Ρεάλ-Μπάγερν: Ο ρόλος του "Μπερναμπέου" και ο οιωνός κούπας

Ο υπέρ πάντων αγώνας της Ρεάλ Μαδρίτης για την πρόκριση στον τελικό του Champions League μετά από 12 ολόκληρα χρόνια δεν θα δοθεί στις 29 Απριλίου επί γερμανικού εδάφους, αλλά το βράδυ της Τετάρτης (23/4, 21:45 - live από το Contra.gr). Οι αριθμοί του ευρωπαϊκού clasico με την Μπάγερν, ο ρόλος του "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" και η θετική παράδοση των "μερένγκες" με τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα πρέπει να βασιστεί στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", καθώς όσες φορές προκρίθηκε εις βάρος της Μπάγερν Μονάχου (1988, 2000, 2002, 2004), δεν δέχθηκε γκολ στην έδρα της. Το 1988 επικράτησε 2-0 (26ο λεπτό Μίλαν Γιάνκοβιτς, 41ο λεπτό Μίτσελ), το 2000 νίκησε 2-0 (4ο λεπτό Νικολά Ανελκά, 33ο λεπτό αυτ. Γενς Γέρεμις), το 2002 εκ νέου 2-0 (69ο λεπτό Ιβάν Ελγκέρα, 85ο λεπτό Γκούτι) και το 2004 της αρκούσε το 1-0 (32ο λεπτό Ζινεντίν Ζιντάν).

Ένα άλλο στοιχείο που ενισχύει την αυτοπεποίθηση των φίλων της ισπανικής ομάδας είναι ότι η Ρεάλ έχει βρει δίχτυα στις 18 από τις 20 αναμετρήσεις, ενώ η Μπάγερν σε 15 από τις 20. Η παράδοση του "Μπερναμπέου" είναι με το μέρος της γηπεδούχου, αφού σε 10 ματς μετράει 7 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες.

Οι παραπάνω παράγραφοι αντιτίθενται στις επισκέψεις των "μερένγκες" στην Γερμανία, καθώς σε μόλις δύο από τις 27 αναμετρήσεις πανηγύρισαν τη νίκη (η τελευταία καταγράφηκε πριν από δύο μήνες με το εκκωφαντικό 6-1 επί της Σάλκε).

Η Μπάγερν, εξάλλου, υπερτερεί σημαντικά στους αγώνες με την Ρεάλ όταν εκείνοι αφορούν στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Πρωταθλητριών/Champions League, αφού το σκορ είναι 4-1. Η πολυνίκης της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, τέλος, μετρά μόλις μία ισοπαλία σε 10 εκτός έδρας παιχνίδια με την ομάδα του Μονάχου, ενώ έχει δεχθεί 24 γκολ.

Οιωνός κούπας

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι όσες φορές η Ρεάλ Μαδρίτης αποκαθήλωσε τον πρωταθλητή (1966, 1998, 2000, 2002), στη συνέχεια κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Σεζόν 1965-66: Με γκολ του Πίρι στο 12ο λεπτό η Ρεάλ επικράτησε 1-0 της Ίντερ στο πρώτο ματς, ενώ στον επαναληπτικό του Μιλάνου προηγήθηκε με τον Αμάνθιο Αμάρο και το τελικό 1-1 (ισοφάρισε ο Τζιάκιντο Φακέτι στο 78') της έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό.

Σεζόν 1997-98: Η Ντόρτμουντ ταξίδεψε στην Μαδρίτη με ανεβασμένη ψυχολογία μετά και την πρόκριση επί της Μπάγερν, ωστόσο το 2-0 έβαλε σε θέση οδηγού την Ρεάλ, η οποία δεν δέχθηκε γκολ στον επαναληπτικό και, πλέον, απείχε 90 λεπτά από το πρώτο Champions League μετά από 32 χρόνια.

Σεζόν 1999-00: Το 0-0 του "Μπερναμπέου" έδινε ένα μικρό προβάδισμα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-2 στον επαναληπτικό του "Ολντ Τράφορντ" (σ.σ. σήμα κατατεθέν η ντρίμπλα του Φερνάντο Ρεδόντο) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Champions League.

Σεζόν 2001-02: Τα γκολ των Στέφαν Έφενμπεργκ και Κλαούντιο Πισάρο στα τελευταία λεπτά του πρώτου αγώνα ανέτρεψαν τα δεδομένα (2-1), όμως, εκείνο του Γκέρεμι είχε ήδη κάνει τη ζημιά στην Μπάγερν. Στον επαναληπτικό της Μαδρίτης οι Ιβάν Ελγκέρα και Γκούτι παραβίασαν την εστία του Όλιβερ Καν και χάρισαν στην Ρεάλ το εισιτήριο για τους "4".

Γκουαρδιόλα: "Ελπίζω να παίξει ο Ρονάλντο"