Ρεάλ - Βόλφσμπουργκ 3-0

Η Ρεάλ έφτασε στην...remontada! Mε τρία γκολ του απίθανου Κριστιάνο Ρονάλντο η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν νίκησε 3-0 τη Βόλφσμπουργκ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

"Real Madrid's Portuguese forward Cristiano Ronaldo celebrates after scoring during the Champions League quarter-final second leg football match Real Madrid vs Wolfsburg at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid on April 12, 2016. / AFP / CURTO DE LA TORRE        (Photo credit should read CURTO DE LA TORRE/AFP/Getty Images)"
"Real Madrid's Portuguese forward Cristiano Ronaldo celebrates after scoring during the Champions League quarter-final second leg football match Real Madrid vs Wolfsburg at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid on April 12, 2016. / AFP / CURTO DE LA TORRE (Photo credit should read CURTO DE LA TORRE/AFP/Getty Images)" "AFP/GETTY IMAGES"

Εκ των πραγμάτων, η Ρεάλ δεν είχε πολλές επιλογές σ' αυτό το παιχνίδι. Επρεπε να επιτεθεί και να το κάνει μάλιστα από νωρίς, για να μην δώσει το δικαίωμα στη Βόλφσμπουργκ να πιστέψει στην πρόκριση.

Ως προς αυτό, η "βασίλισσα" αποδείχθηκε απόλυτα συνεπής καθώς ήδη στο 17' το σκορ του πρώτου αγώνα είχε ισοφαριστεί. Και αυτό είχε γίνει με δύο γκολ του Ρονάλντο μέσα σε δύο λεπτά, στο 15' και στο 17'.

Ηταν ό,τι ακριβώς ζήτησε ο Ζιντάν από τους παίκτες του πριν από το ματς. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός που θα έκανε τον αντίπαλο να απορρυθμιστεί. Προς τιμήν της πάντως, η Βόλφσμπουργκ δεν έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της, προσπάθησε να παίξει και χειριστεί την κατάσταση. Εχασε μάλιστα δύο καλές ευκαιρίες στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, λίγο πιο πριν όμως είχε υποστεί μία μεγάλη ζημιά. Είχε χάσει με τραυματισμό τον πιο ποιοτικό παίκτη της, τον Ντράξλερ.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ έδειξε διάθεση να μην εκβιάσει τα πράγματα. Αλλωστε ο πρώτος στόχος είχε ήδη επιτευχθεί με το γρήγορο 2-0 του πρώτου ημιχρόνου. Η προσέγγιση αυτή όμως επέτρεψε και στη Βόλφσμπουργκ να βγει πολλές φορές από το καβούκι της και να απειλήσει (ο Βιεϊρινια είχε ένα πολύ καλό σουτ).

Στο απειλούμενο αδιέξοδο που θα οδηγούσε πιθανώς στην παράταση απάντησε με δική του πρωτοβουλία και πάλι ο Ρονάλντο. Εστησε την μπάλα στο φάουλ του 77', την πέρασε από την τρύπα της βελόνας μέσα από το τείχος (!) και έγραψε μέσα σε απόλυτη αποθέωση το 3-0 που ήταν σκορ πρόκρισης!

Από εκεί και πέρα η Ρεάλ, ως μεγάλη ομάδα, κράτησε άνετα. Εψαξε μάλιστα και 4ο γκολ το οποίο αρνήθηκε σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις ο Μπενάλιο.

Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Ντάντε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Γκιλαβονγκί (80' Ντοστ), Λουίζ Γκουστάβο, Άρνολντ, Μπρούνο Ενρίκε (73' Καλιτζούρι), Ντράξλερ (32' Κρούσε), Σίρλε.

Ρεάλ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς (90' Βαράν), Κρόος, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά (84' Χεσέ).

Ο Ρονάλντο πήρε από το χέρι τη Ρεάλ κατά το κοινώς λεγόμενο. Τρία γκολ σ' ένα παιχνίδι που η μπάλα έκαιγε. Ισως είναι και μία απάντηση σε όσους υποστηρίζουν ότι ο Πορτογάλος σταρ παραμένει απών στα πραγματικά μεγάλα παιχνίδια.

Αδύναμος Κρίκος

O όποιος σχεδιασμός της Βόλφσμπουργκ πήγε περίπατο από τα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα λόγω της χαρακτηριστικής αμυντικής αδυναμίας της. Οι Γερμανοί όμως χτυπήθηκαν και από την ατυχία χάνοντας τον Ντράξλερ από το 30' με τραυματισμό.

