, η Νάπολι θα χτυπήσει με αντεπιθέσεις, η Στεάουα αντέχει στην επίθεση της Λουντογκόρετς
22:01
Η Μπεσίκτας όσο βλέπει την Άρσεναλ να μπλέκεται, διεκδικεί τις πιθανότητές της.
22:02
Η Μπιλμπάο πιέζει, η Νάπολι προσπαθεί να βρει τους ανοιχτούς χώρους των Βάσκων στην άμυνα.
22:05
ΓΚΟΛ! Η Μάλμε σημειώνει και δεύτερο τέρμα με τον Έρικσον. Πραγματικά πανέμορφο τέρμα. Εξαιρετικό.
22:05
Κακό παιχνίδι στη Βουλγαρία.
22:07
Ο Σανμαρτεάν κάνει ο,τι θέλει την άμυνα της Λουντογκόρετς. Ο Ρουμάνος πραγματικά χορεύει με την μπάλα, η οποία όμως δεν κατέληξε στα δίχτυα.
22:08
Μπιλμπάο - Νάπολι 0-0: Απειλούν με τον Γκουρπέγι οι Βάσκοι. Καλή κεφαλιά.
22:12
Μπιλμπάο - Νάπολι 0-0: Το Σαν Μαμέ έχει κατηφορίσει, η Μπιλμπάο επιτίθεται κατά κύμματα. Τελευταία ευκαιρία με τον Λαπόρτ.
22:14
Λουντογκόρετς - Στεάουα Βουκουρεστίου 0-0
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 0-0:Τακτικό παιχνίδι σε Λονδίνο και Σόφια. Χωρίς γκολ, χωρίς ευκαιρίες.
22:15
ΠΕΝΑΛΤΙ! Το κερδίζει η Μπάγερ
22:16
Λεβερκούζεν - Κοπεγχάγη 3-0 ΓΚΟΛ! Ο Κίλσινγκ κάνει το 3-0 με πέναλτι, ένα ήσυχο βράδυ στη Γερμανία για τη Λεβερκούζεν.
22:19
Λουντογκόρετς - Στεάουα Βουκουρεστίου 0-0: Η Στεάουα δείχνει την εμπειρία της, παγώνοντας κατά βούληση το ρυθμό της αναμέτρησης.
22:20
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 0-0: Λίγα πράγματα από τους ποδοσφαιριστές του Αρσέν Βενγκέρ. Οι Τούρκοι αρχίζουν να το πιστεύουν σιγά-σιγά.
22:22
Μπιλμπάο - Νάπολι 0-0: Η Νάπολι προσπαθεί να παίξει με αντεπιθέσεις, αλλά δεν της βγαίνει.
22:24
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 0-0: Η Μπεσίκτας είναι αυτή που έχει πλέον, επιβάλλει το ρυθμό της.
22:27
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 0-0: Ζητά πέναλτι η Μπεσίκτας, χωρίς να υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση.
22:29
Οδεύουμε προς τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:32
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 1-0 ΓΚΟΛ!: Η Άρσεναλ λύνει το γόρδιο δεσμό της Μπεσίκτας και ανοίγει το σκορ με το Χιλιανό, Αλέξις Σάντσες.
22:35
Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων στο πρώτο ημίχρονο:
Μάλμε - Ζάλτσμπουργκ  2-0
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 1-0
Λεβερκούζεν - Κοπεγχάγη 3-0
Μπιλμπάο - Νάπολι 0-0
*Με βάση τα τωρινά αποτελέσματα προκρίνονται οι Άρσεναλ, Μπάγερ Λεβερκούζεν, Μάλμε, Μπιλμπάο και Στεάουα.
22:48
Μπιλμπάο - Νάπολι 0-1 ΓΚΟΛ: Η Νάπολι προηγείται στο Σαν Μαμές. Χάμσικ ο σκόρερ. Να που η Νάπολι ετοιμάζεται να αποδράσει από τη Χώρα των Βάσκων.
22:50
Μάλμε - Ζάλτσμπουργκ  2-0 : Έχει διακοπεί προσωρινά το παιχνίδι λόγω ρίψης καπνογόνων εκ μέρους των οπαδών της Μάλμε.
22:52
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 1-0: Η Άρσεναλ πιέζει και για δεύτερο τέρμα.
