Ελλάδα-Τουρκία 1-4

Ο τίτλος τα λέει όλα. Η χειρότερη Εθνική των τελευταίων ετών γνώρισε στο Καραϊσκάκη την συντριβή από την ανώτερη Τουρκία με 4-1, γκρεμίζοντας ό,τι έχτισε με κόπο στις πρώτες τρεις αγωνιστικές των προκριματικών του Euro 2008. Τα λάθη του Νικοπολίδη, η τραγική εμφάνιση των διεθνών και το ξύλο στις εξέδρες συνέθεσαν την εικόνα μιας εφιαλτικής βραδιάς που μας γύρισε πολλά χρόνια πίσω. Αναλυτικά ρεπορτάζ...

Σε μία από τις χειρότερες βραδιές για το ελληνικό ποδόσφαιρο, η Εθνική μας ομάδα γνώρισε τη συντριβή στο γήπεδο Καραϊσκάκη από την Τουρκία με 4-1, γκρεμίζοντας ό,τι έχτισε με κόπο στις πρώτες τρεις αγωνιστικές των προκριματικών του Euro 2008. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά η συνέχεια ήταν εφιαλτική με τους Τούρκους να εκμεταλλεύονται την τραγική μας εμφάνιση και τα λάθη του Νικοπολίδη παίρνοντας δίκαια τη νίκη.

Οι όποιες απορίες για τους παίκτες που θα προτιμήσει ο Οτο Ρεχάγκελ λύθηκαν λίγα λεπτά πριν τη σέντρα, όταν έγινε γνωστή η ενδεκάδα της Ελλάδας. Ο Γερμανός έβαλε τελικά τον Αγγελο Χαριστέα στο αρχικό σχήμα, αλλά και τον Γιώργο Σαμαρά, αφήνοντας τον Γκέκα στον πάγκο. Το σύστημα έμοιαζε με 4-3-3, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει μετά την εξέλιξη που πήρε το ματς. Κι εξηγούμαστε παρακάτω...

Αναλυτικά ρεπορτάζ:

* (link:147420)Το contra.gr στο Καραϊσκάκη(/link)
* (link:147442)Αποδοκιμασίες κι επεισόδιο με Σεϊταρίδη(/link)
* (link:147444)Οι ανεγκέφαλοι "κρέμασαν" την Εθνική(/link)
* (link:147446)Η κριτική των Ελλήνων(/link)
* (link:147447)Οι δηλώσεις από το Καραϊσκάκη(/link)
* (link:147448)Τούρκοι χάκερς στο σάιτ της ΕΠΟ!(/link)
* (link:147450)Ο τουρκικός Τύπος(/link)

Η Εθνική μας είχε τύχη να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό, στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα, με τέρμα του Κυργιάκου, αλλά από’κει και πέρα έχασε τον προσανατολισμό της στον αγωνιστικό χώρο.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο αμυντικός της Αϊντραχτ εκμεταλλεύτηκε άριστα το λάθος της τουρκικής άμυνας και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα, αλλά το γκολ αυτό φαίνεται πως λειτούργησε αρνητικά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Αν και είχαμε το ψυχολογικό πλεονέκτημα και μπορούσαμε να επωφεληθούμε από το γρήγορο τέρμα, οι Τούρκοι έφεραν στα μέτρα τους το παιχνίδι και κατάφεραν να γίνουν το «αφεντικό» του αγώνα.

Η Εικόνα της Αναμέτρησης:

5o λεπτό: Γκολ για την Ελλάδα! Λάθος της τουρκικής άμυνας μετά από μπαλιά του Καραγκούνη, ο προωθημένος Κυργιάκος με ωραίο σουτ από κοντά κι από πλάγια θέση, κάνει το 1-0.

8o λεπτό: Ωραίο σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα στην αγκαλιά του Βολκάν.

15ο λεπτό: Πρώτο σουτ των Τούρκων, με τον Σαμπρί να στέλνει την μπάλα άουτ.

27ο λεπτό: Γκολ για την Τουρκία! Φάση διαρκείας στα καρέ της Εθνικής, η μπάλα φτάνει στον Τουντσάι, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

37ο λεπτό: Λάθος των Τούρκων, ο Χαριστέας βγαίνει μόνος μπροστά, αλλά ο Βολκάν προλαβαίνει και διώχνει την μπάλα.

48ο λεπτό: Λάθος του Φύσσα, η μπάλα φτάνει στον Σουκούρ, ο οποίος κάνει το σουτ και η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

55ο λεπτό: Γκολ για την Τουρκία! Φαλτσαριστό σουτ του Γιοκάν Ουνάλ έξω από την περιοχή, λάθος εκτίμηση του Νικοπολίδη και γκολ για τους Τούρκους.