Η Ρεάλ απέδειξε το μέγεθός της και ότι μέσα στο γήπεδό της μπορεί να κάνει μεγάλα πράγματα. Δεν είναι λίγο σ' αυτό το επίπεδο να ανατρέπεις ένα 2-0 σε 90 λεπτά έστω και αν η Βόλφσμπουργκ δεν έχει το μεγάλο ειδικό βάρος στην Ευρώπη. Μήνυμα και για τη συνέχεια ήταν αυτό. Ουδείς μπορεί να υποτιμήσει έστω και στο ελάχιστο τη "βασίλισσα".

Δείτε τα γκολ:

ΤΟ 1-0:

ΤΟ 2-0:

TO 3-0:

ΤΟ LIVE

21:18
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ρεάλ - Βόλφσμπουργκ, για τη ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League.
21:19
Οι "λύκοι" είχαν νικήσει με 2-0 τους "μερένγκες" στη Γερμανία.
21:19
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις από το "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".
21:20
ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.
21:20
ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Ντάντε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Γκιλαβονγκί, Λουίζ Γκουστάβο, Άρνολντ, Μπρούνο Ενρίκε, Ντράξλερ, Σέρλε.
21:24
Ο Ζινεντίν Ζιντάν έχει αφήσει στον πάγκο τους Κίκο Κασίγια, Βαράν, Χάμες Ροντρίγκες, Λούκας Βάθκεθ, Χεσέ, Ίσκο, Ντανίλο.
21:25
Ο Ντίτερ Χέκινγκ έχεις ως αναπληρωματικούς, τους: Καστεέλς, Σάφερ, Καλιγκιούρι, Κρούζε, Ντοστ, Τρας, Νόχε.
21:27
Οι παίκτες της Ρεάλ κατά την άφιξή τους στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου":
21:28
Το πούλμαν των "μερένγκες" και η θριαμβευτική από τους οπαδούς της ομάδας:
21:31
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ούγγρος, Βίκτρο Κασάι. Βοηθοί του, οι συμπατριώτες του, Γκιόργκι Ρινγκ και Βέντσελ Τοτ.
21:31
Στους 9 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στην ισπανική πρωτεύουσα, τούτη την ώρα.
21:32
Καμία έκπληξη στην ενδεκάδα της Βόλφσμπουργκ, αντίθετα ο Ζιντάν ξεκινά με τους "11" που πήγαν στη Βαρκελώνη και νίκησαν την Μπαρτσελόνα στο "Camp Nou".
21:35
H προθέρμανση της γερμανικής ομάδας:
21:36
Τα αποδυτήρια της Ντόρτμουντ στη Μαδρίτη.
21:41
Σέρχιο Ράμος, Καζεμίρο και Ντανίλο σε περίπτωση που αντικρίσουν την κίτρινη κάρτα, χάνουν τον ενδεχόμενο ημιτελικό του Champions League.
21:43
Η ανάκρουση του ύμνου του Champions League.
21:44
Πάμε να δούμε τις δύο τελευταίες φορές, κατά τις οποίες η Ρεάλ πήρε την πρόκριση έχοντας να ανατρέψει αποτέλεσμα 2 ή περισσοτέρων γκολ από το πρώτο ματς.
21:45
Σε εθνικό επίπεδο, στις 18/2/1993 απέναντι στη Μαγιόρκα και σε εθνικό στις 18/3/1987 με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα.
21:46
Ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Πέδρο ντε Φιλίπε, πρόσφατα εκλιπόντα πρώην ποδοσφαιριστή της Ρεάλ.
21:46

1'

Έναρξη του ματς.
21:47

1'

Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Καρίμ Μπενζεμά.
Ζέεντορφ και Κριστιάνο Ρονάλντο 125
Στον Πορτογάλο υπολογίζεται και το σημερινό.
21:50
Πιέζει η Ρεάλ και το κάνει από την αρχή.
21:51

6'

Πρώτο κόρνερ. Για τη Ρεάλ, το παραχωρεί ο Γκιβαλογκί.
21:52

6'

Οριζόντιο δοκάρι για τη Ρεάλ, μετά το γύρισμα του Σέρχιο Ράμος. Στην πάνω πλευρά, στην εξωτερική. Ωστόσο η πρώτη απειλή των "μερένγκες".
21:53

8'

Φάουλ του Μόντριτς πάνω στον Λουίζ Γκουστάβο.
21:54
Βρέχει στη Μαδρίτη, παρών και ο πρόεδρος των "μερένγκες", Φλορεντίνο Πέρεθ.
21:55

9'

Ο Σέρχιο Ράμος παραχωρεί κόρνερ.
21:57
Εντυπωσιακό το "κορεό" των "μερένγκες". Μιλάν (σ.σ Μιλάνο στα ισπανικό) σημαδεμένο με στόχους. Εκεί θα διεξαχθεί ο τελικός του Champions League.
22:00
Το κοινό ασκεί τη δική του πίεση στη Βόλφσμπουργκ:
22:02