22:54
Λουντογκόρετς - Στεάουα Βουκουρεστίου 0-0: Πιέζει η Λουντογκόρετς, αλλά η Στεάουα αντιστέκεται σθεναρά.
22:55
Λεβερκούζεν - Κοπεγχάγη 3-0: Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος περνά στον αγωνιστικό χώρο, ως αλλαγή.
22:56
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 1-0: Η Άρσεναλ χάνει με το σωρό τις ευκαιρίες, πάλι με το Χιλιανό επιθετικό της που είναι σε μεγάλη μέρα.
22:59
Μπιλμπάο - Νάπολι 0-1: Η Μπιλμπάο πιέζει αφόρητα, αλλά οι Ναπολιτάνοι δε δείχνουν διατεθημένοι να πουλήσουν το τομάρι τους.
23:02
Μπιλμπάο - Νάπολι 1-1 ΓΚΟΛ!: Ο Αντούριθ με προβολή στο 61' φέρνει το παιχνίδι στα ίσα και πάμε σε... παράταση
23:05
Λουντογκόρετς - Στεάουα Βουκουρεστίου 0-0: Η Λουντογκόρετς έχει την κατοχή, αλλά η Στεάουα αυτή που απειλεί πιο συχνά.
23:08
Λεβερκούζεν - Κοπεγχάγη 4-0 ΓΚΟΛ! Ο Κίσλινγκ με δεύτερο γκολ προσωπικό, απλά διευρύνει τα στα τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του. Η Μπάγερ απλά περιμένει να τελειώσει το παιχνίδι.
23:11
Μπιλμπάο - Νάπολι 2-1 ΓΚΟΛ!: Αντούριθ ξανά! Η Μπιλμπάο κάνει την ολική ανατροπή, με τη χείρα βοηθείας της... Νάπολι. Απίστετος Αντούριθ, τραγική η άμυνα της Νάπολι.
23:15
Μπιλμπάο - Νάπολι 3-1 ΓΚΟΛ!: Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κάνει την ολική ανατροπή με τον Ιμπάι Γκόμεθ. Το γκολ ήταν οφσάιντ.
23:18
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 1-0: Πάνω - κάτω παίζεται το παιχνίδι στο Λονδίνο, Τσάμπερλεν και Αλέξις Σάντσες χάνουν τα... άχαστα. Κόκκινη κάρτα για τον Ντεμπισί.
23:20
Άρσεναλ - Μπεσίκτας 1-0: Με αριθμητικό μειονέκτημα η Άρσεναλ, θρίλερ στο Λονδίνο.
23:22
Μπιλμπάο - Νάπολι 3-1: Στο τρίτο γκολ της Μπιλμπάο μπορεί ο Γκόμεθ να μην ήταν σε θέση οφσάιντ, αλλά ο Αντούριθ που ακολουθούσε μέχρι τελευταία στιγμή ήταν, και φυσικά επηρέαζε τη φάση.
23:24
Λουντογκόρετς - Στεάουα Βουκουρεστίου 0-0: Όλα μηδέν στη Σόφια, μιλάμε για ένα πραγματικό θρίλερ, ένα γκολ μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες.
23:26
Μάλμε - Ζάλτσμπουργκ  3-0 ΓΚΟΛ!: Πάλι με τον Ρόσενμπεργκ, η Μάλμε έιναι πλέον στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
23:29
Μπιλμπάο, Μάλμε, Μπάγερ Λεβερκούζεν είναι με το ένα ή με τα δύο πόδια στους ομίλους. Θρίλερ σε Λονδίνο και Σόφια.
23:33
Λουντογκόρετς - Στεάουα Βουκουρεστίου 1-0: Ο Βάντερσον ανοίγει το σκορ για τους Βούλγαρους και πλόεν το παιχνίδι πάει στην... παράταση.
23:34
Τέλειωσε το παιχνίδι στο Μπιλμπάο. Η Αθλέτικ είναι στους ομίλους.
Μπιλμπάο - Νάπολι 3-1
Προκρίνονται οι Μάλμε, Άρσεναλ, Λεβερκούζεν και Αθλέτικ Μπιλμπάο. Στην παράταση το Λουντογκόρετς - Στεάουα.

23:44
Η Λουντογκόρετς πιέζει, καθώς το αγωνιστικό και ψυχολογικό μομέντουμ είναι υπέρ της.
