Κροατία-Γερμανία 2-1

Ετοιμη να διακριθεί και πάλι σε μεγάλη διοργάνωση δείχνει η εθνικήΚροατίας, η οποία -όπως συνέβη και στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1998 όπου τερμάτισε τρίτη- νίκησε τη Γερμανία (2-1) και πέρασε το κατώφλι των προημιτελικών του Euro 2008.

Οι Κροάτες έδειξαν μεγαλύτερο πάθος στα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Το γεμάτο κέντρο της ομάδας του Σλάβεν Μπίλιτς δεν βρήκε αντιστάσεις από τον Τόρστεν Φρινγκς που ουσιαστικά πάλευε μόνος του κι έτσι γυρίζοντας τη μπάλα έξω από την περιοχή των "πάντσερ" κάποια στιγμή οι προσπάθειές τους θα ευδοκιμούσαν.

Αυτό συνέβη στο 24ο λεπτό με προβολή του Ντάριο Σρνα, ο οποίος με αντίπαλο τον Μάρσελ Γιάνσεν δεν είχε και δύσκολο έργο. Ο νεαρός μπακ της Μπάγερν Μονάχου ήταν ο αδύναμος "κρίκος" της σύνθεσης των Γερμανών και οι Κροάτες φρόντιζαν να αγωνίζονται από την πλευρά του για να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες. Οι λιγοστές φορές που οι παίκτες του Γιόακιμ Λεβ έφτασαν μέχρι την αντίπαλη περιοχή αφορούσαν φάσεις όπου η μπάλα παιζόταν ψηλά και που δεν προκάλεσαν ιδιαίτερη ανησυχία.

Στο δεύτερο μέρος ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Γερμανίας έβγαλε τον Γιάνσεν κι έριξε στο παιχνίδι τον Νταβίντ Οντόνκορ, αναδιαμορφώνοντας τις πτέρυγές του. Τα αποτελέσματα ήρθαν, αλλά σε αυτό συνεπικούρησε και η στάση των Κροατών που άφησαν μέτρα στους αντιπάλους τους. Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ήταν για την ομάδα που καθόριζε τα πάντα στην αναμέτρηση και κατέληξε σε γκολ του Ιβιτσα Ολιτς στο 62’, έστω και με δόση τύχης (η μπάλα είχε χτυπήσει στο δοκάρι από σέντρα που κόντραρε).

Πολυτιμότερος παίκτης της συνάντησης αναδείχθηκε το "αστέρι" της Κροατίας, ο Λούκα Μόντριτς.

Οι Γερμανοί τα είχαν χαμένα και ο Λεβ έβαλε τον Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ στον αγώνα για να ενισχύσει το κέντρο του. Στον αντίποδα, ο Μπίλιτς έβαλε τον "φρέσκο" Μλάντεν Πέτριτς για να λειτουργούν καλύτερα οι παίκτες του στις αντεπιθέσεις, σύστημα που εκ των πραγμάτων επέλεξε για τα τελευταία λεπτά, όταν και θα πίεζε η "νάτσιοναλμανσαφτ".

Στο 79ο λεπτό ο Λούκας Ποντόλσκι με το τρίτο τέρμα του στη διοργάνωση έβαλε ξανά στο παιχνίδι τα "πάντσερ", που μόχθησαν (με τον Κέβιν Κουράνι να μπαίνει κι αυτός στον αγώνα) για πολλοστή φορά να επιβεβαιώσουν τη ρήση του Γκάρι Λίνεκερ περί τελευταίου σφυρίγματος και Γερμανών, αλλά δεν τα κατάφεραν. Τελείωσαν τον αγώνα, μάλιστα, με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σβάινσταϊγκερ για αντιαθλητική ενέργεια και πλέον κόντρα στην Αυστρία την τελευταία αγωνιστική χρειάζονται ένα βαθμό για να προκριθούν.

Γήπεδο: Hypo-Arena (Κλάγκενφουρτ, Αυστρία)
Διαιτητής: Φρανκ ντε Μπλέκερε (Βέλγιο)
Βοηθοί: Πέτερ Χέρμανς (Βέλγιο), Αλεξ Βερστράετεν (Βέλγιο)