16'

ΓΚΟΛ! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανοίγει το σκορ για τη Ρεάλ. Ο Καρβαχάλ κάνει την μπαλιά, η μπάλα περνά από 4 αμυντικούς της Βόλφσμπουργκ και ο Πορτογάλος τη στέλνει στα δίχτυα.
22:04

17'

ΓΚΟΛ! 2-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης κάνει το 2-0! Και πάλι με τον Πορτογάλο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με κεφαλιά, ήδη, από το πρώτο τέταρτο έχει ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου ματς.
22:06
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει 14 γκολ σε 16 ματς προημιτελικών Champions League.
22:07
Μπενζεμά και Ντάντε μονομαχούν:
22:09

23'

O Ντράξλερ κόβεται αντικανονικά από τον Καρβαχάλ.
22:10
Είναι τα 2 πιο γρήγορα γκολ - απόστασης του δευτέρου από το πρώτο - του Κριστιάνο Ρονάλντο στο Champions League. Το 2012 είχε βάλει 2 γκολ στην Μπάγερν Μονάχου με τον ίδιο διαιτητή, μάλιστα.
22:15
Αυτό ήταν το 16ο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο απέναντι σε γερμανική ομάδα σε όλη την ιστορία του Champions League. Ξεπέρασε τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με την Μπαρτσελόνα έχει παραβιάσει 15 φορές τις εστίες γερμανικών ομάδων.
22:15

30'

Σουτ του Μπενζεμά, η μπάλα στα χέρια του Μπενάλιο.
22:17
Μόντριτς και Άρνολντ ερίζουν για την μπάλα:
22:18

32'

Αλλαγή για τη Βόλφσμπουργκ. O Κρούζε παίρνει τη θέση του τραυματία, Ντράξλερ.
22:20
Περισσότερα γκολ στην ίδια σεζόν του Champions League:
Κριστιάνο Ρονάλντο (17) 2013-2014
Κριστιάνο Ρονάλντο (15) 2015-2016
Μέσι, Αλταφίνι και  Φαν Νίστλερόοι (14)
22:21

35'

Σουτ του Λουίζ Γκουστάβο, ο Κέιλορ Νάβας εκτινάσσεται κι απομακρύνει σε κόρνερ.
22:21

35'

Φάουλ του Βιεϊρίνια στον Μαρσέλο.
22:22

38'

Κεφαλιά του Μπέιλ, η μπάλα άουτ.
22:23

38'

Ο Μπρούνο Ενρίκε χάνει μια απίστευτη ευκαιρία, με την μπάλα να κοντράρει στον Μαρσέλο και να καταλήγει κόρνερ.
22:27
Εδώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο:
22:29
To 2-0 από τον Πορτογάλο. Εντυπωσιακή φωτογραφία...
22:30

45'

Σε θέση οφσάιντ ο Μαρσέλο.
22:31
Είναι το πρώτο ματς σε όλη την ιστορία του Champions League που το πρώτο παιχνίδι έληξε 2-0 και η ρεβάνς είναι 2-0 από πριν το 26ο λεπτό.
22:32
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
22:33

45+2'

Ο Άρνολντ κόβει αντικανονικά τον Καζεμίρο.
22:34

45+2'

Και κίτρινη κάρτα στον Άρνολντ.
22:35
Ημίχρονο στη Μαδρίτη. Η Ρεάλ νικά με 2-0 τη Βόλφσμπουργκ και ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου ματς. Με αυτό το σκορ, πάμε σε παράταση. Όλα είναι ανοικτά. Πρωταγωνιστής ο Κριστιάνο Ρονάλντο, σκόρερ αμφοτέρων των τερμάτων της "βασίλισσας".
22:40
Εδώ όλα τα αποτελέσματα της Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League με το σκορ στο ημίχρονο 2-0:
22:41
Ένα από αυτά, ήταν με ελληνική ομάδα. Κόντρα στην ΑΕΚ, για τους ομίλους της σεζόν 2001/2002.
22:48
Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στη Μαδρίτη.
22:50
Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Ρεάλ:
22:51

46'

O Μπρούνο Ενρίκε παραχωρεί το κόρνερ, προσπαθώντας να μαρκάρει τον Κριστιάνο Ρονάλντο.
22:52
Και ξανά ο Πορτογάλος:
22:53
H Ρεάλ πιέζει και η άμυνα της Βόλφσμπουργκ υποφέρει.
22:55
Μόλις 86 δευτερόλεπτα είναι η χρονική απόσταση που χωρίζει το πρώτο από το δεύτερο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο.
22:55

52'