23:45
Η Στεάουα την πάτησε καθώς προσπαθούσε να κρατήσει το σκορ που της έδινε το προβάδισμα, παίζοντας μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού μόνο αμυντικά.
23:48
Εκ πρώτης όψεως, η Λουντογκόρετς φαίνεται ότι πάει να καθαρίσει το παιχνίδι και η Στεάουα προσπαθεί, ίσως κουρασμένη, να το στείλει στα πέναλτι.
23:49
Οι Ρουμάνοι δεν μπορούν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια της.
23:50
Καλή εκτέλεση του Φάμπιο Εσπίνιο αλλά η εστία της Στεάουα Βουκουρεστίου δεν παραβιάζεται.
23:54
Το γήπεδο έχει κατηφορίσει, η κατοχή είναι ολοκληρωτικά στα πόδια των Βούλγαρων.
23:57
Είμαστε στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. Θα κριθεί σε αυτό το παιχνίδι ή θα πάμε στα πέναλτι;
23:59
Η Λουντογκόρετς πιέζει, αλλά όσο περνάει η ώρα φυλά και την άμυνά της.
00:01
Στα δέκα λεπτά που απομένουν, κάθε λάθος μπορεί να αποβεί μοιράιο.
00:02
Το σουτ του Κεσέρου, είναι η πρώτη καλή ρουμάνικη προσπάθεια μετά από πολλή ώρα αγώνα.
00:05
Ανεβαίνουν αρκετά οι Ρουμάνοι, εκμεταλλευόμενοι την κούραση των Βουλγάρων αλλά και το ένστικτο της επιβίωσης πριν οδηγηθεί η αναμέτρηση στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.
00:07
Όλα δείχνουν πέναλτι... φαίνεται να το έχουν πάρει απόφαση και οι 22 ποδοσφαιριστές.
00:10
Μένουν δύο λεπτά για να λήξει και το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.
00:11
ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Ο Στογιάνοφ αποβάλεται, με αριθμητικό μειονέκτημα η Λουντογκόρετς, που θα παίξει στα πέναλτι (εάν φτάσουμε σε αυτά) χωρίς τερματοφύλακα.
00:14
Πάμε στα πέναλτι. Η Λουντογκόρετς δεν θα έχει τερματοφύλακα στη διαδικασία, αλλά σε ρόλο γκολκίπερ θα αγωνιστεί ο κεντρικός αμυντικός της!!!
00:14
Η αποβολή του Στοφιάνοφ και η συμπλήρωση τριών αλλαγών έφεραν αυτό το αποτέλεσμα.
00:16
Πάντως ο Στογιάνοφ, είχε μπρος γκρεμό και πίσω του... ρέμα. Αν περνούσε ο Βαρέλα, η Στεάουα πιθανότατα θα είχε σκοράρει και δεν θα βρισκόμασταν στα πέναλτι.
00:17
Σίγουρα ένα σπάνιο φαινόμενο, να κάθεται κάτω από τα δοκάρια ένας ποδοσφαιριστής που δεν παίζει τη θέση του τερματοφύλακα.
00:20
Στα πέναλτι, πρώτα εκτελεί η Λουντογκόρετς και ακολουθεί η Στεάουα.
00:23
Αστοχεί ο Πιρβουλέσκου, αποκρούει ο κατά συνθήκη τερματοφύλακας Μότσι.
00:24
Ευστοχεί ο Χαμζά, 2-1 για τους Βούλγαρους.
00:26
Ευστοχεί ο Μαρσελίνιο, 4-3 οι Βούλγαροι.
00:27
Ευστοχεί ο Βαρέλα, 4-4. Η Στεάουα ισοφαρίζει.
00:28
Ευστοχεί ο Ντιακόφ, 5-4 για τους γηπεδούχους.
00:29
Ευστοχεί ο Πρεπέλιτσα 5-5.
00:29
Ευστοχεί ο Φάμπιο Εσπίνιο ξανά μπροστά η Λουντογκόρετς.
00:31
Αστοχεί ο Ράπα, ο Μότσι ένας πραγματικός ήρωας αποκρούει το πέναλτι. Είναι απίστευτο, η Λουντογκόρετς είναι στους ομίλους. Είναι απίθανο.
00:32
Ένας κεντρικός αμυντικός, που χρειάστηκε να παίξει τερματοφύλακας σε ολόκληρη τη διαδικασία των πέναλτι.