"Διπλό" της Αγγλίας στην Ελβετία, εύκολα η Ισπανία (VIDEOS)

Με πρωταγωνιστή τον Ντάνι Γουέλμπεκ, η Αγγλία επικράτησε 2-0 της Ελβετίας στο "Σεντ Τζέικομπ-Παρκ" κι άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στον 5ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016. Εύκολη νίκη της Ισπανίας επί της ΠΓΔΜ με 5-1, η Ρωσία επιβλήθηκε 4-0 του Λιχτενστάιν.

Η Αγγλία όχι μόνο συνέχισε την παράδοση που τη θέλει να μην χάνει στο πρώτο ματς προκριματικής φάσης από το 2000 (τελευταία ήττα από την Γερμανία στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του παλιού "Γουέμπλεϊ"), αλλά επιβλήθηκε 2-0 της Ελβετίας στην Βασιλεία. Η αναμέτρηση επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις κι ευκαιρίες εκατέρωθεν, ωστόσο είχε πρωταγωνιστή. Ο Ντάνι Γουέλμπεκ σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο (στο 58' και το 94'), χαρίζοντας στην ομάδα του Ρόι Χόντσον μία πολύ σπουδαία νίκη.

Η Ισπανία άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, αφού επικράτησε 5-1 της ΠΓΔΜ στο "Θιουντάδ ντε Βαλένθια". Ο Σέρχιο Ράμος άνοιξε το σκορ με πέναλτι αλα-Πανένκα στο 15', ο Πάκο Αλκάθερ βρήκε δίχτυα στο επίσημο διεθνές ντεμπούτο του, ο Σέρχιο Μπουσκέτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στη "φούρια ρόχα", ο Νταβίδ Σίλβα "χτύπησε" στο 50' κι ο Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει προσωρινά με πέναλτι του Αγκίμ Ιμπραΐμι, ενώ οι γηπεδούχοι έβαλαν για πρώτη φορά τέσσερα ή περισσότερα τέρματα μετά από 18 αναμετρήσεις (10-0 επί της Ταϊτής στο Confederations Cup του 2013).

# Ο Τζίμι Ντουρμάζ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε μέχρι το 72ο λεπτό του αγώνα της Σουηδίας με την Αυστρία. Αντικαταστάθηκε από τον Γιόχαν Ελμάντερ.

# Ο Ρόμπερτ Μακ του ΠΑΟΚ αγωνίστηκε μέχρι το 92ο λεπτό του αγώνα της Σλοβακίας με την Ουκρανία και, μάλιστα, έβαλε το νικητήριο γκολ. Αντικαταστάθηκε από τον Μίχαλ Ντούρις.

# Ο Γουέιν Ρούνει δημιούργησε τέσσερις ευκαιρίες στο ματς της Αγγλίας με την Ελβετία. Δηλαδή μία λιγότερη απ' όσες δημιούργησε στους τρεις αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας.