Ο Σεϊντού Ντουμπιά "πλήγωσε" τον Ολυμπιακό μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, γράφοντας το 1-0 για τη Σπόρτινγκ. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Ντουμπιά στο 13' μοίρασε την ασίστ στον Ζέλσον και ο Πορτογάλος έκανε το 2-0.

Μία κλασική ευκαιρία έχασε ο Ισλάμ Σλιμανί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για τα πλέι οφ του Champions League, αλλά στο φινάλε εξιλεώθηκε. Δείτε videos.

Πρώτη και καλύτερη η Τσέλσι στον 7ο όμιλο, νίκησε τη Σάλκε στη Γερμανία και προκρίθηκε ως πρώτη μία αγωνιστική πριν από το φινάλε. Ισχυρό αβαντάζ της Σπόρτινγκ για τη δεύτερη θέση μετά το επί της Μάριμπορ, περνάει και με ισοπαλία.

Ο Εντέν Αζάρ έχασε πέναλτι στο 85' και η Τσέλσι έμεινε στο 1-1 με τη Μάριμπορ στη Σλοβενία αποτυγχάνοντας να ξεμπερδέψει στον 7ο όμιλο. Η Σπόρτινγκ πήρε ρεβάνς από τη Σάλκε και με το 4-2 μπήκε γερά στη μάχη της πρόκρισης.

Οι ισορροπίες δεν ανατράπηκαν στον 7ο όμιλο του Champions League. Με νίκη - ρεκόρ (6-0) επί της Μάριμπορ η Τσέλσι παρέμεινε στην κορυφή, ενώ με πέναλτι - φάντασμα στις καθυστερήσεις η Σάλκε επικράτησε 4-3 της Σπόρτινγκ των δέκα παικτών.

Η Σάλκε δεν πανικοβλήθηκε στο Λονδίνο και ισοφάρισε το γρήγορο γκολ του Φάμπρεγας για να φύγει με το 1-1 από το Νησί. Ο 18χρονος γιος του Ζλάτχο Ζάχοβιτς χάρισε στη Μάριμπορ το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Σπόρτινγκ.