Σουτ του Σέρλε, η μπάλα άουτ.
22:58
Έχει πέσει ο ρυθμός. Λογικό, άλλωστε. Όσο περνά η ώρα, οι δύο ομάδες προσέχουν και περισσότερο.
22:59

56'

Φάουλ του Μπρούνο Ενρίκε στον Κρόος.
23:01
Άλλο ένα γκολ χρειάζεται η Ρεάλ (και φυσικά να μη δεχθεί κανένα). Μπορεί;
23:04

60'

Παραλίγο γκολ για τη Ρεάλ. Μετά το γύρισμα του Μόντριτς, Γκιβαλογκί και Νάλντο παραλίγο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα της εστίας τους. Απετράπη το αυτογκόλ.
23:07
Ο Άρνολντ διαφωνεί με την κάρτα που του δείχνει ο Κασάι:
23:09

65'

O Νάλντο παραχωρεί κόρνερ προσπαθώντας να περιορίσει τον Μπενζεμά.
23:10

66'

Δοκάρι για τη Ρεάλ. Πολύ κοντά στο 3-0 η "βασίλισσα".  Ο Σέρχιο Ράμος πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα προσκρούει στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Βόλφσμπουργκ, ο Μπενάλιο τη μπλοκάρει.
23:11
Δεν είναι ξεκάθαρο, εάν όλη  η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή ή όχι.
23:12

69'

Ο Σέρλε κερδίζει το φάουλ από μαρκάρισμα του Πέπε.
23:14

70'

Ευκαιρία για τη Βόλφσμπουργκ. Ο Ροντρίγκεθ εκτελεί το φάουλ, ο Ντάντε πηδά με τον Σέρχιο Ράμος και η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Κέιλορ Νάβας.
23:14
Εδώ η φάση με το δοκάρι της Ρεάλ Μαδρίτης στην κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος:
23:16

73'

Αλλαγή για τη Βόλφσμπουργκ. Ο Καλιτζούρι στη θέση του Μπρούνο Ενρίκε.
23:19

75'

Φάουλ του Λουίζ Γκουστάβο πάνω στον Μόντριτς. Έξω από την περιοχή. Ευκαιρία για τη Ρεάλ.
23:21

77'

ΓΚΟΛ! 3-0! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτελεί απευθείας το φάουλ και κάνει το 3-0. Χατ-τρικ από τον Πορτογάλο, η Ρεάλ με σκορ πρόκρισης.
23:21
Τα 16 γκολ σε 10 ματς έχει φθάσει ο Πορτογάλος στο τρέχον Champions League.
23:23

80'

Αλλαγή για τη Βόλφσμπουργκ. Ο Ντοστ στη θέση του Γκιβαλογκί.
23:23

80'

Φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο στον Άρνολντ.
23:24

81'

Και κίτρινη κάρτα στον Πορτογάλο.
23:25

81'

Κοντά στο 4-0 η Ρεάλ. Το σουτ του Καρίμ Μπενζεμά, παραχωρεί σε κόρνερ ο Μπενάλιο.
23:27

84'

Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Χεσέ Ροντρίγκεθ στη θέση του Μπενζεμά. Πρώτη κίνηση από τον Ζιντάν.
23:28

85'

Ο Ντάντε κόβει αντικανονικά τον Κριστιάνο Ρονάλντο.
23:29

85'

Και κίτρινη κάρτα στο Βραζιλιάνο κεντρικό αμυντικό.
23:29

86'

Κοντά ξανά στο 4-0 η Ρεάλ. Ο Μπενάλιο βγάζει σε κόρνερ την προσπάθεια του Χεσέ.
23:31
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είναι ο δεύτερο ποδοσφαιριστής της Ρεάλ με χατ-τρικ στα προημιτελικά του Champions League. Είχε προηγηθεί ο Ρονάλντο το Φαινόμενο με το χατ-τρικ στο "Ολντ Τράφορντ", κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
23:32
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπιασε τον Μέσι στην κορυφή των ποδοσφαιριστών με τα περισσότερα χατ-τρικς στην ιστορία του Champions League. Από πέντε, έκαστος. Είναι οι καλύτεροι. Αμφιβάλλει κανείς;
23:34
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
23:34

90'

Φάουλ του Βιεϊρίνια στον Μπέιλ.
23:34

91'

Και κίτρινη κάρτα στον Πορτογάλο πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ.
23:36

92'

Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Βαράν στη θέση του Μόντριτς.
23:39
Τέλος στη Μαδρίτη. Η Ρεάλ είναι στα ημιτελικά του Champions League. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο "υπέγραψε" την πρόκριση των "μερένγκες". Τρία γκολ από τον Πορτογάλο.
23:39
Η Ρεάλ με αυτό το 3-0 ανέτρεψε και 0-2 του πρώτου ματς και οδεύει προς το... Μιλάνο.