68ο λεπτό: Διπλή ευκαιρία για την Εθνική μας. Αρχικά, ο Κυργιάκος στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης, ο Γιαννακόπουλος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βολκάν και κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

70ο λεπτό: Γκολ για την Τουρκία! Μακρινό σουτ του Τουμέρ Μετίν, νέα λάθος εκτίμηση του Νικοπολίδη και η μπάλα στα δίχτυα.

74ο λεπτό: Σέντρα του Σεϊταρίδη από τα δεξιά, γυριστό πλασέ του Σαμαρά, ο Βολκάν πέφτει και μπλοκάρει.

79ο λεπτό: Ο Μπασινάς εκτελεί κόρνερ, ο Αμανατίδης πιάνει το σουτ, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Κυργιάκος δεν πιάνει καλά το σουτ εξ'επαφής και στέλνει την μπάλα άουτ.

81ο λεπτό: Γκολ για την Τουρκία! Ο Καραντενίζ περνάει όποιο βρίσκει μπροστά του και με πλασέ από πλάγια αριστερά, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Από τη στιγμή που χάθηκε η ισορροπία στις γραμμές της Εθνικής και οι μπαλιές στους προωθημένους δεν έβγαιναν, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα να πάρουν την μπάλα, να δημιουργήσουν παιχνίδι και να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 27’ με παρόμοια φάση με τη δική μας. Συγκεκριμένα, οι Τούρκοι κέρδισαν φάουλ μακριά από τη μεγάλη περιοχή, το γέμισμα και η λανθασμένη αντίδραση του Νικοπολίδη διατήρησε την μπάλα στην περιοχή της Εθνικής μας, εκεί όπου ο Τουντσάι έγινε αποδέκτης της, πλασάροντας εύστοχα από κοντά.

Η Ελλάδα δεν αντέδρασε ποτέ. Με το κέντρο να παρουσιάζει εμφανέστατο πρόβλημα και τους προωθημένους να αναζητούν εναγωνίως μια μπαλιά, ήταν εξαιρετικά δύσκολο να δημιουργήσουμε κινδύνους στην εστία των φιλοξενούμενων. Οι «γιόμες» προς την τριπλέτα των Σαμαρά, Χαριστέα και Γιαννακόπουλου δεν ανησυχούσαν την τουρκική άμυνα που δεν καθυστερούσε να δώσει την μπάλα μπροστά για να βγει η γρήγορη αντεπίθεση.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι περισσότερες προσπάθειες των Τούρκων δημιουργήθηκαν από τα αριστερά της ελληνικής άμυνας, εκεί όπου ο Φύσσας αντιμετώπιζε τον μεγαλύτερο «πονοκέφαλο» προσπαθώντας, εις μάτην, να ανακόψει τις επελάσεις.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Απορυθμισμένη η Εθνική μας, ανεβασμένοι οι Τούρκοι. Σε αυτό προσθέστε και τους ηλίθιους της εξέδρας που κατάφεραν να τσακωθούν μόνοι τους και να θέσουν σε κίνδυνο την Εθνική μας, μπορείτε να καταλάβετε πόσο δύσκολα είχαν γίνει πλέον τα πράγματα.

Ωσπου ήρθε και το γκολ του Ουνάλ στο 55ο λεπτό για να... δέσει το γλυκό. Ένα γκολ απόρροια της λανθασμένης εκτίμησης του Αντώνη Νικοπολίδη και της τραγικής εικόνας των πρωταθλητών Ευρώπης που σαν «υπνωτισμένοι» παρακολουθούσαν τους αντιπάλους να ανατρέπουν την κατάσταση και το σκορ.

Ο Ρεχάγκελ προσπάθησε να αντιδράσει βάζοντας και τον Φάνη Γκέκα στο ματς, αλλά πέραν της διπλής μεγάλης ευκαιρίας –πρώτη μετά το γκολ του Κυργιάκου- στο 68ο λεπτό, η Εθνική δεν κατάφερε κάτι άλλο. Και το άσχημο ήταν ότι δύο λεπτά αργότερα, ένα νέο λάθος του Νικοπολίδη έφερε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων, μετά από σουτ του Τουμέρ Μετίν.

Τα πράγματα πλέον είχαν πάρει το δρόμο τους. Κάπου εκεί θυμηθήκαμε τις προ ημερών δηλώσεις του Σαμαρά που είχε τονίσει πως αν δεν μας πάει το παιχνίδι, καλό θα ήταν να κοιτάξουμε να πάρουμε το Χ. Μόνο αυτό δεν έκανε η Εθνική. Οχι μόνο δεν προσπάθησε να κρατήσει την ισοπαλία, όχι μόνο δεν σκόραρε στις λίγες, αλλά καλές φάσεις που της παρουσιάστηκαν, αλλά βρέθηκε να χάνει με κατεβασμένα τα χέρια.

Στο 81’, δύο λεπτά μετά το δοκάρι του Αμανατίδη, οι Τούρκοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με τον νεοεισελθόντα Καραντενίζ να περνάει όποιος βρίσκει μπροστά του και από πλάγια αριστερά να διαμορφώνει το 4-1.