3ος όμιλος: "Δώρο" Νορβηγίας και επεισόδια

Ενα πολύ σημαντικό "δώρο" προσέφερε η Νορβηγία στην Εθνική Ελλάδας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του τρίτου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2008, αφού ηττήθηκε στο Οσλο από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη. Διακόπηκε 35 λεπτά το ματς για επεισόδια. Στη Μολδαβία, η τοπική ομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάλτας.

Νορβηγία– Βοσνία-Ερζεγοβίνη 1-2

(50' πέν. Κάριου - 18' Μισίμοβιτς, 33' Μουσλίμοβιτς)

Το παιχνίδι άρχισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, αφού οι φίλοι της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης άρχισαν να ρίχνουν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο του Ούλεβααλ και ο διαιτητής του αγώνα αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι. Μία φωτοβολία, μάλιστα, βρήκε και... στόχο, αφού πέτυχε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων και τον ξάπλωσε στο έδαφος.

Οι αστυνομικές δυνάμεις επενέβησαν και δημιουργήθηκαν επεισόδια με τους φιλοξενούμενους φιλάθλους και η κατάσταση ηρέμησε μετά από αρκετή ώρα. Η διακοπή κράτησε 35 λεπτά και η επανέναρξη του αγώνα φανέρωσε ότι οι ευνοημένοι ήταν οι Βόσνιοι. Ενα γκολ του Μισίμοβιτς στο 18’ και ένα του Μουσλίμοβιτς στο 33’ έφεραν σε θέση ισχύος τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη και έριξαν στο "καναβάτσο" τους γηπεδούχους.

Οι Νορβηγοί κατάφεραν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος, όταν στο 50ό λεπτό ο Κάριου εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κούστοβιτς από τον Πέντερσεν. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες του Αγκε Χαρέιγκε δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και το τέλος του αγώνα τους βρήκε στην πλευρά του ηττημένου και ανήμπορους να εκμεταλλευτούν την ήττα της Ελλάδας.

Νορβηγία: Μίρε, Χάγκεν, Χάνγκελαντ, Ρίισε, Στρόμσταντ (62΄ Γκριντχάιμ), Αντρεσεν, Κάριου, Πέντερσεν, Χέσταντ, Φρ. Γιόνσεν (46΄ Ιβερσεν), Στόρμπαεκ (79΄ Μπρένε)

Βοσνία-Ερζεγοβίνη: Γκούσο, Μπερμπέροβιτς (58΄ Μούσιτς), Ναντάρεβιτς (47΄ Ράντελιτς), Μπάγιτς, Κρούνιτς, Νταμιάνοβιτς, Μουσλίμοβιτς, Μισίμοβιτς, Ιμπίσεβιτς, Κούστοβιτς (82΄ Μάλετιτς), Χργκόβιτς

Μολδαβία – Μάλτα 1-1
(85' Επουρεάνου - 73' Μάλια)

Αν και χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού επρόκειτο για την αναμέτρηση μεταξύ των δύο πιο αδύναμων ομάδων του ομίλου, Μολδαβία και Μάλτα ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο Κισινάου σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ με τον Φρούντσα, ο οποίος εκτέλεσε πέναλτι στο 24ο λεπτό, αλλά ο Χάμπερ απέκρουσε.

Η μπάλα τιμώρησε τους παίκτες του Ιγκόρ Ντομπροβόλσι, αφού οι Μαλτέζοι, μετά τη νίκη τους επί της Ουγγαρίας, προηγήθηκαν στο 73ο λεπτό με τον Μάλια. Το προβάδισμά τους, όμως, διατηρήθηκε για λίγα λεπτά, αφού στο 85’ ο Επουρεάνου ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι στιγματίστηκε απόδύο κόκκινες κάρτες στο 87ο λεπτό, μία για κάθε ομάδα, αφού οι Ντάντου και Ντίμεκ συνεπλάκησαν και αποβλήθηκαν.

Μολδαβία: Πασένκο, Γκολοβατένκο, Επουρεάνου, Ολεκσιτς, Μπόρντιαν, Ρεμπέγια, Κομλεόνοτς (85’ Ντάντου), Ναμάσκο, Φρούτσα, Μπουγκάιοφ, Ζμέου (63’ Ιβάνοφ)

Μάλτα: Χάμπερ, Σαΐντ, Μπρίφα, Ντίμεκ, Αγκιους, Μίφσουντ (92’ Σιμπέρας), Γουντς (77’ Σάμουτ), Μάλια, Σκέμπρι (70’ Μπογκντάνοβιτς), Σικλούνα, Πάτσε